Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

30 października 2018 | Jarosław Kruk | | 15 komentarzy

Na facebooku pojawiła się kilka dni temu informacja, iż „Ważny przetarg ogłoszony. W Busku-Zdroju powstanie Kompleks Urządzeń Uzdrowiskowych czyli tężnia, pijalnia uzdrowiskowa i oranżeria. Trzymam kciuki za inwestycje, które wzmocnią potencjał turystyczny strefy uzdrowiskowej”. Sztandarowa inwestycja burmistrza Sikory wchodzi w kolejne stadium. Obecny burmistrz, kosztem 33.000.000 zł, chce wybudować trwały pomnik swoich rządów w środku Nowego Parku. Unia Europejska ma wesprzeć budowę kwotą ok. 7 mln zł.

Swoje wątpliwości co do zasadności budowy tak drogiego obiektu w obecnej sytuacji finansowej buskiej Gminy wyraził w kandydat na burmistrza Jerzy Szydłowski w wywiadzie w studio Echa Dnia 26.09. Przypomniał, że według wstępnych planów tężnia miała kosztować ok. 15 mln zł, z czego ok. 7 mln miała dofinansować UE. Przygotowany nastepnie Kosztorys Inwestorski zakładał cenę 24 mln zł. Obecnie najniższa oferta wykonawcza opiewa na ok. 33 mln, co przekłada się na 24 mln z kasy Gminy Busko-Zdrój.
Jerzy Szydłowski zwraca uwagę na to, że nie jest sztuką wybudować coś – sztuką jest zrealizować obiekty, które będą przynosiły wymierne korzyści finansowe, a nie będą kamieniem u szyi budżetu gminnego. Tężnia będzie obiektem, wymagającym utrzymania, stałego nadzoru i konserwacji, będzie realizacją która generować będzie każdego roku stałe pokaźne koszty. Zadaje więc pytanie czy warto ją budować? 

Ja, inżynier budownictwa lądowego Politechniki Krakowskiej, przedsiębiorca z kilkunastoletnim doświadczeniem, z czego 3 lata w firmie developersko-budowlanej w Krakowie, uważam, że nie. Uważam, że dziś Nas i Buska na to nie stać.
Co nie znaczy, że nie warto wybudować tężnię w przyszłości.

Dziś tężnia kosztowałaby 26 mln zł (33 mln i 7 mln z UE), ale patrząc na widoczny powyżej skokowy wzrost kosztu tężni, biorąc pod uwagę obserwowany stały wzrost cen materiałów budowalanych, cen robocizny i uwzględniając poślizgi czasowe, przypuszczam, że obiekt może finalnie kosztować nawet 40 mln złotych. Wkład UE jest stały i wynosi 7 mln, zatem pozostałe w takim przypadku 33 mln obciąży budżet Gminy Busko-Zdrój. W przeliczeniu na ok 32 tys mieszkańców Gminy daje kwotę 1.000 zł na jednego mieszkańca.

Czy zatem nie budować? Nie „Inwestować w przyszłość”? – nie, trzeba budować, trzeba inwestować w rozwój – ale to co potrzeba i z głową.

W mojej ocenie pierwszorzędną inwestycją w Zdroju,  którą również wskazuje w swoich prezentacjach pan Jerzy Szydłowski, jest odpowiedniej wielkości wielofunkcyjny parking, najlepiej wielopoziomowy – podobny do tego przy Galerii Echo w Kielcach, w którym prócz miejsc dla samochodów, zmieściłby się i zdrojowy bazarek i supermarket, z …. płytą boiska na dachu. Przy dzisiejszych możliwościach to żaden problem – boisko to nic innego jak od lat realizowany na Zachodzie, ekologiczny, zielony dach.
Mielibyśmy 4 grzybki w barszczu. Taki parking wielopoziomowy rozwiązałby całkowicie problem parkowania w Zdroju i pozwolił na pełny dostęp do infrastruktury zdrojowej. Zniknąłby problem parkowania w czasie imprez masowych – Dożynek, Festiwalu Krystyny Jamroz, meczy i imprez sportowych, czy nawet projekcji atrakcyjnych filmów w BSCK. Biorąc pod uwagę, że parking na Hali Targowej ma ok. 56 miejsc – proponowany parking miałby spokojnie może i 400 miejsc. Tę liczbę podają również architekci, których pytałem o opinię.

Byłby i 5-ty grzybek – niezmiernie ważny – przy realizacji tego obiektu np. na zasadach Partnerstwa Publiczno Prywatnego, np. wspólnie z siecią marketów Dino czy Leviatan –  ten obiekt kosztowałby Gminę ułamek tego co tężnia i co istotne – zarabiałby na siebie i dla Gminy przynosiłby stały dochód z wynajmu. Dałby też pracę wielu osobom, godne warunki handlu dla kupców bazarkowych itd. A co najważniejsze – rozwiązałby całkowicie zdrojowo-parkingowy węzeł gordyjski.

Gdzie widzę miejsce na ten Parking – przy ul. Waryńskiego – pomiędzy płytą główną stadionu a kościołem św. Brata Alberta.
Obecnie w tym miejscu konstruowana jest płyta dodatkowego boiska. Moim zdaniem warto by przekalkulować czy nie opłacałoby się „zrewitalizować” rozbudowę stadionu – w tym miejscu postawić wielopoziomowy parking, a boisko umieścić na jego dachu. Będzie wilk syty i owca cała.
Czy można „zrewitalizować” inwestycję w jej trakcie? – przykład Małpiaka pokazuje, że oczywiście tak. Lasek w styczniu 2017 miał być parkiem linowym, obecnie ma to być bodaj siłownia zewnętrzna, a docelowo – to się okaże na finiszu.

mgr inż. PK Jarosław Kruk

Wizualizacja parkingu jest poglądowa – zakładam, że jego fasada od Waryńskiego powinna wyglądać zupełnie inaczej – jako, że jest to elewacja południowa, można by ją zrobić w formie ściany-ogrodu ( ogrodu wertykalnego) jak można zobaczyć np. na stronie: http://www.projektoskop.pl/img-65251-ogrody-pionowe.html

 

◙ infobusko.pl: – ED: Jaka przyszłość Buska-Zdroju? Jerzy Szydłowski, kandydat na burmistrza [WIDEO] – Wybory samorządowe 2018.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

15 odpowiedzi na “Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?”

 1. Planista pisze:

  Busko według J. Szydłowskiego: tu sklepik, tam bazarek, tu mały targ…. Rozwój jak trzeba

 2. rolandinho pisze:

  Boisko na dachu! Super!!! Tylko kto będzie biegał po piłkę na dół?…
  Panie Kruk, to gdzie chcesz pan mieszkać? W Busko – Trade? Bo ja wole w Busko – Zdrój.
  No tak, zapomniałem. Jak ktoś nie mieszka w Busku, to mu wszystko jedno.
  PS Podobny parking jak na tych wizualizacjach jest koło targów Kielce. Kosztował prawie 50 milionów…

 3. Realista pisze:

  Ciekawy pomysł oraz interesująca koncepcja. Można dyskutować nad tym. Uważam jednak, że może to być możliwe dopiera jak się zmieni burmistrz. Ta inwestycja moim zdaniem wykracza znacznie poza horyzonty obecnego włodarza.

  Autor artykułu pisze:
  „Byłby i 5-ty grzybek – niezmiernie ważny – przy realizacji tego obiektu np. na zasadach Partnerstwa Publiczno Prywatnego, np. wspólnie z siecią marketów Dino czy Leviatan – ten obiekt kosztowałby Gminę ułamek tego co tężnia i co istotne – zarabiałby na siebie i dla Gminy przynosiłby stały dochód z wynajmu.”

  Panie Redaktorze, jest jeden „mały” szkopuł. Dino czy Leviatan nie będą zamawiały towarów w Sawie… Jak Pan uważa Panie Redaktorze, czy ważniejszy jest dochód dla Sawy, czy dla Gminy???

 4. HaHA pisze:

  Jarku, jak jesteś takim „Ja, inżynier budownictwa lądowego Politechniki Krakowskiej…” jak „Dociekliwi Komentatorzy pytają mnie co np. robię i zrobiłem dla Buska, dla „świata”? Poniżej jeden z drobnych, zwykłych przykładów.
  W niedzielę, jak informowałem i ja na infobusko.pl, przypadał XVII Dzień Papieski. Tytuł artykułu Radia Kielce, który cytowałem na stronie, był sugestywny : „Każdy może pomóc zdolnej młodzieży – przed nami 18. Dzień Papieski.” Każdy może pomóc – mogę i ja. Przelałem na kont Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia drobny datek od siebie – 10 zł.”

  Piękny przykład co zrobiłeś dla Buska.

  Zajmij się prowadzeniem portalu a nie sianiem zamętu. Jeżeli jest to portal informacyjny dla mieszkańców to niech będzie a nie miejsce do wyrażanie swojej wizji która wg Ciebie jest jedyna i słuszna. Busko, gdyby nie uzdrowisko nie było by takie jak jest, czy parking wielopoziomowy przyciągnie więcej kuracjuszy?

  „A co najważniejsze – rozwiązałby całkowicie zdrojowo-parkingowy węzeł gordyjski.” Gdzie ten węzeł, kuracjusz ma do dyspozycji parking bezpłatny który nie jest w 100% zapełniony, są tam wolne miejsca parkingowe.
  Jarku nadal nie odpowiedziałeś na pytania, więc dla przypomnienia:
  „Kim jestem?
  Witam! Nazywam się Jarosław Kruk, urodzony w Kielcach buskowianin, od wieeelu lat przebywający w C.K.Krakowie. I choć arytmetyka czasowa nakazywałaby nazywać siebie krakowianinem ? ale nie – duszą i często ciałem jestem w Busku-Zdroju ? Mgr inż. Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wiele lat w branży komputerowej, obecnie w branży budowlanej. Do Wikipedii zalogowałem sie pod koniec 2006r. i jak na razie tu raczkuję ?

  Co ja tutaj robię?
  Ostatnio – uzupełniam informacje o Busku-Zdroju i okolicy. Czasem zabieram glos w jakiejś kwestii, gdy myślę , że mam cos mądrego do powiedzenia.”

  Jako redaktor wikiprofilu miasta Busko-Zdrój to byłeś kiedyś w miarę aktywny, ostatnie twe działanie: „13:13, 25 kwi 2015‎ JoRK (dyskusja | edycje)‎ . . (43 692 bajty) (+115)‎ . . (→‎Historia: + info o wizycie prezydenta RP) (anuluj edycję)”
  Dla twojej informacji dziś jest 15-10-2018 rok.

  Jeszcze informacje do poczytania: https://commons.wikimedia.org/wiki/User_talk:Jrkruk

  Buskowianinie zostałeś wg Ciebie co oficjalnie napisałeś w wikipedi w dniu 7 grudnia 2009 roku:” https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Jrkruk&action=history
  cytat:”21:29, 7 December 2009‎ Jrkruk (talk | contribs)‎ . . (2,659 bytes) (-29)‎ . . (usuwam nieczynne gg i przeminowuję się na buskowianina) (undo) ”

  No pięknie przemianowałeś się na buskowianin. Wikipedia jest OK.

  Niech ludzie poznają Ciebie na podstawie informacji zamieszczonych w wikipedi przez Ciebie.

  Poczytaj ze zrozumieniem inne portale których tu artykułu umieszczasz, autorzy przedstawiają fakty a nie własne wizje.

 5. Yeti pisze:

  A ja to wam powiem, że lubię na swój spisób kolegę HaHA. Pisze co pisze, ale pisze. Liczba komentarzy rośnie, a z nią ilość wejść na poszczególne artykuły, czyli wzrasta czytelnictwo portalu. Myślę, że to jest ma korzyść portalu i Pana Kruka. A Pan Panie Redaktorze Kruk lubi kolegę HaHA, ciekawy jestem?

 6. Tężnia jest potrzebna tak jak pani lekkich obyczajów majtki pisze:

  Tężnia jest potrzebna tak jak pani lekkich obyczajów majtki. Busko niech skoncentruje się na leczeniu tego w czym jest najlepsze a nie rozdrabnia się i próbuje konkurować z Ciechocinkiem jeśli idzie o drogi oddechowe. Bo już nie radzi sobie z Solcem, a za chwilę kolejnych kuracjuszy siarkowych odbiorą mu Kazimierza i Pińczów.

 7. ROBE pisze:

  Jarek, po co ten parking hipermarket w Zdroju? I jeszcze ten parking? Kolejny market już się buduje na Grotta naprzeciwko ul. Słonecznej.
  A parking? Zobacz na ryneczku na Batorego: 56 miejsc i o każdej porze są jakieś wolne. A Ty chcesz na 400 miejsc w Zdroju na kilka imprez w roku…
  Ten parking na Batorego niech lepiej ogarną bo nie raz i nie dwa widziałem jak kierowcy ładowali drzwiami w rurkę ochraniającą biletomat. No i kasę mogliby zrobić przy biletomacie od razu.

 8. Mateo pisze:

  Świetny pomysł 🙂

 9. […] Podobne informacje: ◙ infobusko.pl: – Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem … […]

 10. […] infobusko.pl: – Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i bo… […]

 11. […] Jarosław Kruk: Nieco ponad dwa lata temu, 30 października 2018 wystąpiłem z pomysłem wybudowania na terenie sta…. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl