Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów

8 maja 2019 | Magdalena Konieczna-Różyca / Jarosław Kruk 08.05.2019 | | 2 komentarze
Drodzy mieszkańcy! Z uwagi na fakt, iż zbliża się sezon letni wystąpiłam do Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój o wykonanie prac porządkowych i naprawczych na obiekcie: Kąpielisko Radzanów. Obiekt ten znajduje się obecnie w bardzo złym stanie – napisała na swojej fb stronie radna RM w Busku-Zdroju Magdalena Konieczna-Różycka

źródło: google maps – kliknij na grafice by ją powiększyć

Na stronie internetowej gminy: https://www.busko.pl/pl/dla-turysty-pl/baza-rekreacyjna-pl/kapielisko-radzanow-pl.html obiekt ten prezentuje się bardzo dobrze lecz w rzeczywistości wygląda tak jak na prezentowanych poniżej, zrobionych przeze mnie w dniu 3 maja br. zdjęciach. Ufam że do sezonu letniego zostanie on doprowadzony do stanu takiego jak prezentowany jest na stronie gminy.

M.K-R

 


 

                                                                                                                                               Busko-Zdrój, 2019-05-01

Do Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Magdalena Konieczna-Różycka
Radna Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

 

INTERPELACJA:

(Przedmiot, temat interpelacji)

Przeprowadzenie prac porządkowych i naprawczych na obiekcie użyteczności publicznej: Kąpielisko Radzanów poprzez:

1) wykonanie remontu drogi wewnętrznej dojazdowej do zbiornika wodnego poprzez wykonanie nowej nawierzchni drogi oraz wyznaczenie ciągów pieszych i rowerowych,

2) ustawienia na terenie obiektu odpowiedniej ilości koszy na śmieci, ławek oraz zainstalowanie niezbędnych sanitariatów (przenośnych toalet),

3) oczyszczenia zbiornika wodnego wraz z przeprowadzeniem badań o zdatności wody do kąpieli,

4) nawiezienie i rozplantowanie piachu na plaże wokół zbiornika wodnego,

5) wykoszenie terenu zielonego oraz usuniecie z trawy chwastów.

 

UZASADNIENIE INTERPELACJI:

Kąpielisko Radzanów co do zasady jest miejscem przeznaczonym do kąpieli
w okresie letnim (okres letni zaczyna się 21 czerwca) lecz dostępnym jest przez cały rok.

Po sezonie zimowym stan kąpieliska wymaga natychmiastowych prac porządkowych i naprawczych. Droga wewnętrzna prowadząca do zbiornika wodnego nie nadaje się do przejazdu samochodów: zawiera liczne dziury
i zapadliska. Brak jest wykonanego ciągu pieszego i rowerowego.

Na terenie obiektu wymagane jest wykoszenie traw, usuniecie z nich chwastów oraz zakup elementów małej architektury (ławki, kosze).

Wymagalnym jest nawiezienie i rozplantowanie piachu na plaży przy zbiorniku wodnym oraz oczyszczenie zbiornika wodnego wraz z przeprowadzeniem badań o zdatności wody do kąpieli.

Z uwagi na liczny zakres koniecznych do wykonania prac proszę
o potraktowanie sprawy jako pilnej i niezwłocznego przystąpienia do ich wykonania.

Magdalena Konieczna-Różycka

Radna Rady Miejskiej w Busku-Zdroju


 


 

JKR: Za kilkumiesięcznej kadencji obecnego, nowego buskiego parlamentu to już druga interpelacja w sprawie miejskiego kąpieliska w Radzanowie. Pierwszą do burmistrza skierował radny Łukasz Szumilas 18 lutego br.

Kąpielisko miejskie i sąsiadujący z nim zbiornik – łowisko dzierżawione przez wędkarzy, to obiekty, które powstały w miejscu dawnych stawów hodowlanych. Pomysł stworzenia w podbuskim Radzanowie miejskiego kąpieliska dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów zrodził się za czasów burmistrza Stefana Komendy. Wtedy też miasto wykonało pierwsze „grube” inwestycje na tym terenie.
Za kadencji poprzedniego włodarza, Piotra Wąsowicza, samorząd wpompował w zbiornik i jego otoczenie kolejne duże pieniądze. Obecny burmistrz również wydał już spore środki na ten kompleks rekreacyjny.
Łącznie w Kąpielisko Radzanów samorząd buski wtopił już bodaj miliony a efektów i końca nadal nie widać …

W mojej opinii ta inwestycja od początku jest kulawa i pieniądze są niestety marnowane. Zbiornik bowiem został wybudowany w złym miejscu – w zlewni wód z całego okolicznego terenu. To sprawia, że trafia do niego wszystko – spłukiwane z pół nawozy, opryski, zanieczyszczenia gospodarcze z okolicznych wiosek, itd. Z tej przyczyny były, mimo skanalizowania wiosek, nadal są i chyba niestety będą duże problemy z jakością wody w zbiorniku.

Zalew powinien był powstać, owszem, ale nie w miejscu starych stawów.  Te należało zachować. Zbiornik powinno się wybudować obok, po sąsiedzku –  po drugiej stronie drogi Busko-Korczyn. A to dlatego, że istniejące stawy były znakomitą naturalną bio-oczyszczalnią dla tych wszystkich zanieczyszczeń, a w dodatku darmową.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów”

  1. Szogun pisze:

    To niesamowite. Pierwszy komentarz redaktora z którym się zgadzam. Jednak cuda się zdarzają. Niezależnie ile środków jeszcze zostanie wpompowanych przez ten i kolejne samorządy, „Radzanow” z założenia był zbiornikiem retencyjno-rekreacyjnym a na siłę próbowano zrobić tam kąpielisko. Zła lokalizacja, jak na kąpielisko od samego początku.

  2. […] infobusko.pl [8.05.2019]: – Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl