Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora

20 maja 2020 | Jarosław Kruk 20.05.2020 | | 16 komentarzy

W Busku-Zdroju kosztem ponad 4,5 miliona złotych powstaje Ośrodek Aktywności Społecznej. Na ten cel są adaptowane usytuowane przy ulicy Bocznej dwa blisko stuletnie budynki. Ruszyły właśnie prace remontowo-budowlane. Planowanie zakończenie to koniec stycznia przyszłego roku.

W Busku-Zdroju kosztem ponad 4,5 miliona złotych powstanie Ośrodek Aktywności Społecznej. Na ten cel zostaną zaadaptowane usytuowane przy ulicy Bocznej dwa blisko stuletnie budynki. /fot. Jarosław Kruk

Modernizacja budynków przy ulicy Bocznej to jeden z elementów rewitalizacji miasta. Obiekty pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Do tej pory stanowiły zasób mieszkań socjalnych. Jednak z uwagi na zły stan techniczny nie nadają się do dalszego użytkowania. Jak informuje Tomasz Mierzwa – specjalista do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju ze względu na atrakcyjną lokalizację blisko centrum i możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na gruntowny remont obiektów, zrodził się pomysł aby zaczęły one pełnić nowe funkcje społeczne, edukacyjne oraz kulturalne. Zaś dotychczasowi lokatorzy otrzymali lokale zamienne.

Budynki zostaną przebudowane, rozbudowane i nadbudowane o jedną kondygnację. Zostaną wyposażone we wszystkie media oraz przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z informacji Tomasza Mierzwy wiadomo, że jeden z budynków ma być przeznaczony dla organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które do tej pory nie miały swojego lokum. Z pomieszczeń będą mogli korzystać także seniorzy z klubu senior plus. Z kolei drugi budynek ma być przeznaczony do organizowania małych koncertów i imprez kameralnych.

Zakres prac obejmie także wykonanie dojazdów i parkingu. W tym celu zostanie przebudowane skrzyżowanie ulicy Bocznej z Kopernika. Rewitalizacji poddany zostanie także teren wokół budynków. Powstaną altanki i wiata widowiskowa.

– Budynki są wpisane do rejestru zabytków stąd tylko niektóre ściany zostaną wyburzone. Obiekty staną się nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne – zapewnia specjalista do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju


Jarosław Kruk: Pod koniec stycznia ratusz ogłosił Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r. i oto władze przystąpiły do realizacji pierwszego punktu tego harmonogramu:

Lp. Przedmiot zamówienia Rodzaj zamówienia (roboty budowlane, dostawy, usługi) Przewidywany tryb lub inna procedura udzielenia zamówienia Orientacyjna wartość zamówienia brutto (w zł) Przewidywany termin wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym
1 Adaptacja budynków przy ul. Bocznej na cele społeczno-kulturalne wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu w ramach Projektu „Rozwój społeczno-gospodarczy, fizyczny i przestrzenny Miasta Busko- Zdrój poprzez działania rewitalizacyjne” Roboty budowlane Przetarg nieograniczony 4 520 000,00 I kwartał 2020r

Orientacyjna wartość zamówienia to ponad 4,5 miliona. Duża kwota – w przybliżeniu pół kładki nad Starkiewicza lub 1/5 mega tężni. Z mojego inżynierskiego doświadczenia wiem, że remontowanie starych budynków to baaardzo kosztowna inwestycja, dużo droższa od postawienia czegoś całkiem od nowa. Normalnie robi się tak w przypadku wyjątkowej wartości obiektów. Przy innych budowlach najczęściej stawia się je od początku, z zachowaniem ich pierwotnego wyglądu. Przykładem takiego działania w Busku-Zdroju jest choćby sanatorium Słowacki  przy alei 1 Maja, obok Sanato. Tam stary, zmurszały  obiekt został zastąpiony przez nowy, odbudowany od zera z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii.

Zgadzam się z opinią pana Tomasza Mierzwy – specjalisty do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, pełnomocnika burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój, w tym, że przedmiotowa działka ma wyjątkowo atrakcyjną lokalizację w centrum miasta. Ale nie przemawia do mnie zupełnie – właśnie z powodu lokalizacji oraz z przedstawionych skrótowo racji ekonomicznych – pomysł magistratu by przywracać do życia to co jest – małe, ciasne, archaiczne – kosztem 4,5 miliona złotych. Te obiekty były sensowne 100 lat temu ale nie w dzisiejszych realiach.

Uważam, że miasto pretendujące do miana lokalnej metropolii, przy możliwościach finansowych jakie wydaje się posiada, patrząc na dotychczasowe inwestycje i te planowane, mogłoby i powinno pokusić się o bardziej efektywne i reprezentacyjne wykorzystanie tej przestrzeni.

Willa od strony UMiG wydaje się mieć wartość historyczną i należałoby ją zachować, wkomponowując ją na przykład w nowe założenie. Zrobiono tak choćby w Krakowie przy budowie Galerii Kazimierz  – kilka starych budynków rzeźni zachowano, odrestaurowano i włączono w nowe założenie architektoniczne.

Drugi budynek przy ulicy Bocznej takich walorów raczej nie posiada i może warto by zastąpiło go coś nowoczesnego i funkcjonalnego. Przykładem takiego działania jest w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie hotel Bristol.

W ramach Budżetu Obywatelskiego działania o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych poddaje się wielostopniowej demokratycznej weryfikacji a przy inwestycjach kilku, kilkudziesięciomilionowych mieszkańcy stawiani są wobec faktów dokonanych. Szkoda, że niestety przy planowaniu ważnych inwestycji władze samorządowe nie konsultują się z mieszkańcami i nie biorą pod uwagę ich opinii.

 

◙ Podobne informacje:

RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej

ED: To będzie masakra! Koronawirus uderza w miasto i gminę Busko-Zdrój. Zero wpływów z tytułu opłaty uzdrowiskowej – ale kładka będzie – boso, ale w ostrogach

RK: Uzdrowiska zamarły. Apel burmistrza Sikory do premiera o pomoc

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

16 odpowiedzi na “Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora”

 1. czy Busko to miasto wolne od koronawirusa? pisze:

  Busko wydaje się miastem wolnym od koronawirusa i COWID19. Najpierw ktoś zrobił Hospicjum dla terminalnie chorych ludzi na piętrze szpitalnego oddziału zakaźnego (może po to by szybciej przechodzili w zaświaty), a teraz w dobie #zostań w domu miasto buduje centrum spotkań dla seniorów, którzy jak mówi minister Szumowski są najbardziej zagrożeni koronawirusem. Gdzie tu sens, gdzie tu logika?

 2. Ela pisze:

  Pytasz czy Busko to miasto wolne od koronawirusa? mamy izolatorium a w nim chorych więc nie.

 3. Obiektywny pisze:

  Szczerze wychowałem się przy tych budynkach i każde rozwiązanie będzie najlepsze. Oczywiście chciałbym tu jakaś galerie z podziemnym parkingiem lub dwa nowoczesne bloki. Ale w końcu jak tu wiele osób mnoży teorie że jeśli prywaciaz w Busku buduje coś dużego to znaczy że jest układ hah no takie teorie to istny absurd. Więc już lepiej niech buduje gmina co chce.

 4. cena jak na Manhatanie pisze:

  ile tam na tej Bocznej będzie metrów powierzchni? będzie 500 m2? nie sądzę by więcej, więc 4,5 melona za 500 m2 to daje 9000 zł m2, zajebiście! cena jak na Manhatanie! może lepiej by te inteligenty z umigu zajęły się czym innym a nie developerką?

 5. Misiowo-Zdrój pisze:

  Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich słomianych inwestycjach https://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

 6. Krecz pisze:

  No i idylla naszego inżyniera trwa nadal, czemu chlopie sie czepiasz wszystkiego co by sie w tym miescie robilo. Niedawno utkwilo mi twoje zdanie, ze demokracja ma to do siebie ze kto ma większości ten rzadzi. Moze niedlugo przeczytam tu, ze pan inżynier napisze ze wybory byly w Busku sfaszowane. Niech budynki sie wala niech strasza ale nie robic bo nasz redaktor to hamulcowy.A kim ty jestes inzynierze by pouczać innych i narzucać im swoja wole, jesli widzisz cos zlego, ze cos śmierdzi czemu tego.nie zglosisz!!!! Szanowny redaktorze inżynierze talencie wielu profesji sama przebudowa skrzyzowania asfalt itd. to dzis grube pieniadze. Jestes pan hamulcowy co mnie nie dziwi, bo z tego co slysze za pana pracy w urzedzie czy sie stało czy lezalo swoje na konto wpłynęło. I jeszcze jedno trzeba pewne rzeczy rozgraniczyc, rozumiem krytykę ale sory tu wszystko wedlug inżyniera jest be. I na koniec nie wszystko musi mi sie podobać, ale na milosc boska jesli wedlug pana inzyniera jest tu tyle przekrętów jak pan sugeruje to czemu nigdzie jeszcze nie przeczytalem ze cbs lub cba nie wychodzi z buska. Panie rozumiem ze wychowanie w kulcie mundurowych ma swoje zalety i wady wywołuje u człowieka cechy nadinterpretacji, domysłów, szkalowania, oceniania i czegos tam jeszcze. Czy Pana to podnieca, moze warto nieraz przemyśleć, kazdy ma prawo mowic pisac ale skad taka nienawisc czy tak sie zachowuja ludzie bedacy katolikami!!!

 7. krecz pisze:

  Ps. Niedawno domagałes sie remontu przedszkola chodziłes robiles zdjecia jaki to smerfus zaniedbany przez Burmistrza, jesli remontuje sie budynki to co ty robisz piszesz be, przeciez czlowieku nie zabierze go sobie do Widuchowej!!!. Zostawi to tu i moze na starosc i ty z niego skorzystasz!Zastanow sie pan i przemysl bo ci blizej do tych budynkow , no chyba ze wychodzisz pan z założenia, ze lubisz zyc w ruinach ale to.juz pana wybor!!!

 8. Haha pisze:

  „Z mojego inżynierskiego doświadczenia wiem…” redaktorku gdzie ty to doświadczenie w ostatnich latach zdobyłeś, najpierw spójrz na własną posesję, zrób porzadek na własnym podwórku a dobiera czepiają się inny. Kręcz nie znam cię ale jak poznam to na browara zaproszę. Tobie redaktorku to naprawdę coś się dzieje, zdanie masz różne w zależności od sytuacji.

 9. do krecz pisze:

  Budynek ze Smerfusiem jest solidną nkonstrukcją, w którą warto inwestować.

  A tutaj wielokrotnie wyższe koszty, bo to budynki w ruinie.

 10. lekarz pisze:

  Proponuję utworzenie na Widuchowie domu dla czubka.

 11. inżynier pisze:

  Za 4,5 miliona, przyjmując średni koszt budowy 1m2 na poziomie 3000zł, to mogłoby powstać 1500 m2 mieszkaniówki. Przyjmując że byłyby to kawalerki 30 m2 to byłoby ich 50. I w ten sposób w Busku rozwiązany byłby problem mieszkań socjalnych bez korzystania z rządowego programu Mieszkanie+.
  A biorąc pod uwagę, że nie ma potrzeby kupowania gruntu, bo ten jest własnością gminy to tych mieszkań mogłoby być jeszcze więcej, może 60 może 70.
  Czy z tej perspektywy patrząc jest sens budowania OAS, kolejnego po niewykorzystywanym w pełni BSCK, pozamykanych świetlicach obiektu pełniącego funkcje społeczne, edukacyjne oraz kulturalne?
  Jak się ma pieniądze i fantazję to można sobie wybudować i wieżę Babel, tylko po co?

 12. do Krecz 20 MAJA 2020 O 18:51 pisze:

  „na milosc boska jesli wedlug pana inzyniera jest tu tyle przekrętów jak pan sugeruje to czemu nigdzie jeszcze nie przeczytalem ze cbs lub cba nie wychodzi z buska” – widać wszechwiedzący analityk Krecz nie słuchał tego co powiedział sławetny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz u Sowy: „Państwo polskie praktycznie nie istnieje”, „Ch…, dupa i kamieni kupa”. Polecam: https://tvn24.pl/polska/panstwo-polskie-praktycznie-nie-istnieje-polityczny-deal-sienkiewicza-z-belka-najwazniejsze-cytaty-ra439819-3363531

 13. do powyżej pisze:

  własnie mi się przypomniała afera w ZSTI za dyrektora Żurka. Jeśli dobrze pamiętam to przez kilka lat pod nosem pana dyrektora ksiegowa nie odprowadzała składek ZUS tylko przelewała je na swoje konto, kilka milionów bodaj. W ZSTI były w tym czasie robione kontrole, przeglady, finanse kontrolowało Starostwo pod które podlega ZSTI i dziwnym trafem nikt nic nie wykryl przez kilka lat. Każdy kto miał doczynienia z ZUS wie, że jeśli jest miesiąc opóźnienia składek ZUS to wpada kontrola z komornikiem, a tu kilka lat ZUS też był ślepy.

 14. szef klubu PO-KO poseł Sławomira Neumann pisze:

  partia stanie murem za wszystkimi, którzy mają problem z prawem. Warunkiem jest członkostwo w Platformie Obywatelskiej. – Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k… Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k…, jak niepodległości. Jak wyjdziesz z Platformy, to masz problem”

 15. krecz pisze:

  Wszech wiedzacy analityk no no, ktos mnie przecenia, ale kolego z jednym masz racje musze przyznac, ze pan minister jest wizjonerem i przewidział, że bedziemy zyli w takim kraju!!!! Od razu zaznaczam ze mimo iz jest poslem.naszej ziemi nie głosowałem na niego????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl