Za 4,5 mln Miechów kupił elektryczne autobusy. Komunikacja miejska ruszy tam 25 października. A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Za 4,5 mln Miechów kupił elektryczne autobusy. Komunikacja miejska ruszy tam 25 października. A w Busku?

18 października 2020 | Transport Publiczny Michał Szymajda 15.10.2020 / Jarosław Kruk 18.10.2020 | | 16 komentarzy

Niemal 12 tysięczny Miechów 25 października otrzyma komunikację miejską. Autobusy już od dawna czekają na wyjazd na linię. Dwa elektryczne Solarisy Urbino 8,9 LE miasto kupiło za 4,5 mln złotych, z czego 2,6 pochodziło z unijnych środków pomocowych. – informuje portal Transport-Publiczny.pl

Zakup autobusów elektrycznych jest  jednym z elementów projektu pn. „Niskoemisyjny system transportu miejskiego dla Miechowa”na realizację którego Gmina Miechów pozyskała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. – informuje miechowski magistrat na swojej @stronie  

Pojazdy będą niskopodłogowe z napędem elektrycznym Solaris Bus&Coach S.A, typ Urbino 8.X, model autobusu Urbino 8,9 LE electric o długości  8,95m, pomieszczą 45 osób, w tym dla 21 pasażerów znajdą się miejsca siedzące i dwa miejsca siedzące składane.

Ponadto w autobusach znajdować się będzie:

– klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej
– system informacji pasażerskiej (tablica wyświetlająca informacje o kolejnych przystankach realizowanej linii oraz towarzyszące im zapowiedzi głosowe)
– automat biletowy
– kasownik po 2 szt. w każdym autobusie
– wewnętrze i zewnętrze oświetlenie LED-owe.

Pojazdy wyposażone zostaną w system ładowania plug-in umożliwiający równoczesne ładowanie dwóch autobusów. – czytamy na miechow.eu 

>>>   MPK Kielce: Przejazd w Busku 3,50 zł, do Kielc 9,50 zł. Z karnetem taniej   <<<

Pojazdy były gotowe już na początku wiosny, ale kolejne miesiące nie przyniosły otwarcia linii. Najpierw ze względu na koronawirusa, później ze względów proceduralnych. Jak informował Dziennik Polski w końcu lipca opóźnienie w uruchomieniu miejskiego transportu tłumaczono względami finansowymi. Nie chodzi jednak o brak środków na zorganizowanie transportu, a chęć odzyskania podatku Vat od zakupionych pojazdów.

Zakładaliśmy pierwotnie, że wydzierżawimy autobusy spółce Zakład Wodociągów i Kanalizacji za 1 procent ich wartości. Przy takim rozwiązaniu nie moglibyśmy jednak odzyskać całości Vatu. W tej sytuacji zamierzamy wnieść pojazdy do spółki aportem – wyjaśniał burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski. Chodziło o niebagatelną kwotę 800 tysięcy złotych.
Zachętą do wyboru komunikacji mają być tanie bilety. Jednorazowy bilet normalny będzie kosztować złotówkę – 1 zł, imienny okresowy na 30 dni – 30 zł. W taryfie będą także bilety zintegrowane z koleją.
Ostatecznie w Miechowie 25 października ruszą dwie linie obsługiwane ekologicznymi Solarisami. Linia numer 1 będzie przebiegała…– cały artykuł na źródłowej stronie Transport-Publiczny.pl – po kliknięciu na link

 

 


Jarosław Kruk: Jak widać na przykładzie Miechowa są samorządy i to wcale nie daleko od uzdrowiskowego miasta Busko-Zdrój, które potrafią realizować konkretne działania dające wymierną poprawę jakości powietrza i komfort komunikacyjny mieszkańców.

W Busku-Zdroju na „chorobę cywilizacyjną” jaką jest zanieczyszczenie powietrzawładze słonecznej gminy ze złotą monstrancją w herbie zastosowały „termometr” – zainstalowały na UMiG czujnik i ekran pokazują stan powietrza. Władze Miechowa – jak widać z artykułu – na smog zastosowały „lek” w postaci zeroemisyjnego taboru komunikacji miejskiej.

>>>   Sorry, taki mamy klimat w BZ – rekord PM10: 136,  PM2,5: 109 – 2019.01.20 20:00 [aktualizacja]   <<<

Elektryczna komunikacja miejska nie tylko obniży emisję spalin w Miechowie, ale również udrożni arterie miejskie i parkingi gdy kierowcy indywidualni skorzystają z bardzo atrakcyjnej finansowo oferty municypalnego transportu zbiorowego.

infobusko.pl: …Z tej formuły skorzystała dziś poruszająca się o kulach pani Henryka, mieszkanka osiedla Sikorskiego, która na konsultację do szpitala podjechała na przystanek przy os. Piłsudskiego właśnie żółtą niskopodłogową Temsą kieleckiego MPK. Zapytana przeze mnie o ocenę połączenia odpowiedziała krótko: – Znakomite połączenie, jestem bardzo zadowolona.”

I co jeszcze szczególnie warto podkreślić –  regularna i tania komunikacja miejska realizowana niskopodłogowymi pojazdami  łatwo dostępnymi dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami,  jest z pewnością bardzo wartościowym i konkretnym działaniem skierowanym do tej szczególnej grupy mieszkańców. Sądzę , że seniorzy w Miechowie będą zapewne równie usatysfakcjonowani możliwością samodzielnego wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się jak pani Henryka z Buska, z osiedla Sikorskiego, która ostatnio skorzystała z takiego właśnie środka transportu kieleckiego MPK.

Licząca ok. 120 m długości ulica Józefa Czernikiewicza w Busku-Zdroju. Ślepy dojazd do Poczty pochłonął 4.281.584, 28 zł z czego na miasto przypadło 2.228.554,28 zł – w zamian Busko-Zdrój mogłoby mieć 2 „miechowskie” elektryczne autobusy Solaris Urbino…

Przy tej okazji warto wrócić do poruszanego niedawno na łamach infobusko.pl tematu ulicy Józefa Czernikiewicza, nowego dojazdu do placówki Poczty Polskiej przy Alei Mickiewicza, wyjątkowo drogiego licząc średnio za metr w porównaniu do np. obwodnic Pińczowa czy Dąbrowy Tarnowskiej, jak można przeczytać w komentarzach.

Zestawiwszy przedmiotowe dwie inwestycje miejskie:

○ Miechów za 4,5 mln zł (1,9 mln ze środków własnych + 2,6 mln unijne) kupuje dwa nowoczesne ekoautobusy, na bazie których tworzy lokalną komunikację z biletami po 1 zł,

○ Busko, za 4,28 mln ( 2.23 mln ze środków własnych + 2.05 mln z budżetu państwa), buduje ślepą ulicę „osiedlową”, alternatywny dojazd do placówki Poczty

warto zadać  na koniec pytanie: Która inwestycja bardziej do Państwa przemawia?

 

◙ Podobne informacje:

Do Redakcji: Miliony na Czernikiewicza a Polna nadal w pola…

UMiG: Zmiana organizacji dojazdu do Poczty Polskiej przy Al. Mickiewicza. A w Busku…

RK: Centrum Pińczowa odciążone od samochodów. A w Busku?

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do ruchu. A w Busku?

Busko od soboty w czerwonej strefie. Z 2 do 7 wzrosła liczba powiatów objętych czerwoną strefą w Świętokrzyskiem

ED: To będzie masakra! Koronawirus uderza w miasto i gminę Busko-Zdrój. Zero wpływów z tytułu opłaty uzdrowiskowej – ale kładka będzie – boso, ale w ostrogach

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

16 odpowiedzi na “Za 4,5 mln Miechów kupił elektryczne autobusy. Komunikacja miejska ruszy tam 25 października. A w Busku?”

 1. Artur pisze:

  Zeroemisyjne autobusy niskopodłogowe są w 100% potrzebne w Busku by jeździły po całej gminie a nie tylko w mieście. Może nawet i potrzebne są takie autobusy w całym powiecie.
  Tylko zastanawiam się po co łączyć z tym artykuły tężni kładki i ul czerniekiewicza.
  Burmistrz mówił kiedyś że jest plan na zakup takich autobusów nawet były też ankiety co do ekologii w mieście jak i całej gminy. Niestety teraz jest koronawirus może po upadku pandemii ktoś pójdzie na radę i wprost powie że takie autobusy są potrzebne w gminie.

 2. do Artur pisze:

  złej baletnicy przeszkadza rąbek od spódnicy, mówi ci to coś?

 3. obiecanki cacanki a głupiemu radość do Artur pisze:

  Artur ty na jeszcze wierzysz Sikorze? 8|

 4. autobusy dla seniora a nie OAS pisze:

  a za 4,5 mln co będzie kosztować „rewitalizacja” na Ośrodek Aktywności Społecznej tych wątpliwie pięknych i potrzebnych inaczej 2 szopek przy Kopernika x Boczna to Busko mogłoby dokupić dodatkowo jeszcze 2 takie autobusy i zrobić komunikację za złotówkę w całej gminie https://infobusko.pl/byla-brzydkastara-nora-bedzie-oas-dla-seniora/

 5. Łukasz Nowak do Artura pisze:

  „Tylko zastanawiam się po co łączyć z tym artykuły tężni kładki i ul czerniekiewicza.”

  Po to, by mieszkańcy wiedzieli, że pieniądze wydane na którąkolwiek z tych niepotrzebnych i przepłaconych budów starczyłyby na tyle samo lub więcej nowoczesnych autobusów, co w Miechowie.

 6. Łukasz Nowak pisze:

  „Burmistrz mówił kiedyś że jest plan na zakup takich autobusów nawet były też ankiety co do ekologii w mieście jak i całej gminy.”

  Tak, było to bodaj w połowie poprzeednie3j kadencji. Od tego czasu minęły bodaj 4 lata i „pan UMiG” nie wrócił do tematu.

  „Niestety teraz jest koronawirus”
  Jakoś budowom „złotej” kładki, wieży z chrustu i ulicy droższej od autostrady korona nie przeszkodziła…

 7. ??? pisze:

  a te 8,6 mln co to je Busko dostało we wrześniu w ramach tarczy antykryzysowej (http://busko.net.pl/srodki-z-tarczy-antykryzysowej-wplynely-do-urzedu-,,3,1,1,4,31279,n.html) to zamiast jak pisze Nowak na „złotą” kładkę, wieżę z chrustu i ulicę droższą od autostrady nie powinno iść właśnie na nowoczesną gminną i miejską komunikację i na realizację WSZYSTKICH a nie kilku wybranych projektów Budżetu Obywatelskiego? Ludzie nie mogą się latami doprosić realizacji tego co jest im na prawdę potrzebne a robi się jakieś chore astronomicznie drogie i potrzebne jak majtki pani lekkich obyczajów fanaberie!

 8. Patologia urzędnicza pisze:

  Na pomalowanie ścian korytarzy na kolonii Górce nie stać „pana MPGK”.

  Stać za to „pana UMiG” na „złotą” kładkę na ową Kolonię.

  Ciekawa hierarchia potrzeb.

 9. Łukasz Nowak: a w Busku? pisze:

  „Polkowice (…) za dziewięć pojazdów zapłacą 18,8 mln zł brutto. Będą to autobusy dwudrzwiowe. Samorząd dostał do e-busów rekordowe dofinansowanie. Tylko 4,5 miliona złotych zapłacą z własnej kieszeni Polkowice. Transport w tym mieście jest bezpłatny.

  – Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. (…) autobusy dołączą do dwóch elektrycznych czeskich Sorów, które już jeżdżą w Polkowicach. Dotrą do miasta na wiosnę 2020.”

  https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/chinskie-elektrobusy-za-unijne-pieniadze-pojada-w-polkowicach-66245.html

 10. Sorry do Patologia urzędnicza pisze:

  Po co malować ściany korytarzy na kolonii Górce jak niedługo zostanie ona zaorana i w tym miejscu Tajemniczy Inwestor wystawi luksusowy hotel lub apartamentowiec, którego mieszkańcy będą mogli złotą kładką i zrewitalizowaną Rokosza za 9 mln chodzić sobie prościutko do megatężni za 25 mln. Sorry, ale nowi mieszkańcy Nowej Górki to będą osoby, które nie potrzebują komunikacji miejskiej 👌

 11. do Nowaka pisze:

  Jak nie podoba się kładka, to wyp…j do Miechowa!

 12. ktosiu pisze:

  Nowaku, jesteś ze wsi, więc na co ci komunikacja MIEJSKA, hihi.

 13. Kamil pisze:

  Łukasz Nowak do Artura
  18 PAŹDZIERNIKA 2020 O 22:48
  „Tylko zastanawiam się po co łączyć z tym artykuły tężni kładki i ul czerniekiewicza.”

  Po to, by mieszkańcy wiedzieli, że pieniądze wydane na którąkolwiek z tych niepotrzebnych i przepłaconych budów starczyłyby na tyle samo lub więcej nowoczesnych autobusów, co w Miechowie.

  Hahahaha.
  Nieprzydatne i przepłacone inwestycje ?? Dla mnie nie.
  Ale z mieszkańcy chcą by Pan burmistrz realizował i to podobne inwestycje bo w końcu został wybrany przez ludzi.

 14. ad vocem do Kamil pisze:

  ad vocem: „Ale z mieszkańcy chcą by Pan burmistrz realizował i to podobne inwestycje bo w końcu został wybrany przez ludzi.” – niestety jest to fałszywe stwierdzenie. To, że kogoś ktoś wybrał na jakiś urząd nie znaczy wcale, że udzielił mu całkowitego przyzwolenia na wszelkie działania. Jeśli rodzic daje kluczyki do auta synalkowi (jak mieszkańcy klucze do miasta burmistrzowi) to nie jest tożsame z tym, że pozwala mu jeździć 200 km na godzinę, po pijanemu i pod prąd. Systemowym kontrolerem nad burmistrzem teoretycznie powinna być Rada Miejska, ale jak powszechna praktyka pokazuje to zabezpieczenie nagminnie jest neutralizowane przez odpowiednio przeprowadzoną kampanie wyborczą, wybiórczy dobór kandydatów na radnych i skuteczne wpływanie na decyzje wyborców odpowiednią reklamą wyborczą. I w ten prosty a skuteczny sposób sprytny burmistrz jest ponad spolegliwymi radnymi, którzy de facto są jedynie marionetkami w jego rękach. Z tego względu najlepszym zabezpieczeniem demokracji i interesu mieszkańców jest podobnie jak w Szwajcarii decydowanie o ważniejszych sprawach w drodze powszechnego referendum. O małych sprawach decyduje władza wykonawcza czyli burmistrz, ale o dużych tematach decyduje ogół w drodze powszechnego referendum.

 15. […] ○ Kamil, 19 października 2020 o 15:14: Hahahaha. Nieprzydatne i przepłacone inwestycje ?? Dla mnie nie. Ale z mieszkańcy chcą by Pan burmistrz realizował i to podobne inwestycje bo w końcu został wybrany przez ludzi. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl