Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku…

21 lipca 2021 | OX.PL portal śląska cieszyńskiego 20.07.2021 / infobusko.pl Jarosław Kruk 21.07.2021 | | 50 komentarzy

Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma gmina Jasienica. Nowe tężnie powstaną obok ośrodka zdrowia w Rudzicy oraz na terenach rekreacyjnych w Międzyrzeczu Dolnym. To miejsca popularne wśród mieszkańców, łatwo tam dotrzeć i spacerować. – informuje portal Śląska Cieszyńskiego, OX.PL

○ Takie tężnie powstaną w powstaną w Międzyrzeczu Dolnym i Rudzicy w gminie Jasienica na Śląsku Cieszyńskim / fot. Gmina Jasienica

Gmina Jasienica ( JKR: licząca wg Wikipedii 23 471 mieszkańców; Gmina Busko-Zdrój: 32 698 mieszkańców) stawia na inhalację. W październiku będzie się tu można inhalować w kolejnych dwóch tężniach solankowych, które powstaną w Międzyrzeczu Dolnym i Rudzicy.

Obiekt w Międzyrzeczu Dolnym będzie kosztować prawie 254 tys. zł, w Rudzicy będzie tańszy o niespełna tysiąc złotych. Na ich budowę wójt Janusz Pierzyna pozyskał dofinansowanie z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” na wzmocnienie potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu (po ponad 180 tys. zł), brakująca reszta zostanie pokryta z budżetu Gminy Jasienica.

Jak podkreśla wójt, mieszkańcy chwalą sobie dobroczynny wpływ na zdrowie.

– Otrzymujemy po pandemii bardzo wiele sygnałów od naszych mieszkańców, którzy korzystają z tężni w Jasienicy, o jej dobroczynnym wpływie na zdrowie i samopoczucie. Spacery wokół tężni z leczniczą solanką stają się popularne, toteż zaplanowaliśmy w tym roku budowę dwóch kolejnych tego typu obiektów w różnych miejscach naszej gminy – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Obie tężnie będą wzorowane na tym urządzeniu, które już w ubiegłym roku uruchomiono na terenach rekreacyjnych Drzewiarza w Jasienicy. Jak informuje gmina Jasienica składa się z… – cały artykuł na źródłowej stronie OX.PL

 


Tężnia solankowa w Rabce-Zdroju – tak pierwotnie miała ponoć wyglądać tężnia w Buskim Zdroju . / fot. Mach240390 / Wikipedia

Jarosław Kruk: Jeśli dobrze pamiętam – bodaj mówił o tym pan radny Jerzy Szydłowski w trakcie pamiętnej jednoosobowej debaty wyborczej w 2018 r. , w sali konferencyjnej UBZ♂ –  buska tężnia pierwotnie miała być dużo mniejsza od wystawionego w Nowym Parku w Zdroju kolosa, miała być podobna do tej, która stoi w uzdrowisku Rabka-Zdrój♂

W związku z zacytowanym artykułem o małych tężniach w Jasienicy, których budowie towarzyszy idea: ” Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki” pozwolę sobie powtórzyć mój komentarz z 7 lipca 2021 zamieszczony pod artykułem „bcpl: ? Cennik wstępu do Kompleksu #TężniaBusko | JKR: A w Kielcach…”


Jarosław Kruk: A w Kielcach:  W ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego przewidziano zbudowanie dwóch tężni solankowych na kieleckich osiedlach. Obie inwestycje nadal są w fazie przygotowania. Koszt realizacji każdej z inwestycji to 150 tys.” informuje 06.07.2021 Radio Kielce ♂

Mała porcja matematyki: płatna buska tężnia-mamut: 25.000.000 zł, kielecka bezpłatna osiedlowa: 150.000 zł.

Porównanie i analiza: 25.000.000 / 150.000 = 166,66 – za pieniądze które poszły na buskiego kolosa można by zatem postawić w słonecznym mieście i gminie ze złotą monstrancją w herbie, po dzisiejszych wyższych cenach (!) aż 167 kameralnych tężni osiedlowych, bezpłatnych i równie skutecznych. W dodatku z nielimitowanym czasem dostępu, „pod ręką”, bez opłat i mandatów za parkowanie, nie wymagających zastępów kolejnych pracowników administracyjnych i technicznych. Gmina Busko to 47 sołectw, a zatem za 25 mln dałoby się dziś postawić w każdym buskim sołectwie 3 tężnie i na każdym buskim osiedlu też po 3.

Ciekaw jestem, za którą wersją/modelem inhalacji opowiedziała by się większa liczba mieszkańców-podatników, gdyby  miłościwie nam panujące słoneczne władze samorządowe zechciały ich o to zapytać i wysłuchać? Czy za centralną mamucią tężnią za 25 mln., czy za 167 lokalnymi bezpłatnymi tężniami „osiedlowymi” a 150 tys. zł ?

A może – ja tak przewiduję – większość wybrałaby rozwiązanie pośrednie:  nie po trzy, ale po jednej dostępnej za darmo tężni „osiedlowej” we wskazanych lokalizacjach, a za resztę, na przykład  wypasiony basen letni z atrakcjami.

Wspominane w artykule infobusko.pl: „Mieszkańcy gminy Łopuszno będą mogli w wakacje korzystać z nowego, letniego basenu”♂ miejskie kąpielisko zrealizowane zostało za 2,2 mln złNatomiast odkryty basen leczniczy w Kazimierzy Wielkiej, z wodą zmineralizowaną podobnie jak w Solcu-Zdroju – jak informuje dziś, 7 lipca Radio Kielce♂ – stawiany jest za 6,2 mln zł. Nie jest to więc wcale nierealna wizja redaktorka ” płaskokoziemca” i „foliarza” 😉


 

◙ Podobne informacje:

Otwarta debata wyborcza z udziałem tylko jednego kandydata – Marconi, 30.10.2018

Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: „rząd się sam wyżywi”

?Nowy Ład w Zdroju: ⛔Zamknięcie ruchu na odcinku od Bristolu do BSCK, ruch jednokierunkowy na Lipowej, Kusocińskiego i Rokosza?

bcpl: ? Cennik wstępu do Kompleksu #TężniaBusko | JKR: A w Kielcach…

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

50 odpowiedzi na “Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku…”

 1. europoseł Michał Marusik: ogromna ilość przedsięwzięć realizowanych ze wsparciem Unii Europejskiej ma taką cechę, że nie generują one żadnego zysku tylko przynoszą koszty pisze:

  youtube.com/watch?v=WD8RCVNi3w0

  … a gdyby te pieniądze zostawić polskim konsumentom i polskim producentom, to konsumenci kupowali by to co jest im potrzebne bardzo, producenci by produkowali to to co chcą konsumenci i zarabiali i rozwijałby się ten biznes, który jest Polakom potrzebny i wtedy stawalibyśmy się potentatami. A żeby tak nie było, żebyśmy byli cały czas dziadami i parobkami pracującymi na obcych. to się u nas instaluje właśnie takie przedsięwzięcia gospodarcze, które nazywają się gospodarczymi, ale nie są nastawione na zysk i zysku nie przynoszą, a jeśli przynoszą zysk to opierający się na dopłatach z podatków czy budżetów. Kompletny absurd.

 2. Czy polskie miasta zbankrutują? Czy Łódź, Kielce zlicytuje komornik? Czy Busko-Zdrój pójdzie z torbami? pisze:

  Polecam poniższy materiał. POLECAM OBEJRZEĆ KAŻDEMU! Jakie są konsekwencje określonych działań władz centralnych oraz lokalnych, doskonale przedstawia ekspert w tymże materiale filmowym.

  https://www.youtube.com/watch?v=b_j9VE0-qF4

  Przytoczę tu kilka danych z tego programu:

  -dług publiczny Polski – 1,33 biliona zł
  -dług ukryty – od 4 do 5 bilionów zł
  -dochody budżetu państwa to około 0,4 biliona zł rocznie

  Ile trzeba lat (nie licząc już odsetek), żeby NIC NIE WYDAWAĆ z budżetu państwa i wszystko przeznaczać na spłatę zadłużenia? Około 14 lat! Czyli przez 14 lat trzeba by nie wydawać nic na policję, służbę zdrowia, wojsko, drogi, szkoły, etc., tylko wszystko przeznaczać na spłatę zadłużenia.

  Do tego dochodzi zadłużenie poszczególnych miast (np. zadłużenie Łodzi – 3,9 miliarda zł, zadłużenie Kielc – 1,1 miliarda zł!)

  Mamy ponadto zadłużenie obywateli (kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne) oraz zadłużenie firm (rozmaite kredyty).

  Dług publiczny 1,33 biliona zł plus 4,5 (średnio) biliona zł dług ukryty = 5,83 biliona zł.
  Liczmy że w Polsce mieszka 35 mln ludzi, zatem każdy obywatel od niemowlęcia po starca zadłużony jest (nie licząc długów samorządów oraz długów indywidualnych) na kwotę:

  5 830 000 000 000 zł : 35 000 000 obywateli = 167 000 zł/osobę. Zatem czteroosobowa rodzina zadłużona jest na 668 000 zł.

  A co ma do tego Busko? Mamy tężnię i niebawem będziemy mieć kładkę na Górkę, ale mamy też kredyty. Zeszłoroczny kredyt wraz z odsetkami to około 30 milionów zł, plus tegoroczny 12 milionów złotych, więc zakładając od niego odsetki na poziomie 3 mln zł (proporcjonalnie do zeszłorocznego kredytu) ta mamy razem około 45 mln zł, na dzień dzisiejszy rzecz jasna. Oba kredyty są do spłaty do 2039 roku. W Gminie Busko mieszka według danych meldunkowych około 31 tys. mieszkańców, lecz faktycznie, na przykład według danych odnośnie wywozu śmieci, około 23 tys. osób. Zatem 45 mln zł : 23 tys. mieszkańców = 1957 zł/jednego mieszkańca. Czteroosobowa rodzina „została zadłużona” przez władze Gminy Busko, na dzień dzisiejszy, na kwotę około 7828 zł. A zatem wszystko ładnie, pięknie, tylko że na kredyt.

  Kilka ciekawych cytatów z w/w materiału filmowego:

  „Nasza demokracja ma sprzężenie zwrotne w kierunku katastrofy”.

  „Im gorzej władza rządzi, tym większym cieszy się poparciem.”

  „Współczesne wybory to coś na wzór handlowych promocji. Politycy zachowują się jak wytrenowani sprzedawcy i oferują nam różne gratisowe prezenty, jeśli zawrzemy z nimi umowę. Niestety nie ma nic za darmo. Za te prezenty obywatele na pewno zapłacą w podwyższonych podatkach i opłatach za usługi komunalne.”

  „Demokracja to gwałt liczby nad racją.

 3. SZOK : Mieszkaniec Buska. Cała prawda o Tężni od A do Z pisze:

  Mieszkaniec Buska
  21 LIPCA 2021 O 01:36

  Pragnę przedstawić kilka ciekawych informacji dotyczących tężni. Serdeczne podziękowania dla życzliwej osoby za cenne wskazówki gdzie i czego szukać.

  źródło:

  „Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”

  https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

  Załącznik 8 [ zip ].
  ———————————————————————————-
  CZĘŚĆ VII
  PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
  WODOCIĄGOWYCH,
  KANALIZACYJNYCH
  Usługi Projektowe „Cowodex”
  mgr inż. Robert Gradzik
  Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
  tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

  CZĘŚĆ X
  PROJEKT PRZEBUDOWY
  KOLIDUJĄCYCH SIECI
  Usługi Projektowe „Cowodex”
  mgr inż. Robert Gradzik
  Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
  tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

  Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.

  Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

  A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
  Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
  ——————————————————————————–
  A teraz zobaczmy jak wygląda kwestia solanki:

  5.1 Instalacja zasilająca

  a) Dostarczenie solanki z ujęcia solanki B-15 Henryk.

  Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
  i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę. Może ulec poprawie po wykonaniu otworu zastępczego dla B-15 Henryk
  Czas napełnienia:
  – niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
  – zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia

  a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.

  Dla zapewnienia rozładunku cystern z solanką sprowadzoną z zewnątrz zaprojektowano:
  – przyłącze łączące hydrant podłączenia cysterny z przepompownią zaprojektowano z rur
  PE100SDR17 90
  – układ hydrauliczny przepompowni pozwalający przepompować solankę z cysterny do
  zbiornika przy przepompowni.
  Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
  cystern dla napełnianie:
  – niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
  – zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern

  5.2 Instalacja odprowadzająca
  Przewody odprowadzające solankę zaprojektowano z rur PE100 SDR17 o średnicy  90 mm.
  Solanka odprowadzana jest ciśnieniowo do projektowanej studzienki rozprężnej
  na dz.nr ew gr 93/3 a następnie grawitacyjnie do kanalizacji uzdrowiskowej.

  1. TĘŻNIA SOLANKOWA ZEWNĘTRZNA

  1.1 Informacje ogólne.

  Zgodnie z założeniami inwestora praca tężni oparta jest na wodach solankowych dostarczanych bezpośrednio z ujęcia solanki B-15 Henryk i B19 Małgorzata zlokalizowanym w Parku Zdrojowym w Busko Zdrój. Przepływ solanki na tężni będzie przebiegał w obiegu zamkniętym z okresowym uzupełnieniem w miarę jej odparowania. Okresowa wymiana solanki w całej instalacji odbywać się będzie po przekroczeniu granicznego stopnia zagęszczenia i spadku intensywności odparowania – inhalacji zapewniającej spełnienia warunków leczniczych instalacji. Z uwagi na ograniczaną wydajność źródła w ramach przedstawionych rozwiązań
  projektowych, zapewniono możliwość pracy tężni z wykorzystaniem solanki dostarczanej
  z zewnątrz, za pomocą samochodów cystern.

  Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
  stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
  Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
  pod względem wypełnienia warunków leczniczych.

  Tu rodzą się ciekawe pytania:

  -Czy po wybudowaniu napełniono tężnię solanką ze źródeł B-15 Henryk i B-19 Małgorzata, czy też przywieziono solankę cysternami?

  -Jak widzimy do pełnego napełnienia tężni potrzeba łącznie 24 cysterny o nośności 20 ton każda. Jeśli przywieziono solankę cysternami, pytanie jaka firma była dostawcą?

  -Czy pewna firma, wykonująca usługi dowozu kruszyw, mająca ciągniki siodłowe i naczepy typu wywrotka (patelnia), zakupiła także naczepę typu cysterna? Czy ta firma będzie świadczyć, bądź już świadczy, usługi dowozu solanki do tężni?
  ———————————————————————————–
  A teraz ciąg dalszy kwestii solanki:

  1.3. Eksploatacja tężni i odprowadzenie wód opadowych.

  Stopień zagaszenia solanki jej skuteczność odparowania powinna być badana przez
  odpowiednie służby.
  Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej w miarę odparowania
  solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej.
  Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
  tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
  solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.

  Normatywne wody opadowe pojawiające się z natężeniem 1% w skali roku mogą spowodować zmniejszenie stężenia solanki o 25 %. To znaczy maksymalnego stężenia solanki z 20% do 15 % Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
  występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
  ————————————————————————————
  A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?

  W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.

  A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!

  Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

  A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.
  ———————————————————————————–
  Na koniec pozwolę sobie wyrazić moje zdanie, mój pogląd na powyższe kwestie.

  Mamy tężnię z instalacjami zaprojektowanymi przez prywatną firmę pracownika MPGK będącego pełnomocnikiem UMIG, która nie wiadomo jak oddziałuje na środowisko, ponieważ Pan Burmistrz odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W źródłach jest mało solanki, ale jakby coś to dowiozą ją cysterny, albo awaryjnie uzupełnieni się ją roztworem z ługu solnego, choć rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone pod względem wypełnienia warunków leczniczych. Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej, albo wodą deszczową, bo mamy ograniczoną możliwość dostarczenia „świeżej” solanki. Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami. Wszystko będzie dobrze. Możemy spać spokojnie…

 4. KŁAMSTWO do SZOK : Mieszkaniec Buska. Cała prawda o Tężni od A do Z pisze:

  „A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?

  W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.

  A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!

  Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

  A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.”

  OLALA!!

  czy mi się tylko wydaje, czy jednak tak było, że Główny Specjalista do Spraw Inwestycji w Gminie Busko-Zdrój Tomasz Mierzwa zapewniał publicznie, że specjaliści badali wpływ tężni i wytwarzanego przez nią aerozolu solankowego na środowisko?
  Najbardziej zagrożone na szkodliwe oddziaływanie soli zawartej w aerozolu solankowym wytwarzanym przez tężnię są stare drzewa w Parku Zdrojowym rosnące zaledwie 20-30 metrów po stronie wschodniej, czyli zawiewnej.
  Czy są więc oto podstawy do stwierdzenia, że chyba wychodzi na to, że urzędnik Główny Specjalista do Spraw Inwestycji w Gminie Busko-Zdrój Tomasz Mierzwa PUBLICZNIE KŁAMAŁ?!

 5. MAREK pisze:

  „Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami.”
  Ha, ha, ha, no to jest dobre! Chyba jednak jest się czego bać, bo niedługo po otwarciu tężni przyszła nie katastrofalna ale zwykła duża ulewa, jakich w Busku jest co najmniej dwie, trzy, każdego lata i tężnia była zamknięta przez kilka dni z powodu jej zalania. Jak więc działają te systemy odwadniające, kanalizacyjne, że do tego doszło? Ciekawe co by na to powiedział projektant Robert Gradzik?

 6. MAREK pisze:

  „Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
  stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
  Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
  pod względem wypełnienia warunków leczniczych.”
  MOŻE KTOŚ MI ODPOWIE, JAK MOŻNA DOPUŚCIĆ, NAWET AWARYJNIE, ZASTOSOWANIE ŁUGU SOLNEGO, KTÓREGO DZIAŁANIE NIE ZOSTAŁO POTWIERDZONE POD WZGLĘDEM WARUNKÓW LECZNICZYCH?
  TO TAK JAKBY DOPUŚCIĆ AWARYJNIE SPRZEDAŻ W APTECE JAKIEGOŚ LEKU, KTÓRY NIE ZOSTAŁ SPRAWDZONY I NIE MA POTWIERDZENIA, ŻE DZIAŁA LECZNICZO.
  TO JEST JAKAŚ KPINA CZY ŻART?

 7. do Marka pisze:

  Nie denerwuj sie tak bo pekniesz i bedzie brzydko

 8. MAREK pisze:

  „Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
  tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
  solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni.”
  TEGO TO JUŻ W OGÓLE NIE ROZUMIEM. PRZECIEŻ DESZCZÓWKA W DZISIEJSZYCH CZASACH JAKA JEST TO KAŻDY WIE. ZAWIERA RÓŻNE ZANIECZYSZCZENIA, PYŁY, BRUDY. TO NIE TO CO KILKADZIESIĄT LAT TEMU, KIEDY DESZCZÓWKA BYŁA CZYŚCIUTKA. SKORO PŁACI SIĘ BILETY ZA WEJŚCIE DO TĘŻNI, TO PO CO TAK SKNERZYĆ I WYKORZYSTYWAĆ NAWET DESZCZÓWKĘ, A POTEM TYM SIĘ PRZECIEŻ ODDYCHA? SĄDZĘ, ŻE POWINNO SIĘ UŻYWAĆ TYLKO WODY Z WODOCIĄGU, BO UWAŻAM ŻE JEST PO PROSTU CZYSTSZA OD DESZCZÓWKI.

 9. MAREK do 21 lipca 2021 o 12:43 pisze:

  Dziękuję za troskę, choć wyraźnie widać, że jest ona nieszczera i podszyta ironią oraz uszczypliwością. Po prostu na spokojnie czytam sobie i analizuję przedstawione fakty odnośnie tężni i dzielę się swoimi osobistymi przemyśleniami. Możesz być pewny, że się nie denerwuję, bo jak powiedział Ernest Hemingway: „Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
  Pozdrawiam serdecznie!

 10. MAM NADZIEJĘ, ŻE KTOŚ W KOŃCU UCZCIWIE, RZETELNIE I W OPARCIU O NAUKĘ A NIE O WIDZI MI SIĘ SPRAWDZI DOKUMENTACJĘ BUSKIEJ TĘŻNI I JEJ PRAWDZIWE ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO! pisze:

  Na stronie http://www.busko.pl/pl/teznia-pl.html jest napisane: „W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości.”

  W oparciu o te dane obliczmy powierzchnie parowania tężni:
  Tężnia składa się z 2 współśrodkowych pierścieni, zewnętrzny ma około 226 m obwodu i średnicy ściany zewnętrznej około 72 m. Przyjmijmy zatem, że zewnętrzna „opona” tężni ma średnicę zewnętrzną 72 m i wewnętrzną ok. 68 m (grubość ścian załóżmy 3m).

  Zatem powierzchnia parowania zewnętrznej ściany zewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód zewnętrzny x wysokość, czyli 226m x 10m = 2260 m2

  Powierzchnia parowania wewnętrznej ściany zewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x średnica x wysokość = 3,14 x (72-3-3)m x 10m = 3,14 x 66m x 10m = 2072 m2

  Powierzchnia parowania zewnętrznej ściany wewnętrznej, mniejszej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x jej średnica zewnętrzna x wysokość = 3,14 x (72-3-3-4)m x 10m = 3,14 x 62m x 10m = 1947 m2
  I ostatnia, czwarta ściana. Powierzchnia parowania wewnętrznej ściany wewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x średnica x wysokość = 3,14 x (72-3-3-4-3)m x 10m = 3,14 x 59m x 10m = 1853 m2

  A zatem łączna powierzchnia parowania solanki to suma wyliczonych powierzchni aktywnych ścian = 2260 m2 + 2072 m2 + 1947 m2 + 1853 m2 = 8.132 m2 ( 1 hektar to 10.000 m2)

  Stosowny fragment danych urzędowych przytoczonych w komenatrzu „Mieszkaniec Buska 21 LIPCA 2021 O 01:36”: „W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.”

  oraz drugi:
  „w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

  A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.”

  CZY BURMISTRZ I URZĘDNICY BUSCY CHCĄ BYM UWIERZYŁ, ŻE NIEMAL HEKTAR, A DOKŁADNIE OK. 8.132 m2 ŚCIAN PO KTÓRYCH ŚCIEKA SOLANKA I WYTWARZA SIĘ SOLNY AEROZOL NIE MA WPŁYWU LUB TEŻ MA ZNIKOMY WPŁYW NA ŚRODOWISKO ?????!!!!!

  CZY BURMISTRZ I URZĘDNICY BUSCY CHCĄ BYM UWIERZYŁ, TAKA OGROMNA INSTALACJA SOLANKOWA, OK. 8.132 m2 PAROWANIA, „nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.” ?????!!!!!

  SZANOWNI URZEDNICY, SZANOWNY PANIE BURMISTRZU SZYBCIEJ UWIEŻĘ W TWARDOWSKIEGO NA KSIĘŻYCU NIŻ W TE WASZE STWIERDZENIA I EKSPERTYZY!

  MAM NADZIEJĘ, ŻE KTOŚ W KOŃCU UCZCIWIE, RZETELNIE I W OPARCIU O NAUKĘ A NIE O WIDZI MI SIĘ SPRAWDZI DOKUMENTACJĘ BUSKIEJ TĘŻNI I JEJ PRAWDZIWE ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO!

  TO CO STWIERDZA BURMISTRZ I URZĘDNICY W KWESTII TĘŻNI TO WEDŁUG MNIE WIĘKSZA CIEMNOTA NIŻ ŚREDNIOWIECZE!

 11. Basior TPI pisze:

  A w Pińcozwie będzie zalew i zacznie się prawdziwa turystyka. Kobitki z Buska to niedługo będą jeździły do Pińczowa robić przy sprzątaniu he he

 12. NOWY DOMEK W KARKONOSZACH pisze:

  W Krakowie jest zakaz palenia drewnem w kominku bo to wg krakowskich urzędników szkodliwie działa na środowisko, a według buskich urzędników 8000 metrów kwadratowych odparowujących solankę nie ma wpływu na środowisko, hahahaha, moim zdaniem 8000m2 parującej solanki można chyba porównać do kilkudziesięciu piaskarek sypiących sól zimą na drogi. Czy sól z nich też nie oddziaływuje na środowisko? hahahaha youtube.com/watch?v=eumEuK1sD90

 13. Do powyżej pisze:

  Gdybyś chciał zobaczyć dokument będący pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie UZASADNIENIE (w nim bowiem jest stwierdzenie, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko oraz jest w nim informacja o postanowieniu znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, który ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia), to podpowiem Ci jak to zrobić, żebyś nie szukał długo:

  1 – Wejdź w link dot. przetargu na tężnię.

  umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

  2 – Ściągnij załącznik – „Załącznik 8 [ zip ]”
  3 – Po ściągnięciu wejdź w ten załącznik.
  4 – Wejdź w „1.PROJEKT BUDOWLANY_PDF”
  5 – Wejdź w „Pozwolenie na budowę_Tężnia”

  Teraz masz już pozwolenie w pliku PDF, a na stronie nr 4 znajdziesz interesujący Cię fragment UZASADNIENIA.

 14. Do powyżej - ERRATA pisze:

  „Do powyżej”, to znaczy chciałem mój powyższy komentarz skierować do: „MAM NADZIEJĘ, ŻE KTOŚ W KOŃCU UCZCIWIE, RZETELNIE I W OPARCIU O NAUKĘ A NIE O WIDZI MI SIĘ SPRAWDZI DOKUMENTACJĘ BUSKIEJ TĘŻNI I JEJ PRAWDZIWE ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO!
  21 lipca 2021 o 13:39”

 15. krecz pisze:

  Sami fachowcy w dziedzinie teżni brawo!!!!. Gdybym byl na miejscu wlodarzy tego miasta wszystkich tych znawców, umig powinien poprosic o CV i wizytowki?????

 16. Śmieszek do krecz pisze:

  Czy wiedza i kompetencje są przymiotami decydującymi o zatrudnieniu? Patrząc na kolejne wpadki, choćby ostatnie powódź po burzy i wtopa z budową budynku AKS to szczerze śmiem wątpić xD

 17. krecz pisze:

  Kolego powódz to byla w Niemczech a u nas to chyba jak juz to podtopienia!!! Co nazywasz wtopa to, że wykonawca uciekł, no tak masz racje trzeba bylo jego pracownikom zalozyc kajdany. Nie znam powodu ucieczki jakas napewno jest. Mysle ze niedlugo ja poznamy. Moze zadaj sobie trud i sprawdz to.czy to sa mlodzi ludzie czy pracujący kilkanaście lat i wtedy bedziesz mogl tych ludzi ocenić. A tak piszac to możesz komus niepotrzebnie zrobic krzywde swoimi osądami.

 18. Tak z innej beczki dla przypomnienia... pisze:

  W 2018 roku, szczególnie przed wyborami samorządowymi na infobusko.pl bardzo udzielał się i krytykował za wszystko Redaktora Kruka niejaki „rolandinho”. Pełen szacun dla tej osoby chociaż za to, że po czasie przyznał się, kim jest.

  https://infobusko.pl/rzecznik-kep-prezydium-episkopatu-prosi-by-11-listopada-w-kosciolach-zabily-dzwony/

  rolandinho
  11 listopada 2018 o 21:44

  Do powyżej: Mark Twain (z tego samego tomiku) – „To małe, biedne, jednokonikowe miasteczko”. Niestety, niektórzy ludzie też…
  Od dawna czekam tu na jakąś konstruktywną wymianę zdań. W czasie kampanii musiałbym się przyznać, że jestem informatykiem w Sawie, to może (a raczej na pewno) fala hejtu wylałaby się jak jakies tsunami. Normalnie, bywalcy tego portalu, a nawet jego zwolennicy, nie macie po prostu kontrargumentów żeby coś sensownego odpowiedzieć. Ty „powyzej” nawet nie zrozumiałeś o czym mówię. Domyślam się, że jestes elektoratem „redaktora kopiuj wklej kruka”, albo nawet nim samym. Pozdrawiam , bez wzajemności.

  Był też niejaki „HaHA”, wierny krytyk portalu i Redaktora Kruka, a zarazem bardzo popierający władze. Też po pewnym czasie jakoś ucichł.
  Być może „rolandinho” i „HaHA” to była jedna i ta sama osoba?

  Swego czasu (2019 rok) nawet poprosiłem w komentarzu Pana „HaHA” aby się przedstawił, bo skoro jest wiernym sojusznikiem władzy, to nie ma się przecież czego obawiać.

  https://infobusko.pl/ed-burzliwa-sesja-rady-miejskiej-w-polancu-burmistrz-jacek-tarnowski-nie-dostal-wotum-zaufania-zapis-transmisji/

  Przedstawił się, a owszem, że jest pracownikiem fizycznym w prywatnej firmie. Trele morele, bajki dla dzieci na dobranoc. Pracownik fizyczny u prywaciarza miałby czas ciągle siedzieć i pisać komentarze w obronie władzy. No chyba, że był pracownikiem fizycznym w wiadomej hurtowni, w co ja jednak wątpię.

  Mamy obecnie także wiernego obrońcę i niejako adwokata władzy Pana „krecz”, który też delikatnie mówiąc nie przepada za Redaktorem Krukiem. Tak się nie raz zastanawiam, z czystej ciekawości, kim że jest Pan „krecz”?
  A może „rolandinho”, „HaHA” i Pan „krecz” to jedna i ta sama osoba?

  Kim Pan jest Panie „krecz”? Miej że Pan odwagę jak „rolandinho” i powiedz Pan nam prawdę. Nie pytam o imię czy nazwisko, jest RODO itd., ale niech Pan chociaż powie, gdzie Pan pracuje, albo jaki ma Pan interes by tak bronić do upadłego, o każdej porze dnia i na każdym kroku władz Buska. Może nam Pan to powiedzieć? Nie ma Pan się przecież czego bać. Co innego osoby niepopierające i krytykując władze, tak jak ja na przykład. Ale Pan przecież nie ma się czego obawiać, nikt Pana z pracy nie zwolni, itd. Czy byłby Pan tak uprzejmy i się nam choć troszkę przedstawił?

 19. do krecz pisze:

  zatkało kako?

 20. Xyz pisze:

  Ja tez uwazam ze wszyscy krytykanci to zwykli nieudacznicy… prosilem kiedys zeby rozejrzec sie po sasiednich miastach jak wygladaja np Staszow Chmielnik czy Pinczow a propos Pinczowa mam znajoma z Pinczowa co pracuje w Busku i mowi ze Jej miasto jest 100 lat za Buskiem ale za to ludzie bardziej sa zadowoleni a u nas tylko narzekanie i krtytykowanie… tak samo bylo wszystkim zle w uzdrowisku za legawca jak przyszla dobra zmiana tak teraz placza ze atmosfera do bani ze nazwozeni ludzie z calej Polski byle tylko do kotyta a sami sie boja o prace… skoro bumristrz jest 3 kadencje to chyba nie jest tak zle co? A gdzie jest Redaktor kandydat na radnego? W Busku? W Kielcach? Czym sie zajmuje? Albo Pani kandydat na burmistrza? Dlugo w buskowiance nie porzadzila nawet swoi sie poznali ze do zarzadzanie sie nie nadaje a co tu porywnywac buskowianke do gminy!!! Juz nie wspomne o radnym Lukaszu Sz ten to rozslawil Busko z Nim moze sie rownac dyrektor szpitala z doswiadczeniem bo dlugo chorowal takich chcecie ludzi?

 21. William Szekspir: Makbet pisze:

  Zbójcom Makbeta nie udało się zgładzić Macduffa. Teraz Las Birnamski podchodzi pod bramy zamku.
  https://dyktanda.pl/makbet-william-szekspir-streszczenie-krotkie

 22. Łukasz Nowak do krecza pisze:

  „(…) Moze zadaj sobie trud i sprawdz to.czy to sa mlodzi ludzie czy pracujący kilkanaście lat i wtedy bedziesz mogl tych ludzi ocenić. A tak piszac to możesz komus niepotrzebnie zrobic krzywde swoimi osądami.”

  Na jakiej podstawie insynuujesz, iż za tężnię i stadion odpowiadają w UMiG młodzi, niedoświadczeni pracownicy? Może sam(a) pracujesz w buskim ratuszu?
  Załóżmy nawet, że tak jest. Wtedy należy pochylić się nad kwestią, kto im przydzielił od razu tak złożone i odpowiedzialne zadania i nie weryfikował ich pracy? W takiej sytuacji winni są przełożeni za brak nadzoru i złą organizację pracy. Naczelnik wydziału RSID powinien wylecieć, bo nie dorasta do pięt pani Janas. Od czasu jej odejścia z wydziału RSID ten wydział się stoczył.

 23. ? pisze:

  Xyz = krecz ???

 24. Do Xyz pisze:

  A ja mam znajomą co mieszka w Pińczowie już kilkanaście lat, a wcześniej mieszkała w Busku. Do niedawna pracowała także w Busku. Ona chwali Pińczów, choćby za to, że są niższe czynsze, niższa cena wody, ciepła, śmieci itd. Niedawno otwarto wschodnią obwodnice Pińczowa. Jej zdaniem Pińczów w niczym nie jest gorszy od Buska jak chodzi o życie w tym mieście. Wiadomo, że jest niej miejsc pracy, bo nie ma uzdrowiska, ale i to się w przyszłości może zmienić.

  Co do pozostałej części Twojego komentarza, poświęconego w 3/4 Uzdrowisku, które jest pod rządami prawicy, to pragnę tylko przypomnieć, że w ostatnich wyborach samorządowych W. Sikorę poparło PIS i Solidarna Polska, więc… Uzdrowiskiem rządzi prawica, W. Sikorę poparła prawica, a i państwowe (rządowe) Radio Kielce jakoś nie krytykuje ani Uzdrowiska, ani W. Sikory, jaki z tego wniosek? To jeden obóz? Jedna opcja polityczna?

  Co do pytania „takich chcecie ludzi?”, to ja Ci odpowiem, że ja nie chcę takich ludzi, gdzie prezes publicznej jednostki zatrudnia u siebie własnego syna, który nie mógł nigdzie wcześniej długo zagrzać miejsca w pracy, ze względu na pewien problem, polegający na niemożności powstrzymania się w pracy od spożywania… wiadomo. Ja nie chcę takich ludzi, którzy będąc prezesami publicznych jednostek zlecają usługi firmom swoich żon. Ja nie chcę takich ludzi, którzy tolerują patologiczne zjawiska, gdzie pracownik jednostki publicznej ma prywatną firmę, wykonuje prywatnie roboty, które potem odbiera on lub podlegli mu pracownicy z ramienia publicznej jednostki, czyli sam sobie odbiera roboty. I tak mógłbym wymieniać jeszcze bardzo długo.

  A na koniec taka ciekawa informacja, pewna na 100%, bo z trzech bardzo wiarygodnych źródeł pochodzi. Nie tak dawno był przetarg. Wygrał go mąż pewnej pani. Pytanie czemu nie ta pani, skoro prowadziła tą działalność? Ano dlatego, że około pół roku temu, może rok, w Krakowie była sprawa sądowa i pani ta została skazana, a zatem jest osobą karaną i nie mogła stanąć do przetargu. Męża tej pani można zaleźć na pewnej liście poparcia pewnego kandydata w ostatnich wyborach samorządowych…

  Jest jeszcze wiele ciekawych rzeczy i to będzie pomału wychodziło na światło dzienne, bo coraz więcej ludzi ma już dość tego, co się dzieje. Niebawem światło dzienne ujrzą kolejne ciekawe informacje… Czytajcie uważnie media, to się dowiecie…

 25. Do powyzej pisze:

  Czyli wg Ciebie Sikora Gawin i Sliwa to jeden oboz? Bo mi sie wydaje ze jedni dla drugich sa opozycja…

 26. do powyżej pisze:

  A jak myślisz? Znasz metodę na dobrego i złego policjanta?

 27. krecz pisze:

  Napewno nie jestem xyz lub inni za ktorych staracie sie mnie ubrać hihi. Jestem krecz po 50 mam dzieci i wnuki mieszkam w tym miescie prawie 35 lat. Nie jestem niczyjim zwolennikiem podobają mi sie inwestycje, a nie podobają te uszczypliwosci redaktora bo nie sa one wynikiem rzetelnosci dziennikarskiej a odwetu. Mam sie przedstawić niech każdy to zrobi, ja jestem na takim etapie życia że nic nie musze, i co ważne nigdy nie bylem.w żadnej partii ani stowarzyszeniu politycznym!!! Chyba tyle wystarczy pozdrawiam obroncow Pana redaktora hak również zwolennikow wladz Buskich

 28. Ewi pisze:

  Solanka z tężni nie zniszczy drzew w parku, jakoś w nadmorskich miastach rosną drzewa 😉 Nie zapominajcie krytykanci, że solanka oczyszcza również powietrze, i zadziała na słynnego, zimowego smoka buskiego pachnącego w zdroju w sezonie grzewczym 🙂

 29. Łukasz Nowak do Ewi pisze:

  A to ciekawe!

  „Nie zapominajcie krytykanci, że solanka oczyszcza również powietrze, i zadziała na słynnego, zimowego smoka buskiego pachnącego w zdroju w sezonie grzewczym ”

  Czy to jest potwierdzone naukowo, czy tylko takie Twoje gdybanie? Czy jesteś w stanie podać wyniki badań, które by to potwierdziły?

 30. do Łukasza pisze:

  „Ponadto z badań wynika, że 35% zachorowań na raka płuc jest efektem zanieczyszczenia powietrza, a 400 osób rocznie przedwcześnie umiera w związku z powikłaniami chorób spowodowanych stałym wpływem smogu na organizm człowieka. Są to argumenty zdecydowanie przemawiające za realizacją projektu . Tężnia pozwoli na zniwelowanie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają do czynienia mieszkańcy Warszawy.” oraz „Pomysł budowy tężni solankowej w środku miasta to nic innego jak próba zmiany naszego otoczenia na bardziej przyjazne. W dobie zanieczyszczeń powietrza (smog) i coraz większej liczby dni w wysokimi temperaturami takie miejsca są na wagę złota. Nie dziwi więc, że tam gdzie już je wybudowano są oblegane przez mieszkańców. Ta przestrzeń zachęca ludzi do wychodzenia z domu i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a przede wszystkim samopoczucie.”

 31. Łukasz Nowak (od kolei) pisze:

  Ale z przytoczonych cytatów (proszę podać ich źródła) nie wynika bynajmniej, by aerozol solankowy oczyszczał powietrze, a jedynie to, że może pomagać w leczeniu chorób spowodowanych tymi zanieczyszczeniami. To zasadnicza różnica.

 32. xyz pisze:

  https://spaandmore.pl/wellness/nowy-sposob-na-walke-ze-smogiem-teznie-solankowe-w-miescie/
  Wpisalem tylko w google solanka i smog i mi wyskoczyly takie informacje nie upieram sie ze pomaga w tym czy w tym ale pisze ze jest ok:) Pozdrawiam

 33. Ewi pisze:

  Do Łukasz Nowak. Tak to potwierdzine badaniami naukowymi. Możesz o tym poczytać na jakielwiek stronie opisującej działanie teżni. W skrócie tężnia działa jak ogromny filtr powietrza, nawilża i oczyszcza.

 34. dla Łukasza pisze:

  „gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Taki aerozol obdarzony jest ładunkiem ujemnym który działa bakteriobójczo. Najkorzystniejsza w leczeniu jest solanka o stężeniu 3- 5 %. Tężnie działają jak gigantyczny FILTR POWIETRZA”
  Źródło umcs linku nie wkleje bo nie puszcza komentarz

 35. Łukasz Nowak (od kolei) pisze:

  „wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Taki aerozol obdarzony jest ładunkiem ujemnym który działa bakteriobójczo.”

  Dalej wynika z tego, że tężnia wzbogaca powietrze wokoło w składniki wymienione, a bynajmniej nie usuwa tego co w tym powietrzu już jest, a ni8e powinno być – poza bakteriami, które jednak nie są składnikami SMOGU, więc w sezonie „wyboru papieża” przez buskich januszy i tak nie pomoże.

 36. Łukasz Nowak - c. d. pisze:

  To trochę tak, jak by twierdzić, że rozpyalanie wody z basenów pływackich pomoże na „habemus oponam” w sezonie grzewczym – wszak woda w basenie pływackim też ma właściwości bakteriobójcze ze względu na zawartość chloru lub ozonu.

 37. xyz pisze:

  „Balneologia, która zajmuje się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin, faktycznie wskazuje, że solanka ma działanie stymulujące układ immunologiczny. Jednak mówimy tu np. o ogromnej tężni w Ciechocinku, w Kopalni Soli „Wieliczka” czy o działaniu klimatu nadmorskiego. Nie istnieją żadne badania na temat wpływu mikrotężni na zdrowie. O leczeniu nie ma mowy, ale nie znam żadnych badań czy publikacji medycznych, które udowadniałyby chociażby działanie profilaktyczne – mówi Piotr Dąbrowiecki, specjalista od chorób wewnętrznych i alergologii, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. I dodaje: – Osobiście jestem dalece sceptyczny. Miniaturowe tężnie nie zaszkodzą, ale powinny wisieć na nich tabliczki informujące, że nie mają działania leczniczego”
  A tu taki cytat na temat malych tezni proponowanych przez Redaktra jak wynika to co Redaktor proponuje to pic na wode

 38. Czy mam rację? pisze:

  Szczególnie wybitnie korzystne działanie na drogi oddechowe i ogólnie na zdrowie ma Buska teznia po powodzi, która ja „nawodniła” 11 lipca. Czy aby masy wody i popłuczyn, które zmyły osiedla Piłsudskiego, Andersa, Pułaskiego i ulice Jasną, Młyńską, Kusocińskiego, nie zasiliły zbiorników teżni w liczne mikroelementy, substancje ropopochodne i innej maści substancje? NIE słyszałem by wymieniono cała solankę i umyto całą instalacje. Nie słyszałem by zastapiono, sądzę, że skażone popluczynami z placów i ulic, kilkadziesiąt tysięcy litrów solanki teżniowej nowa czysta solanka.

 39. Do powyzej pisze:

  Teznia byla zamknieta na dwa dni i wtedy nastapila wymiana solanki…. Wymiana solanki powinna odbywac sie raz w miesiacu

 40. Wiewiórka z parku pisze:

  Chcesz bym uwieżył, że w ciągu 2 dni wypompowano 24 cysterny skażonej solanki, wypłukano i wyczyszczono zbiorniki i zalano 24 cysternami, 15.000 litrów każda, nowej solanki? Ja nie wieżę.
  Czy ktoś widział te 24 cysterny o pojemności 15.000litrów każda w Zdroju? Ja nie widziałem żadnej!

 41. Łukasz Nowak pisze:

  Twierdzenie, iż tężnia rzekomo wybawi mieszkańców Buska od problemu smogu jest absurdalne także z tego podstawowego powodu, że przecież z powodów technicznych TĘŻNIA BĘDZIE NIECZYNNA W SEZONIE GRZEWCZYM, a więc wtedy, kiedy właśnie jest największy SMOG.

 42. Gość pisze:

  Wiara, że teznia oczyszcza powietrze ze smogu jest równie mądra, jak kiedyś wiara, że płytka CD zawieszona na lusterku przedniej szyby zakłóca pomiar radarów policyjnych. Mimo, że była to pozbawiona sensu bzdura to w co drugim aucie CD płytki dyndaly za przednia szyba. Dopiero kolejne mandaty oduczyły naiwnych wiary w ten zabobon.

 43. a w Busku? pisze:

  A w Busku… mamy kilka parkingów opisanych jako „parking tężnia”. W różnych miejscach miasta, tak żeby oprócz turystów, mieszkańcy też mogli skorzystać z dobrodziejstw parkowania ;). Rozsądne jest opisanie parkingu jako „parking tężnia” przy Waryńskiego, Lipowej czy Rokosza, dziwne, ale do zrozumienia – przy hali sportowej czy BSCK. Ale strzałka z napisem „parking tężnia” przy ul. Kardynała Wyszyńskiego kierująca na parkingi za osiedlem Sikorskiego to już chyba delikatna przesada. Gdzie Rzym, gdzie Krym?
  No ale Pan UMiG będzie mógł się pochwalić, że zapewniono setki, ba, tysiące, miejsc parkingowych.
  Swoją drogą, przydałoby się kilka strzałek na tężnię, bo przyjezdni pytają.

 44. Pomysłowy Waldemar pisze:

  By dodatkowo bezinwestycyjnie acz skutecznie rozmnożyć ilość miejsc „PARKING TĘŻNIA” w Busku proponuję Panu UMIG ustawić te kierunkowskazy na wjazdach na parkingi Kauflanda, Lidla, Biedronki, Mrówki i innych sklepów z adnotacja drbnum drukiem „W NIEDZIELĘ BEZ HANDLU” ?

 45. Zmowa milczenia pisze:

  O kredycie na 12 melonów jakoś redaktor „za mały” nie pisze…

  Czy Info Busko jest jak pogniłe śliwki – „licencjonowaną” opozycją?

 46. Do 23 lipca 2021 o 18:55 pisze:

  „Teznia byla zamknieta na dwa dni i wtedy nastapila wymiana solanki…. Wymiana solanki powinna odbywac sie raz w miesiacu”

  HA, HA, HA, NO DOBRA, DOBRA, JUŻ CI WIERZĘ…

  Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
  i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę.

  Czas napełnienia:
  – niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
  – zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia

  RAZEM TO 34,5 DNIA

  a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.

  Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
  cystern dla napełnianie:
  – niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
  – zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern

  ZATEM ALBO TRZEBA NAPEŁNIAĆ TĘŻNIĘ SOLANKĄ ZE ŹRÓDEŁ I TRWA TO PONAD MIESIĄC,

  ALBO MUSZĄ POJECHAĆ GDZIEŚ PO SOLANKĘ ŁĄCZNIE 24 CYSTERNY, NAPEŁNIĆ SIĘ, PRZYJECHAĆ POD TĘŻNIĘ I WYPOMPOWAĆ SOLANKĘ.

  MUSIAŁOBY KILKA CYSTERN NA OKRĄGŁO DZIEŃ I NOC JEŹDZIĆ, JEDNA ZA DRUGĄ I TO NIE WIEM CZY BY SIĘ W DWA DNI WYROBILI. NO I TYCH CYSTERN CHYBA NIKT NIE WIDZIAŁ?

  A GDZIE EWENTUALNE CZYSZCZENIE,JAKIEŚ PRZEPŁUKANIE ITD.?

 47. Do Ewi 23 lipca 2021 o 11:18 pisze:

  „Nie zapominajcie krytykanci, że solanka oczyszcza również powietrze, i zadziała na słynnego, zimowego smoka buskiego pachnącego w zdroju w sezonie grzewczym.”

  TAK, TAK, TA SOLANKA BĘDZIE OCZYSZCZAŁA POWIETRZE W ZIMIE, WTEDY KIEDY TĘŻNIA JEST NIECZYNNA OD JESIENI DO WIOSNY, CZYLI PRZEZ CAŁY SEZON ZIMOWY.
  TAK BĘDZIE OCZYSZCZAŁA TO POWIETRZE ŻE HO, HO…

 48. […] solankową podobną np. do tej w Katowicach♂ czy Gliwicach♂ . Może nawet wybudowałbym – wzorem śląskiej gminy Jasienica♂ – nie jedną, a właśnie kilka mniejszych inhalatorów, łatwiej dostępnych z racji liczby, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl