Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju

3 stycznia 2021 | Jarosław Kruk 03.01.2021 | | 38 komentarzy

W niedzielne wczesne popołudnie, 3 stycznia, wybrałem się na krótki noworoczny spacer. Poszedłem odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się deczko na łonie natury. Gdzie u nas można to uczynić lepiej jak nie w Parku Zdrojowym.

Zabytkowy starodrzew pamietający założyciela uzdrowiska Feliksa Rzewuskiego i wybitnego architekta, projektanta parku Henryka Marconiego,  w dalszym ciągu jest rewitalizowany w ramach Projektu: Park Zdrojowy Busko-Zdrój – zachowanie, promocja i udostępnienie, którego celem, jak można przeczytać na tablicy informacyjnej, jest: „Zwiększenie dostępu do zasobów dziedzictwa kulturowego regionu poprzez zachowanie, ochronę i zabezpieczenie zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego wraz z zagospodarowaniem terenu„.

» Wielki remont Parku Zdrojowego w Busku. Znany termin zakończenia prac. Zobaczcie najnowsze zdjęcia i film «

Spacerując zrobiłem pro memoria serię zdjęć dokumentujących postęp prac przy rewitalizacji zielonych płuc uzdrowiska. Przedstawiam je poniżej w fotogalerii.

Przy okazji lektury zdjęć myślę, że warto przypomnieć  wypowiedź na temat rewitalizacji Parku Zdrojowego realizowanej na bazie dokumentacji, którą robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia, uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków udzieloną Radiu Kielce w listopadzie 2019 r. przez Tomasza Mierzwę, głównego specjalistę do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, wcześniej przez lata wiceburmistrza.


4 Raport dnia Radia Kielce [6.11.2019]: – Mieszkańcy Buska Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

38 odpowiedzi na “Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju”

 1. Maria pisze:

  ponuro to wygląda, szkoda

 2. Ciekawe komentarze są pod artykułem "GW: Gigantyczna premia dla prezesa Wojciecha Lubawskiego. Marszałek zapowiada, że po raz ostatni" pisze:

  Mieszkaniec
  3 STYCZNIA 2021 O 23:32

  A propos MPGK czyli Komunalki:

  O ile mi wiadomo, Radny Artur Prędki (Porozumienie Samorządowe, Radny z Szańca) jest współwłaścicielem firmy produkującej odzież roboczą, prawda?

  P4 PRĘDKI S.C. ARTUR PRĘDKI,MARIA PRĘDKA

  facebook.com/pages/category/Apparel-Distributor/P4-Prędki-sc-Producent-Odzieży-Roboczej-2360075304257226/

  aleo.com/pl/firma/p4-predki-sc-artur-predki,maria-predka-szaniec

  p4predki.artbhp.pl

  MPGK to spółka miejska, a ja jako mieszkaniec także ją utrzymuję płacąc za wodę, ścieki, śmieci, więc w ramach tego oraz zgodnie z prawem dostępu do informacji publicznych uważam, że mam prawo pytać i mam prawo wiedzieć. Słyszałem z bardzo wiarygodnych źródeł, dlatego publicznie i otwarcie pytam:

  CZY TO PRAWDA, ŻE TA FIRMA DOSTARCZA ODZIEZ ROBOCZĄ DLA MPGK „KOMUNALKI”?

  Jeśli to prawda, to chciałbym ponadto wiedzieć:

  -Na jakich zasadach MPGK zakupuje odzież roboczą?
  -Czy był przetarg?
  -Czy zakupy dokonywane są na zasadzie zapytania ofertowego?

  …………………………………………………………….
  Do Mieszkaniec 3 STYCZNIA 2021 O 23:32
  4 STYCZNIA 2021 O 00:13

  Radny Artur Prędki prowadzi powyżej opisaną firmę wraz z żoną Marią. Te informacje są dostępne w jego oświadczeniu majątkowym na stronie Urzędu Miasta i Gminy.

 3. Danka pisze:

  Smutno i straszno wygląda ten park na tych zdjęciach. Odnoszę wrażenie, że jakby przybyło w nim dużo betonu.Aa gdzie się podziały te piękne kwiaty, pachnące róże, żywopłoty, krzewy ozdobne, gdzie ten uroczy klimat parku?

 4. Kupa śmiechu pisze:

  No gdzie się podziały pachnące róże, krzewy i kwiaty w środku zimy? No gdzie? Szkoda że redaktorek „nigdy obiektywny” skupił się na placu budowy a dopiero przy okazji zrobił kilka fotek parku po rewitalizacji. Park po rewitalizacji wygląda pięknie, i żaden hejt,nagonka, czy jakiej inne twoje chwyty tego nie zmienią. Twój pseudoportal to totalna porażka. Czas się obudzić i wziąść do jakiejś prawdziwej pracy, ale z tego co wiem to pojęcie obce. Bez powazania.

 5. do kupa śmiechu pisze:

  No gdzie się podziały pachnące róże, krzewy i kwiaty w środku zimy? No gdzie? No przecież odpowiedź jest prosta: wyparowały jak kilometr granitowej kostki brukowej z alei Mickiewicza ? no chyba, że w Busku róże i krzewy posiadają zdolność chowania się pod ziemią ?

 6. barbara pisze:

  W Busku byłam kilka razy na kuracji sanatoryjnej.Ostatni raz w sierpniu 2019.Smutno…
  Nie dość ,że pandemia to jeszcze smętne widoki.Alejki w remoncie, bo zamiana na betony i cementy, brak kwiatów wszelkich nawet w donicach, drzewa wycinane.Muszla pusta , martwa ,mimo ,że na dworzu było bezpiecznie.

  Spotkałam burmistrza i zadałam pytanie, dlaczego?
  „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.”

  Jak widać z zamieszczonych foto, nic się nie zmieniło.Szkoda , bo było kiedyś tak miło i przyjażnie.

  A jak nawet skończą tę „rewitalizację”to jak tam wytrzymać w upalne lato z nagrzanymi od słońca betonowymi alejkami?
  Drzew ,dających cień, tez mniej….
  Pozdrawiam Busko i Pana Burmistrza , ale nie wiem czy jeszcze przyjadę.

 7. MIŚ do Kupa śmiechu pisze:

  Ty: Park po rewitalizacji wygląda pięknie, i żaden hejt,nagonka, czy jakiej inne twoje chwyty tego nie zmienią. Ja na to: https://youtu.be/syct-wvU5IA

 8. czy barbara 4 STYCZNIA 2021 O 13:01 to ŁN? pisze:

  ?

 9. Mieszaniec z Buska pisze:

  No tak już się nie ma do czego doczepić to się szuka dziury w całym i pan redaktor przywołuje temat z przed remontu. Pani Barbarze przeszkadzają Alejki w remoncie, bo zamiana na betony i cementy, brak kwiatów wszelkich nawet w donicach, drzewa wycinane.Muszla pusta , martwa ,mimo ,że na dworzu było bezpiecznie.
  Nie wiem czy to znów jakiś fejki lub troll czy co ale napisze wprost.Pani Barbaro park od lat był zaniedbany i wymagał remontu i ten remont toczy się od końca 2019r. Alejki były stare dziurawe popękane a kostkę w łatwy sposób da się estetycznie wymienić. Brak kwiatów jest spowodowany tym że jest tam dalej remont a dzisiaj mamy przecież zimę. A gdy było tzn bezpiecznie to muszla była żywa jak cały zdrój. Wycina drzew była spowodowana jedynie tym że drzewa były chore jak i tym że niektóre drzewa usychaly już ze starości lub chorób i zagrażały bezpieczeństwu ludzi jak i te chore reszty naszego drzewostanu w parku. W parku jak dalej był tak dalej jest cień więc nie ma się o co martwić.

 10. Do powyżej pisze:

  Drogi Mieszkańcu z Buska! Piszesz „Wycina drzew była spowodowana jedynie tym że drzewa były chore jak i tym że niektóre drzewa usychaly już ze starości lub chorób i zagrażały bezpieczeństwu ludzi jak i te chore reszty naszego drzewostanu w parku.” Myślę, że jednak mijasz się z faktami. Na początku artykułu masz dawniejsze wiadomości o rewitalizacji parku. Zajrzyj tam proszę. Co do drzew z przytaczanej tam dokumentacji projektowej wynika, iż będzie usuniętych określona ilość drzew z następujących przyczyn:

  -kompozycyjne – 279 szt.
  -prześwietlenie – 283 szt.
  -sanitarne – 49 szt.

 11. Mieszaniec z Buska pisze:

  Doskonale rozumiem o co ci chodzi więc już na początku mojego komentarza to napisałem „pan redaktor przywołuje temat z przed remontu”.
  A jak było przed remontem to każdy wie i była wydana decyzja o mozliwiści wycięciu ponad 600 drzew a wycieli nawet mniej niż 200. Wycieli te które były zagrożeniem dla ludzi jak i dla całego drzewostanu. A
  prześwietlenie drzew znów to nie jest żadna wycinka tylko podcinanie gałęzi.

  Rozumiem wiele osób kocha drzewa sam też kocham drzewa ale jeśli coś zagraża życiu ludzi i całego drzewostanu to należy to wyciąć.
  Jestem w zdroju regularnie i zdrój się zmienia na lepsze.

 12. „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.” pisze:

  SIKora : „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.” Skąd my to znamy! Tak, będzie pięknie… Przez całą komunę towarzysze mówili narodowi, że „„Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.” Dlatego zarabiało się grosze, by towarzysze mieli z czego budować kraj, dlatego pracowało się 6 dni w tygodniu, dlatego wieś płaciła żywnościową daninę, kontyngent by wyżywić robotników budujących raj robotniczo-chłopski, dlatego średnia płaca w przeliczeniu na dolary wynosiła 15 $ (na dzisiejsze to 60 złotych), itd. Wielu wierzyło, że „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.” skoro władza tak mówi i pisze. A jak ten projekt „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.”się skończył? Skończył się katastrofą finansową na koniec epoki Gierka oraz stanem wojennym i zamordyzmem Jaruzelskiego…. Potem nastąpił „koniec komuny”, uwłaszczenie nomenklaturowe, prywatyzacja dzięki której towarzysze z dotychczasowych zarządzających stali się właścicielami tego co naród w pocie czoła wypracowywał i budował przez 44 lata PRL. A naród, chłopi i robotnicy jak nie mieli nic tak dalej nic nie mieli. Elity ułożyły się w Magdalence, Mazowiecki ogłosił „Grubą kreskę” – rodzaj amnestii dla towarzyszy i uprawomocnienie prywatyzacji nomenklaturowej gospodarki. Znów władza ogłosiła , że „Będzie pięknie , jeszcze trochę trzeba poczekać.” no i naród znów czeka, czeka, czeka….

 13. Frument pisze:

  45 lat Polski Ludowej nie zaszkodziło parkowi tak jak ostatnie 10 lat…

 14. Do powyżej pisze:

  Komuszku weź już skończ.

 15. Kazio pisze:

  To wiceburmistrz chyba był na spacerze w innym parku bo wrzucił na swojego fb zupełnie inne fotki (busko to niezły kabaret) ale dobrze przynajmniej jest wesoło

 16. Do Kazia pisze:

  Marne prowo.
  Spójrz przyjrzyj pierw wszystkie zdjęcia z tego artykuł.

 17. Do powyżej pisze:

  Spójrz to Ty lepiej w słownik jezyka polskiego

 18. Do do powyżej pisze:

  Nie ma się argumentów na tanią prowokację to się chwyta słówek hah

 19. Janek pisze:

  „Do Redakcji: Kielce Kielcami, ale spójrzmy na nasze podwórko – Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu?”

  http://infobusko.pl/do-redakcji-kielce-kielcami-ale-spojrzmy-na-nasze-podworko/

  „Mieszkaniec z Buska” był uprzejmy napisać: „Alejki były stare dziurawe popękane”.

  Ja na to odpowiem: Zapraszam do artykułu powyżej wskazanego, link jest podany i obejrzeć zdjęcia alejek. Moim zdaniem trudno o tych alejkach powiedzieć, że „były stare dziurawe popękane”.

 20. Janek pisze:

  Patrząc na te zdjęcia uważam, że remont parku w odniesieniu choćby do tych alejek na zdjęciach to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Te alejki były remontowane bodaj za kadencji Wąsowicza i niech każdy zobaczy, jak wyglądały. Uważam, że nie wymagały remontu. Swoją drogą ciekawe, co się stanie ze zdjętą kostką brukową, bo to są ogromne ilości, to jest mnóstwo metrów kwadratowych bruku.

 21. spokoloko do Janek pisze:

  „Swoją drogą ciekawe, co się stanie ze zdjętą kostką brukową, bo to są ogromne ilości, to jest mnóstwo metrów kwadratowych bruku” Spokoloko Janku, hektar granitu z Mickiewicza się ulotnił to i stara parkowa kostka brukowa wyparuje!

 22. Zoja pisze:

  Patrząc na te zdjęcia odnoszę wrażenie, że znacznie większe są teraz te wszystkie alejki, szczególnie w centrum przy Marconim. Byłam w parku kilka lat temu i były chyba dużo węższe. Po co tyle betonu wprowadzono w zabytkowym parku?

 23. Artur do Janka pisze:

  No te zdjęcia były tylko z głównej alejki jak i z rejonu placu zabaw i fontanny. Nawet na tych zdjęciach jest popękany asfalt i dziury choć małe pęknięcia i dziury. Ale te skromne zdjęcia z tego artykułu to zaledwie kropla w morzu w porównaniu do całego parku. Cały park wymagał remontu zarówno strasznie ale to bardzo strasznie zaniedbana strona wschodnia jak i zachodnia strona parku. Jeśli patrzysz tylko po tych skromnych zdjęciach i już masz wyrobione zdanie to znakiem takim bardzo rzadko bywałeś w parku.

 24. Marcin pisze:

  Beton betonem przynajmniej estetycznie to wygląda,ładnie i będzie bezpiecznie.

 25. Realista pisze:

  W zimie jak spadnie śnieg (tylko na litość Boską, nie piszcie mi proszę, że teraz nie ma zim) alejki w parku są odśnieżane nie ręcznie lecz maszynowo. Zobaczymy jak będą wyglądać po pewnym czasie te alejki z kostki, jak pojeżdżą po nich te pojazdy odśnieżające. Chodzi mi nie o główne ciągi komunikacyjne, ale te wszystkie wąskie boczne alejki, które dotąd były z asfaltu. Czas pokaże, czy to się nie będzie pięknie rozchodziło na boki, zapadało i czy nie będą się robiły szczeliny między kostkami. Jak ktoś chodzi pieszo po Busku to widzi jak te chodniki czy alejki wyglądają po pewnym czasie. Można się przejść po nowym parku i popatrzeć jak to wszystko tam wygląda od kilku już lat. Nie daj Bóg w szpilkach iść tamtędy, bo obcasy połamane albo obdarte. No cóż, wiadomo jak to się w Polsce wszystko robi, drogi, chodniki itd. Im szybciej się popsuje tym lepiej. Będzie przetarg na remont albo kolejna rewitalizacja i kolejny zarobek.

 26. Realista pisze:

  Dodam jeszcze, że szedłem ze dwa razy po wschodniej stronie parku, już po jej wyremontowaniu. Jak będę szedł ponownie w przyszłości to porobię zdjęcia, jak pięknie jest ta kostka miejscami położona… Prześlę te zdjęcia do Redakcji żeby opublikowała je to każdy zobaczy, chyba że już poprawili to.

 27. Do realista pisze:

  Tak samo jak z asfaltem.
  Może ubita gleba byłaby najlepsza.

 28. Do powyżej pisze:

  Właśnie o to chodzi czyli o podkład. Jak zrobili porządny, to OK, ale jak jest płytki, kiepski podkład, to się to wszystko rozejdzie w cholerę. Asfalt pół biedy, bo nawet jak był bokami zapadnięty, to chociaż wzdłuż w miarę prosty, ale jak się kostka pozapada, to się rozejdzie i porobią się w fugach takie szczeliny, że się po tym choć nie będzie dało. Będzie się to wszystko ruszało, chwiało i tyle. Czas pokaże jak to zrobili – solidnie czy po dziadowsku. Oby to było solidnie zrobione, bo tyle kasy na ten remont poszło.

 29. konserwator pisze:

  Jeśli wykonawcy tej rewitalizacji mają dla drzew i ogólnie dla materii w parku tyle poszanowania co dla tej tablicy UE na zdjęciu tytułowym i tych innych tablic miejskich na kolejnych zdjęciach to ja się bardzo obawiam o zdrowie zrewitalizowanych drzew i w ogóle parku. Oby tylko park nie zmienił się „przypadkiem” w Małpiak II lub jeszcze gorzej w Lasek Topolowy II.

 30. Kamil pisze:

  Mh drogi „Konserwatorze” z uwagi że park zdrojowy to teren budowy to nawet nie racze napisać o jakiejś tabliczce bo to jest budowa a nie jakaś hucpa w tv by było wszystko ładne i czyste. I znowu odnosimy się do zdjęć jak już osoby powyżej hah. Spokojnie stary park nie zmieni się jak Małpiak czy i tzn lasek pod Rafałem bo stary park to w czeczywistosci park. Z resztą to co było pod Rafałem to nawet żadnym laskiem topolowym nie można nazwać,pięć topol na krzyż a reszta busz,zarośla bez dostępu dla człowieka. Do Małpiaka przynajmniej się dało wejść choć tylko przez trzy dzikie wejścia na początku Małpiaka. Dzisiaj z resztą dla mnie Małpiak jest parkiem tak samo jak park pod Rafałem parkiem.

 31. Beton pisze:

  A kiedyś to w parku były osiołki

 32. Do powyżej pisze:

  A były, były. Zapraszam na buskonostalgicznie.pl i proszę wpisać w SZYBKIE WYSZUKIWANIE PK 02127. Osiołki jak malowane. A kto pamięta misie w fontannie? To zdjęcie PK 00539. A tu basen letni… Pamiętam, chodziło się… PK 06817.

 33. Sławoj Składkowski pisze:

  Skoro Park Zdrojowy jest takim skomplikowanym zadaniem i wymaga tyle uwagi i nadzoru to trzeba powołać dyrektora parku i jednocześnie ogrodnika, będzie takim feldmarszałkiem -dyrektorem polnym.
  Oczywiście ważne, żeby to stanowisko objął ktoś kompetentny i odpowiedzialny, przy tym oczywiście Polaki i patriota z kręgów obecnego Obozu Patriotycznego.

 34. Do powyżej pisze:

  Zjednoczona Prawica a szczególnie Solidarna Polska ma głęboko sprawdzone zasoby kadrowe choćby w Lasach Panstwowych napewno znajdzie się ktoś!

 35. do: Do powyżej i Sławoj Składkowski: mądrego przyjemnie posłuchać pisze:

  Dokładnie tak! Park Zdrojowy jest skomplikowanym, żywym ekosystemem i wymaga uwagi i nadzoru kompetentnej osoby a nie biurwokraty. Leśnictwo się studiuje 5 lat na uczelni a potem się doucza całe życie. Dlatego lasy w Polsce mają się dobrze w przciwieństwie do wielu parków i wielu miast. Wasze pomysły są genialne. Dokładnie tak powinno być, że Park Zdrojowy jest pod kontrolą leśników z Lasów Państwowych. Gdyby tak było wcześniej to z pewnością nie doszłoby do jakoby omyłkowego wycięcia najbardziej wartościowych, największych drzew w Małpiaku pod pozorem jak się okazało budowy Parku Linowego.

 36. Do powyżej pisze:

  „Pod pozorem jak się okazało budowy Parku Linowego.”
  A parku linowego niema i nie będzie. Drzew też nie ma… Niestety…

 37. Odpowiedz do komentarza "Ciekawe komentarze są pod artykułem "GW: Gigantyczna premia dla prezesa Wojciecha Lubawskiego. Marszałek zapowiada, że po raz ostatni" 4 STYCZNIA 2021 O 00:38 pisze:

  Szanowna/y Pani/e

  Jeśli ma się na tyle odwagi to proszę zwrócić się na piśmie do MPGK a otrzyma Pan/i wyczerpującą

 38. Do powyżej pisze:

  A dlaczego ktoś, kto napisał ten komentarz ma się zwracać do MPGK? Czy mu ktoś płaci za to, za jego czas? Od tego są radni, w szczególności radni opozycyjni, którzy biorą diety niewiele mniejsze niż pracownik, który musi cały miesiąc na takie pieniądze pracować. Niech się zajmą sprawą. Od tego są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl