List do Redakcji: "Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

12 lutego 2020 | ... 08.02.2020 / Jarosław Kruk 12.02.2020 | | 54 komentarze
Droga Redakcjo portalu infobusko.pl! Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój! – rozpoczyna swój list do redakcji czytelnik, który zechciał podzielić się na internetowym forum swoją mini-analizą Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Busku-Zdroju. Korespondencję kończy pytaniami skierowanymi do opozycyjnych radnych. Jutro odbędzie się w buskim ratuszu XVIII sesja Rady Miejskiej [link] – jest więc szansa, że jeśli szanowni radni przeczytają ten tekst, to może dociekliwy internauta doczeka się na nie odpowiedzi. A z nim wszyscy zainteresowani mieszkańcy słonecznego kurortu.
fot. Jarosław Kruk  

fot. Jarosław Kruk

Oto pełna treść nadesłanej korespondencji:

Droga Redakcjo portalu infobusko.pl! Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój!

    Na początku powiem, że cieszę się iż jest taki portal jak Wasz, na którym nie ma „cenzury”, a więc nie znikają komentarze oraz że mieszkańcy też mogą zabrać głos w formie „listu do redakcji”. To właśnie jest istotą i wyrazem ustroju demokratycznego. Biorąc przykład z czytelniczki, która jest zaniepokojona parkowaniem w „Lasku Topolowym” postanowiłem i ja zwrócić się do redakcji z pewnym problemem.

   Wiemy jakie są w Busku ceny wody, ścieków, wywozu śmieci oraz czynsze w lokalach pod zarządem MPGK, czyli tak zwanej „komunalki”. Również w przestrzeni internetowej w ciągu ostatnich lat można było wiele o tym przeczytać. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fakty, podając ich źródło rzecz jasna.
   Na portalu infobusko.pl oraz busko.com.pl pojawiły się niedawno takie dane:
 
Zarobki Krzysztofa Kryczki, Prezesa MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju
Oświadczenia majątkowe na dzień: (czyli dochód za dany rok)

31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.
31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.
31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.
31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

W ciągu TRZECH lat zarobki Prezesa Kryczki wzrosły o 40,93 %,
z kwoty 144 660,59 zł do kwoty 203 875,00 zł.
 
   Sprawdziłem te dane w oświadczeniach majątkowych na stronie Urzędu Miasta i wszystko się zgadza.
Pojawiły się też komentarze mówiące o tym, iż Pan Kryczka zarobił w 2018 roku mniej więcej tyle, co Premier Polski Mateusz Morawiecki. Sprawdziłem, przeczytałem i faktycznie to też się zgadza.
 

„Ile więc zarabia premier? Za to stanowisko Morawiecki zgarnia 17 tys. złotych. miesięcznie.”

https://natemat.pl/229621,ile-zarabial-mateusz-morawiecki-zanim-zostal-premierem

„Natomiast jako premier dostaje dziś ok. 17 tys. zł brutto.”

   Spory oddźwięk społeczny wywołała także podwyżka cen za wywóz śmieci w Gminie Busko. Opłata za segregowane odpady wzrosła z 7,00 zł do 14,50 zł. (choć pierwotnie założenia mówiły o 16 zł !). Pojawiły się różne głosy w tej sprawie. Szczególnie interesujące jest to, dlaczego w innych gminach powiatu buskiego oraz w innych miastach opłaty za śmieci są niższe? W dużych miastach jak Starachowice czy Kielce też taniej, choć w Kielcach tylko o 0,50 zł. Przytoczę kolejne publikacje:
 

ECHO DNIA: Tuczępy – ceny za śmieci: 7 zł/osoby – segregowane


Pacanów – segregowane z kompostownikiem 6 zł/osoby
Wiślica – segregowane z kompostownikiem 8 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
N.Korczyn – segregowane z kompostownikiem 8,50 zł/osoby, bez kompost. 11 zł/osoby
Stopnica – segregowane 7 zł/osoby
Solec Z. – segregowane z kompostownikiem 7,50 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
Gnojno – segregowane 9 zł/osoby

Starachowice – śmieci segregowane 12 zł
Kielce – śmieci segregowane 14 zł

   Ktoś powie z przekąsem, może nawet złośliwie, że „śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki.” No cóż, każdy ma prawo do własnych poglądów i osądów, lecz trudno się dziwić takim reakcjom, wziąwszy pod uwagę fakt, jakie mamy zarobki, renty, emerytury, a jakie są wysokie wszelkie opłaty.
   Postanowiłem przyjrzeć się kondycji finansowej MPGK. Jak wiemy jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tu pomocny jest oficjalny rejestr – KRS, gdzie po wpisaniu numeru KRS „komunalki” – 0000312603 możemy bez trudu znaleźć stosowne dokumenty, w tym „Uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty”.
 
 
Z uchwał tych wynika, że:
 
„Osiągnięty przez Spółkę zysk netto Spółki za rok obrotowy 2017 w kwocie 1 453 273,56 zł (słownie: jeden milion czterysta pięćdziesiąt trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt trzy złote i 56 groszy) postanawia się przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki”
 
„Osiągnięty przez Spółkę zysk netto za rok obrotowy 2018 w kwocie 1 979 986, 29 zł (słownie: jeden milion dziewięćset siedemdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt sześć złotych 29/100) postanawia się przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki”
 
   A więc wynika z tego, że MPGK zarobiło w ciągu dwóch lat około 3,5 miliona złotych!
 
   Wypada w tym miejscu podjąć pewne rozważania. Prywatna firma, prywatny biznes, ukierunkowany jest na zysk. Szef, właściciel, chce zarobić jak najwięcej. Tyle tylko, że prywatne podmioty działają na wolnym runku i są poddane prawom konkurencji. Klient ma prawo wyboru. Jeśli jest za drogo lub kiepska jakość usług, klient może iść do innego sklepu, udać się do innego fachowca czy innej firmy. W przypadku MPGK, my mieszkańcy nie mamy wyboru. „Komunalka” ma monopol na dostarczanie wody, odbiór ścieków, wywóz odpadów. My mieszkańcy jesteśmy „zmuszeni” korzystać z jej usług. Moim zdaniem MPGK to nie prywatna firma, w której patrzy się tylko na zysk, lecz jako miejska spółka powinna w szczególny sposób mieć wzgląd na mieszkańców. Zatem ja osobiście uważam, że najważniejsze powinno być dobro mieszkańców, czyli opłaty powinny być w miarę znośne i nazbyt niewygórowane. Urząd Miasta i Gminy jak i jego jednostki powinny służyć nam mieszkańcom. To my utrzymujemy te instytucje płacąc tak podatki jak i różnego rodzaju opłaty. My mieszkańcy mamy prawo do informacji publicznych i mamy też pełne prawo zadawać pytania.
   W tym miejscu pragnę zwrócić się z pytaniami w szczególności do Radnych: Pana Jerzego Szydłowskiego, który kandydował na stanowisko burmistrza Buska, Pana Marka Grędy, Pani Magdaleny Koniecznej-Różyckiej i Pani Radnej Anny Lach:

– Dlaczego MPGK osiąga tak potężne zyski? Jakie jest ku temu uzasadnienie?
– Dlaczego zarobki Prezesa K. Kryczki tak bardzo poszły w górę i jakie jest ku temu uzasadnienie?
– Dlaczego opłata za wywóz odpadów tak poszła w górę, czyli ponad dwukrotnie?

   Czekam zatem na odpowiedź, tylko czy się doczekam…?
                                                              (imię i nazwisko do wiadomości Redakcji)

Jarosław Kruk: Skoro w MPGK jest taka dobra sytuacja finansowa to zastanawiam się dlaczego dochodzi do sytuacji sygnalizowanej wielokrotnie przez internautów i  opisanej przeze mnie w artykule: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów – a jak jest w Busku? – że oto posegregowane w workach resztki trafiają do jednego zasobnika śmieciowozu, w którym są skutecznie mieszane i w takiej postaci dowożone na wysypisko. Można mieć wrażenie, że z przyczyn finansowych brakuje śmieciarek. Gdzie tu sens, gdzie logika?

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

54 odpowiedzi na “List do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl