Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna - władze Buska budują tężnię - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

12 lutego 2019 | Jarosław Kruk | | 8 komentarzy

Buski magistrat 5 lutego ogłosił trzeci przetarg nieograniczony mający znaleźć i wyłonić wykonawcę inwestycji: „Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju”. Dwie wcześniejsze próby skończyły się fiaskiem

Chodzi o  dużą i kosztowną inwestycję, która w opinii włodarzy miasta w znaczący sposób wzbogaci ofertę buskiego kurortu. Na razie jest to inwestycja na papierze, gdyż w ogłoszonych wcześniej dwóch przetargach nie udało się znaleźć wykonawcy, którego oferta mieściła by się w zaplanowanym budżecie. Proponowane przez oferentów ceny znacznie przekraczały miejskie szacunki i założenia. Gmina zamierza podeprzeć się kilkudziesięciomilionowym kredytem i teraz UMiG ogłosił przetarg numer trzy.

Tężnia solankowa i Pijalnia w Parku Zdrojowym w Rabce. / żródło: Wikipedia

Pomysł tężni w nowym parku powstał w głowach samorządowców kilka lat temu. Jednym z jego ojców był radny Jerzy Szydłowski, konkurent obecnego burmistrza w jesiennych wyborach samorządowych. Pierwotnie – jak obszernie informował radny w trakcie debaty wyborczej w dniu 30.10.2018 – miał to być obiekt przypominający tężnię w Rabce, „kameralny”, o stonowanej wielkości, wpasowany w otoczenie.

Z czasem jednak tężnia w wizjach włodarzy bardzo urosła, do rozmiaru dominującego warownego grodziska, przypominającego nieco datowany na VIII-XII w. obiekt z niedalekiego Stradowaw kształcie zbliżonym do koła o średnicy 75 metrów, obwodzie 210 metrów i wysokości ścian około 8 metrów. Kompleksowy projekt stworzyli architekci z  2PM Pracowni Architektonicznej.

By powiększyć grafiki należy na nich kliknąć myszką.

Początkowo całkowitą wartość inwestycji z tężnią UMiG oszacował na nieco ponad 15 mln złotych, z czego ponad 7 mln stanowić miało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

– Tężnia stanie się nowym symbolem Buska. Liczymy, że po uruchomieniu połączenia kolejowego już niebawem do naszej miejscowości będzie przyjeżdżało jeszcze więcej turystów i kuracjuszy – mówił Radiu Kielce w maju zastępca burmistrza, Tomasz Mierzwa.

W maju 2018 r. ogłoszony został przetarg na jej wykonanie. Realia rynkowe znacząco skorygowały urzędowe szacunki. Niższa z dwóch ofert, które wpłynęły –  33 miliony złotych – o ponad połowę przewyższyła kwotę, jaką samorząd gminy zamierzał wtedy przeznaczyć na inwestycję.

– Nasz inwestorski kosztorys wynosił 23 miliony złotych. Różnica 10 milionów złotych była  nie do pokonania – komentował wiceburmistrz ds. inwestycji Tomasz Mierzwa. Przetarg został unieważniony.

W październiku 2018 władze miasta ogłosiły drugi przetarg. On również, z powodu zbyt wysokich ofert nie wyłonił wykonawcy.

5 lutego 2019 r. buski magistrat ogłosił trzeci przetarg nieograniczony. Otwarcie ofert zaplanowano na 14 marca. Czas nagli, ale co istotne, udało się przesunąć termin zakończenia zadania z 30 maja 2020 roku na 30 listopada 2020 roku.
Jak będzie tym razem – czas pokaże. Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka.  /JKR

źródło: Echo Dnia 

◙ Podobne informacj:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

8 odpowiedzi na “Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię”

 1. Ewa pisze:

  oby nie było jak ze stadionem hihi

 2. echo pisze:

  A tymczasem na mieście ptaszki ćwierkają, że ponoć wiceburmistrz Mierzwa niebawem pożegna się ze stanowiskiem i że spuszczony zostanie na zwolniony etat Głównego specjalisty ds. inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, ogłoszenie o naborze właśnie zawisło na bipie.

 3. Łukasz Jakub Szumilas, Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Czy nowym burmistrzem zostanie były prezes uzdrowiska Wojciech Legawiec?
  Przesyłam raport geologa na temat budowy tężni w Busku-Zdroju:
  http://wyslijto.pl/plik/h2x7ri2fiu
  Zapraszam do dyskusji. Czy warto zniszczyć Park Zdrojowy?

 4. Pio pisze:

  Jak to widać w Busku łatwo jest budować samorządowcom za mieszkańców pieniądze nie ponosząc właściwie żadnej odpowiedzialności za efekty działań i ich koszty, gdyby tak jak buscy decydenci działał jakikolwiek developer na wolnym rynku to dawno już by zbankrutował i był zapewne ścigany przez banki za niespłacone kredyty.

 5. Łukasz Jakub Szumilas, Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Inwestycje w gminie Busko-Zdrój to festiwal niegospodarności i braku kompetencji na koszt mieszkańców niestety ☹️

 6. […] infobusko.pl: – Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężni… […]

 7. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Mam pytanie: Czemu władze Gminy nie zwróciły uwagi na genialny pomysł tężni z funkcją amfiteatru? http://tezniepolska.pl/busko.html ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl