Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] - a inne dzieci, a Dawid? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] – a inne dzieci, a Dawid?

2 lipca 2020 | UMiG Busko-Zdrój 26.06.2020 / Jarosław Kruk 01.07.2020 | | 14 komentarzy

W czerwcowy poranek burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora wraz z grupą pracowników UMiG, włączając się w akcję niesienia pomocy dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni, zmierzył się z testem sprawnościowym w ramach akcji #GaszynChallenge.informuje e-witryna UMiG Busko-Zdrój

„Rękawicę” #GaszynChallenge magistratowi słonecznego grodu nad Maskalisem „rzuciło” buskie Starostwo Powiatowe i Nadleśnictwo Chmielnik. Jak nakazuje rycerski kodeks honorowy wyzwanie zostało przyjęte i w słoneczne czerwcowe przedpołudnie burmistrz Sikora z zastępcą i hufcem podległych urzędników stanął  u bram ratusza na Alei Mickiewicza do próby sił. A wszystko po to by pomóc małej Zosi, jak donosi portal naszemiasto.pl.

Męska część ekipy, jak zostało to uwiecznione na okolicznościowym video, spróbowała trudniejszego wariantu próby – 10 pompek w klęku podpartym. Białogłowy zaufały swoim kończynom dolnym i wybrały serię 10 przysiadów. Opublikowany na e-stronie UMiG film dokumentujący ten wyczyn pokazuje, że załoga ratusza sprawnie dyrygowana komendami burgermajstra bez większego trudu sprostała wyzwaniu.
Do kontynuowania charytatywnego challengu zwycięzcy nominowali buskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz  Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej.

 


#GaszynChallenge

Pomysłodawcą całej akcji jest strażak z OSP z Gaszyna, druh Marcin Topór – informuje Gazeta mosińsko-puszczykowska. Chodzi o to, by stanąć do próby sił, nagrać i udostępnić krótki film, dokonać wpłaty na zbiórkę prowadzoną przez platformę SiePomaga.pl i nominować następnych.Pierwotnym celem była zbiórka pieniędzy na leczenie Wojtusia Howisa z Galewic, 18-miesięcznego chłopca chorego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Jedyną szansą dla dziecka jest terapia nowatorskim lekiem. Koszt terapii lekiem to ok. 9-10 milionów złotych. Kwesta rozpoczęła się jeszcze przed pandemią. Przez koronawirusa rodzice Wojtusia stracili nadzieję, że uda się uzbierać potrzebną sumę.  Po paru miesiącach,  dzięki wyzwaniu, udało się jednak uzbierać potrzebną kwotę.

Gaszyn Challenge odniósł tak wielki sukces, że pojawiła się szansa na pomoc innym dzieciom.

Na czym to polega?

W ramach akcji należy zrobić 10 pompek lub przysiadów i wpłacić minimum 5 zł na zbiórkę prowadzoną przez platformę SiePomaga.pl. Należy też nagrać i udostępnić krótki film z eventu. Potem trzeba zaprosić następnych. Nominowani mają 48 godzin na podjęcie wyzwania i sprostanie mu. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie dają rady podjąć wyzwania, wpłacają minimum 10 zł na konto zbiórki.  – Zasady zarówno dotyczące wysokości wpłat na rzecz chorego chłopca, jak i ilości nominowanych osób, można łamać, ale tylko w górę. Dotąd większość wpłat była wyższa niż kwota minimalna określona w zadaniu.- Mówi pomysłodawca wyzwania.  Jedną z pierwszych osób biorących udział w #GaszynChallenge był proboszcz parafii w Gaszynie ks. Maciej Oset.

Gaszyn Challenge szybko rozprzestrzenił się na cały kraj, a później dotarł nawet za granicę, m.in. do Berlina. Obecnie pieniądze zbierane są na leczenie innych chorych dzieci. Tutaj znajdują się linki do kolejnych zbiórek.


Wikipedia: – Gaszyn – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Wieluń. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. W 2014 roku Gaszyn miał 918 mieszkańców. Wieś leży przy drodze krajowej nr 45 z Kluczborka do Wielunia, 3 km od Wielunia. Wikipedia

 


Jarosław Kruk: W zupełnie wirtualnej rzeczywistości jeszcze nie żyjemy, ale coraz więcej wskazuje na to, że taka półwirtualna,  big-brother’owa,  staje się stopniowo naszym udziałem. # Gaszyn Challenge , charytatywna akcja-zabawa rozprzestrzeniająca się głównie za pośrednictwem internetu i zataczająca coraz szersze kręgi, wydaje się to potwierdzać. Jej przesłanie – zbiórka funduszy na leczenie chorych dzieci – jest ze wszech miar szlachetne.

Ale się zdarza niestety, że, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. Przenosząc się w wirtualny, iluzoryczny świat, warto by chyba jednak co niektórzy zachowywali świadomość realnej rzeczywistości.

Niestety, spoglądając równolegle na dwie relacje: tę powyższą z dobroczynnego wyczynu pary buskich burmistrzów i podległych im pracowników buskiego magistratu i tę zrealizowaną bodaj dzień wcześniej, w tym samym miejscu przed UMiG, dokumentującą protest zaniepokojonych losem i bezpieczeństwem swoich dzieci rodziców, z przykrością odnoszę wrażenie, że w naszym Busku coś chyba jest nie tak.

Oto bowiem mamy dwa skrajnie różne obrazy.

Ten z 25 czerwca, na którym do licznie zebranych manifestujących w południe przeciwko działaniom i decyzjom włodarzy słonecznego miasta, które krzywdzą – w opinii wielu mieszkańców – kilkadziesiąt dzieci,  z Urzędu nikt nie wyszedł, nawet nie wystawił nosa.

I drugi, powyższy, zrealizowany profesjonalnie bodaj nazajutrz w tym samym miejscu, tyle że na potrzeby innych mediów, obraz na którym na medialne hasło pomocy jednej małej Zosi przed obiektywem kamery na komendę pompują i kucają burmistrzowie wespół z liczną gromadą urzędników.

W naszym Busku coś chyba jest nie tak…

Na zakończenie, przypomnę, że w naszym słonecznym Busku, mieszka od urodzenia, dziś już młodzieniec, Dawid Szpak, który od lat cierpi na ataksję rdzeniowo-móżdżkową, bardzo ciężką chorobę niszczącą mózg, powodującą postępującą utratę sprawności. Latami opiekowała się nim mama. Od kilku lat kobieta sama zmaga się z nowotworem. I choć w pomoc dla nich zaangażowana jest od lat Echo Dnia, Fundacja Miśka Zdziśka, Młode Busko i niektóre podmioty gospodarcze, bodaj nie słyszałem niestety (jeśli się mylę to z góry szczerze przepraszam) by burmistrz, jego zastępca, czy ktoś z magistratu pochylił się nad Dawidem i jego Mamą…

ED: Dawid Szpak, 19-latek z Buska-Zdroju znów walczy o życie. Swoje i mamy. Pomóżmy

Młode Busko: Koncert charytatywny dla Dawida Szpaka – dzisiaj, 22 lutego o 20.00 – Hala PMOS

Fachowiec za darmo wyremontuje łazienkę Dawida, Salon płytek z Buska zaopatrzy w materiały

ED: Otwarte serca dla Dawida Szpaka z Buska. Remont łazienki ruszy po 25 marca!

◙ Podobne informacje:

Dyrektor Anna Mazur: 25 CZERWCA IDZIEMY POD URZĄD ABY PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM

Kalendarium: 16 września 1934 r. Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka triumfowali lotniczym Challenge 1934

 

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

14 odpowiedzi na “Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] – a inne dzieci, a Dawid?”

 1. zniesmaczony pisze:

  Wspaniała sprawa,pomoc dzieciom.Godne szacunku,przykład człowieczeństwa . Żeby pomagać niekoniecznie trzeba robić widowisko w godzinach pracy .Prawdziwe dobro nie musi być widowiskowe . wystarczyłoby po cichu, przejść od biurka do biurka i zebrać po 20zł,byłoby więcej pieniędzy, ale nikt by o tym nie usłyszał.Szkoda że dzień wcześniej nikt nie wyszedł w godzinach pracy do protestujących przed urzędem.Nie pochylił się nad losem matek i dzieci którym zabrano przedszkole.Nie pomyślał że pozbawionym pracy handlowcom grozi nędza.Mam pomysł-a może my tak kolejne pompki dla osób skrzywdzonych przez burmistrza??????

 2. mm pisze:

  widzicie tego cichociemnego w oknie na parterze za głową wodza co zerka ukradkiem? haha, wygląda na to że gość olał teatrzyk burmistrza, jest kozak! pozdro!

 3. e pisze:

  a ty kruku ile dałes na chore dzieci? moze tobie brakuje aby znów odwiedzic Morawicę

 4. @ pisze:

  No cóż, niektóre typy tak mają. Ten pan znany jest z niekonwencjonalnych zachowań. 23 XI 2006 r po katastrofie w kopalni Halemba ogłoszona została w Polsce żałoba narodowa. A mimo to, jeśli dobrze pamiętam, Walduś tuż przed 2 turą wyborów na burmistrza wybrał się z kapelą obtańcowywać kobiety na targowie. I tak się chłop wypromował, że wybrali Wąsowicza.

 5. MM pisze:

  A to tego mamy teraz fejsbookową kulturę

 6. „Co Ci się należy od Miasta” – wyjaśnia ekonomista dr Zbigniew Dylewski pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=oXoKHVykklY&feature=share

 7. Panie burmistrzuk, panie przewodniczący pisze:

  ja propnuje: może zamiast pompek przed kamerą zostawcie swe bryczki przed swymi hacjendami, gdy wybieracie się do UMiG na radę miejską i przyjdźcie pieszo, bez kamer. A jeszcze, gdyby tak uczynili także podwładni, to by to poprawiło ich krzepę fizyczną znacznie bardziej, no i klienci urzędu mieliby wreszcie gdzie zaparkować.

 8. do powyżej pisze:

  chyba cię pogięło!

 9. Ewangelia wg św. Mateusza: Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach pisze:

  NOWY TESTAMENT Ewangelia wg św. Mateusza

  Jałmużna

  Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.

  Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

 10. Myślę, że to dobra propozycja z tym chodzeniem pieszo do pracy przez urzędników pisze:

  Tylko raczej z własnej woli nie zechcą, to trzeba by im wprowadzić opłaty za parkowanie przed urzędami, to by wtedy może zechcieli.

 11. Bus na dworzec PKP za 2,50 pisze:

  to chyba w trosce o kondycję pasażerów, by po wyjściu z pociągu poruszali się?

  Szkoda, że nie zrezygnują z dojazdu samochodem ci z UMiG, którzy wymyślili tak wysoką cenę.

 12. Busko się kurczy. „Tu nie ma perspektyw” pisze:

  „Nie wyobrażam sobie swojej przyszłości w Busku. Tu nie ma żadnych perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcą w życiu coś osiągnąć. Nie liczą się twoje kompetencje, jeśli nie masz żadnych koneksji. Z kolei władze miasta myślą tylko o kuracjuszach, zapominając o mieszkańcach, szczególnie tych młodych. To miasto nie ma mi nic do zaoferowania, mogę spędzić tu weekend, pochodzić po parku zdrojowym, ale nie jest to miejsce do życia.”

  Czytaj więcej w Tygodniku Ponidzia.

  http://tygodnikponidzia.pl/busko-sie-kurczy-tu-nie-ma-perspektyw/

 13. TVN - UWAGA! pisze:

  https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/sanatoria-wrocily-do-pracy-czy-trzeba-miec-test-na-covid-19,323434.html

  W programie jest przedstawiane także nasze Busko, czyli uzdrowisko.

  Część kuracjuszy przyjeżdża do sanatoriów bez wcześnijszego wykonania testów na Covid-19, bo tego robić nie muszą.

  Czy to jest tykająca bomba epidemiologiczna?
  Czy w Busku może powstać ognisko epidemiczne?

  Polecam obejrzeć ten odcinek!!!!!!!

 14. […] ○ Nazajutrz po proteście pod magistratem, 26 czerwca 2020 r. burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora w… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl