RK: W Pińczowie przyjęto budżet inwestycyjny lub beznadziei | JKR: W Pińczowie na Budżet Obywatelski 800tys., w Busku tylko 270tys. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Pińczowie przyjęto budżet inwestycyjny lub beznadziei | JKR: W Pińczowie na Budżet Obywatelski 800tys., w Busku tylko 270tys.

24 stycznia 2022 | | | 1 komentarz

Rada miasta większością przyjęła plan finansów gminy Pińczów. Po stronie dochodów zapisano prawie ponad 92 mln zł, a wydatki określono na ponad 96 mln zł. Na inwestycje w gminie Pińczów samorząd ma przeznaczyć ponad 15 mln zł. Niemal 800 tys. zł. w budżecie zabezpieczono na fundusz sołecki, tyle samo skierowano na budżet obywatelski– informuje portal Radio Kielce 

10.01.2022. Pińczów. Sesja Rady Miejskiej w Pińczowie. / Fot. UMiG Pińczów

Ponad 80 mln zł to wydatki bieżące. Wydatki w zakresie oświaty i wychowania z roku na rok wzrastają. Deficyt budżetu gminy na 2022 rok jest w wysokości ponad 4 mln zł.

– Gmina będzie musiała wydać o 4 mln zł więcej, niż w roku ubiegłym. To wydatki na rachunki, utrzymanie bieżące szkół, przedszkoli. Tylko utrzymanie trzech przedszkoli w Pińczowie to koszt to 8 mln zł.

Z kolei niemal 800 tys. zł. w budżecie zabezpieczono na fundusz sołecki. Tyle samo skierowano na budżet obywatelski. Z kolei na inwestycje w gminie Pińczów, samorząd ma przeznaczyć ponad 15 mln zł.

Burmistrz Włodzimierz Badurak informuje, że samych inwestycji jednorocznych jest w budżecie ok. 50. W planie wydatków majątkowych, jedną z najważniejszych inwestycji w gminie na ten rok jest projekt pod nazwą „Wsparcie multimodalnej mobilności”.

– To projekt realizowany z udziałem środków zewnętrznych. Dofinansowanie na poziomie 80 proc. W ramach zadania realizowana jest przebudowa dworca autobusowego, budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta, zakup autobusów hybrydowych. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł.

Wśród ważnych inwestycji jest także m.in. budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Skowronno, Włochy i Brzeście, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, przebudowa targowiska miejskiego na potrzeby giełdy rolnej. To także kontynuacja rozbudowy ulicy Przemysłowej w Pińczowie czy rozbudowa drogi w miejscowości Szczypiec. Gminę Pińczów czeka także m.in. poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych, przygotowanie dokumentacji dla budowy ulicy Grodziskowej w Pińczowie, przebudowa drogi w miejscowości Grochowiska, przebudowa dróg w miejscowości Winiary.

Przeciwny był radny Janusz Koniusz. Podkreślił, że w budżecie nie uwzględniono… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce


 

Jarosław Kruk: A w Busku? Zapoznając się z przedstawionym w artykule RK planem finansów gminy Pińczów na 2022 r., warto odnieść go do podobnego, buskiego zestawienia – planu finansowego dla słonecznej gminy Busko-Zdrój, zatwierdzonego przez Radę Miejską pod koniec grudnia 2021♂.  Taka analiza daje dużo do myślenia.


Pińczów [zł] % WYDATKÓW Busko-Zdrój [zł] % WYDATKÓW
DOCHODY 92 000 000 95,83% 132 000 000 80,98%
WYDATKI 96 000 000 163 000 000
DEFICYT -4 000 000 -4,17% -31 000 000 -19,02%
INWESTYCJE W GMINIE 15 000 000 15,63% 39 000 000 23,93%
FUNDUSZ SOŁECKI 800 000 0,83% 1 000 000 0,61%
BUDŻET OBYWATELSKI 800 000 0,83% 270 000 0,17%
ZADŁUŻENIE GMINY NA KONIEC 2021 1 000 000 0,61%

Dwie sąsiadujące ze sobą, porównywalne Gminy, a niektóre wielkości znacząco różne. Pińczów na Fundusz Sołecki przeznacza 0,83% wydatków, Busko tylko 0,61%.
Jeszcze gorzej wypada porównanie wielkości środków zaplanowanych na Budżet Obywatelski , czyli na inwestycje/działania, na których najbardziej zależy mieszkańcom: władze samorządowe Pińczowa, przy wydatkach na poziomie 96 mln oddają do dyspozycji obywateli 800 tysięcy, 0,83%, natomiast – porównując plany, niemal „2 razy bogatsze”-  władze samorządowe Buska-Zdroju przekazują tylko 270 tys złotych, co stanowi 0,17% wydatków. Zapytam więc powtórnie: Czy konstruując budżet Gminy Busko-Zdrój nie powinno się w większym stopniu uwzględniać potrzeb i głosów mieszkańców?

I jeszcze jedno – Pińczów planuje zakup autobusów hybrydowych. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł. A co z komunikacją miejską w Busku-Zdroju i w naszej słonecznej gminie??

 

◙ Podobne informacje:

RK: Ostrożny budżet Buska na 2022 rok | JKR: Czy uwzględniono w nim podwyżki cen?

Nowi inwestorzy i kolejne miejsca pracy w Jędrzejowie. W Busku słoneczka, stadiony, tężnia i fontanny…

RK: Kilometry sieci kanalizacyjnej w gminie Pińczów | JKR: A w Busku?…

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

List do Redakcji: ? Kto w obszarze kanalizacji nie dochował należytej staranności? Kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności?

⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach?

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

List do Burmistrza: ? KOMPROMITACJA BUSKA JAKO ZDROJU: ” jak widzimy PARK i alejki w odchodach ptasich, ławeczki obsrane (…) TO przechodzi chęć do korzystania z czegokolwiek w Busku”

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

nm: Drzewa skazane na śmierć? Kontrowersje wokół parku linowego w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

? nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem

nm: Kładka w Busku – projekt słynnych architektów już prawie gotowa. Ale efekt! Zobaczcie to dzieło [WIDEO, ZDJĘCIA]

List do Redkacji: ? Panie Burmistrzu Sikora kiedy nastąpi ukończenie budowy budynku na stadionie AKS?

RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: Czy warto przepłacać?

? Kolejny groźny wypadek w Busku-Zdroju. Na skrzyżowaniu Parkowa x Grotta x Jodłowa zderzyły się dwa samochody osobowe [AKTUALIZACJA]

nm: ? Wypadek w Busku na Grotta. Kierowca BMW potrącił pieszego na pasach. Ranny trafił do szpitala

? ? Kolejny groźny wypadek na ul. Grotta w Busku-Zdroju. Na skrzyżowaniu z Parkową i Jodłową Opel uderzył w BMW [FOTO, VIDEO]

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: „rząd się sam wyżywi”

?Nowy Ład w Zdroju: ⛔Zamknięcie ruchu na odcinku od Bristolu do BSCK, ruch jednokierunkowy na Lipowej, Kusocińskiego i Rokosza? [AKTUALIZACJA]

UMiG: ⛔ Zmiana organizacji ruchu na ulicach miasta. Zakaz wjazdu ze Słonecznej i Bajkowej na 1-go Maja | @: Mamy już kolejną w Busku, w mojej ocenie debilną i kretyńską organizację ruchu

ED: Deptak 1 Maja w Busku-Zdroju zamknięty dla ruchu. Protest przedsiębiorców. Burmistrz: Nic się nie zmieni

RK: Autobusy wróciły do Końskich – a w Busku?

JKR: UMiG i burmistrz nie tworzą miejsc pracy. Czy na pewno?!

Włoska firma Herbolario Industries poszukuje w gminie Pińczów terenów pod budowę fabryki oraz uprawę roślin | A może inwestorów zaprosić do Buska?

ED: Nowoczesny spichlerz na 3 tys. ton czosnku powstaje w Bogucicach Pierwszych pod Pińczowem. Będzie miał zasięg światowy [WIDEO] | JKR: Wielka szkoda, że nie na terenie buskiej gminy…

nm: Nowa 1200 metrowa ulica w Końskich za 4,7 mln zł otworzy inwestycyjny teren dla biznesu. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy. A w Busku?

RK: Nowi przedsiębiorcy w gminie Staszów na terenach inwestycyjnych objętych SSE „Starachowice”. A w Busku?

RK: Boom inwestycyjny w Jędrzejowie. W Busku sen o potędze…

RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych? A w Busku?

TP: ? LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

RK: ? Mieszkańcy Buska niemal cztery godziny blokowali drogę [FOTO, VIDEO]

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: W Pińczowie przyjęto budżet inwestycyjny lub beznadziei | JKR: W Pińczowie na Budżet Obywatelski 800tys., w Busku tylko 270tys.”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Komentarz chyba zbędny.

    Za w Busku kolejne podwyżki dla radnych (ale już nie dla bibliotekarzy).

    Ciekawe, czy w Pińczowie też kwaterują na 7 m. kw., jak w Busku zasłużonego trenera tenisa na Górce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl