⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach?

8 sierpnia 2021 | UMiG Busko-Zdrój 07.08.2021 / infobusko.pl Jarosław Kruk 08.08.2021 | | 39 komentarzy

Uwaga ! Szanowni Państwo, Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania. Zamknięcie spowodowane jest warunkami atmosferycznymi. Za utrudnienia przepraszamy❗ – informuje 7 sierpnia 2021 r. na swojej e-stronie Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju♂ 

UMIG Busko-Zdrój, 7.08.2021: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania / fot. Jarosław Kruk

>>>  Tężnia solankowa w Busku znów ma kłopoty. Wszystko przez ulewny deszcz  <<<
Echo Dnia [06.08.2021]


Jarosław Kruk: To już w krótkim czasie drugie wyłączenie Tężni. Tym razem bezterminowe! Niespełna miesiąc temu, 12 lipca, dzień po intensywnej ulewie♂, na tej samej e-stronie www.busko.pl, jej właściciel, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju informował♂:

W dniach 12-13 lipca 2021 r. (tj. poniedziałek i wtorek) Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna.
Zamknięcie spowodowane jest przerwą technologiczną.
Za utrudnienia przepraszamy❗”

Busko-Zdrój, 12.07.2021: Tężnia i jej otoczenie kilkanaście godzin po wieczornej ulewie.

A przecież zaledwie kilkanaście dni wcześniej, 25 czerwca, media triumfalnie informowały:

>>  Wielkie otwarcie tężni w Busku-Zdroju. Obiekt jest już dostępny dla zwiedzających   <<<
Radio Kielce [25.06.2021]: – Najnowocześniejsza i jedna z największych tężnia solankowa w Polsce została otwarta. A to oznacza, że z imponującego obiektu już można korzystać…♂

 

Oj…, niestety coś jest chyba nie tak z tą nową wizytówką słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie♂

Monstrualna instalacja, na której realizację wydano 25.000.000 zł♂, obiekt który miał przyćmić zdrojowe Łazienki, stając się nowym symbolem kurortu Busko-Zdrój, po 43 dniach dniach i kilku deszczach przestał działać…

A tymczasem buskie Łazienki – do których od nazwiska projektanta przylgnęła nazwa Sanatorium Marconi – usytuowane w sercu zabytkowego Parku Zdrojowegooddalone od tężni zaledwie ok 300 metrów , oddane do użytku w 1836 roku, mimo m.in.: I Wojny światowej, Rewolucji Październikowej , Wielkiego kryzysu , II Wojny światowej, mimo licznych burz dziejowych i atmosferycznych, z „Powodzią tysiąclecia” w 1997 r. włącznie – buskie Łazienki działają bodaj nieprzerwanie od 185 lat, to jest ponad 67.000 dni…

Oj…, niestety coś jest chyba nie tak z tą nową wizytówką słonecznego grodu nad Maskalisem,  coś jest nie tak…


 

Skąd wzięło się wyrażenie: Kolos na glinianych nogach
– po francusku Colosse aux pieds d’argile

… W Starym Testamencie, w księdze Daniela legendarny król Babilonu Nabuchonodozor ma dziwny sen i posi Daniela o jego interpretację.

Prorok odczytuje to w następujący sposób:

Ponieważ w swoim śnie władca widział ogromną statuę wykonaną ze złota, srebra, brązu. Ale jej stopy były wykonane z gliny, co stanowiło o jej słabości.

Tak, że wystarczyło, by mały kamień spadł na stopy kolosa i sprawił, że cała ta potężna i z pozoru imponująca statua runęła w gruzach, przewaliła się, skruszyła na drobny mak.

Daniel odczytuje w tym śnie analogię pomiędzy kolosem, który wyobraża tu Państwo, czy Imperium Babilońskie. Potężne z pozorów, ale zagrożone od środka przez wewnętrzne podziały.

Przepowiednia, która okazała się trafna. Bowiem raptem niecałe 30 lat po śmierci króla  Nabuchonodozora imperium Babilońskie rozsypało się wskutek inwazji Persów…♂


◙ Podobne informacje:

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku…

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

List do Redakcji: ? „Dokąd płynie burmistrz? Statek na morzu korupcji [VIDEO]

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

RK: Baseny w Świętokrzyskiem już przygotowywane do lata. Są nowości i promocje. W Busku – wspomnień czar.

UMiG Chmielnik: Jest pięknie i bezpiecznie. Zapraszamy na Andrzejówkę – a w Busku? a w Radzanowie?

Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów

Do Redakcji: Krew burzy się w żyłach jak patrzy się na „rewitalizację” ulicy Rzewuskiego

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

TP: Wpuszczeni w kanał? | JKR: ? Mieszkańców Karmelowej regularnie zatapiają wody deszczowe [VIDEO,FOTO]

Droga dogrywka! Otwarto oferty na dokończenie przebudowy buskiego stadionu

List do Redkacji: ? Panie Burmistrzu Sikora kiedy nastąpi ukończenie budowy budynku na stadionie AKS?

?Nowy Ład w Zdroju: ⛔Zamknięcie ruchu na odcinku od Bristolu do BSCK, ruch jednokierunkowy na Lipowej, Kusocińskiego i Rokosza?

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: „rząd się sam wyżywi”

UMiG: Komputery dla uczniów i nauczycieli z buskich podstawówek – Gang Olsena…

TP: ? LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

39 odpowiedzi na “⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach?”

  1. porównanie pisze:

    Warszawscy powstańcy pod bombami i ostrzałem wytrwali 63 dni, a tężnia Wodza 43 dni, ehh

  2. Sternik pisze:

    Dobrze że rejsy z Buska nad Morze Bałtyckie wynagradzają wszelkie niedogodności

  3. xyz pisze:

    Natury się nie oszuka. Ciekaw jestem czy miasta i gminy które wybudowały duuuużoo mniejsze zadaszone tężnie też pozamykały te obiekty z powodu opadów deszczu?
    Zawsze zostaje opcja zaciągnięcia kolejnego kredytu i wykonania dachu nad nowo wybudowaną tężnią.Skoro kosztowała tyle milionów i jest obecnie wizytówka miasta to kto wie czas pokaże.

  4. do xyz pisze:

    XYZ, nie wiem jak inne, ale dość bliska tężnia w Bochni działa. Jest zadaszona, kosztowała 8 mln i jest dostępna za darmo. A w Bochni częściej leje niż u nas…

  5. Łukasz Nowak pisze:

    GoniecBuski.pl

  6. ŁukaSz do xyz 8 SIERPNIA 2021 O 14:43 pisze:

    „Natury się nie oszuka.” – dobry człowieku idź i powiedz tej Naturze niech będzie taka hop do przodu, bo jak nie to Siwy pozwie ją przed oblicze niezawisłego sądu i wtedy możliwe, że dostanie za swoje tak, ze jej się odechce na zawsze.

  7. przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha pisze:

    Ten wart 25 milionów buski 8 cud świata to mi zaczyna coraz bardziej przypominać pysznego niezatapialnego Tytanica, co to ledwo oddany do użtku wypłynął w pierwszy rejs i niebawem poszedł na dno.

  8. xyz pisze:

    Gdyby nie owe siły Natury tylko świecące do końca kadencji obecnych władz słońce kiedy działał by ten obiekt to nie wiedzielibyśmy jakie posiada bolączki. A tak wydaje mi się że przy cenie za jaki go wybudowano to takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. A jak to wygląda w Ciechocinku na deptaku wie ktoś? Popada i też mają problem?

  9. Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK osobliwie zmodernizowano kotłownię BSCK? pisze:

    Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Witolda Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK modernizowana była kotłownia i czy to prawda, że dopuszczono się przy tej okazji dużych przekrętów? Czy to prawda, że to co było w planach i za co miasto zapłaciło grube tysiące bo według rachunków od wykonawców jakoby w kotłowni BSCK zostało to zrobione, a to co tam faktycznie zostało zrobione i co jest, to dwa skrajnie różne światy?

  10. Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK osobliwie wykonano klimatyzację sali widowiskowej? pisze:

    Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak „remont” kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, osobliwie została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? Czy to prawda że klimatyzajca ta co jest w BSCK odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

  11. Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego sprzedano Włókniarzowi po osobliwej cenie hektary gruntów miejskich? pisze:

    Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że burmistrz wesoły Witek zrobił to co nie chciał zrobić burmistrz Stefan Komenda, to znaczy sprzedał Włókniarzowi po osobliwej cenie hektary gruntów miejskich położone pomiędzy Włókniarzem a ulicą Rzewuskiego, na czym Busko, oczywiście w przeciwieństwie do wybranych osób, wyszło jak Rosja na sprzedaży Alaski?

  12. Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za burmistrza wesołego Witka nie tylko sanatorium Włókniarz kupiło atrakcyjną ziemię od gminy? pisze:

    Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za burmistrza wesołego Witka nie tylko sanatorium Włókniarz kupiło atrakcyjną ziemię od gminy po osobliwie okazyjnej cenie? Czy to prawda, że nie było to tylko na ładne oczy?

  13. Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak „remont” kotłowni BSCK? pisze:

    Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak „remont” kotłowni BSCK? Czy jest to prawda że przy ich rozbiórce w trakcie budowy tężni widać było wyraźnie że sposób wykonania tych alejek odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

  14. Czy to prawda co mówił radny Szumilas, że roboty elektryczne w ramach rewitalizacji Mickiewicza, które w planach opracowanych za burmistrza Wąsowicza miały ponoć kosztować tylko pół miliona pisze:

    Czy to prawda co mówił radny Szumilas, że roboty elektryczne w ramach rewitalizacji Mickiewicza, które w planach opracowanych za burmistrza Wąsowicza miały ponoć kosztować tylko pół miliona, zostały za burmistrza Sikory przeprojektowane i po tej rewitalizacji miasto zapłaciło za nie nie 500.000 a 2.500.000?

  15. Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową? pisze:

    Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową?

  16. Do: Czy to prawda co mówił radny Szumilas, że roboty elektryczne w ramach rewitalizacji Mickiewicza, które w planach opracowanych za burmistrza Wąsowicza miały ponoć kosztować tylko pół miliona 9 SIERPNIA 2021 O 00:51 pisze:

    Jeśli chodzi o rozbieżności w cenie robót elektrycznych przy remoncie ale.Mickiewicza,to jeżeli jest prawda,że domanipulowano z pieniędzy podatnika ,,schowanie” linii wysokiego napięcia prywatnemu właścicielowi wielkiego pensjonatu przy ul Grotta,to może wiele tlumaczyc.Faktem jest,że budynek przez wiele lat stał nieużywany w stanie surowym że względu na napowietrzna linie wysokiego napięcia,później linia zniknęła i budynek ruszył z kopyta z pracami dążącymi do ukończenia budowy Zbieżność w czasie przypadkowa???

  17. Czy prawdą jest, że gdy za Wąsowicza rozpoczęto rewitalizację Mickiewicza i Rynku to inwestycja miała kosztować ok 10 mln, a gdy zakończono ją za Sikory to ostatecznie kosztowało bodaj 35 mln? pisze:

    Czy prawdą jest to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że sfinalizowana przez burmistrza Sikorę rewitalizacja Mickiewicza i Rynku ostatecznie kosztowała bodaj 35 mln?

    Czy prawdą jest to, że gdy za burmistrza Piotra Wąsowicza zaplanowano i rozpoczęto rewitalizację Mickiewicza i Rynku to mówiono, że inwestycja będzie kosztować bodaj 10 mln?

    Czy prawdą jest to, że gdy po Wąsowiczu nastał burmistrz Sikora to zrewitalizowano plany i na przykład podobno w ramach rewitalizacji Mickiewicza i Rynku podobno zrewitalizowano też fragment ulicy Korczyńskiej po drugiej stronie parku poprzez bardzo kosztowne przeniesienie na koszt gminy a nie właściciela terenu w inne miejsce przeszkadzającej w zagospodarowaniu działki stacji transformatorowej stojącej na działce, na której powstał wkrótce Lawendowy Zdrój?

    Czy ktoś potrafi konkretnie odpowiedzieć w jaki sposób inwestycja która podobno miała kosztować 10 mln ostatecznie kosztowała 35 mln? Kto za to odpowiada?

  18. Mieszkaniec Buska pisze:

    Pragnę przedstawić kilka ciekawych informacji dotyczących tężni. Serdeczne podziękowania dla życzliwej osoby za cenne wskazówki gdzie i czego szukać.

    źródło:

    „Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”

    https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

    Załącznik 8 [ zip ].
    ———————————————————————————-
    CZĘŚĆ VII
    PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
    WODOCIĄGOWYCH,
    KANALIZACYJNYCH
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    CZĘŚĆ X
    PROJEKT PRZEBUDOWY
    KOLIDUJĄCYCH SIECI
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.

    Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

    A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
    Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
    ——————————————————————————–
    A teraz zobaczmy jak wygląda kwestia solanki:

    5.1 Instalacja zasilająca

    a) Dostarczenie solanki z ujęcia solanki B-15 Henryk.

    Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
    i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę. Może ulec poprawie po wykonaniu otworu zastępczego dla B-15 Henryk
    Czas napełnienia:
    – niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
    – zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia

    a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.

    Dla zapewnienia rozładunku cystern z solanką sprowadzoną z zewnątrz zaprojektowano:
    – przyłącze łączące hydrant podłączenia cysterny z przepompownią zaprojektowano z rur
    PE100SDR17 90
    – układ hydrauliczny przepompowni pozwalający przepompować solankę z cysterny do
    zbiornika przy przepompowni.
    Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
    cystern dla napełnianie:
    – niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
    – zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern

    5.2 Instalacja odprowadzająca
    Przewody odprowadzające solankę zaprojektowano z rur PE100 SDR17 o średnicy  90 mm.
    Solanka odprowadzana jest ciśnieniowo do projektowanej studzienki rozprężnej
    na dz.nr ew gr 93/3 a następnie grawitacyjnie do kanalizacji uzdrowiskowej.

    1. TĘŻNIA SOLANKOWA ZEWNĘTRZNA

    1.1 Informacje ogólne.

    Zgodnie z założeniami inwestora praca tężni oparta jest na wodach solankowych dostarczanych bezpośrednio z ujęcia solanki B-15 Henryk i B19 Małgorzata zlokalizowanym w Parku Zdrojowym w Busko Zdrój. Przepływ solanki na tężni będzie przebiegał w obiegu zamkniętym z okresowym uzupełnieniem w miarę jej odparowania. Okresowa wymiana solanki w całej instalacji odbywać się będzie po przekroczeniu granicznego stopnia zagęszczenia i spadku intensywności odparowania – inhalacji zapewniającej spełnienia warunków leczniczych instalacji. Z uwagi na ograniczaną wydajność źródła w ramach przedstawionych rozwiązań
    projektowych, zapewniono możliwość pracy tężni z wykorzystaniem solanki dostarczanej
    z zewnątrz, za pomocą samochodów cystern.

    Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
    stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
    Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
    pod względem wypełnienia warunków leczniczych.

    Tu rodzą się ciekawe pytania:

    -Czy po wybudowaniu napełniono tężnię solanką ze źródeł B-15 Henryk i B-19 Małgorzata, czy też przywieziono solankę cysternami?

    -Jak widzimy do pełnego napełnienia tężni potrzeba łącznie 24 cysterny o nośności 20 ton każda. Jeśli przywieziono solankę cysternami, pytanie jaka firma była dostawcą?

    -Czy pewna firma, wykonująca usługi dowozu kruszyw, mająca ciągniki siodłowe i naczepy typu wywrotka (patelnia), zakupiła także naczepę typu cysterna? Czy ta firma będzie świadczyć, bądź już świadczy, usługi dowozu solanki do tężni?
    ———————————————————————————–
    A teraz ciąg dalszy kwestii solanki:

    1.3. Eksploatacja tężni i odprowadzenie wód opadowych.

    Stopień zagaszenia solanki jej skuteczność odparowania powinna być badana przez
    odpowiednie służby.
    Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej w miarę odparowania
    solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej.
    Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
    tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
    solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.

    Normatywne wody opadowe pojawiające się z natężeniem 1% w skali roku mogą spowodować zmniejszenie stężenia solanki o 25 %. To znaczy maksymalnego stężenia solanki z 20% do 15 % Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
    występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
    ————————————————————————————
    A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?

    W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.

    A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!

    Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

    A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.
    ———————————————————————————–
    Na koniec pozwolę sobie wyrazić moje zdanie, mój pogląd na powyższe kwestie.

    Mamy tężnię z instalacjami zaprojektowanymi przez prywatną firmę pracownika MPGK będącego pełnomocnikiem UMIG, która nie wiadomo jak oddziałuje na środowisko, ponieważ Pan Burmistrz odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W źródłach jest mało solanki, ale jakby coś to dowiozą ją cysterny, albo awaryjnie uzupełnieni się ją roztworem z ługu solnego, choć rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone pod względem wypełnienia warunków leczniczych. Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej, albo wodą deszczową, bo mamy ograniczoną możliwość dostarczenia „świeżej” solanki. Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami. Wszystko będzie dobrze. Możemy spać spokojnie…

  19. Czy to prawda, że niewłaściwie został wykonany remont kanalizacji na ul. Kusocińskiego? pisze:

    Czy to prawda, że niewłaściwie został wykonany remont kanalizacji na ul. Kusocińskiego i z tego powodu mieszkańcy mają problemy?

  20. Czy to prawda, że kanalizacja ulicy Zdrojowej też została skręcona? pisze:

    Czy to prawda, że kanalizacja ulicy Zdrojowej też została skręcona, że nie została wykonana zgodnie z dokumentacją przetargową?

  21. Czy to prawda, że studnie kanalizacyjne w Szczaworyżu są skręcone? pisze:

    Czy to prawda, że do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło doniesienie na MPGK o podejrzeniu, że w trakcie budowy sieci kanalizacyjnej w Szczaworyżu studnie kanalizacyjne zostały wykonane niezgodnie z warunkami technicznymi określonymi w przetargu?

  22. Mieszkaniec Buska pisze:

    Powiedzcie mi, co w Busku jest zrobione w sposób przemyślany, mądrze, solidnie, efektywnie i trwale?

    Stadion? Rozgrzebany i w efekcie końcowym remont może kosztować ze dwa razy tyle, co miał wynieść?
    A ta cała zeszłoroczna, pożal się Boże, rewitalizacja zieleni. W jakim stanie są te różne krzaczki jak i sama słynna trawa z rolek?
    Al. Mickiewicza? Wystarczy się przejść i wnikliwie popatrzeć na płyty, ich rogi, fugi i inne elementy.
    A szalet miejski koło szkoły „jedynki” za prawie pół miliona złotych, gdzie po niedługim czasie od wykonania płytki zewnętrzne obleciały?
    A „bunkier” na „Targowiu”, w którym jak mówi powiedzenie „Pi….dzi jak w kieleckim”, do tego śmiesznie małe boksy, itd.?
    A nowy Park Zdrojowy i fontanna w której nie było wody i wsadzono kwiatki…?
    A szalet „elektroniczny”, który stał wcześniej w Rynku, który często się psuł, a teraz w Zdroju stoi?
    A choćby różne drogi, gdzie niedługo po remontach studzienki tak burzowe jak i kanalizacyjne się zapadają i wokoło nich się zapada nawierzchnia?
    A kostka chodnikowa, kładziona tu i ówdzie, to jak wygląda po niedługim czasie od wykonania? Jak wyglądają niektóre chodniki z kostki po wioskach (np. Podgaje, Kotki)? Pozarastane i sukcesywnie niszczone przez chwasty i trawy?
    A ruch drogowy to jak funkcjonuje w centrum? Ta organizacja ruchu, gdzie trzeba jeździć wokoło,
    te światła co parę metrów jak w metropolii?
    A „stary” Dworzec Autobusowy? Jak to jest urządzone i zorganizowane? Toaleta 200 metrów dalej pod „jedynką”? A gdzie jakakolwiek poczekalnia? Trzeba marznąć i czekać pod przystankiem, jak na jakimś zad…u.

    I tak można by wymieniać i wymieniać…

  23. Łukasz Nowak pisze:

    Goniecbuski.pl

  24. NAJKRÓTSZY KOMENTARZ pisze:

    A taka była ładna, amerykańska, szkoda ??? https://www.youtube.com/watch?v=GJ4X4BU-RU4

  25. Do Mieszkańca Buska pisze:

    Dopisałbym również niedziałająca fontannę przy parkingu obok KRUS.

  26. co się gapisz ciulu? pisze:

    Jebać to! Teraz zrobić się poprawki, przebudowę i remont i tak to się kręci 🙂

  27. Darek pisze:

    Zacytuję fragment wyżej zamieszczonego komentarza:

    ………………………………………………………………………….
    „Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”

    umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

    Załącznik 8 [ zip ].

    CZĘŚĆ VII
    PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
    WODOCIĄGOWYCH,
    KANALIZACYJNYCH

    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    CZĘŚĆ X
    PROJEKT PRZEBUDOWY
    KOLIDUJĄCYCH SIECI

    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.
    Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

    A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
    Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
    …………………………………………………………………….

    Może więc Pan Gradzik, projektant między innymi sieci kanalizacyjnych, wypowie się w temacie, czemu dopiero co oddana do użytku tężnia, już po raz drugi jest nieczynna?
    Czy tak będzie po każdym większym deszczu?
    Czy przyczyną zalewania tężni jest źle wykonany projekt?
    Czy przyczyną zalewania tężni jest są źle wykonane instalacje?

    CZY KTOŚ ODPOWIE NA TE PYTANIA?
    DLACZEGO OBIEKT ZA 25 MILIONÓW ZŁOTYCH JEST PO RAZ DRUGI, W TAK KRÓTKIM CZASIE, WYŁĄCZONY Z UŻYTKU NA WIELE DNI?

  28. Darek pisze:

    Zacytuję drugi fragment wyżej zamieszczonego komentarza:

    ………………………………………………………………………..
    Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
    tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
    solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.

    Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
    występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
    ………………………………………………………………………….

    O ile dobrze rozumiem, wody opadowe czyli deszczówka, ma być wykorzystywana do rozcieńczania solanki, a gdy opady będą duże, ma być skierowana, odprowadzona do kanalizacji.

    Jak pokazuje życie, moim zdaniem wystąpiła trzecia, nie ujęta w projekcie okoliczność: opady deszczu powodują wyłączenie tężni z użytku na wiele dni.

    Ostatnie dwa opady które unieczynniły tężnie były dużymi opadami, ale w mojej ocenie nie były to opady katastrofalne. Jeśli nawet uznać je za katastrofalne, to jak mówi projekt, tężnia powinna sobie z nimi poradzić, a nadmiar wody powinien być usunięty, odprowadzony.

    CO SIĘ JEDNAK STAŁO, ŻE TĘŻNIA ZOSTAŁA ZALANA I PRZEZ TO ZAMKNIĘTA NA WIELE DNI?
    CZY COŚ „POSZŁO NIE TAK”? A JEŚLI TAK, TO CO „POSZŁO NIE TAK”?
    A JEŚLI COŚ „POSZŁO NIE TAK”, TO KTO ZA TO ODPOWIADA?
    A JEŚLI COŚ „POSZŁO NIE TAK”, TO CZY KTOŚ ZA TO ODPOWIE?

  29. Elektryk do Darek pisze:

    Nikt na twoje pytania nie odpowie, ani nikt nie odpowie za obecny stan rzeczy, bo to jest właśnie Busko. Tak uważam, taka jest moja prywatna opinia.

    Był onegdaj w Busku pewien „bezpiecznik”, który co rusz „wybijał”, sygnalizując „zwarcia” i „przepięcia” w instalacji. Zamiast naprawić instalację dość szybko prawidłowy bezpiecznik „usunięto” i „zawatowano” połączenie grubym drutem i teraz wszystko gra. A że instalacja jest przeciążona, że co rusz są awarie, instalacja się przegrzewa, śmierdzi, to nikogo to nie obchodzi. Ważne, że jakoś działa. Prąd jest i każdy ma wszystko w d..e., a to że któregoś pięknego dnia cała instalacja się sfajczy, a przy okazji wybuchnąć może pożar, który spowoduje jeszcze większe straty, bo cała chałupa może spłonąć, to nikt tego nie widzi i każdy ma to w d..e. Zbij termometr, a nie będziesz miał gorączki. Jak szwankuje instalacja i „wybija bezpiecznik”, zawatuj drutem i będzie po problemie. Tak to u nas działa. Taka jest moja prywatna opinia i moje osobiste zdanie. Pozdrawiam!

  30. Andrzej pisze:

    Czyżby jakieś niedoróbki teraz się ujawniły. Czy będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo kuracjuszy? Żeby tylko nie była to jakaś afera z tego.

  31. do Elektryka pisze:

    Elektryku – w punkt. Metafora czytelna i obawiam się – słuszna.

  32. czy pod określeniem "bezpiecznik" kryje się radny Łukasz Szumilas? pisze:

    To co Elektryku napisałeś powyżej w komentarzu mnie jak ulał pasuje do buskiego radnego Łukasza Szumilasa, mam rację?

  33. Goniec Buski pisze:

    Przeczytajcie sobie na
    GoniecBuski.pl
    o pyskówce pomiędzy Bartosikiem a Kolarzem.

  34. Elektryk do 10 sierpnia 2021 o 09:32 pisze:

    Myślę, że jesteś na tyle bystrą i inteligentną osobą, że sam dokładnie wiesz, jaka jest odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie. Ja powiem tylko tyle, a raczej odpowiem tylko powiedzeniem: „Mądrej głowie dość dwie słowie.”

  35. […] ⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl