Potężna burza w Busku-Zdroju. Koncert finałowy Festiwalu przeniesiony w strugach deszczu z tężni do BSCK [FOTO] | JKR: "Jak jest zima to musi być zimno" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Potężna burza w Busku-Zdroju. Koncert finałowy Festiwalu przeniesiony w strugach deszczu z tężni do BSCK [FOTO] | JKR: „Jak jest zima to musi być zimno”

13 lipca 2021 | naszemiasto.pl Anna Bilska 11.07.2021 / Jarosław Kruk 13.07.2021 | | 4 komentarze

W niedzielę wieczorem w tężni solankowej w Busku-Zdroju miał odbyć się koncert finałowy XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz. Wydarzenie przeniesiono do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. – informuje portal buskozdroj.naszemiasto.pl♂

Ulewna burza z piorunami sprawiła, że finałowy koncert festiwalu trzeba było przenieść w inne, bezpieczne miejsce. Koncert z udziałem utalentowanych solistów, światowej sławy śpiewaka Wiesława Ochmana i jego wnuka rozpoczął się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury po… – cały artykuł na źródłowej stronie buskozdroj.naszemiasto.pl♂ 


Jarosław Kruk: Sądząc po śladach widocznych wokół tężni następnego dnia, wygląda mi na to, że spływające od miasta masy wód deszczowych, nie mogąc pomieścić się „zrewitalizowanej” kanalizacji burzowej i kanale, popłynęły sobie szeroką strugą przez Nowy Park, po drodze podtapiając, zamulając i zanieczyszczając również tężnie i multimedialną fontannę posadzkową.

Busko-Zdrój, 12.07.2021: Tężnia i jej otoczenie kilkanaście godzin po wieczornej ulewie.

Przypomina mi się tu słynny dialog z kultowego „Misia” Stanisława Barei, w trakcie którego fachowiec tłumaczy pani kierownik dlaczego jej kaloryfery są zimne w zimie:

Wydawało by się, że przedstawiona w „Misiu” w sposób ironiczny PRL’owska rzeczywistość♂ jest już daleko za nami, że stanowi zamierzchłą przeszłość. Okazuje się jednak, że chyba tak nie jest…
Po wieczornej ulewie, w niedzielę 11 lipca, masy „nieskanalizowanej” wody deszczowej spłynęły z Buska do Zdroju czyniąc po drodze miejscami poważne uszkodzenia i duże straty.
Słoneczne władze grodu nad Maskalisem – jak czytamy już na wstępie, w tytule  artykułu z 12 lipca na portalu buskozdroj.naszemiasto.pl odnoszącego się do tego zdarzenia: Boiska przy buskim skateparku zdewastowane przez ulewę. Władze szacują straty”♂:  – „szacują straty

A ja tymczasem, w związku z tym co się wydarzyło, chciałbym – jak ta pani kierownik w „Misiu” – usłyszeć od buskich włodarzy i „fachowców” od rewitalizacji ( w szczególności kanalizacji) odpowiedź na podstawowe pytanie:

Jak to jest możliwe, że do czegoś takiego doszło?

Pragnąłbym usłyszeć/przeczytać oficjalny komunikat jak to jest, że po zmodernizowaniu kosztem milionów złotych sieci odpływowych wygląda na to, że jest gorzej niż było wcześniej?

Ja pamiętam coś podobnego, owszem, bodaj w czerwcu 2011 lub 2012 r., gdy pracowałem w BSCK, że na krótko przed Festiwalem Krystyny Jamroz przeszła duża burza i masy wody deszczowej popłynęły rzeką zrewitalizowaną Aleją Mickiewicza. Wtedy solidnie zalane i podtopione zostały piwnice Domu Kultury. Ale to było już, jak zaznaczyłem, po tym jak stara ulica Mickiewicza została całkowicie „przeorana” i przebudowana w  obecny deptak. Wcześniej nie pamiętam by dochodziło do takich zdarzeń.

Zastanawiam się więc czy te „porewitalizacyjne potopy” mają jakiś związek z przeprowadzonymi pracami modernizacyjnymi, czy może nie, bo może wcześniej nie było takich burz jak teraz?

Ale przecież Powódź tysiąclecia♂ nawiedziła nasz kraj i nasz region w 1997 roku, w „czasach przedrewitalizacyjnych”, a nie pamiętam by wtedy tak dotkliwie zalało Busko… Czyżby wtedy ulewy omijały słoneczny gród ze złotą monstrancją w herbie?
A może po prostu stary system odprowadzania wód opadowych radził sobie skutecznie z problemem?


 

↑ Znaczne spiętrzenie wód opadowych wystąpiło na wysokości budowanej Kładki na Górkę – 11.07.2021


◙ Podobne informacje:

KPPSP: Gwałtowna burza i silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego [FOTO / VIDEO]

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

Do Redakcji: Krew burzy się w żyłach jak patrzy się na „rewitalizację” ulicy Rzewuskiego

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Potężna burza w Busku-Zdroju. Koncert finałowy Festiwalu przeniesiony w strugach deszczu z tężni do BSCK [FOTO] | JKR: „Jak jest zima to musi być zimno””

  1. Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową? pisze:

    Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową?

  2. […] Potężna burza w Busku-Zdroju. Koncert finałowy Festiwalu przeniesiony w strugach deszczu z tężn… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl