RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

21 stycznia 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 20.01.2021 / Jarosław Kruk 21.01.2020 | | 66 komentarzy

Mieszkańcy Szczaworyża i okolicznych miejscowości nie zgadzają się na likwidację tamtejszego ośrodka zdrowia. Buscy radni zdecydowali, że wiejska placówka ma zostać zamknięta z końcem marca tego roku. – informuje 20 stycznia, nazajutrz po emisji „ALARMU!”, portal Radio Kielce

Ośrodek zdrowia znajduje się w niemal 100-letnim budynku. Zapisanych jest do niego niemal 600 pacjentów. Powodem zamknięcia przychodni ma być m.in. zły stan budynku oraz coraz mniejsza liczba pacjentów.

Za likwidacją przychodni (JKR: Podczas XXVII Sesji Rady Miejskiej w dniu 22.X.2020 ♂ ) opowiedziało się 9 radnych, 5 osób wstrzymało się od głosu i tyle samo osób było przeciw.

Zamknięcie gminnej przychodni wywołało protesty wśród pacjentów, którzy postanowili walczyć o placówkę. Wiele osób podkreśla, że to niezwykle ważne miejsce, przede wszystkim dla starszych osób, które miałaby spory kłopot z dostaniem się do oddalonych placówek.

– Jeszcze kilka lat temu było ponad tysiąc pacjentów zarejestrowanych w przychodni. W momencie kiedy coraz rzadziej pojawiał się tam lekarz, liczba zapisanych pacjentów zaczęła spadać. Jeśli ośrodek funkcjonowałby jak należy, z pewnością byłoby więcej pacjentów – mówią.

Likwidacja ośrodka wzbudziła też emocje wśród rajców. Przeciwni byli m.in. radna Anna Lach oraz radny Jacek Wach. – Taki kierunek działań jest niepokojący, a sytuacja dramatyczna. Likwidacja przychodni nie prowadzi do niczego dobrego. To nieodpowiedni moment na takie ruchy.

fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Rozumiem, że jest to mały ośrodek i koszty jego utrzymania są wysokie, niemniej jednak służba zdrowia to nie zakład produkcyjny i w tym przypadku nie powinno się liczyć na zyski – zaznaczają.

Michał Maroński – zastępca burmistrza zwraca uwagę na brak kadry lekarskiej. Dodaje, że nawet jeśli przychodnia nie zostałaby zlikwidowana, to i tak nie ma kto w niej leczyć.

– To nie jest problem, który dotyka wyłącznie Buska-Zdroju, ale całej Polski. Likwidacja to temat bardzo trudny, zwłaszcza dla lokalnej społeczności, która do tego ośrodka jest przyzwyczajona. Rozumiem obawy mieszkańców, natomiast, likwidacja tego ośrodka nie ograniczy dostępu do lekarza dla mieszkańców tych terenów – twierdzi.

Roczne przychody Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, to ok. 120 tys. zł, a tylko koszty ogrzania budynku wynoszą 40 tys. zł. Mariusz Klimczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju twierdzi, że istotą problemu nie są koszty, ale stan kadry lekarskiej i jej struktura wiekowa. Zapewnił, że zostanie zapewniona dobra organizacja pracy, aby pacjentom z likwidowanego Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu zapewnić dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

– Realizujemy szereg programów profilaktycznych, pacjenci mogą skorzystać nie tylko z porad lekarzy medycyny rodzinnej, ale również porad dietetyka, onkologa, badań USG oraz będą mogli korzystać z pracowni RTG – wylicza.

Od 13 stycznia tego roku w Szczaworyżu, pacjenci przyjmowani są tylko w środy od godziny 8 do 14. W pozostałe dni… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce ♂ – po kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk: By zebrać materiał i wysłuchać głosów stron konfliktu 19 stycznia pani redaktor Marta Gajda z Radia Kielce odwiedziła Szczaworyż.

W tym wyjeździe dziennikarce z racji zainteresowania sprawą i chęci doskonalenia własnego warsztatu dziennikarskiego towarzyszyła jej również moja skromna osoba. W miejscowości, której nazwa pochodzi od bijącego tu od wieków obficie czystą wodą źródła, rozmawialiśmy z jej sołtysem, panem Romanem Duszą, jak również kilkoma innymi osobami.

Powyżej udostępniam zarejestrowane ich wypowiedzi,  ich komentarze odnoszące się do  zatwierdzonej przez buskich radnych likwidacji miejscowej przychodni, instytucji bardzo ważnej w życiu lokalnej społeczności, szczególnie w dobie pandemii COVID-19 i temacie budzącym ogromne emocje.

Uważam, że dla lepszego poznania problemu warto wysłuchać przedstawionych w rozmowie argumentów. Niestety, obawiam się, że buscy radni, którzy powinni być „głosem ludu”, przed zajęciem stanowiska na XXVII Sesji RM w sprawie likwidacji tutejszego Ośrodka Zdrowia, instytucji tak ważnej dla tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości,  bodaj w ogóle nie pochylili się z należytą uwagą  nad tym zagadnieniem i nie znaleźli czasu na podobne rozmowy. Szkoda…

 

◙ Podobne informacje:

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

66 odpowiedzi na “RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]”

 1. Gorszy sort pisze:

  Widać dla buskiej waadzy tacy mieszkańcy Kolonii Górki, ludzie niezmotoryzowani, czy mieszkańcy Szczaworyża i przyległych wsi to taki „gorszy sort”.

 2. Herman pisze:

  Państwo chłopów i robotników dało im edukacje i pozycje społeczną, partia wspierała jak mogła a oni z takim chamstwem do chłopa, zwykłego Polaka, żywiciela narodu i ostoi polskości!
  Teraz śmierdzi mu na wsi i wilgoć, grzyb mu przeszkadza!

 3. Czy jest to prawda że remont Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu został wykonany w podobny sposób jak "remont" kotłowni BSCK za czasów wesołego Witka? pisze:

  Czy jest to prawda że lista prac i materiałów zawartych w fakturach remontowych odbiega znacząco od tego co w Ośrodku Zdrowia w Szczaworyżu zostało faktycznie zrobione? Czy to że ponoć ta chałtura zaczyna wyłazić nie jest przyczyną zamknięcia Ośrodka? Czy nie jest planowana adaptacja na nowe potrzeby poprzedzona remontem który ma zatrzeć ślady zrobionej chałtury?

 4. Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak "remont" kotłowni BSCK? pisze:

  Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak „remont” kotłowni BSCK? Czy jest to prawda że przy ich rozbiórce w trakcie budowy tężni widać było wyraźnie że sposób wykonania tych alejek odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

 5. Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak "remont" kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów wesołego Witka została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? pisze:

  Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak „remont” kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów wesołego Witka została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? Czy to prawda że klimatyzajca ta co jest w BSCK odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

 6. Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że burmistrz wesoły Witek c.d. pisze:

  Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że burmistrz wesoły Witek zrobił to co nie chciał zrobić burmistrz Stefan Komenda, to znaczy sprzedał Włókniarzowi po osobliwej cenie hektary gruntów miejskich położone pomiędzy Włókniarzem a ulicą Rzewuskiego, na czym Busko, oczywiście w przeciwieństwie do wybranych osób, wyszło jak Rosja na sprzedaży Alaski?

 7. […] RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO] […]

 8. Rozpoczyna się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z Koalicji Obywatelskiej. A w Busku? pisze:

  https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2775052,Agnieszka-Wojciechowska-van-Heukelom-o-odwolaniu-Hanny-Zdanowskiej-teraz-jest-to-mozliwe

 9. goniec pisze:

  Podobno w BOSIR na kierowniczym stanowisku zatrudniony został brat burmistrza Sikory, to prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl