RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

21 stycznia 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 20.01.2021 / Jarosław Kruk 21.01.2020 | | 56 komentarzy

Mieszkańcy Szczaworyża i okolicznych miejscowości nie zgadzają się na likwidację tamtejszego ośrodka zdrowia. Buscy radni zdecydowali, że wiejska placówka ma zostać zamknięta z końcem marca tego roku. – informuje 20 stycznia, nazajutrz po emisji „ALARMU!”, portal Radio Kielce

Ośrodek zdrowia znajduje się w niemal 100-letnim budynku. Zapisanych jest do niego niemal 600 pacjentów. Powodem zamknięcia przychodni ma być m.in. zły stan budynku oraz coraz mniejsza liczba pacjentów.

Za likwidacją przychodni (JKR: Podczas XXVII Sesji Rady Miejskiej w dniu 22.X.2020 ♂ ) opowiedziało się 9 radnych, 5 osób wstrzymało się od głosu i tyle samo osób było przeciw.

Zamknięcie gminnej przychodni wywołało protesty wśród pacjentów, którzy postanowili walczyć o placówkę. Wiele osób podkreśla, że to niezwykle ważne miejsce, przede wszystkim dla starszych osób, które miałaby spory kłopot z dostaniem się do oddalonych placówek.

– Jeszcze kilka lat temu było ponad tysiąc pacjentów zarejestrowanych w przychodni. W momencie kiedy coraz rzadziej pojawiał się tam lekarz, liczba zapisanych pacjentów zaczęła spadać. Jeśli ośrodek funkcjonowałby jak należy, z pewnością byłoby więcej pacjentów – mówią.

Likwidacja ośrodka wzbudziła też emocje wśród rajców. Przeciwni byli m.in. radna Anna Lach oraz radny Jacek Wach. – Taki kierunek działań jest niepokojący, a sytuacja dramatyczna. Likwidacja przychodni nie prowadzi do niczego dobrego. To nieodpowiedni moment na takie ruchy.

fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Rozumiem, że jest to mały ośrodek i koszty jego utrzymania są wysokie, niemniej jednak służba zdrowia to nie zakład produkcyjny i w tym przypadku nie powinno się liczyć na zyski – zaznaczają.

Michał Maroński – zastępca burmistrza zwraca uwagę na brak kadry lekarskiej. Dodaje, że nawet jeśli przychodnia nie zostałaby zlikwidowana, to i tak nie ma kto w niej leczyć.

– To nie jest problem, który dotyka wyłącznie Buska-Zdroju, ale całej Polski. Likwidacja to temat bardzo trudny, zwłaszcza dla lokalnej społeczności, która do tego ośrodka jest przyzwyczajona. Rozumiem obawy mieszkańców, natomiast, likwidacja tego ośrodka nie ograniczy dostępu do lekarza dla mieszkańców tych terenów – twierdzi.

Roczne przychody Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, to ok. 120 tys. zł, a tylko koszty ogrzania budynku wynoszą 40 tys. zł. Mariusz Klimczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju twierdzi, że istotą problemu nie są koszty, ale stan kadry lekarskiej i jej struktura wiekowa. Zapewnił, że zostanie zapewniona dobra organizacja pracy, aby pacjentom z likwidowanego Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu zapewnić dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

– Realizujemy szereg programów profilaktycznych, pacjenci mogą skorzystać nie tylko z porad lekarzy medycyny rodzinnej, ale również porad dietetyka, onkologa, badań USG oraz będą mogli korzystać z pracowni RTG – wylicza.

Od 13 stycznia tego roku w Szczaworyżu, pacjenci przyjmowani są tylko w środy od godziny 8 do 14. W pozostałe dni… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce ♂ – po kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk: By zebrać materiał i wysłuchać głosów stron konfliktu 19 stycznia pani redaktor Marta Gajda z Radia Kielce odwiedziła Szczaworyż.

W tym wyjeździe dziennikarce z racji zainteresowania sprawą i chęci doskonalenia własnego warsztatu dziennikarskiego towarzyszyła jej również moja skromna osoba. W miejscowości, której nazwa pochodzi od bijącego tu od wieków obficie czystą wodą źródła, rozmawialiśmy z jej sołtysem, panem Romanem Duszą, jak również kilkoma innymi osobami.

Powyżej udostępniam zarejestrowane ich wypowiedzi,  ich komentarze odnoszące się do  zatwierdzonej przez buskich radnych likwidacji miejscowej przychodni, instytucji bardzo ważnej w życiu lokalnej społeczności, szczególnie w dobie pandemii COVID-19 i temacie budzącym ogromne emocje.

Uważam, że dla lepszego poznania problemu warto wysłuchać przedstawionych w rozmowie argumentów. Niestety, obawiam się, że buscy radni, którzy powinni być „głosem ludu”, przed zajęciem stanowiska na XXVII Sesji RM w sprawie likwidacji tutejszego Ośrodka Zdrowia, instytucji tak ważnej dla tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości,  bodaj w ogóle nie pochylili się z należytą uwagą  nad tym zagadnieniem i nie znaleźli czasu na podobne rozmowy. Szkoda…

 

◙ Podobne informacje:

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

56 odpowiedzi na “RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]”

  1. goniec pisze:

    Podobno w BOSIR na kierowniczym stanowisku zatrudniony został brat burmistrza Sikory, to prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl