Do Redakcji: "Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

12 lutego 2020 | ... 08.02.2020 / Jarosław Kruk 12.02.2020 | | 53 komentarze
Droga Redakcjo portalu infobusko.pl! Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój! – rozpoczyna swój list do redakcji czytelnik, który zechciał podzielić się na internetowym forum swoją mini-analizą Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Busku-Zdroju. Korespondencję kończy pytaniami skierowanymi do opozycyjnych radnych. Jutro odbędzie się w buskim ratuszu XVIII sesja Rady Miejskiej [link] – jest więc szansa, że jeśli szanowni radni przeczytają ten tekst, to może dociekliwy internauta doczeka się na nie odpowiedzi. A z nim wszyscy zainteresowani mieszkańcy słonecznego kurortu.
fot. Jarosław Kruk  

fot. Jarosław Kruk

Oto pełna treść nadesłanej korespondencji:

Droga Redakcjo portalu infobusko.pl! Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój!

    Na początku powiem, że cieszę się iż jest taki portal jak Wasz, na którym nie ma „cenzury”, a więc nie znikają komentarze oraz że mieszkańcy też mogą zabrać głos w formie „listu do redakcji”. To właśnie jest istotą i wyrazem ustroju demokratycznego. Biorąc przykład z czytelniczki, która jest zaniepokojona parkowaniem w „Lasku Topolowym” postanowiłem i ja zwrócić się do redakcji z pewnym problemem.

   Wiemy jakie są w Busku ceny wody, ścieków, wywozu śmieci oraz czynsze w lokalach pod zarządem MPGK, czyli tak zwanej „komunalki”. Również w przestrzeni internetowej w ciągu ostatnich lat można było wiele o tym przeczytać. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fakty, podając ich źródło rzecz jasna.
   Na portalu infobusko.pl oraz busko.com.pl pojawiły się niedawno takie dane:
 
Zarobki Krzysztofa Kryczki, Prezesa MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju
Oświadczenia majątkowe na dzień: (czyli dochód za dany rok)

31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.
31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.
31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.
31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

W ciągu TRZECH lat zarobki Prezesa Kryczki wzrosły o 40,93 %,
z kwoty 144 660,59 zł do kwoty 203 875,00 zł.
 
   Sprawdziłem te dane w oświadczeniach majątkowych na stronie Urzędu Miasta i wszystko się zgadza.
Pojawiły się też komentarze mówiące o tym, iż Pan Kryczka zarobił w 2018 roku mniej więcej tyle, co Premier Polski Mateusz Morawiecki. Sprawdziłem, przeczytałem i faktycznie to też się zgadza.
 

„Ile więc zarabia premier? Za to stanowisko Morawiecki zgarnia 17 tys. złotych. miesięcznie.”

https://natemat.pl/229621,ile-zarabial-mateusz-morawiecki-zanim-zostal-premierem

„Natomiast jako premier dostaje dziś ok. 17 tys. zł brutto.”

   Spory oddźwięk społeczny wywołała także podwyżka cen za wywóz śmieci w Gminie Busko. Opłata za segregowane odpady wzrosła z 7,00 zł do 14,50 zł. (choć pierwotnie założenia mówiły o 16 zł !). Pojawiły się różne głosy w tej sprawie. Szczególnie interesujące jest to, dlaczego w innych gminach powiatu buskiego oraz w innych miastach opłaty za śmieci są niższe? W dużych miastach jak Starachowice czy Kielce też taniej, choć w Kielcach tylko o 0,50 zł. Przytoczę kolejne publikacje:
 

ECHO DNIA: Tuczępy – ceny za śmieci: 7 zł/osoby – segregowane


Pacanów – segregowane z kompostownikiem 6 zł/osoby
Wiślica – segregowane z kompostownikiem 8 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
N.Korczyn – segregowane z kompostownikiem 8,50 zł/osoby, bez kompost. 11 zł/osoby
Stopnica – segregowane 7 zł/osoby
Solec Z. – segregowane z kompostownikiem 7,50 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
Gnojno – segregowane 9 zł/osoby

Starachowice – śmieci segregowane 12 zł
Kielce – śmieci segregowane 14 zł

   Ktoś powie z przekąsem, może nawet złośliwie, że „śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki.” No cóż, każdy ma prawo do własnych poglądów i osądów, lecz trudno się dziwić takim reakcjom, wziąwszy pod uwagę fakt, jakie mamy zarobki, renty, emerytury, a jakie są wysokie wszelkie opłaty.
   Postanowiłem przyjrzeć się kondycji finansowej MPGK. Jak wiemy jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tu pomocny jest oficjalny rejestr – KRS, gdzie po wpisaniu numeru KRS „komunalki” – 0000312603 możemy bez trudu znaleźć stosowne dokumenty, w tym „Uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty”.
 
 
Z uchwał tych wynika, że:
 
„Osiągnięty przez Spółkę zysk netto Spółki za rok obrotowy 2017 w kwocie 1 453 273,56 zł (słownie: jeden milion czterysta pięćdziesiąt trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt trzy złote i 56 groszy) postanawia się przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki”
 
„Osiągnięty przez Spółkę zysk netto za rok obrotowy 2018 w kwocie 1 979 986, 29 zł (słownie: jeden milion dziewięćset siedemdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt sześć złotych 29/100) postanawia się przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki”
 
   A więc wynika z tego, że MPGK zarobiło w ciągu dwóch lat około 3,5 miliona złotych!
 
   Wypada w tym miejscu podjąć pewne rozważania. Prywatna firma, prywatny biznes, ukierunkowany jest na zysk. Szef, właściciel, chce zarobić jak najwięcej. Tyle tylko, że prywatne podmioty działają na wolnym runku i są poddane prawom konkurencji. Klient ma prawo wyboru. Jeśli jest za drogo lub kiepska jakość usług, klient może iść do innego sklepu, udać się do innego fachowca czy innej firmy. W przypadku MPGK, my mieszkańcy nie mamy wyboru. „Komunalka” ma monopol na dostarczanie wody, odbiór ścieków, wywóz odpadów. My mieszkańcy jesteśmy „zmuszeni” korzystać z jej usług. Moim zdaniem MPGK to nie prywatna firma, w której patrzy się tylko na zysk, lecz jako miejska spółka powinna w szczególny sposób mieć wzgląd na mieszkańców. Zatem ja osobiście uważam, że najważniejsze powinno być dobro mieszkańców, czyli opłaty powinny być w miarę znośne i nazbyt niewygórowane. Urząd Miasta i Gminy jak i jego jednostki powinny służyć nam mieszkańcom. To my utrzymujemy te instytucje płacąc tak podatki jak i różnego rodzaju opłaty. My mieszkańcy mamy prawo do informacji publicznych i mamy też pełne prawo zadawać pytania.
   W tym miejscu pragnę zwrócić się z pytaniami w szczególności do Radnych: Pana Jerzego Szydłowskiego, który kandydował na stanowisko burmistrza Buska, Pana Marka Grędy, Pani Magdaleny Koniecznej-Różyckiej i Pani Radnej Anny Lach:

– Dlaczego MPGK osiąga tak potężne zyski? Jakie jest ku temu uzasadnienie?
– Dlaczego zarobki Prezesa K. Kryczki tak bardzo poszły w górę i jakie jest ku temu uzasadnienie?
– Dlaczego opłata za wywóz odpadów tak poszła w górę, czyli ponad dwukrotnie?

   Czekam zatem na odpowiedź, tylko czy się doczekam…?
                                                              (imię i nazwisko do wiadomości Redakcji)

Jarosław Kruk: Skoro w MPGK jest taka dobra sytuacja finansowa to zastanawiam się dlaczego dochodzi do sytuacji sygnalizowanej wielokrotnie przez internautów i  opisanej przeze mnie w artykule: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów – a jak jest w Busku? – że oto posegregowane w workach resztki trafiają do jednego zasobnika śmieciowozu, w którym są skutecznie mieszane i w takiej postaci dowożone na wysypisko. Można mieć wrażenie, że z przyczyn finansowych brakuje śmieciarek. Gdzie tu sens, gdzie logika?

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

53 odpowiedzi na “Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki””

 1. Gość : dla mnie Busko to coraz bardziej przypomina PGR zarządzany przez towarzyszy wita-rozumita niż europejskie miasto 21 wieku pisze:

  dla mnie Busko to coraz bardziej przypomina PGR zarządzany przez towarzyszy wita-rozumita niż europejskie miasto 21 wieku

 2. Xdd pisze:

  Oj w koncu Pan Kruk zajął się trolkami kopiuj wklej bo już nima co pisać o Busku.

 3. Robert pisze:

  No przecież musi utrzymać rodzine ?

 4. Gosc pisze:

  Ktoś na tych ludzi głosował. Niech sobie gratuluja! Sam Pan Szydłowski i Pani Rpżycka nic nie przeglosuja.

 5. Zdrojowy: W Tygodniku Ponidzia jest wywiad z W. Sikorą. Czytamy w nim: „Z pewnością, kwestią, nad którą ubolewam jest pisze:

  W Tygodniku Ponidzia jest wywiad z W. Sikorą. Czytamy w nim:

  „Z pewnością, kwestią, nad którą ubolewam jest przebudowa budynku Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Niestety do tej pory nie udało nam się tego zrealizować. Sprawa nie jest jednak zamknięta. Kiedy pojawi się możliwość pozyskania na to zadanie środków zewnętrznych będziemy o nie zabiegać.”

  „Kolejny plan to elektryczne busy – które jeździłby zarówno na terenie miasta, jak i w strefach podmiejskich. Poza tym, budowa w okolicy dworca autobusowego, miejskiego wielopoziomowego parkingu, który pozwoliłby odciążyć strefę uzdrowiskową od ruchu i spalin.”

  A więc głośno krytykowany pomysł sprzed trzech lat, wydania kilkunastu, kilkudziesięciu milionów na rozbudowany przecież w 2007 roku budynek BSCK, nadal jest aktualny. Nie będę o tym pisał, bo szkoda słów. Już trzy lata temu było o tym sporo mówione. Można sobie znaleźć w necie i poczytać.

  Co do tego wielopoziomowego parkingu, to o tym też było słychać jakiś czas temu. Okazuje się, że ten pomysł też jest niestety nadal aktualny. Jest to moim zdaniem beznadziejna i kuriozalna wizja. Na jakiego czorta parking na tym wygwizdowie? Do tego wielopoziomowy? Sanatoria mają parkingi przy swoich obiektach. Kuracjusz potrzebuje podjechać z walizkami pod sanatorium i tam mieć auto zaparkowane, by w razie potrzeby gdzieś podjechać, bo to są ludzie starsi i chorzy. A z drugiej strony jest przecież parking u zbiegu ulic Starkiewicza, 1-go Maja i Grotta. Parking na którym parkuje mało samochodów, to po kiego grzyba wielopoziomowy kolos tam na tych peryferiach? Kto tam będzie parkował? Kuracjusze – według mnie nie. Pracownicy uzdrowiska – też nie. No chyba, że W. Sikora wpadnie na „genialny” pomysł i pozamyka zakazami wjazdu cały Zdrój. No to by było ciekawie, jakby kuracjusze i pracownicy uzdrowiska musieli zostawiać auta na tym wygwizdowie, a potem dojeżdżać jakimiś elektrycznymi busikami do uzdrowiska, oczywiście kuracjusze razem ze swoimi walizkami. To jak tak to ma wyglądać, to gratuluję pomysłu. Czy dojdzie to do skutku i kolejne miliony będą wydane na ten dziwny pomysł? Jak mówią Rosjanie: „Pażywiom, uwidim”.

 6. giermek pisze:

  No cóż potwierdza to już pewne tezy poruszane w tym temacie że buskie MPGK jest maszynką do zarabiania pieniążków.
  Farsą jest mydlenie oczu mieszkańcom koniecznością podwyżek śmieci wzrastającymi kosztami opłat z tytułu ich utylizacji bo niech ktoś wytłumaczy dlaczego w poniedziałek 10 lutego śmieciarki wrzucały do bębna frakcję po selekcji z odpadami Bio (worek brązowy) czy aby na pewno było to wywiezione razem do Rzędowa? Zacytuję jedną wypowiedź z dnia 28.listopada 2019r udzielonej reporterce Radia Kielce-
  „Marta Mochniej – główna księgowa MPGK w Busku-Zdroju, firmy zajmującej się odbiorem odpadów podkreśla, że podwyżka jest spowodowana m.in. wzrostem cen energii, transportu, a przede wszystkim opłaty za składowanie śmieci.
  – Od przyszłego roku wzrastają opłaty za odpady przyjmowane w Rzędowie. Teraz za śmieci biodegradowalne płacimy 50 zł, a w przyszłym roku będzie to 320 zł. Wzrasta też cena odpadów niesegregowanych, które również musimy odwozić – tłumaczy Marta Mochniej.
  Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora odmówił reporterce Radia Kielce komentarza w tej sprawie.”

  Czyli ktoś nam chce wmówić że bioodpady zmieszane z odpadami po selekcji pojechały do Rzędowa za 320zł/tonę ???

  Pozwolę sobie zacytować jeszcze jedno uzasadnienie UMiG Busko-Zdrój opublikowanie dnia 29 listopada 2019r

  „Do kalkulacji wliczono również koszty wynikające z obowiązku zrealizowania Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Składają się na nie m.in. konieczność spełnienia wymogów UE co do poziomu recyklingu (50%), konieczność odbierania odpadów ze zwiększoną częstotliwością czy obowiązek dostosowania składowiska do nowych przepisów (m.in. zainstalowanie monitoringu wizyjnego oraz systemu wczesnego wykrywania samozapłonów w związku ze zmianą wymogów ochrony p.poż). Do tego dochodzi zasada samofinansowania systemu, w którym koszty wytworzenia odpadów, ich odbiór i zagospodarowanie musi się bilansować. Jak widać, powyższe zestawienie dementuje krzywdzące wypowiedzi krążące lokalnie, wynikające z niewiedzy co do faktycznych zasad organizacji i funkcjonowania systemu selektywnej zbiórki odpadów usankcjonowane w w/w ustawie.”
  To proszę mnie olśnić dlaczego w takim razie w okresie zimowym zmniejszono częstotliwość wywozu śmieci 1 raz na miesiąc na terenie miasta Busko-Zdrój???
  Ile jeszcze kłamstw w tym temacie usłyszą mieszkańcy?
  Szanowni Radni działajcie i podejmujcie decyzje które są skierowane dla polepszenia dobrobytu waszego suwerena- pamiętajcie że wasza praca to zaszczytna służba. Kłamstwo ma krótkie nogi a w wirtualnym świecie nic nie ginie -więc po co to wszystko?

 7. Darek do giermek pisze:

  Chyba kolejna maszynka do wyciągania pieniędzy ma powstać poprzez wyodrębnienie się Buska z KZC Ponidzie i przekształcenie miejskiego zakładu ciepłowniczego w spółkę na wzór MPGK? temat pilotuje bodaj wiceburmistrz Maroński

  https://infobusko.pl/rk-busko-nie-chce-juz-byc-w-kzc-ponidzie/

  „Michał Maroński tłumaczy, że to będzie spółka miejska, działająca na podobnych zasadach, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.”

  Warto przypomnieć, jak to za kadencji Jaśnie Pana Burmistrza Wąsowicza zrobiono to samo, czyli przekształcono MGZK (Miejsko-Gminny Zakład Komunalny) w MPGK Sp. z o.o. (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

  Czym to skutkowało i skutkuje nadal? Wieloma kwestiami. Między innymi tym, że radni miejscy nie mają prawa kontrolować „komunalki”, ponieważ jest spółką prawa handlowego, a wcześniej mieli takie prawo, jak komunalka była jednostką miasta i gminy. (Taką informację otrzymałem bezpośredni od radnego, przy okazji rozmowy o „komunalce”).

  Warto tu też zwrócić uwagę z jednej strony na to, jak słono płacimy w Busku za wodę i ścieki, a z drugiej jak wysokie są na przykład zarobki Prezesa MPGK Krzysztofa Kryczki.
  Czy KZC Ponidzie po przekształceniu w spółkę pójdzie podobną drogą?
  ………………………………………………………..
  Polecam komentarze pod Sesją Rady Miasta z maja 2017 roku:

  http://chmielnik24.pl/_news.php?id=24596&page=125

  Tak dla przypomnienia… (2017-05-16 17:00:07 – IP: ***.59.89.160)

  Oświadczenia majątkowe na dzień 31.12.2015 (dochód roczny)

  Prezes MPGK Krzysztof Kryczka-144660,59 zł, co daje miesięcznie 12055,05 zł. (brutto)

  A tu dane z artykułu z dnia 09.12.2015 pt. „Ile zarabia się w rządzie? Premier Szydło dostaje mniej niż podlegli jej urzędnicy”, ze strony money.pl

  „Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki dostaną po 12 895 zł. Na rękę będzie to więc już ok. 8,75 tys. zł (bez dodatków stażowych).”
  „Jeszcze mniej zarabiają ministrowie. Ich standardowa pensja to 12,5 tys. zł brutto, czyli równe 8,5 tys. zł miesięcznie. Sekretarze stanu otrzymują 10 775 zł brutto (7425 zł na rękę), a podsekretarze stanu, czyli wiceministrowie, już tylko 9892 zł brutto (6860 zł na rękę).”

  A więc wynika z tego, że Pan Kryczka zarabia więcej niż sekretarze stanu i wiceministrowie i prawie tyle samo co ministrowie…
  ……………………………………………………………

  WODA / PODATKI (2017-05-16 16:58:40 – IP: ***.59.89.160)

  Ceny – (woda+ścieki-brutto) – porównanie:

  źródło – cenywody.pl

  KIELCE – 9,42 zł

  Busko Zdrój – 12,41 zł
  Stopnica – 10,24
  Chmielnik – 9,58 zł
  Pińczów – 8,64 zł
  Szydłów/Gmina – 7,47 zł
  Pacanów – 7,69 zł

  WARSZAWA-10,74 zł !!!

 8. Arek pisze:

  Komunalka (MPGK) od lutego tankuje swoje samochody na stacji paliw Lotos – Para. Przecież w bazie MPGK mają swoją stację paliw. Dlaczego nie tankują u siebie tylko na Lotosie? Czy to nie jest taniej, żeby zamówić paliwo do swojej stacji, niż tankować na zewnątrz i dawać przez to zarobić zewnętrznemu podmiotowi?

  Na liście 22 biznesmenów popierających W. Sikorę w wyborach (poniżej macie link) widnieje o ile dobrze rozczytałem, PARA Z. Czy ja coś sugeruję? Ależ nie. To zapewne tylko czysty przypadek…

  https://infobusko.pl/buscy-biznesmeni-popieraja-przed-ii-tura-wyborow-waldemara-sikore/

 9. FRusak ma rację pisze:

  Kibel za 0,5 mln, tężnia za 25 mln, stadion za bodaj już 15 mln to w moim uznaniu świadczy o tym, że ktoś tu chyba do perfekcji opanował dojenie miasta pod przykrywką wiekopomnych strategicznych inwestycji, hah.

 10. Czy PIS to PZPR??? Niee bo PIS jest lepszy od PZPR hehe pisze:

  Ojej jak mi przykro no takiego skowytu tu jeszcze nie bylo heh.
  Sikora wyrznal cały Małpiak i lasek.
  Kwiozercza Buska władza pracuje z Urzędem Wojewódzkim nad serialem.
  Dziś już wiadomo że pomysł z BSCK jest dalej brany pod uwagę.
  Tyle „milionów leci z MPGK czy z KZC.
  Szczerze wy już tylko możecie sobie pisać pierdoły w necie i tylko to wam zostało.
  Żadnej mobilizacji żadnych chęci tylko uzalacie się nad sobą. Rozumiem gdy byście jakieś protesty organizowali to może by ktoś o tym usłyszał A tak to walicie gruche do tych swoich wypocin tu na portalu.
  Był Łukaszek był to wziął nóż i próbował zabić policjanta i tak spadł ze swojego rowerka haha.
  Oliwkiewicz siedzi na Kusocińskiego i zrzera to od środka że jednak stadion się buduje i teraz będzie musiał sobie rolety kupić bo dobre oświetlenie jest.
  Pan redaktor już nie ma o czym pisać więc zbiera wypociny debilow z komentarzy o robi sobie artykuły.
  No cóż nie macie ludzi lub nie macie odwagi stanąć pod UMIG i zrobić protest lub robić podpisy by odwołać Sikore.
  Smutne przeciwnicy Sikory tylko w Internecie no cóż hehe.

 11. Toto pisze:

  Do kompetencji Rady Nadzorczej należy ocena wniosków zarządu dotyczących podziału zysku lub pokrycia straty. Sprawdźcie sobie kto w niej jest.

 12. Czuj, stary pies szczeka : A kto będzie spłacał rewitalizacyjne kredyty? pisze:

  „Ostatnimi czasy zawrotną karierę zrobiło słowo rewitalizacja. Rewitalizacja często łączona jest z dotacjami unijnymi. Wystarczy stworzyć zgrabny projekt i pokrętnie go uzasadnić a przejdzie przez komisję i posypią się łatwe pieniądze.” „Na projekcie zarobi dużo osób: projektant, koordynator i wykonawcy; należy tylko stworzyć łańcuszek ludzi wzajemnie się wspierających i dzielących się pieniędzmi. Nieważne jakim kosztem.” https://infobusko.pl/fr-rewitalizacyjny-walec-czuj-stary-pies-szczeka/
  A kto będzie spłacał rewitalizacyjne kredyty?

 13. L pisze:

  Może pora zawiadomić odpowiednie służby które zajmują się ściganiem tego typu procederów. Dobrze by było gdyby ktoś z tymi pijawkami zrobił porządek

 14. ehh do L pisze:

  Służby? jakie służby? czy wierzysz że są jakieś służby? Radny ŁSz wierzył, próbował naprawiać, chwalił się że informuje służby i co? Kilka dni wcześniej jeździł z Szydło szydłobusem cały dzień a w sobotę 18 maja zamiast spotkać się z Jakim to jakoby wziął nóż i próbował zabić policjanta i tak spadł ze swojego rowerka na 25 lat.

 15. do L: kontroler NFZ Zbigniew Kowalczewski też chciał sprawiedliwości i dziś jest w więzieniu pisze:

  Superwizjer – TVN

  „Leki w aptekach sprzedawane są po zaniżonych cenach, bo są refundowane, to znaczy większą część ich ceny dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia z publicznych pieniędzy. Co roku to kwota w sumie kilkunastu miliardów złotych. To także pokusa dla nieuczciwych właścicieli i kierowników aptek do wyłudzania pieniędzy przeznaczonych na refundację leków – na podstawie fałszywych recept.
  Kontrolą tego typu wydatków zajmują się kontrolerzy z wojewódzkich oddziałów NFZ. Jednym z takich kontrolerów był Zbigniew Kowalczewski. Dziś jest w więzieniu. Jak to się stało, że ze ścigającego sam stał się ściganym? On sam twierdzi, że to zemsta lekowej mafii. Zapraszamy na reportaż Roberta Sochy.”
  https://www.youtube.com/watch?v=b-xNIBt81gs
  https://player.pl/programy-online/superwizjer-odcinki,337/odcinek-1181,S03E1181,164953

 16. czym się różni dziś od czasów komuny? pisze:

  za komuny powiesili ojca aktora Pawła Wawrzeckiego oskarżonego o kradzież mięsa, fałszowanie faktur, podmienianie towaru, a teraz wiesza się tych co szukają sprawiedliwości.

 17. Konfederacja chce, żeby Kielce wzorowały się na PRL w liczbie urzędników pisze:

  https://infobusko.pl/konfederacja-chce-zeby-kielce-wzorowaly-sie-na-prl-w-liczbie-urzednikow/

 18. Miała być przelotówka a będzie hotel przy Małpiaku pisze:

  A może czas by radny Lewicki i inni radni zamiast ślepić w tablety to wzięli się do roboty? Może czas przyjrzeć się cudownej przemianie w Zdroju, gdzie jakoby miasto chcąc wybudować autostradę od stadionu do ronda w Zbludowicach wzdłuż Małpiaka odebrało specustawą ziemię właścicielom a teraz w miejscu niedoszłej przelotówki buduje się hotel.

 19. Adi pisze:

  Ale jeśli nie na dodatkowe śmieciarki i nie na modernizację stacji paliw w MPGK to na co idą te milionowe zyski MPGK?

 20. Do ehh 8:16 pisze:

  Dokładnie:
  Łukasz Szumilas spadł z rowerka!!

 21. Za Wąsowicza przekształcono Zakład Komunalny w Przedsiębiorstwo pisze:

  Po co? Podobno po to, by obywatele i radni mieli mniejszy wgląd w tę jednostkę. Teraz przecież mogą zasłaniać się „tajemnicą przedsiębiorstwa”. Tylko,że przecież właścicielem 100% akcji tej „spółki prawa handlowego” jest społeczeństwo Buska! Więc nie powinno być żadnych tajemnic w sprawach finansów!

 22. Czy to prawda, że Prezes K. Kryczka zatrudnił ostatnio w Komunalce swojego syna? pisze:

  Droga woda i ścieki. Śmieci niebotycznie drogie. Pytanie dlaczego? Czy MPGK (Komunalka) jest dobrze zarządzana? Czy to prawda, że jest tam przerost zatrudnienia? Czy zatrudnieni są członkowie rodzin?

 23. xyz pisze:

  Jak dla mnie to uczciwe i gospodarne zarządzanie Buskiem skończyło się wraz ze śmiercią śp Stefana Komendy

 24. Do redakcji pisze:

  Tak się czytelnik i JK rozpisał A tu nawet tego nikt nieporuszal na radzie hahaha

 25. Do powyżej pisze:

  Ale ludzi temat interesuje. Na tą chwilę jest Wyświetleń: 1 702.

 26. Ella do powyżej pisze:

  To, że nie poruszono tematu MPGK i zarobków prezesa obnaża prawdziwe oblicza radnych i ich priorytety. Temat opisany w liście do Redakcji ma 1702 wyświetleń więc jest ważny dla mieszkańców, którzy jak pokazuje dobitnie ten przykład dali się przy wyborach radnych wystrychnąć na dudka. Swoje mienie i swój los powierzyli widać właśnie komu.

 27. Powyzej pisze:

  No jakoś temat zarobków MPGK nie jest ważny dla radnych jak i Porozumienienia jak i Opozycji.
  Dziękuję heh

 28. Jaeek pisze:

  O bosze 15k czy 17k to dużo???? No mało bo patrząc po ile wyciągają w spółkach skarbu państwa lub w ck to busko to biedota

 29. Ave Kim Jong Bil pisze:

  Oj marnie redaktorek upadł zajmując się upojnymi doznaniami zwykłego trolla który kopiuje wszystko i zaśmieca te portale. Trollu masz pewnie z 50kilka lat robisz sztuczne cipki z reklamowek i nudzisz się i cie zrzera od środka że większość tego miasta ma w dupie pierdoły i ich interesuje normalne życie.

 30. Jowita pisze:

  Jestem rozgoryczona i wkurwiona!!
  Żaden z radnych wybranych z KW E.Śliwy i nawet Pan Jerzy Szydłowski nikt nie wypowiedział się o zarobkach Kryczki czy o tych wszystkich przekretach co pan redaktor Kruk opisuje. To jest chamstwo w czystej postaci ci ludzie ta opozycja doszła tylko do rady do koryta po kasę.
  Pana Grede dzisiaj najbardziej interesował serial „Uzdrowisko” ta fałszywa flaga robi się pod zasłonę dymna by wszystkie przekręty nie wychodziły. Łukasz Szumilas wiedział o wszystkim i w sobotę miał się spotkać z Jakim ale mu w tym przeszkodziłi oni ta sekta bogaczy z Buska. Precz z wami obrońcami tej władzy bo Łukasz nie był cpunem lecz był porządnym człowiekiem i to odurzyli bo miał kwity na tych ludzi.
  Oby wam żony dały potomstwo sąsiadom!!!!!!!!!!!!!!!!

 31. Robert pisze:

  Brak zainteresowania sprawami gminy w tej kadencji a szczególnie teraz tematem MPGK i nieporuszenie tego tematu na dzisiejszej sesji przez niedoszłego burmistrza Szydłowskiego utwierdził mnie w ocenie tej osoby. Dla mnie ten ktoś jest zerem.

 32. Jowita pisze:

  Drogi Robercie u wszyscy w tej radzie to zera!
  Oklamywali nas podczas kampanii że będą się starać zmienić coś w tym mieście a teraz co zadnego zainteresowania poważnymi sprawami..
  Aż płakać się chce jak myśleć o tym że radni śliwy i Szydłowski przylanczaja się do niszczenia tego miasta.

 33. Ja pierdole pisze:

  Oj Jowitka się włączyła haha
  Znowu zapomniałaś prochów psycholko??

 34. Jowita pisze:

  Pal się w piekle chamie skurwielu!!!!
  Jestem zdrowa osoba więc nie macie prawa mnie nazywać osoba chora psychicznie. Wy zawsze wyzywacie krytykujecie prawdziwych obrońców tego miasta bo tego was oni nauczyli wy zawszone chamy!@

 35. Wstyd i Hańba!! pisze:

  2400 wyświetleń A żaden z radnych wybranych z kw śliwy jak i już były kandydat na burmistrza nie ruszyli tematu zarobków kryczki.
  To poprostu wstyd i hańba bo ludzie którzy zostali wybrani na to wychodzi że poszli tylko do rady tak do koryta do żłoba.
  Wstyd i Hańba!!

 36. Łooo pisze:

  Pojebani z was ludzie xd

 37. Warto studiować klasyków demokracji pisze:

  Największy bodaj autorytet w dziedzinie demokracji towarzysz Józef Stalin mawiał, że dobrze przygotowane wybory są wtedy gdy bez względu na to kto zostanie wybrany, to i tak będzie to swój człowiek. Czy buscy radni nie są przypadkiem przykładem potwierdzającym słuszność myśli towarzysza Stalina, heh?

 38. do Łooo pisze:

  Chmurka może w końcu przyswoisz sobie choć procent kultury nim zaczniesz coś pisać?

 39. Łooo pisze:

  Do Łooo
  Jaki znów Chmurka

 40. Miecia pisze:

  Smutne to wszytko – Prezes MPGK z fajnymi zarobkami za praktycznie nic nie robienie a wręcz z żerowania na mieszkańcach. Takimi sprawami powinna się zając ABW może ten teks tam należy przesłać – Gmina jest 100% udziałowcem MPGK niestety nie ma wglądu do uchwał zwłaszcza tych, które rozdysponowują wygenerowany zys. Może być tak, że zysk komunalki jest przeznaczany na inwestycje w dzielnicę zdrojową. Flagowy program P. Sikory to tężnie, obecnie w budowie.
  W dzielnice zdrojową ładowane są pieniądze mieszkańców po to, żeby kilka rodzin zbijało jeszcze większe fortuny.( wyżej w komentarzach lista poparcia z nazwiskami przedsiębiorców uzdrowiskowych) Park zdrojowy jest własnością Gminy, z którego w główniej mierze korzysta Uzdrowisko Busko SA. Ciekaw jestem ile do tych tężni dołożyło sie uzdrowisko – główny beneficjent pieniędzy kuracjuszy. Tężnie wybudowanych z pieniędzy nas mieszkańców uatrakcyjnią ofertę uzdrowiska ale nie mieszkańców.
  Czy Burmistrz choć raz zainteresował się czy obiekty sanatoryjne odprowadzają podatki od nieruchomości we właściwych kwotach, czy od osób przebywających na kuracji pobierana jest opłata klimatyczna – pewnie nie. Burmistrz nie będzie stresował jakimiś kontrolami przedsiębiorców uzdrowiskowych – przyszłego wiernego elektoratu skoro może pieniądze pozyskiwać ze spółek za usługi komunalne. W końcu każdy mieszkaniec musi dołożyć się do tężni, alejek w parku itp.
  Kolejnym tematem są opłaty za usługi cmentarne
  USŁUGI DZIERŻAWY I SPRZEDAŻY GROBÓW

  I – grób pojedynczy ………. 2.200,00 zł (netto) +VAT 8 % = 2.376,00 zł

  – dzierżawa miejsca na okres 20 lat 1.200,00 zł (netto) +VAT 8 % = 1.296,00 zł

  RAZEM (brutto) : 3.672,00 zł

  II – grób podwójny piętrowy 2.700,00 zł (netto) +VAT 8 % = 2.916,00 zł

  dzierżawa miejsca na okres 20 lat 1.700,00 zł (netto) + VAT 8 % = 1.836,00 zł

  RAZEM (brutto) : 4.752,00 zł

  No nie mało jak na zarobki mieszkańców.

  Opłaty za korzystanie z cmentarza w związku z prowadzeniem

  robót przy wykonywaniu nagrobków

  – opłata stała ………………….. 200,00 zł (netto) + VAT 8 % = 216,00 zł

  – kaucja zwrotna ( zabezpieczenie ewentualnych kosztów

  przywrócenia terenu do stanu pierwotnego ) ……………….. 400,00 z

 41. Do powyżej pisze:

  W Zdrój trza pakować piniadz jeśli chcesz mieć dobra turystykę i miejsca pracy. Powinny być dobre zakłady pracy ale niestety Busko ma prawa uzdrowiskowe i tylko uzdrowiska najbardziej się opłacają.
  Uzdrwiskiem SA rządzi Pan Lubawski a w Krystynie obsadzony Gawin i Śliwka w Buskowiance więc nie pytaj o to czy uzdrowisko coś odprowadza bo tej odpowiedzi i tak nieuzyskasz.
  Czemu bo Redaktor Kruk sra żarem i boi się pisać o tym bo w końcu Pani Śliwa itp haha

 42. Łukasz pisze:

  Wszyscy zaglądają księżom do kieszeni i mają za złe, że za bogato żyją. Księża żyją z co łaska, jeśli nie chcesz nie dajesz na tacę, nie ma przymusu. A taki oto jak pisze Miecia „Prezes MPGK z fajnymi zarobkami za praktycznie nic nie robienie a wręcz z żerowania na mieszkańcach” w grajdołku Busko ma pobory jak premier Polski i to zdaniem władz samorządowych i radnych jest w porządku. Mieszkańcy są skazani na usługi i ceny MPGK, które w wielu obszarach ma monopol i mieszkańcy nie mają wyboru, muszą płacić jak haracz jakiś. I to też jest w porządku zdaniem władz samorządowych i radnych. Gmina czyli ogół mieszkańców jest 100% udziałowcem MPGK niestety nie ma wglądu do uchwał zwłaszcza tych, które rozdysponowują wygenerowany zysk. I to też jest w porządku zdaniem władz samorządowych i radnych. Co myślą o tym władze samorządowe po dzisiejszej sesji wiem. Pytam więc mieszkańców czy to jest w porządku? PS. ciekawe swoją drogą jakie zarobki mają inne samorządowe tłuste koty?

 43. Oj łukaszku pisze:

  Idź na przyszłą radę i to powiedz o kryczce A nie będziesz się i uzalać i chował przed monitorem jak zwykły szczur..
  Masz Internet i sobie poszukaj tylko ile zarabiają prezesi komunalki pamiętaj bierz pod uwagę taka sama wielkości gminy Busku i z taka sama ilością mieszkańców gminy busko i sobie porównaj. A nie jak inni fachowcy co brali podwyżki śmieci porównawcza Busko A stopnica haha..

 44. Ela pisze:

  Jowita masz rację??
  Niestety ci paskudni buscy biznesmeni zrobili z naszego Łukasza mordercę ale spokojnie karma wraca i tylko czekać jak ci ludzie będą wyprowadzanie w kajdankach tak jak obleśni księża pedofile.??

 45. Łukasz do oj łukasz pisze:

  To że prezesi komunalek w innych miastach, na etatach samorządowych zarabiają tyle samo czy nawet więcej niż Krzysiu to nie znaczy wcale, że to jest normalne a wręcz przeciwnie, to znaczy, że ta patologia jest powszechna mimo 5 lat PiS. Funkcjonariusze samorządowi podobnie jak państwowi powinni zarabiać godnie ale z umiarem. Jeśli urzędnicy chcą zarabiać krocie to niech idą w biznes prywatny. Niech Kryczka założy swoje prywatne MPGK i pokaże swoje umiejętności na wolnym rynku i przy panującej na nim konkurencji. Ukrócone zostały zarobki prezydentów i burmistrzów to również powinny być ukrócone zarobki takich prezesików.

 46. Mieczysław pisze:

  MPGK NIE CHCIAŁO PODWYŻKI- miastu brakuje pieniędzy,stąd szukanie dodatkowych danin od mieszkańców.zbyt duże inwestycje spustoszyły kasę, to karygodne sięgać do kieszeni ludzi przez władze miasta bo MPGK NIE WNOSIŁO O PODWYŻKĘ. aktualne ceny za śmieci wystarczają na obsługę ich utylizacji. Radni powinni dokonać kontroli tego zagadnienia i przywrócić dotychczasowe stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl