RK: Działki sprzedane. Będą kolejne inwestycje w strefie „Jędrzejów Południe” - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Działki sprzedane. Będą kolejne inwestycje w strefie „Jędrzejów Południe” – a w Busku?

23 lutego 2020 | Radio Kielce Ewa Pociejowska-Gawęda 22.02.2020 / Jarosław Kruk 23.02.2020 | | 2 komentarze

Kolejne trzy kompleksy działek sprzedała gmina inwestorom w specjalnej strefie „Jędrzejów Południe”. W drodze przetargu zbyte zostały parcele o łącznej powierzchni ponad 2 hektarów. Obecnie w funkcjonujących zakładach jest około 700 miejsc pracy. – informuje Radio Kielce

Przetarg wygrali właściciele trzech firm z powiatu jędrzejowskiego. Dwaj z nich zamierzają stawiać na działkach hale magazynowe, natomiast trzeci inwestor ma zamiar wybudować zakład produkcyjny z branży metalowej. W sumie wartość sprzedanych nieruchomości wyniosła ponad 660 tys. zł – poinformował Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Jak przypomniał, dotychczas w strefie inwestycyjnej „Jędrzejów Południe” działki nabyło już 17 firm. Część z nich zbudowała hale produkcyjne, a część dopiero jest na etapie załatwiania formalności. Burmistrz dodał, że w strefie inwestycyjnej sprzedane zostały praktycznie wszystkie działki. Obecnie pozostał tylko jeden kompleks o powierzchni 3,8 hektara, który będzie trudny do wykorzystania z uwagi na to, że ma dość wąski dostęp do drogi.

– W moim przekonaniu i, jak się okazuje, nie tylko moim, stworzenie warunków przedsiębiorcom do inwestowania było najlepszym działaniem jakie podjęła gmina Jędrzejów. Działania przyniosły efekty w postaci inwestorów. Ponieważ te tereny są bardzo ważne dla rozwoju całej gminy, w tym roku jeszcze kończymy tam dużą inwestycję o wartości ok. 9 mln złotych. Chodzi o budowę drogi w ciągu ulicy Jasionka. Ta infrastruktura ułatwi skomunikowanie z drogą ekspresową S7, a także stanowić będzie obwodnicę śródmiejską Jędrzejowa. To działania perspektywiczne i … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


Jarosław Kruk: Jak widać, w bliskim sąsiedztwie słonecznej gminy Busko-Zdrój skuteczną politykę prorozwojową, obok burmistrza Morawicy pana Mariana Burasa, wdraża burmistrz  Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Warto tu przytoczyć fragmenty jego wypowiedzi opublikowane w artykule  Echa Dnia ” Wybory samorządowe 2018. Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa prezentuje swój program na kolejne lata” 14 października 2018:

Echo Dnia: Jakie są perspektywy dla ekonomicznej podstrefy jędrzejowskiej Krakowskiego Parku Technologicznego?

Marcin Piszczek: – (…) Dzisiaj tam są cztery zakłady prężnie działające, kilkaset miejsc pracy – można spokojnie szacować tę liczbę na około 600. Infrastruktura do tych zakładów jest. Myśmy ją przecież budowali jako gmina jeszcze ze swoich środków przed utworzeniem strefy ekonomicznej. W tym tygodniu rozstrzygamy duży przetarg na budowę infrastruktury już stricte na działkach tam, gdzie funkcjonuje strefa ekonomiczna. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie podpisanie umowy/ Ta strefa będzie kiedyś tak naprawdę głównym motorem rozwoju miasta. Ona juz pokazuje swoją siłę. Więc myślę, że ja czy moi następcy powinniśmy jako priorytet traktować rozwój strefy ekonomicznej i na pewno tak będzie w moim wypadku.

ED: Rozwój gospodarczy Jędrzejowa przekłada się na poprawę życia zwykłych mieszkańców miasta i gminy?

MP: – Przede wszystkim generuje miejsca pracy. Kiedy zostałem burmistrzem, nie mogłem sobie poradzić z liczbą osób, które przychodziły w sprawie pracy do urzędu. Tych osób dzisiaj jest wielokrotnie mniej niż na początku mojego funkcjonowania. W strefie ekonomicznej jest około 600 miejsc pracy. Kolejne, miejmy nadzieję, postaną, bo zgodnie z deklaracjami firm to nie będą tylko miejsca wynikające z decyzji, ale firmy mówią o zdecydowanie większej docelowej liczbie miejsc pracy. To będzie na pewno miało wpływ pozytywny na wysokość zarobków. Konkurencja o pracownika juz zaczyna być bardzo widoczna, pewnie będzie jeszcze mocniej widoczna. Kiedyś średnia płaca w powiecie jędrzejowskim była jeżeli nie najniższą to jedną z najniższych w województwie. Dzisiaj jest druga po Kielcach.

 

I warto zadać pytanie: – Czy Busko-Zdrój, obok wspierania branży uzdrowiskowej i inwestycjach głównie wizerunkowych nie powinna zacząć wzorem Jędrzejowa czy Morawicy myśleć o rozwoju i konkretnych działaniach w innych sektorach? o inwestycjach, które perspektywicznie będą przynosić dochód do gminnej kasy?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “RK: Działki sprzedane. Będą kolejne inwestycje w strefie „Jędrzejów Południe” – a w Busku?”

  1. […] RK: Działki sprzedane. Będą kolejne inwestycje w strefie „Jędrzejów Południe” – a w … […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl