RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych? A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych? A w Busku?

24 lutego 2021 | Radio Kielce Ewa Pociejowska-Gawęda 23.02.2021 / Jarosław kruk 24.02.2021 | | 21 komentarzy

Jędrzejów chce sam produkować opał, a potem wykorzystywać go do ogrzewania mieszkań socjalnych. Ma temu służyć fabryka pelletu, czyli granulatu wykonanego z biomasy. Na budowę zakładu potrzebne są jednak pieniądze, około 5 milionów zł. – informuje 23.02.2021 portal Radio Kiece

Burmistrz Marcin Piszczek informuje, że gmina ma 150 lokali socjalnych, w większość zlokalizowanych w pobliżu Rynku. Miejskie służby dostarczają też węgiel najuboższym mieszkańcom. Do powodzenia całego planu, oprócz budowy fabryki, trzeba byłoby wymienić piece ogrzewające te mieszkania, z węglowych na przystosowane do spalania pelletu♂.

Tym samym załatwilibyśmy kilka problemów, czyli przyczynimy się do ograniczenia niskiej emisji i uzyskamy oszczędności – mówi burmistrz.

Dodaje, że zakład nie prowadziłby działalności komercyjnej, ale dostarczał paliwo wyłącznie na potrzeby miasta i najuboższych mieszkańców, którym gminne służby socjalne dostarczają teraz węgiel.

Pellet i palenisko pieca retortowego zasilanego tym biopaliwem / Wikipedia, autor: Tom Bruton ♂ | H. Raab♂

Pomysł budowy zakładu podpowiedziała władzom Jędrzejowa dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Miałyby one dostarczać surowiec do produkcji pelletu. Chodzi o słomę, siano i drobne drewno, którego w parkach jest pod dostatkiem. W zamian część pelletu trafiłaby na potrzeby ogrzania hal i budynków administracyjnych na trasie kolejki wąskotorowej♂.

Jak mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor parków, Dolina Nidy to olbrzymie powierzchnie łąk, z których spora część jest zaniedbanych i nieużytkowanych. Dodał, że łąki parków krajobrazowych od kilku lat są koszone. Część siana wykorzystywana jest na dokarmianie koni i owiec, ale spora część, która się do tego nie nadaje, może być przeznaczona na biomasę.

Koszt inwestycji oszacowany został na 5 milionów zł. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej władze Jędrzejowa starają się pozyskać dofinansowanie w wysokości… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce


Jarosław Kruk: A w Busku? W Busku rządzący miłościwie od 2010 r. burmistrz Waldemar Sikora♂ kosztem dziesiątek milionów złotych zdołał już wystawić szalet♂kilkadziesiąt spiżowych słoneczek♂, multistadion♂, bodaj najdroższą w kraju tężnię♂, fontanny♂, ślepą uliczkę♂, „pumptrack”♂„zdeptakował” ulicę Rzewuskiego♂zrewitalizował Małpiak♂ i Lasek przy Topolowej rownież♂. Zrekultywował też oczywiście Staw Niemiecki♂.

I na tym nie koniec. Włodarz-wizjoner, bodaj  największy budowniczy w dziejach słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie♂, nie zamierza spoczywać na laurach. Choć na świecie pandemia i wokół morowe powietrze♂, ubywa mieszkańców♂Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. drży w posadach♂, podobno nie ma pieniędzy na utrzymanie Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu♂, nie odśnieża się należycie największego świętokrzyskiego kurortu i jego głównej arterii Mickiewicza♂, to nic. Pod czujnym okiem niestrudzonego burgmajstra, za kolejne dziesiątki milionów złotych kontynuowana jest rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego♂ i budowane są m.in.: „zardzewiała” kładka na Górkę♂, Ośrodek Aktywności Społecznej♂, Okrętowy plac zabaw♂, Park linowy, kolejne boiska, w tym trzy do gry w bule♂.

A w Busku jest jak…

 

◙ Podobne informacje:

JKR: UMiG i burmistrz nie tworzą miejsc pracy. Czy na pewno?!

Nowi inwestorzy i kolejne miejsca pracy w Jędrzejowie. W Busku słoneczka, stadiony, tężnia i fontanny…

RK: Boom inwestycyjny w Jędrzejowie. W Busku sen o potędze…

RK: Działki sprzedane. Będą kolejne inwestycje w strefie „Jędrzejów Południe” – a w Busku?

RK: Nowi przedsiębiorcy w gminie Staszów na terenach inwestycyjnych objętych SSE „Starachowice”. A w Busku?

Maciej Bursztein: Kielce potrzebują dobrego zarządzania, nie rządzenia – JKR: Busko również

Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] – a inne dzieci, a Dawid?

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln i nieopodal Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?

TP: „W rażący sposób stwierdza Pan nieprawdę i pomawia mnie o zaniedbania” – dyrektor przedszkola „Smerfuś” odpowiada na zarzuty burmistrza

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

21 odpowiedzi na “RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych? A w Busku?”

  1. do powyżej pisze:

    Słabe prowo

  2. Do redaktora Jarosława Kruka pisze:

    Pellet to ciekawa alternatywa dla tzn kopciuchów lecz mam ogromne obawy co do ogrzewania mieszkań socjalnych. Jak wiemy ,w takich lokalach mieszkają różni ludzie więc pierw radziłbym Miastu Zegara by prześwietlił mieszkańców owych lokali w kwestiach bezpieczeństwa.

    A teraz napisze do pana, panie Kruk. To smutne że czytam pana pogardliwą litanie w kierunku do buskiej gminnej władzy,”miasta ze złotą monstracją w herbie”. Zastanawiam się nad pańską osobą, co pan tak naprawdę chce, co pan tak naprawdę oczekuje od władz gminy,czy pan dostrzega w ogóle jakiś pozytyw w naszej gminie od 2010 r i jak według pana gmina zmieniła się od 2010 r.

    Pozwolę wymienić sobie od punktów:

    1. Szalet przy SP1 jest większy, komfortowy,ma podział na damski i męski szalet a przede wszystkim ma odzielne kabiny. Rozumiem kwestie problemu z elewacją budynku lecz ciężko by wszystko było idealne. Z pewnością idealnym szaletem nie był i nie jest szalet poprzednika który stoi na ulicy 1 Maja. Ten szalet poprzednika włodarza miasta miał cały czas awarie gdy stał w centrum miasta i dalej są awarie choć rzadkie.

    2. Kilkadziesiąt spiżowych słoneczek to dość kontrowersyjny pomysł choć mieszkańcy kuracjusze i turyści nieraz zatrzymują się przy nich i robią sobie zdjęcia. Więc trudno mi samemu odnieść się do tego pomysłu gdy widzę zachwyconych ludzi przy tych słoneczkach. Na kilku słoneczkach jest nawet wygrawerowana mapa Buska.

    3. „Multistadion” to bardziej kompleks sportowy do szkoleń który,od otwarcia tzn boisk dla sportowców ,przyciąga drużyny z wyższych lig z województw Mazowieckie Podkarpacie Małopolske czy ze Śląska. W styczniu i w lutym tego roku nawet był tu w Busku obóz drużyn ze Śląska. „Multistadion” przy dobrej współpracy z Buskimi hotelami oraz spa i z całym Uzdrowiskiem może pełnić rolę ośrodka sportowego gdzie wszyscy będą mieli z tego same korzyści.

    4. Najdroższa tężnia w kraju ? Nóż Na sprawdzić śmiało! Dziś tężnia pomimo tak wielu pieniędzy zachwyca mieszkańców kuracjuszy i turystów. Dobra wizytówka miasta ,atrakcja a szczególnie lecznictwo. Do tężni będzie mógł każdy wejść po uiszczeniu opłaty więc koszty się zwrócą latem oraz zimą.

    5. Fontanny to też atrakcja dla mieszkańców kuracjuszy i turystów. Wystarczyło tylko przejść przez fontannę w rynku i zobaczyć jak najmłodsi się bawią. Każda fontanna potrafi zachwycać jedni mają sentyment do zabytkowych a inni do tych nowszych. Ja jestem typem osoby która ma sentyment i do tych i do tych. Choć brakuje fontanny na alei zakochanych w zdroju.

    6. Ślepa uliczka przy poczcie jest dosyć kontrowersyjną inwestycją choć ma ogromny plus komfort i uproszczenie przy dostaniu się samochodem do poczty jak i wyjazdu z poczty.

    7. „Pumptrack” to inwestycja która miała odciążyć „skate park” od najmłodszych i ta inwestycja to robi. Skate park zawsze miał problem z najmłodszymi gdzie rodzice przyprowadzali dzieci wieku przedszkolnym by tam zaczynały stawiać kroki przy jeździe na rowerach czy hulajnogach. Często z takich inicjatyw dochodziło do niebezpieczeństw na skate parku a pumptrack jest bardziej bezpieczny dla takich dzieci niż skate park.

    8. Ulica Rzewuskiego była zaniedbana od lat była tzn deptakiem,kuracjusze bardzo często chodzili po ulicy gdyż chodniki były poprostu za małe z powodu natłoku kuracjuszy, do tego dochodzą bariery dla niepełnosprawnych gdzie niestety ci ludzie musieli jeździć na wózkach po ulicy i z tego były obawy niebezpieczeństw że dojdzie do potrącenia.

    9. Rewitalizację Małpiego Gaju oraz Topolowego lasku wezmę w tym punkcie.
    Z tego co widziałem to Małpi Gaj już za poprzedników miał pełnić rolę jakiegoś parku. Sądzę tak po starych lampach w wzdłuż Małpiego Gaju. Małpi Gaj był zaniedbanym miejscem który potrzebował zmiany w faktyczny park. Dziś to miejsce jest odwiedzane przez mieszkańców z dziećmi ,kuracjuszy i turystów. Lasek Topolowy był miejscem bez dostępu dla człowieka. To nawet nie był żaden Topolowy lasek bo nie można nazwać lasem 10 topoli samosiejek i dzikich krzewów że śmietniskiem przy chodniku. Dziś to miejsce też jest odwiedzane przez mieszkańców z dziećmi,kuracjuszy i turystów.

    10. Staw niemiecki jest miejscem bardziej dla wypoczynku i dla rozrywki niż łowienia ryb.

    11. Sprawa Uzdrowiska SA narazie leży w rękach UM.

    12. Rewitalizacja parku była potrzebna z uwagi na zły stan parku.
    Stare latarnie popękane chodniki oraz zarażone i usychajace drzewa które groziły niebezpieczeństu dla otoczenia oraz ludzi.

    13. „Zardzewiała kładka” to dość przesądzone by nawet nazywać to kontrowersyjną inwestycją. Ta Kładka ma głównie niszczyć bariery dla osób niepełnosprawnych trwale lub chwilowo przy dostępie do szkół na górce oraz szpitala.

    14. Ośrodek aktywności społecznej też to dość przesądzone by to było kontrowersyjne. W końcu to będzie pełnić rolę tzn świetlicy miejskiej.

    15. Okrętowy plac zabaw to będzie atrakcją dla rodzin z dziećmi z okolic Zdroju czy też mieszkańców z gminy. Tak samo jak park linowy.

    I na koniec podsumowując to zastanawiam się ,czemu dopiero teraz pan to wszystko krytykuje. Był okres wyborczy w 2018 r mógł pan wtedy to wszystko krytykować i dać swoje alternatywy. Może teraz pan zaczął tak bacznie wszystko torpedować bez jakiejkolwiek argumentacji bo w końcu wybory za niedługo. Będzie pan znowu startować na radnego czy może na burmistrza ?

  3. Do: Do redaktora pisze:

    A jak Trybun Ludu wyjaśni likwidację Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, który jak się mówi ponoć ma być zburzony i zastąpiony parkingiem? Jak TL wyjaśni wyremontowane a potem zamykane swietlice we wsiach?

  4. Czy prawdą jest to o czym informował Radny Łukasz Szumilas pisze:

    Czy prawdą jest to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że rewitalizacja Mickiewicza i Rynku ostatecznie kosztowała dużo więcej niż zaplanował burmistrz Piotr Wąsowicz gdyż gdy nastał burmistrz Sikora to zrewitalizowano plany i w ramach rewitalizacji Mickiewicza i Rynku jakoby zrewitalizowano też fragment ulicy Korczyńskiej po drugiej stronie parku poprzez bardzo kosztowne przeniesienie na koszt gminy a nie właściciela terenu w inne miejsce przeszkadzającej w zagospodarowaniu działki stacji transformatorowej stojącej na działce, na której powstał wkrótce Lawendowy Zdrój?

  5. czy to prawda, że skręcono duże lody przy remoncie BSCK? pisze:

    czy to prawda, że za rządów burmistrza Witolda Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK modernizowana była kotłownia i czy to prawda, że dopuszczono się przy tej okazji dużych przekrętów? Czy to prawda, że to co było w planach i za co miasto zapłaciło grube tysiące bo według rachunków od wykonawców jakoby w kotłowni BSCK zostało to zrobione, a to co tam faktycznie zostało zrobione i co jest, to dwa skrajnie różne światy?

  6. zatroskany obywatel pisze:

    Dziwne? Gdzie młodzi ludzie w takim Busku mają podjąć wyzwania np po studiach i z jaką pensją.Kupić mieszkanie?-za co?,wynająć?- za co?.Mieszkać u mamusi?,a co kiedy pojawią się dzieci?Pan burmistrz skutecznie obrzydzi wam tu pobyt- zamknie przedszkole,zamknie ośrodek zdrowia,a jeżeli masz działalność gospodarczą -a nie daj panie boże będziesz miał towar -coś z konkurencją do SAWY –zrobi wszystko żebyś zbankrutował .Był taki jeden młody człowiek radny Łukasz Sz. chciał w swojej naiwności wyjaśnić rzeczy niewyjaśnione,niestety okazało się że jest przestępcą , godzinę przed zamierzeniem dostarczenia do władz ważnych dokumentów,których już niestety nie doniósł ponieważ został aresztowany –dziwne? Dziwne jest to że Lepper sam się powiesił i nie zostawił odcisków palców –to jest dopiero fenomen

  7. Czy Radny Łukasz Szumilas miał skończyć jak Andrzej Lepper????? pisze:

    Czy Radny Łukasz Szumilas miał skończyć jak Andrzej Lepper????? Czy za „Akcją pod Rossmannem” 18.05.2019 stoją wielcy nie tylko buskiego świata????? Wskazówki w „Prawda o morderstwie Andrzeja Leppera” Wojciecha Sumlińskiego https://youtu.be/lUjejt0MAjg.

  8. Do powyżej pisze:

    Dobra weź już skończ

  9. jak banksterzy zawładnęli światem, crypto Yuan, będzie się działo pisze:

    https://youtube.com/watch?v=xsgbMC2iie8&feature=share

  10. Psychiatryk w wojsku - czyli jak robią "wariatów" z niewygodnych żołnierzy. Pychiatria represyjna pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=-J7Q2uO9yA4

  11. Skończ! pisze:

    Psychiatryk w wojsku – czyli jak robią „wariatów” z niewygodnych żołnierzy. Pychiatria represyjna
    24 LUTEGO 2021 O 09:49
    https://www.youtube.com/watch?v=-J7Q2uO9yA4

    Skończ!

  12. 10 TAJEMNICZYCH ŚMIERCI W III RP pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=IKVKFQHafhM

  13. Karol z pizzy pisze:

    Ujawniono plany likwidacji szkół specjalnych i poradni psychlogicznych dla dzieci i młodzieży.
    Władze to dementują ale to tylko potwierdza że coś jest na rzeczy.
    CIEKAWE KTO O TYM WIEDZIAŁ I KTO PRZEJMIE GÓRKĘ???

  14. Orła Białego trybuna wiadoma! pisze:

    „- Kto to widział wycinać tyle drzew – denerwował się we wtorek mieszkaniec okolic ulicy Kusocińskiego w Busku-Zdroju. – Niektóre bardzo ładne okazy zostały wycięte w pień, inne nieelegancko przycięte. Nie uważam, żeby takie działania przyczyniały się do upiększania uzdrowiskowej, bądź co bądź, części naszego miasta. Czy stadion, na którym nie grają przecież żadne znane drużyny jest tak ważny, by pozbywać się szaty zieleni z tej okolicy? – mówił”

    Na przykładzie echa dnia zastanawiam się czy aż tak pokaźne strony informacyjne weryfikują to czy zaproszone osoby mówią prawdę. Nie trzeba się łudzić by znaleźć informacje kto potrafił grać na naszym buskim stadionie w ostatnich miesiącach. Kluby z województw Mazowieckiego, Małopolskiego ,Podkarpackiego ,Śląskiego potrafiły grać na Buskim stadionie. Argumentacja ładnych drzew jest taka jak typowa argumentacja że za PRLu było lepiej. W latach świetności naszego AKSu potrafiły występować tu takie kluby jak Motor Lublin czy Stał Rzeszów.

    https://buskozdroj.naszemiasto.pl/wycinka-drzew-przy-stadionie-w-busku-zdroju-mieszkaniec/ar/c1-8154291

    A tu filmik z choćby treningu klubu że Stolicy Polski.

    https://m.youtube.com/watch?v=mI4jpnZsYg8

  15. ALARM!!! OPRÓŻNIAJĄ BUDYNEK OŚRODKA W SZCZAWORYŻU!!! CO CHCE UKRYĆ SIKORA I KLIMCZYK??? pisze:

    ALARM!!! Budmistrz Sikora i dyrektor SPZPOZ Klimczyk opróżniają właśnie w pośpiechu Ośrodek Zdrowia w Szczaworyżu!!! Wywożą meble i sprzęty mimo iż obiecywali ponoć mieszkańcom, że do końca marca Ośrodek będzie przyjmował pacjentów!!! Ludzie mówią, że oni chcą zburzyć ten zabytkowy 100 letni nie tak dawno remontowany budynek i zrobić parking!!! CZY SIKORA I KLIMCZYK CHCĄ ZATRZEĆ ŚLADY? CO CHCĄ UKRYĆ???!!!

  16. klops pisze:

    Burmistrz Jędrzejowa chce – – – – a nie będzie budował. Chce bo brakuje mu 5 baniek , a nie będzie budował. Budowa produkcji pelletu dla mieszkańców socjalnych mieszkań , w rynku miasta, gdzie zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa od 2024 jest zakaz używania paliw stałych w miejscach gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Prawdziwy wizjoner taki jak Ty redaktorku.

  17. Łukasz Nowak pisze:

    Na pewno lepszy pomysł, niż budowanie „złotej” kładki nad cichą ulicą Starkiewicza.

    No i Jędrzejów jako jedyna gmina w naszym województwie złożył wniosek do programu Kolej Plus (na przystanek w Podchojnach).
    Do tego mieszkania i strefa inwestycyjna – dobrze więc przyglądać się poczynaniom tamtejszych władz i uczyć się.

  18. […] I na dokładkę przypomnę  mój niedawny komentarz opublikowany 24 lutego pod artykułem „RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych?…: […]

  19. […] PS. Raz jeszcze przytoczę inny, nieco wcześniejszy mój komentarz opublikowany 24 lutego pod artykułem „RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych?…: […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl