Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna - władze Buska budują tężnię - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

12 lutego 2019 | Jarosław Kruk | | 13 komentarzy

Buski magistrat 5 lutego ogłosił trzeci przetarg nieograniczony mający znaleźć i wyłonić wykonawcę inwestycji: „Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju”. Dwie wcześniejsze próby skończyły się fiaskiem

Chodzi o  dużą i kosztowną inwestycję, która w opinii włodarzy miasta w znaczący sposób wzbogaci ofertę buskiego kurortu. Na razie jest to inwestycja na papierze, gdyż w ogłoszonych wcześniej dwóch przetargach nie udało się znaleźć wykonawcy, którego oferta mieściła by się w zaplanowanym budżecie. Proponowane przez oferentów ceny znacznie przekraczały miejskie szacunki i założenia. Gmina zamierza podeprzeć się kilkudziesięciomilionowym kredytem i teraz UMiG ogłosił przetarg numer trzy.

Tężnia solankowa i Pijalnia w Parku Zdrojowym w Rabce. / żródło: Wikipedia

Pomysł tężni w nowym parku powstał w głowach samorządowców kilka lat temu. Jednym z jego ojców był radny Jerzy Szydłowski, konkurent obecnego burmistrza w jesiennych wyborach samorządowych. Pierwotnie – jak obszernie informował radny w trakcie debaty wyborczej w dniu 30.10.2018 – miał to być obiekt przypominający tężnię w Rabce, „kameralny”, o stonowanej wielkości, wpasowany w otoczenie.

Z czasem jednak tężnia w wizjach włodarzy bardzo urosła, do rozmiaru dominującego warownego grodziska, przypominającego nieco datowany na VIII-XII w. obiekt z niedalekiego Stradowaw kształcie zbliżonym do koła o średnicy 75 metrów, obwodzie 210 metrów i wysokości ścian około 8 metrów. Kompleksowy projekt stworzyli architekci z  2PM Pracowni Architektonicznej.

By powiększyć grafiki należy na nich kliknąć myszką.

Początkowo całkowitą wartość inwestycji z tężnią UMiG oszacował na nieco ponad 15 mln złotych, z czego ponad 7 mln stanowić miało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

– Tężnia stanie się nowym symbolem Buska. Liczymy, że po uruchomieniu połączenia kolejowego już niebawem do naszej miejscowości będzie przyjeżdżało jeszcze więcej turystów i kuracjuszy – mówił Radiu Kielce w maju zastępca burmistrza, Tomasz Mierzwa.

W maju 2018 r. ogłoszony został przetarg na jej wykonanie. Realia rynkowe znacząco skorygowały urzędowe szacunki. Niższa z dwóch ofert, które wpłynęły –  33 miliony złotych – o ponad połowę przewyższyła kwotę, jaką samorząd gminy zamierzał wtedy przeznaczyć na inwestycję.

– Nasz inwestorski kosztorys wynosił 23 miliony złotych. Różnica 10 milionów złotych była  nie do pokonania – komentował wiceburmistrz ds. inwestycji Tomasz Mierzwa. Przetarg został unieważniony.

W październiku 2018 władze miasta ogłosiły drugi przetarg. On również, z powodu zbyt wysokich ofert nie wyłonił wykonawcy.

5 lutego 2019 r. buski magistrat ogłosił trzeci przetarg nieograniczony. Otwarcie ofert zaplanowano na 14 marca. Czas nagli, ale co istotne, udało się przesunąć termin zakończenia zadania z 30 maja 2020 roku na 30 listopada 2020 roku.
Jak będzie tym razem – czas pokaże. Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka.  /JKR

źródło: Echo Dnia 

◙ Podobne informacj:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię”

 1. Ewa pisze:

  oby nie było jak ze stadionem hihi

 2. echo pisze:

  A tymczasem na mieście ptaszki ćwierkają, że ponoć wiceburmistrz Mierzwa niebawem pożegna się ze stanowiskiem i że spuszczony zostanie na zwolniony etat Głównego specjalisty ds. inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, ogłoszenie o naborze właśnie zawisło na bipie.

 3. Łukasz Jakub Szumilas, Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Czy nowym burmistrzem zostanie były prezes uzdrowiska Wojciech Legawiec?
  Przesyłam raport geologa na temat budowy tężni w Busku-Zdroju:
  http://wyslijto.pl/plik/h2x7ri2fiu
  Zapraszam do dyskusji. Czy warto zniszczyć Park Zdrojowy?

 4. Pio pisze:

  Jak to widać w Busku łatwo jest budować samorządowcom za mieszkańców pieniądze nie ponosząc właściwie żadnej odpowiedzialności za efekty działań i ich koszty, gdyby tak jak buscy decydenci działał jakikolwiek developer na wolnym rynku to dawno już by zbankrutował i był zapewne ścigany przez banki za niespłacone kredyty.

 5. Łukasz Jakub Szumilas, Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Inwestycje w gminie Busko-Zdrój to festiwal niegospodarności i braku kompetencji na koszt mieszkańców niestety ☹️

 6. […] infobusko.pl: – Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężni… […]

 7. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Mam pytanie: Czemu władze Gminy nie zwróciły uwagi na genialny pomysł tężni z funkcją amfiteatru? http://tezniepolska.pl/busko.html ?

 8. […] infobusko.pl: – Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężni… […]

 9. […] infobusko.pl: – Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl