List do Redakcji: Rewitalizacja Parku Zdrojowego - powrót do XIX wiecznej przeszłości z... multimedialną fontanną "Woda-Światło-Dźwięk" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: Rewitalizacja Parku Zdrojowego – powrót do XIX wiecznej przeszłości z… multimedialną fontanną „Woda-Światło-Dźwięk”

25 listopada 2019 | @20191125 / Jarosław Kruk 25.11.2019 | | 3 komentarze

Mierzwa uzasadnia planowaną wycinkę drzew rzekomym zamiarem przywrócenia pierwotnego wyglądu buskiego Parku. Czy nowoczesna „fontanna posadzkowa”, będąca w modzie od kilku lat, ale która zapewne szybko przeminie, przybliża Park Zdrojowy do jego pierwotnego wyglądu zaprojektowanego przez arch. Henryka Marconiego? – pyta dziś w liście do redakcji czytelniczka infobusko.pl.

Zaprezentowane w korespondencji argumenty odnoszą się w sposób wydaje się istotny do prowadzonych z wielkim rozmachem przez buskie władze samorządowe inwestycji. Poniżej pełny tekst maila:

Szanowny Panie redaktorze,
Po lekturze Pana publikacji o planowanej wycince w Parku mój mąż zajmujący się zawodowo budowlanką wszedł w dokumentację przetargową  dostępną na stronie UMiG w Busku-Zdroju:
a następnie w słynny „załącznik 9”. Z wielkim zaskoczeniem zobaczył tam projekt… fontanny posadzkowej. Takie fontanny są teraz bardzo modne. W Busku jest już taka na placu Zwycięstwa. Mój mąż powiedział, że na forach branżowych jego koledzy śmieją się z kolejnych „odosobnionych przypadków” wjazdu w takie fontanny samochodami. Poniżej kilka przykładów:
Wynika to z niewidoczności takich fontann, gdy nie leci z nich woda oraz ich kiepskiej konstrukcji: rury nie są zalewane betonem, lecz są układane w pustej przestrzeni nad którą znajdują  się płyty kamienne układane na… plastikowych łapach.
Jak będzie w Buskim parku? Tego można dowiedzieć się z „załącznika 12” pod tym samym przetargiem:
„Istniejący obiekt należy poddać rozbiórce, łącznie z komorą  fontanny oraz wszelkimi instalacjami. Na jej miejscu wybudować nowoczesną  fontannę posadzkową z kolorową iluminacją. Fontanna będzie mieć postać okrągłej, podziemnej betonowej niecki, przykrytej płytami kamiennymi”.

Pod tym dokumentem widnieje podpis Waldemara Sikory.

Park Miejski jest wyłączony z ruchu drogowego, więc w czym problem? Ano nawet w parkach czasem jeżdżą samochody techniczne, np. w celu przycinania drzew. Może zdarzyć się, że przy wyłączonej fontannie pracownik nie znający Buska w nią  wjedzie dźwigiem.
Przede wszystkim jednak: Mierzwa uzasadnia planowaną wycinkę drzew rzekomym zamiarem przywrócenia pierwotnego wyglądu buskiego Parku. Czy nowoczesna „fontanna posadzkowa”, będąca w modzie od kilku lat, ale która zapewne szybko przeminie, przybliża Park Zdrojowy do jego pierwotnego wyglądu zaprojektowanego przez arch. Henryka Marconiego?
@20191125
(autorka zastrzegła sobie anonimowość)


Jarosław Kruk:  Wydaje się, że ludzka inwencja i wyobraźnia nie mają granic. Choć wisienka na torcie wartej 25.000.000 zł inwestycji (sądząc z wypowiedzi pełnomocnika burmistrza ds. rozwoju strategicznego gminy Busko-Zdrój Tomasza Mierzwy udzielonej ostatnio w wywiadzie dla redakcji naszemiasto.pl’ ) teoretycznie powinna być niedostępna dla aut, to jednak spoglądając na przytoczone w korespondencji przykłady wypada stwierdzić: nigdy nie mów nigdy.

Dziękuję uprzejmie @20191125 i zapraszam inne osoby do prezentacji swojego spojrzenia na otaczającą nas buską rzeczywistość.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “List do Redakcji: Rewitalizacja Parku Zdrojowego – powrót do XIX wiecznej przeszłości z… multimedialną fontanną „Woda-Światło-Dźwięk””

  1. Dno pisze:

    Już nie ma się do czego przyczepić to się szuka problemu na gwałt.
    Gdzie schody na bycoku jak wąsowicz kopał w górce.

  2. Marconi pisze:

    Drzewa 200-letnie mają rzekomo przeszkadzać pierwotnemu zamysłowi. Badziewna fontanna z plastiku już nie. Ciekawa logika buskich władz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl