Od wiosny bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców Starachowic! |JKR: A w Busku: tężnia płatna od początku... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Od wiosny bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców Starachowic! |JKR: A w Busku: tężnia płatna od początku…

27 stycznia 2022 | | | 19 komentarzy

Prezydent Marek Materek zapowiedział wprowadzenie od wiosny 2022 na stałe bezpłatnej komunikacji miejskiej dla starachowiczan. Na dniach na ulice Starachowic wyjadą nowoczesne, niskopodłogowe, ekologiczne autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG. – informuje 27.01.2022 portal onet.pl

W Starachowicach wiosną mieszkańcy będą korzystać z nowych ekologicznych autobusów MAN i do tego bezpłatnie. – Przez 7 ostatnich lat pracowałem intensywnie, by nasze miasto stać było na ruchy, które wcześniej były nieosiągalne – mówi prezydent miasta Marek Materek zapowiadając wprowadzenie na stałe darmowej komunikacji miejskiej.

Nowoczesne, niskopodłogowe, ekologiczne autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG wyprodukowane w starachowickiej fabryce MAN BUS. Pojazdy są już gotowe, od 25 stycznia ruszyły odbiory techniczne. Następnie (w lutym) w autobusach będą montowane systemy informacji pasażerskiej (wyświetlacze kierunkowe, kasowniki, itp.). – informuje PortalSamorządowy.pl

>>> Umowa podpisana. MAN wyprodukuje dla Starachowic 20 autobusów zasilanych gazem  <<<
TVP3 Kielce [06.03.2021]: – Firma MAN wyprodukuje 20 autobusów zasilanych gazem ziemnym dla Starachowic. Nowy tabor wyjedzie na ulice miasta na początku przyszłego, 2022 roku. Kontrakt opiewa na 25,8 mln zł. Zakup autobusów jest częścią projektu, którego wartość to blisko 130 mln zł, z czego większość kwoty stanowi dofinansowanie ze środków europejskich. Gmina pozyskała także środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach projektu wykonane zostanie zagospodarowanie otoczenia Dworca Wschodniego i Dworca Zachodniego. Z kolei przy ulicy Radomskiej, w dawnej bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji, powstanie nowa zajezdnia, warsztaty z myjnią oraz stacją do ładowania pojazdów. Ponadto przebudowane zostaną m.in. ulice: Konstytucji 3 Maja, Kilińskiego i Parkowa, a także… – cd. i video♂

Z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystać będą mogli tylko mieszkańcy Starachowic.

Dlaczego dla mieszkańców Starachowic? Miasto musi premiować osoby, które płacą podatki lokalnie i zachęcać do tego innych – mówi prezydent Materek.

Jak dodaje, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej powinno przyczynić się do zwiększenia ilości pasażerów i zmniejszenia ilości pojazdów poruszających się po mieście.

Przypomnijmy, że Starachowice nie są pierwszym miastem wprowadzającym darmową komunikację publiczną. Od września darmowymi przewozami cieszą się mieszkańcy Chełma, od listopada… – cały artykuł na źródłowej stronie PortalSamorzadowy.plJarosław Kruk:  A w Busku? Czy w słonecznym mieście Busko-Zdrój, uzdrowiskowej świętokrzyskiej perle, nie czas i pora wprowadzić bezpłatną ekologiczną komunikację miejską?

Prezydent Starachowic mówi: – … wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej powinno przyczynić się do zwiększenia ilości pasażerów i zmniejszenia ilości pojazdów poruszających się po mieście.

Skoro tak, to podobna zmiana nastąpiłaby zapewne i w Busku, a w ślad za nią nastąpiłaby zapewne poprawa jakości powietrza w Zdroju.
Tak się bowiem niestety składa, że z racji ukształtowania terenu i praw fizyki, w strefie uzdrowisk, na obszarze usytuowanym w terenowej niecce, poniżej miasta,  mierniki pokazują  wyższe wskazania zanieczyszczenia powietrza.

Tak więc, w Zdroju powietrze już ma gorsze paramerty, a tymczasem  nasi słoneczni włodarze zaplanowali i zapowiedzieli zamknięcie dla ruchu newralgicznego fragmentu ul. Waryńskiego i 1 Maja, odcinka między BSCK a Hotelem Bristol… W mojej ocenie spowoduje to poważne komplikacje komunikacyjne w Zdroju i w ogóle w Busku, wydłuży dojazdy, a w ślad za tym zwiększy się emisja spalin, a to w konsekwencji dodatkowo pogorszy jakość powietrza w Zdroju…

Słychać wprawdzie głosy, że jakoby solankowy aerozol, generowany przez wybudowaną za ok. 25 milionów mega tężnię solankową♂ tuż przy zachodniej ścianie starodrzewu zabytkowego Parku Zdrojowego, redukuje poziom zanieczyszczeń smogowych powietrza, to obawiam się, że jeśli nawet, to w Busku generowana przez tężnię mgła solna szybciej zniszczy stare drzewa w Parku, niżli „wyleczy” zdrojowe powietrze z zanieczyszczeń. Tym bardziej, że tężnia, z przyczyn technologicznych, przez zimniejszą „połowę” roku stoi wyłączona♂, smog zaś daje o sobie znać właśnie zimą, w sezonie grzewczym.

Na koniec proponuję zauważyć zbieżność cen: w Starachowicach za 25,8 mln zakupiono tabor 20 ekologicznych autobusów miejskich, którymi za darmo przez 365 dni w roku będą jeździć starachowiczanie w ramach tamtejszej komunikacji miejskiej, w Busku-Zdroju zaś, za 25 mln wybudowano mega tężnię  (jak zachwala burmistrz Sikora przed kamerą TVP Polonia ponoć najnowocześniejszą na świecie!♂ ) – która działa zaledwie 7 miesięcy w roku, generuje jak sądzę w bilansie ekonomicznym straty,  no i za wstęp do której, również i mieszkańcy Buska-Zdroju muszą stosunkowo „słono” płacić♂.

Jeśli ja miałbym coś do powiedzenia w temacie wydawania pieniędzy samorządowych w Busku,  to w przypadku tych przytoczonych powyżej dwóch wartych 25 milionów złotych inwestycji, bezapelacyjnie wybrałbym zakup floty nowoczesnych ekologicznych autobusów i stworzenie na ich bazie sprawnej i przystępnej komunikacji miejsko gminnej. Z tężni bym oczywiście nie zrezygnował. Zważywszy, że jeden „starachowicki” autobus to ok. 1,25 mln., to po prostu zakupiłbym o jeden lub dwa pojazdy mniej, a w ich zamian, wybudowałbym mniejszą tężnię solankową podobną np. do tej w Katowicach♂ czy Gliwicach♂ . Może nawet wybudowałbym – wzorem śląskiej gminy Jasienica♂ – nie jedną, a właśnie kilka mniejszych inhalatorów, łatwiej dostępnych z racji liczby, w kilku wybranych lokalizacjach.

Niestety u nas nie jest tak, jak w szwajcarskiej Lozannie, gdzie np. wszyscy mieszkańcy decydują jak zagospodarować główny plac w mieście♂. W Busku niemal pełny monopol decyzyjny mają władze samorządowe. Jak sam to przyznaje burmistrz Sikora w rozmowie z dziennikarzami TVP Polonia♂, w Busku realizowane są – bodaj wyłącznie – pomysły, które rodzą się w osobliwie światłych głowach słonecznych prominentów.

Na inwestycje zgodnie z wolą mieszkańców w Gminie Busko-Zdrój – stricte – w ramach Budżetu Obywatelskiego oddawane są skromne ( mierząc w proporcji do  całego budżetu) środki. Przykładowo na ten 2022 r. słoneczne władze, przy ogólnej wartości wydatków  163 miliony, na Budżet Obywatelki dały tylko 270 tysięcy złotych (0,17%). Tymczasem nieodległy Pińczów – patrząc przez pryzmat wydatków – znacząco uboższy, w ramach zaplanowanych na 2022 r. wydatków ogólnych w kwocie 96 mln, na pińczowski BO2022 wygospodarował 800 tysięcy złotych (0,83%)♂.◙ Podobne informacje:

Czadowy weekend w mieście słońca [AKTUALIZACJA]

?Nowy Ład w Zdroju: ⛔Zamknięcie ruchu na odcinku od Bristolu do BSCK, ruch jednokierunkowy na Lipowej, Kusocińskiego i Rokosza? [AKTUALIZACJA]

RK: W Pińczowie przyjęto budżet inwestycyjny lub beznadziei | JKR: W Pińczowie na Budżet Obywatelski 800tys., w Busku tylko 270tys.

Śpro: 6 nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich już wkrótce w Sandomierzu – a w Busku?

RK: Autobusy wróciły do Końskich – a w Busku?

RK: Nowoczesne autobusy będą wozić sandomierzan. A w Busku kiedy?..

Za 4,5 mln Miechów kupił elektryczne autobusy. Komunikacja miejska ruszy tam 25 października. A w Busku?

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

?Duże problemy z parkowaniem pacjentów i kuracjuszy Szpitala Uzdrowiskowego Krystyna [AUDIO/ FOTO]

List do Burmistrza: ? KOMPROMITACJA BUSKA JAKO ZDROJU: ” jak widzimy PARK i alejki w odchodach ptasich, ławeczki obsrane (…) TO przechodzi chęć do korzystania z czegokolwiek w Busku”

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

ED: Tężnia w Busku za 25 mln. Ważna inwestycja w szczegółach

W ramach Budżetu Obywatelskiego, kosztem 600 tys. zł., powstała tężnia solankowa na osiedlu Lotników w Mielcu | JKR: A w Busku…

W katowickim Parku Zadole powstał leczniczy inhalator. Kosztował 2,6 mln zł

Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych

Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku…

Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?

bcpl: ? Cennik wstępu do Kompleksu #TężniaBusko | JKR: A w Kielcach…

UMiG: „Fajna Polska Zimą” w Busku-Zdroju | JKR: A o kładce za 9,5 mln ani słowa…

Potężna burza w Busku-Zdroju. Koncert finałowy Festiwalu przeniesiony w strugach deszczu z tężni do BSCK [FOTO] | JKR: „Jak jest zima to musi być zimno”

24G: Czyszczenie zbiornika i wymiana solanki w tężni solankowej w Gliwicach. Obiekt przez dwa dni będzie nieczynny | A w Busku? Czy BZ wpuszczono w kanał?

⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach?

List do Redakcji: ? Kto kręci lody, czyli na czym się ślizga czarny mercedes

List do Redakcji: ? „Dokąd płynie burmistrz? Statek na morzu korupcji [VIDEO]

TVN: ? ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer -Lokalne media. Cena niezależności

RK: ? Mieszkańcy Buska niemal cztery godziny blokowali drogę [FOTO, VIDEO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “Od wiosny bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców Starachowic! |JKR: A w Busku: tężnia płatna od początku…”

 1. Kto tak naprawdę rządzi Polską? - Janusz Korwin-Mikke: Służby specjalne pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=oVXlFnmjZl4

 2. Łukasz Nowak pisze:

  W Busku kwota bazowa czynszu najmu za m. kw. mieszkania SOCJALNEGO (czyli gorszego) wynosi 3,05 zł, gdy w Kielcach około 1,5 zł, a w Starachowicach poniżej złotówki.

  Natomiast za mieszkania komunalne płaci się w Busku 6,10 zł / m. kw., gdy w SM Busko po zsumowaniu eksploatacji oraz funduszu remontowego płaci się koło 3 zł.

  A więc w klitkach socjalnych pod Kryczką płaci się więcej, niż w mieszkaniach socjalnych w innych gminach, a nawet więcej, niż za NORMALNE mieszkania w spółdzielni. Zaś stawki za normalne mieszkania pod „panem MPGK” to już „odlot”.

  Do tego ustawa o mieszkaniowym zasobie gminy gwarantuje powierzchnię mieszkań socjalnych nie mniejszą, niż 10 m. kw. Tymczasem na Kolonii Górce jest aż 11 mieszkań o powierzchni jednocyfrowej, w tym lokal najęty zasłużonemu trenerowi tenisa ziemnego, za który suma opłat wynosi miesięcznie około 150 zł.

 3. do powyzej pisze:

  A nie łaska zapracowac i kupic sobie własnie mieszkanie?

 4. Popieram przedmówcę pisze:

  Wziąć się do pracy a nie wystawiać łapy i narzekać! W d….. się poprzestawiało od tego nic nie robienia. Jaki tupet trzeba mieć….

 5. pytanie do powyżej pisze:

  ok, proszę więc mi powiedzieć na jaką pracę w Busku i za jakie pieniądze może liczyć ktoś, kto jest mocniejszy w głowie niż w rękach? ktoś kto nie ma pleców, nie ma ustawionego tatusia, mamusi czy wujka lub cioci w RM?

 6. Stefan pisze:

  wg mnie to tu albo zgodzisz się na fizyczny zapieprz ponad siły jak kuń w kieracie za marne grosze albo spakujesz manatki i wyjedziesz tam gdzie cenią IQ

 7. Marek pisze:

  Od kwietnia w Busku i gmine znów podwyżka za śmieci. Nowa stawka to 24 zł/osobę. By żyło się lepiej…

 8. Prawo i Sprawiedliwość pisze:

  Chcieliście to macie …. Chleb po 49 zł za sztuke 🙂 ia to pierdole…. A wy narzekajcie ! I tak z was wydoje wszystko do cna ! Pozdro 600V

 9. Jerzy Rogucki pisze:

  ciekaw jestem kto teraz będzie nowym dyr ds. śmieci w MPGK, pewnie znów jakiś prominent.

 10. Do powyżej pisze:

  Dyrektorem do spraw śmieci był Andrzej Bydłosz. Mam pytanie, czy nadal ten pan jest na tym stanowisku czy coś się zmieniło?

 11. to o tego Andrzeja chodzi? pisze:

  Platforma Obywatelska i Ziemia Buska razem do wyborów wyborów do Sejmu i Senatu w 2011 r. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/platforma-obywatelska-i-ziemia-buska-razem-do-wyborow/ar/8832683

 12. Nie ma darmowych obiadów pisze:

  Darmowa komunikacja tzn ze pasażer nie płaci ale ktoś płaci za niego, czyli pozostali podatnicy i obywatele. Płacimy za wszystko w coraz wyzszych cenach co sie wiaze z wyższymi podatkami, wzrosło znacząco zdrowotne któe wynosi dodatkowo minimum około 300 bez możliwości odliczenia, czyli osoba prowadząca jednoosobową działalność juz ma dodatkowe obciążenie roczne minimum około 4000 zł. Takie to wszystko jest „za darmo”

 13. Do Jezrzy Bogucki pisze:

  Może nowym dyrektorem będzie Pani Marońska, żona Pana Marońskiego …..

 14. uwłaszczenie nomenklaturowe pisze:

  by żyło się lepiej….. …

 15. Max pisze:

  90 % pasażerów komunikacji miejskiej w Starachowicach to mieszkańcy Starachowic. Tym samym pozbawia się Przedsiębiorstwa 90% przychodów. Materek szybciej się wycofa że swojego pomysłu niż sądzicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl