Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln i nieopodal Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln i nieopodal Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?

30 września 2020 | List do Redakcji 21.09.2020 / Jarosław Kruk 30.09.2020 | | 70 komentarzy

Szanowna Redakcjo portalu InfoBusko.pl, zwracam się z problemem, jaki mam z buskim UMiG w sprawie skrzynek na listy w pawilonie socjalnym na Kolonii Górka, w którym mieszkam. Zwróciłem się do zarządzającego budynkiem MPGK o montaż zespołu skrzynek dla wszystkich lokali w sieni ale uzyskałem odmowną odpowiedź. – tak zaczyna się korespondencja przesłana na redakcyjną skrzynkę infobusko.pl

○ To są pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln? / fot. Jarosław Kruk

Z uzyskanej odpowiedzi wynika, iż sprawę skonsultowano z UMiG, który stoi na stanowisku, iż 

„zakup ten winien być sfinansowany i zrealizowany indywidualnie przez każdego z najemców lokali znajdujących się w przedmiotowym budynku”

Należy przede wszystkim zadać pytanie: jak stanowi prawo w randze ustawy lub rozporządzenia ministra, będące przecież ponad jakąkolwiek decyzją Burmistrza? Otóż wg. ustawy Prawo Pocztowe (można znaleźć na stronie https://isap.sejm.gov.pl/ podobnie jak pozostałe ustawy i rozporządzenia):

Art. 40. 1. Właściciel lub współwłaściciele:

1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość

– są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

Art. 40. 2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:

1) w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;

2) w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale– przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samo-dzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

Jak widać, prawo jednoznacznie wskazuje właściciela (a więc w tym przypadku Gminę), jako zobowiązanego do wyposażenia posesji w skrzynki pocztowe. Co więcej, w przypadku zabudowy wielorodzinnej winny to być zestawy skrzynek.

Taki przepis wydaje się zresztą racjonalny. W przeciwnym wypadku najemcy musieliby każdorazowo przy przeprowadzkach zabierać ze sobą skrzynki na listy, w dodatku musieliby niszczyć drzwi wiercąc w nich kolejne dziury pod kolejne skrzynki (rozstawy otworów do mocowania mogą być różne) lub musieć ingerować w ściany części wspólnych poprzez wiercenie w nich, co jest z kolei zabronione przez umowę.

Takie właśnie zbiorcze skrzynki zostały zamontowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową bodaj we wszystkich budynkach przezeń zrządzanych. Co więcej: również i w budynkach socjalnych należących do Gminy, a zarządzanych przez MPGK takie skrzynki zostały zamontowane – przykładem jest choćby budynek po „Makadamie”, czy „Hotelowiec”.

Jak się żyje na Górce? Mimo wielu niedogodności, czynsze na Górce nie są bynajmniej promocyjne. Mój czynsz wynosi 3,32 zł za m2. Razem ze śmieciami (14,50 zł), zaliczkami na (tylko zimną) wodę (4,59 zł / m3) i ścieki (5,73 zł / m3) oraz zaliczką za ogrzewanie (8,10 zł / m3) wyszło 173,37 zł za 11,20 m2 bez prądu, przy czym bodaj metr stanowi WC wspólny z sąsiadem, w którym jest sedes i umywalka (układ pomieszczenia jest bardzo nieergonomiczny, nie ma nawet gdzie nogi postawić). W swoim pokoju mam jeszcze dodatkowo umywalkę. Nie mamy prysznica. Sąsiad nie ma nawet umywalki, dlatego wody na herbatę musi nabierać w umywalce WC. Wnosiłem o wybicie większego odpływu, który umożliwiłby mi montaż sedesu pozyskanego z rozbiórki w moim pokoju. Według fachmenów z „komunalki” niedasie, mimo, że przez ścianę sąsiaduję z WC sąsiadki. Sprzeciwiają się także montażowi przeze mnie brodzika prysznicowego w pokoju. W budynku nie ma wspólnych pralni ani kuchni. Podczas zimy ja i sąsiad myliśmy się na noclegowni przy MGOPS, jednak teraz to niemożliwe z powodu zarządzeń Wojewody związanych z epidemią.

Lokal otrzymałem bez skrzynki pocztowej, za to z pękniętą szybą i brudnymi ścianami (są nawet odciski butów!). O ile za szybę została wstawiona pleksy, o tyle w kwestii ścian powiedziano mi, bym pomalował je sam. Tak samo miał sąsiad, który jednak otrzymał farbę, bo została po czymś administracji. Natomiast ja nie otrzymałem farby, bo aktualnie nie było farby, której nie mieliby na co wykorzystać. Tymczasem, wg. umowy najemca przed opróżnieniem lokalu jest zobowiązany odnowić go poprzez malowanie ścian i sufitów. Nasuwa się pytanie: dlaczego administracja nie wyegzekwowała od mojego poprzednika obowiązku tego? Skoro zaś MPGK nie wyegzekwowała tego, to moim zdaniem winna odnowić lokal we własnym zakresie.

Na korytarzach i klatce schodowej panują egipskie ciemności. W lokalach, jak i w częściach wspólnych są nadal tradycyjne żarówki (do których wprawdzie mam sentyment, a które jednak zużywają dużo prądu). Wymieniłem je na LED-y wewnątrz lokalu na swój koszt i we własnym zakresie. Tymczasem, MPGK zmniejsza zużycie prądu w częściach wspólnych za pomocą wyłączników czasowych, przez co światło szybko gaśnie, do lokalu trzeba wręcz biegać, by nie musieć szukać zamka w drzwiach po ciemku. Czy nie można zastosować nowoczesnej techniki w postaci LED-ów połączonych z czujnikami ruchu lub włącznikami zmierzchowymi? Takie rozwiązanie stosuje choćby SM w Busku. Jeszcze bardziej kuriozalne jest, iż LED-y zamontowano w innych budynkach socjalnych, przy czym np. w takim „Hotelowcu”, czy „Makadamie” świecą się bodaj całą dobę.

Nie mam dostępu do gazu sieciowego, mimo iż tabliczka orientacyjna u wejścia informuje, iż kiedyś w budynku musiało być przyłącze.

Dodam, iż podobno w tzw. „Hotelowcu” przy szpitalu powiatowym (w którym są normalne mieszkania, tylko mniejsze, niż dostępne komercyjnie) jest jeszcze wiele niezasiedlonych mieszkań (niektórzy mówią, że nawet połowa). Tymczasem od początku roku nie było jeszcze zebrania Komisji Mieszkaniowej, co jest motywowane zagrożeniem epidemicznym. Biorąc pod uwagę, iż mimo tego zagrożenia lekcje w szkołach odbywają się już normalnie, a zebrania Rady Miejskiej (a więc organu wyższej rangi, niż Komisja) odbywają się zdalnie, to chyba dałoby się zorganizować prace Komisji w sposób higieniczny. W komisji mieszkaniowej zasiada bodaj 5 czy 6 członków. O wiele łatwiej byłoby zachować odpowiednie odległości, zaś przepływ ludzi byłby zdecydowanie mniejszy, niż podczas egzaminów.Jak niedawno podano na tym portalu: UMiG Pacanów pracuje już normalnie, to czym się różni nasze miasto?

 

Proszę uprzejmie o publikację i zachowanie anomimowości.


Jarosław Kruk: Dziś, 30.09, przed opublikowaniem listu udałem się do Kolonii Górka by zobaczyć panujące tam warunki i mieć na ten temat jako taki osąd. To co zobaczyłem i sfotografowałem zrobiło na mnie przygnębiające wrażenie. W mieście o europejskich aspiracjach, w którym wybudowano bodaj najdroższą w Polsce tężnię za 25 milionów, rozbudowało stadion za kilkanaście milionów, szykuje kładkę nad Starkiewicza i kolejną przebudowę Rokosza za 9 mln, w którym w ciągu roku opłaty za śmiecie wzrastają o blisko 100%  – w tym mieście  nie ma kilkaset złotych na obligatoryjne skrzynki pocztowe w obiektach, które bardziej mi przypominają slumsy niż pawilony socjalne… Za oknem UMiG reaktywuje kosztem 4,5 mln stare, opuszczone rudery na Ośrodek Aktywności Społecznej, a tymczasem w oddali półtora kilometra dorośli i dzieci żyją w popadających w ruinę byłych pawilonach niemal jak w opisanej przez Reymonta XIX wiecznej łódzkiej Ziemi Obiecanej

 

Radio Kielce [30.09.2020]: – Rozpoczęła się rewitalizacja osiedla Wzgórze w Starachowicach, na którym w przedwojennych blokach znajdują się m.in mieszkania komunalne i socjalne. Nie były remontowane od wielu dekad. Teraz trwa ich gruntowna termomodernizacja, powstaje też świetlica środowiskowa. W blokach wymienione zostaną instalacje wodne i elektryczne, a piece kaflowe zostaną zastąpione instalacją centralnego ogrzewania – informuje prezydent Marek Materek. [link]

 

◙ Podobne informacje:

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

Buski Budżet obywatelski A.D. 2020 – do podziału 400.000 zł – czy to dużo?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

70 odpowiedzi na “Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln i nieopodal Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?”

 1. Hehe pisze:

  Oo baraki xddd

 2. Jaki pan, taki kram pisze:

  Gdyby MPGK bardziej dbała o te budynki, to jej prezes nie miałby z czego zarabiać więcej, niż prezydent, czy premier.

 3. ? pisze:

  To pan prezes zarabia po 20tyś jak nasz prezydent i premier??

 4. do ? pisze:

  Tyle to zarabia ziobro.

  Duduś i pinokio zarabiają(oficjalnie) mniej.

 5. Do powyżej pisze:

  No a Sasin przep***dolił 70milionow na wybory które się nie odbyły i to jest dopiero kozak!

 6. HaHa pisze:

  Trzeba ten artykuł wysłać do BSCK, to ekipa centrum informacji turystycznej będzie miała co polecić kuracjuszom i turystom żądnym mocnych wrażeń podczas uprawiania „slummingu”, hah.

 7. Przetarg pisze:

  A może pora przestać dawać „komunalce” administrowania „zasobem mieszkaniowym Gminy” z wolnej ręki?

  Do przetargu mogłaby stanąć SM Busko, może też SM z innych miast, do tego masa prywatnych zarządców nieruchomości pracujących na zlecenia wspólnot mieszkaniowych.
  Myślę, że wtedy koszty administracji wyszłyby niższe, przy lepszej jakości.

 8. Kaloryfer pisze:

  „zaliczka za ogrzewanie (8,10 zł / m3)” – może gdyby okna nie były z pleksi, to by straty ciepła były mniejsze, a wtedy można by obniżyć opłaty za ogrzewanie.

 9. Do Jarosława Kruka pisze:

  Panie Kruk za mało zdjęć.
  Czekam na fotkę zbiorowego wc i łazienki.

 10. Farba pisze:

  „Mój czynsz wynosi 3,32 zł za m2” – i przy takiej stawce nie stać MPGK na kubeł farby na ogarnięcie korytarzy i sieni (z odpadającą farbą widoczną na zdjęciu)?!

 11. do 30 września 2020 o 22:49 pisze:

  Tam nie ma wspólnych ŁAZIENEK. Są tylko wspólne WC.

 12. Wstyd pisze:

  za taką gminę.

 13. Marcin pisze:

  Kolonia Górka to temat stary jak świat

 14. do Marcina pisze:

  No i?

 15. Wypowiedź mieszkanki Górki pisze:

  Tutaj wypowiada się Teresa Domagała na XVII sesji Rady Miejskiej w 30 grudnia 2020:

  https://youtu.be/BwWqJFvCxVw?t=12555

  – Kiedyś młodzież korzystała z wypoczynku i rekreacji na Górce, teraz kominek i plac na uroczystości są zdewastowane.
  – Przez 3 lata w jej pawilonie nie wykonano bodaj nic, dopiero teraz uprosiła dyrektora o naprawę rynien.
  – Lokale są w obskurnym stanie, od bodaj 20 lat nie były malowane ściany w częściach wspólnych.
  – Ludzie dalej otrzymują przydziały na Górkę.
  – Chora przepychanka pomiędzy Gminą i Uzdrowiskiem w sprawie dróg i parku na Górce.

 16. Konrad pisze:

  Jacy lokatorzy takie budynki. Wieczorem niech odważny redaktorek się tam przejedzie i zrobi jakiś wywiad czy coś. Może opowiedzą jak im się żyje i pije. Jakie mają jeszcze wymagania i kto doprowadził do takiego stanu te budynki.

 17. Max pisze:

  Żeby mieć jako taki osąd należy najpierw zacząć od sprawdzenia jaka klientela mieszka na Górce i dlaczego się tam znaleźli. Kto za ich stan ponosi odpowiedzialność. Żenujący poziom redakcyjny. Polecam przenocować się redaktorkowi kilka nocy u kolegi z Górki , w tym otoczeniu i środowisku i poobserwować. I wtedy można mieć jakikolwiek osąd , a nie klikając zdjęcie z samochodu. Nie masz pojęcia o czym piszesz.

 18. autor listu do Konrada i Maksa pisze:

  Ja nie piję, an nie mam żadnych zaległości w czynszu, a mieszkam na Kolonii Górce
  Więc nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka.

 19. Komuno wróć do Max Konrad i im podobnych pisze:

  Podejrzewam, że w podobny sposób uzasadniają istnienie dzielnic nędzy w krajach 3 świata i wszelkiej maści republikach bananowych tamtejsi jaśniepanowie odpowiedzialni za ten stan rzeczy, którzy sami tymczasem mieszkają strzeżonych przez ochronę luksusowych rezydencjach ze złotymi klamkami. Faryzeusze wszelkiej maści, tfu!.

 20. do Konrada pisze:

  Jacy by ci lokatorzy nie byli, to prawo nakłada na Gminę pewne obowiązki, których -jak widać – „pan UMiG” nie wypełnia i nawet niema takiego zamiaru.

 21. klientela Górki pisze:

  Na Kolonii mieszka m. in. kilkoro emerytów, poetka którą mąż umieścił w Morawicy, kasjerka w Kaufschwitzu. Chyba nie nazwiesz ich patologią?

 22. patologia pisze:

  A co na to Pan MGOPS, Pan PCPR i wszystkie inne Pany i urzędniki zatrudnione na ciepłych posadkach w utrzymywanych z pieniędzy społecznych jednostkach które nawet w nazwie mają POMOC? Co Pany zrobiły? Czy robią coś by to uzdrowić? czy tylko administrują tą patologią twierdząc, że nic się nie da i biorąc 16000 pensji co miesiąc za jakoby wylewane w pracy siódme poty.

 23. zakłamanie do patologia pisze:

  Zadajesz pytanie co na to Pan MGOPS, Pan PCPR, Pan UMIG. Taaaak? a ja zapytam co na to Pan Proboszcz Parafii Świętego Brata Alberta, tego świętego co to cały się poświęcił pracy dla bezdomnych i biednych? Kolonia Górka to nie jego parafia?

 24. mdc pisze:

  Temat stary jak świat.
  Wystarczy poprosić aby Gmina udostępniła coroczne pisma z MPGK o koniecznych remontach na zasobach komunalnych i porównać te pisma z budżetem jaki Radni w budżecie Gminy zadysponowali na te remonty.
  Wtedy będziemy można powiedzieć kto jest winny.

  Stawki czynszowe ustala bodajże Burmistrz, stawki za wodę ścieki MPGK, za śmieci Radni, centralne ogrzewanie wynika z kosztów zużycia ciepła (a te z uwagi na stan budynków są wysokie).

  Z tego co wiem Gmina nigdy nie była zainteresowana remontowaniem Górki. Zresztą nie dziwię się bo te budynki budowane na początku XX wieku pełniły pierwotnie funkcję pawilonów letnich, a po drugie nie odpowiadają one jakimkolwiek obecnym normom budowlanym. Ich remont polegać będzie na zepchnięciu koparką murów i wybudowaniu nowych budynków mieszkalnych albo sanatoryjnych.

 25. Łukasz Nowak pisze:

  Te budynki są par excellence zabytkami: primo z powodu wieku, secundo z powodu pięknej architektury, tertio z powodu niebagatelnej roli w historii Buska-Zdroju. Wszak to właśnie owe „szklane domy” dr Starkiewicza. Obok Marconiego to właśnie szpital na Górce z tymi pawilonami będącymi jego pierwotną siedzibą są najbardziej symbolicznymi obiektami uzdrowiskowego rozdziału w historii naszego Miasta.

  Dlatego winny być poddane gruntownej i wszechstronnej rewaloryzacji, podobnie jak otaczający je park (to już w gestii UBZ S. A.).

 26. do zakłamanie pisze:

  Proboszcz od Alberta woli organizować koncerty organowe. Za co zresztą bardzo go chwalę, choć fakt: pasowałoby w takim razie zmienić patrona parafii.

 27. Wstyd pisze:

  By zasłużony wuefista i trener tenisa Habrowski nie miał nawet umywalki?
  Wstyd za taką „biedną” gminę.

 28. Do powyżej pisze:

  To co się stało że ten trener i włefistam tam wylądował??

 29. Czy to prawda, że pisze:

  dyrektorka MGOPS Kania wyrwała na stołówce zupę z rąk Habrowskiego?

 30. Zgroza do Łukasz Nowak 1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 08:29 pisze:

  Panie Nowak niech Pan Bóg strzeże Park na Górce i trzyma od niego z daleka tych wszystkich Panów UMIGÓW, Konserwatorów Przyrody, Specjalistów i wszelkiej maści Rewitalizatorów! Czy Pan na prawdę chce by się nim zajęli ci w mojej ocenie barbarzyńcy i „uzdrawiając” by doprowadzili go do stanu w jakim jest obecnie Małpiak i po drugiej stronie ulicy Starkiewicza Lasek przy Rafale? Tam pod hasłami rewitalizacji starodrzew został zmasakrowany a ostatnie pozostawione stare drzewa właśnie usychają i idą pod piłę! Zgroza!

 31. Anna S. pisze:

  Ja proponuję by Pan Burmistrz zakupił drugie serduszko i postawił pod UMiG obok tego pierwszego. Będzie dwa razy więcej nakrętek i dzięki temu będą dodatkowe środki na pomoc dla Kolonii Górka.

 32. Do osoby powyżej pisze:

  Zgroza do Łukasz Nowak 1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 08:29
  1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 08:58
  Panie Nowak niech Pan Bóg strzeże Park na Górce i trzyma od niego z daleka tych wszystkich Panów UMIGÓW, Konserwatorów Przyrody, Specjalistów i wszelkiej maści Rewitalizatorów! Czy Pan na prawdę chce by się nim zajęli ci w mojej ocenie barbarzyńcy i „uzdrawiając” by doprowadzili go do stanu w jakim jest obecnie Małpiak i po drugiej stronie ulicy Starkiewicza Lasek przy Rafale? Tam pod hasłami rewitalizacji starodrzew został zmasakrowany a ostatnie pozostawione stare drzewa właśnie usychają i idą pod piłę! Zgroza!

  Czyli wolisz żyć w dziadostwie i w patologii..

  Małpiak jest w znakomitym stanie wycieli tylko kilka drzew i zarośli.
  Park pod Rafałem to samo.
  W koncu do tych dwóch parków można wejść.
  Które te drzewa usychają? Bo żadnych nie widziałem.

 33. klops pisze:

  Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora, bo na Górce też mieszkają osoby normalne, które płacą czynsz, dbają o swoje mieszkania i nie przyjeżdża do nich Policja na interwencję codziennie. Ale niestety jest ich tylko kilkoro – zdecydowana większość nie płaci czynszu, nie dba o swoje mieszkania i często widzi z bliska patrol Policji. Taka prawda.

 34. Do klopsa pisze:

  Dokladnie taka prawda!!!!

 35. do 1 października 2020 o 09:10 pisze:

  „Które te drzewa usychają? Bo żadnych nie widziałem.”

  A choćby na Alei Mickiewicza z powodu „zrewitalizowania” ich korzeni poprzez zalanie ich betonem.

 36. fi do klopsa pisze:

  Akurat do pawilonu 6 policja przyjeżdżała, bo tam jeden z funkcjonariuszy miał kochankę.

  Jak zauważył min. Sienkiewicz: „policjanci pochodzą z rodzin patologicznych”.

 37. Łukasz Nowak pisze:

  Problem braku ciepłej wody można rozwiązać montując panele solarne. Tak się szczęśliwie składa, że wszystkie dachy pawilonów mają w połowie wystawę południową, więc nadają si wybornie na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (paneli do podgrzewania wody i paneli fotowoltaicznych). To by pozwoliło zmniejszyć energochłonność budynków,m a przez to koszty ich utrzymania.

 38. oooooo pisze:

  Przecież w MPGK pracuje żona P. Marońskiego która jest odpowiedzialna za budynki socjalne w tym te na Górce. Więc nie wiem dlaczego po południu przy zupce nie załatwią remontu:):):)

 39. prawda do Konrad 1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 07:27 pisze:

  „kto doprowadził do takiego stanu te budynki”? No kto? Lokatorzy? Lokatorzy są winni, że w budynkach jest średniowiecze, że nie ma podstawowych instalacji sanitarnych, że drzwi i klatki schodowe przypominają te z ogarniętej wojną Syrii, że połatany dach zarasta mchem, że nie ma kanalizacji odprowadzającej deszczówkę i woda z bida-rynien pięknie rozlewa przy ścianach budynków, wsiąka w mury, powoduje odpadanie tynku i pewnie piękny grzyb na ścianach? Czy za to odpowiadają lokatorzy czy administracja i właściciel budynków? Odpowiedz skąd lokatorzy, którzy nie mają pieniędzy na czynsz i na życie mają wziąć pieniądze na dokonanie napraw i remontów, które podobnie jak montaż skrzynek pocztowych należą do obowiązków administratora i właściciela budynków? „Jacy lokatorzy takie budynki”? a może raczej Jacy administratorzy i właściciel takie budynki?

 40. Ere pisze:

  Przepadły by jak kamień w wodę te panele. Niedługo mają powstać nowe mieszkania komunalne na Waryńskiego, chyba, że źle słyszałam. Najlepiej byłoby pracujących tam przenieść, powinno ich stać na czynsz. Nie oszukujmy się, na górce nie czynsz nie mieszkanie… każdy remont sprawiający, że podniesie sie jakość życia w takich budynkach niesie ze sobą wzrost czynszu. Zrobią im dach, ocieplenie budynku, pokazują, toalety i co??? Będzie mieszkanie komunalne nie socjalne, będzie ich stać na czynsz? Mieszkanie socjalne to tyle co,żeby na głowę nie kapało i zimno nie było. Powinni ocenić jak remont wpłynie na podniesienie statusu mieszkania i kogo stać na wyższy czynsz niech remontują indywidualnie takiemu mieszkańcowi.

 41. do: 1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 08:47: To co się stało że ten trener i włefistam tam wylądował?? pisze:

  To co się stało że ten trener i włefistam tam wylądował?? – bardzo dobre pytanie! proponuję je zadać Panu UMIG i urzędnikom biorącym pieniądze za zasiadanie w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 28-100 Busko-Zdrój, ul. Mickiewicza 10, tel. +48 41 37 05 200, +48 41 26 05 700, e-mail: urzad@umig.busko.pl. Jeśli ktoś się czegoś podejmuje i za to bierze pieniądze to chyba powinien mieć wiedzę na ten temat.

 42. By żyło się lepiej do Ere pisze:

  Niedługo mają powstać nowe mieszkania komunalne na Waryńskiego?! czyżby Gmina planowała odkupić od dewelopera po zapewne cenie komercyjnej mieszkania w domkach „pod wysokim napięciem” mające ponoć powstać na działce przy stacji transformatorowej na Waryńskiego? tej chyba co to wspaniałomyślni radni zmienili jej przeznaczenie? Czyżby kolejna piękna transakcja wiązana się szykowała w Buseczku? By żyło się lepiej!

 43. connors pisze:

  Co ten HADŻi robi na Górce? Przecież na Mickiewicza mieszkał?

 44. Towarzyszka Panienka: Janusz Korwin-Mikke BEZ CENZURY w domu GENERAŁA Jaruzelskiego pisze:

  By lepiej zrozumieć naszą rzeczywistość polecam obejrzeć na YT Towarzyszka Panienka: Janusz Korwin-Mikke BEZ CENZURY w domu GENERAŁA Jaruzelskiego: https://www.youtube.com/watch?v=G68UHIi8yUQ&t=2206s&app=desktop

 45. polityka prorodzinna pisze:

  „Przecież w MPGK pracuje żona
  P. Marońskiego”

  Żona „tego” Marońskiego? Jak rodzinnie w tej komunalce! 🙂

 46. oooooo pisze:

  MPGK to wielka jedna rodzina. szczególnie rodzina p.prezesa

 47. Rodzina, ach, Rodzina pisze:

  Rodzina, ach, Rodzina – Kabaret Starszych Panów: https://www.youtube.com/watch?v=DZYZu5mhWsw

 48. Qris pisze:

  Żona wice to jeszcze nic.

  Podobno zatrudnienie u ” Krysi komunalnej” znalazł jej syn. Prawda to?

 49. Ewa pisze:

  Proszę! Da się? Rozpoczęła się rewitalizacja osiedla Wzgórze w Starachowicach, na którym w przedwojennych blokach znajdują się m.in mieszkania komunalne i socjalne – https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/gruntowny-remont-najstarszych-blokow-w-starachowicach,114554 – i dziwić się, że Radny Łukasz Szumilas chcąc naprawić Busko brał przykład z prezydenta Marka Materka i Starachowic?

 50. Do Qris pisze:

  Pewnie, że pracuje i jest specjalistą od śmieci dlatego takie tanie!

 51. Czy to prawda pisze:

  Czy to prawda, że ten co to ukończył Politechnikę Świętokrzyską na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Przez 30 lat pracował w dużym zakładzie przemysłowym, gdzie przeszedł kolejne szczeble kariery, Wie, jak to jest być na samym dole drabiny, ale posiada też 20 letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, odszedł z tego dużego zakładu przemysłowego za rodzinne wałki?

 52. oooooo pisze:

  wcale bym się nie zdziwił jak by Syn p prezesa MPGK rozliczał podwykonawce od transportu kamienia

 53. Czy burmistrz Sikora udzielił odpowiedzi na interpelację radnego Szumilasa o transakcje z hurtownią SAWA? pisze:

  A ja mam pytanie do Burmistrza Sikory i do Przewodniczącego Burchana: Z tego co mi wiadomo radny Łukasz Szumilas w kwietniu 2019 złożył interpelację, w której zwrócił się do burmistrza o udzielenie informacji o przepływach finansowych pomiędzy hurtownią SAWA a UMiG i podległymi jednostkami samorządowymi. Burmistrz odpowiedział mu na piśmie, że udzieli radnemu tej informacji do dnia 19.05.2019. Czy burmistrz dotrzymał danego radnemu na piśmie słowa i czy informacja o transakcjach pomiędzy hurtownią SAWA a UMiG i podległymi mu jednostkami samorządowymi została przygotowana i udostępniona radnym? Czy jest ona gdzieś opublikowana na Biuletynie Informacji Publicznej? W jaki sposób można się z nią zapoznać? A swoją drogą dziwi mnie bardzo wskazany przez burmistrza termin 19.05.2019. To jest bowiem niedziela. Pierwszy raz się spotykam z tym, by ktoś wyznaczał termin wykonania czynności urzędowej na niedzielę, a nie na któryś z dni roboczych.

 54. do powyżej pisze:

  do 1 października 2020 o 09:10
  1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 09:21
  „Które te drzewa usychają? Bo żadnych nie widziałem.”

  A choćby na Alei Mickiewicza z powodu „zrewitalizowania” ich korzeni poprzez zalanie ich betonem.

  Które te drzewa?? Bo nie widziałem żadnych usychajacych drzew na alei

 55. do powyżej pisze:

  To idź do lekarza okulisty.
  Jak nie powoże, to idź do dytkowskich.

 56. Co na to Wojewoda świętokrzyski? pisze:

  Ustawa Prawo Pocztowe stanowi, że: Właściciel nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny zobowiązany jest w budynkach wielorodzinnych zainstalować w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestaw oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.
  Buski UMiG w temacie lokatorskich oddawczych skrzynek pocztowych stwierdził, że: „zakup ten winien być sfinansowany i zrealizowany indywidualnie przez każdego z najemców lokali znajdujących się w przedmiotowym budynku”
  Czy nie mamy tu do czynienia z sobiepaństwem czy wręcz anarchią, bo czymże jest stanowienie przepisów stojących w sprzeczności z obowiązującym prawem ? Ciekawe jak na to zareaguje pan Wojewoda świętokrzyski, przedstawiciel Rady Ministrów w województwie, strażnik prawa.

 57. mały pisze:

  Łukasz Nowak
  1 PAŹDZIERNIKA 2020 O 09:45
  Problem braku ciepłej wody można rozwiązać montując panele solarne. Tak się szczęśliwie składa, że wszystkie dachy pawilonów mają w połowie wystawę południową, więc nadają si wybornie na montaż instalacji odna
  ja bym chciał wiedzieć kim jest Łukasz Nowak, skąd zna tak dobrze Górkę, gdzie pracuje, mieszka, ma rodzinę i czerpie info??????

 58. mały pisze:

  skąd Łukasz Nowak tak dobrze zna Górkę //////////// on chyba mieszka w Siesławicach///////

 59. mały pisze:

  do wyborów na radnego startował z Siesławic, czy mnie pamięć mili??????

 60. ktoś pisze:

  tak i miał chyba 8 głosów. Osoba niezmiernie wspierana przez mieszkańców. Kim jest, co osiągnął? Niech sam napisze ……..

 61. do powyźej pisze:

  A ile ty miałeś głosów, anonimowy hejterku?
  Pochwal się!

 62. Tak w ogóle, to w jakim pisze:

  celu Gmina przejęła pawilony od Uzdrowiska?

  Odnoszę wrażenie że jako gmina ciągle robimy „łaskę” Uzdrowisku.

 63. do ktosia pisze:

  A co zdziałał twój patron, lanser z Oblekonia?

 64. umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19384-przetarg-nieograniczony-przebudowa-stadionu-sportowego-przy-ul-kusocinskiego-w-busku-zdroju-etap-2.html pisze:

  „Przetarg nieograniczony: Przebudowa stadionu sportowego przy ul. Kusocińskiego w Busku-Zdroju – etap 2”

  Znowu remont stadionu? Ile kasy już tam władowali i następny przetarg? Chyba tym stadionem powinny się zająć jakieś organy kontrolne a może też i służby…?

 65. Łukasz Nowak do małego pisze:

  „skąd Łukasz Nowak tak dobrze zna Górkę //////////// on chyba mieszka w Siesławicach///////”

  Ciekawe, co powiedzieliby poloniści na taką nader oryginalną składnię, anonimowy nienawistniku?

  Cóż, Górka to ważne miejsce dla historii naszego kurortu, który przecież nie jest wielkim miastem, więc trudno, bym przez tyle lat mojego życia nigdy jej nie zwiedził. Byłem tam częstym gościem przed kilkunastoma laty, gdy jeszcze mieszkał tam „Cegła”.

  Myślę, że każdy, kto jako – tako interesuje się historią naszej „małej Ojczyzny” zna historię Górki.

 66. Kamil pisze:

  Znowu remont stadionu? Ile kasy już tam władowali i następny przetarg? Chyba tym stadionem powinny się zająć jakieś organy kontrolne a może też i służby…?

  Niech się buduje póki są pieniądze.
  Kontrole i też służby to powinni zacząć od góry. Sasin wywalił 70mln na wybory które się nie odbyły.

 67. do Kamila powyżej pisze:

  „Znowu remont stadionu? Ile kasy już tam władowali i następny przetarg? Chyba tym stadionem powinny się zająć jakieś organy kontrolne a może też i służby…?

  Niech się buduje póki są pieniądze.”
  Ale już NIE MA tych pieniędzy, więc to kolejna budowa NA KREDYT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl