Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych

20 listopada 2019 | 24gliwice.pl 18.11.2019 / Jarosław Kruk 20.11.2019 | | 9 komentarzy

Zakończono już prace projektowe związane z planowaną budową tężni solankowej  – informuje portal 24gliwice.pl Niedawno MZUK ogłosił przetarg, który być może doprowadzi do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Tężnia solankowa w parku komunalnym przy ulicy Chorzowskiej ma być gotowa do końca maja 2020 roku.

Dokumentację projektową nakładem ponad 110 tys. złotych opracowała katowicka firma Modulor. Tężnia będzie miała około 40 metrów długości, a koszt jej budowy szacuje się na 3 mln złotych. Prócz samego wykonania konstrukcji obiektu, zaplanowano także wykonanie ciągów pieszych, montaż elementów małej architektury, ogrodzenie terenu, a także nasadzenia krzewów, bylin i traw ozdobnych.Obiekt ma działać jak wielki inhalator – pod wpływem słońca i wiatru rozpylona zostanie w formie mgły solanka “o szczególnych walorach zdrowotnych, bogata w: jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo”. Mikroklimat wytworzony przez tężnię ma…- cały artykuł na źródłowej stornie 24gliwice.pl – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk:  Przyjęło się, że społeczeństwo dzieli się na humanistów i umysły ścisłe. Ja podobno zaliczam się do tej drugiej grupy, stąd zapewne klasa mat-fiz w buskim LO i dyplom Wydziału Budownictwa Lądowego na Politechnice Krakowskiej. Stąd też zapewne zwracanie uwagi na liczby i proporcje. Po lekturze tej informacji zestawiłem sobie wartości: Tężnia w Gliwicach: ~40 m za 3 miliony, inhalator w Busku-Zdroju: ~200 m za 25 milionów.  Cóż…, jak to mówią: kto bogatemu zabroni.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

9 odpowiedzi na “Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych”

 1. Załamka pisze:

  Niech ci będzie redaktorku tylko patrząc na te kilka badyli na zdj A na projekt buskiej to fajne porównanie…a przy okazji w naszej jeszcze ma być jakaś sala konferencyjna itp więc fajne porównanie

 2. Ela pisze:

  Moja babcia zawsze powtarzała, że bogaci są bogaci nie tylko dlatego, że więcej zarabiają, ale przede wszystkim dlatego, że nie sa rozrzutni. Pamiętam to dobrze.

 3. Kamila pisze:

  Jeśli ktoś mnie poucza, lub „dobrze radzi” najpierw oceniam, jak sam się w życiu ustawił… Jeśli jest zdrowy, szczęśliwy i bogaty, to jego rady jak najbardziej biorę sobie do serca. A jeśli nie… No cóż, albo się nudzi, albo zazdrości, albo jest po prostu zmierzły z natury… 😉 Niech się Busko buduje, z ciekawością śledzę postępy.

 4. ojojoj pisze:

  BuHaHa! Sala konferencyjna a może kongresowa? Załamka ty wiesz o czym piszesz? Spójrz na zdjęcie z drobna i zobacz, że w środku to miejsca starczy może na budke z piwem lub kibel z Kosciuszki.

 5. Ela do Kamila pisze:

  Jak się w życiu ustawił, czy jest bogaty, tak ale czy nie warto też zobaczyć czy dorobił się tego uczciwie i zgodnie z prawem? Byłemu baronowi PSL jak tu piszą http://www.radio.kielce.pl/pl/post-94937 prokuratura i sąd właśnie dobiera się do bogactwa i ustawień. A jak prześwietlą Solec o to dopiero się będzie działo i może wielu na zdrowiu podupadnie.

 6. do Załamka nie będzie pisze:

  Zaktualizuj się Załamka zanim coś wypalisz, przecież Echo podało w kwietniu, ze „By rozwiązać patową sytuację Gmina zdecydowała się na okrojenie zakresu rzeczowego projektu – w domu zdrojowym zmniejszona została sala główna i zrezygnowano z restauracji. Pozwoliło to na redukcję budżetu do poziomu ok. 25 milionów złotych”

 7. Do Kamili. pisze:

  Szanowna Kamilo!

  Piszesz: „Jeśli ktoś mnie poucza, lub „dobrze radzi””. Przepraszam, a kto tu Ciebie poucza? Czy sam artykuł odbierasz jako pouczanie Ciebie? Jest takie powiedzenie: „Od opinii innych najbardziej uzależniają się Ci, którzy boją się mieć własne zdanie.”

  Jeśli twierdzisz, że tylko rady kogoś, kto jest „zdrowy, szczęśliwy i bogaty” są mądre i warto jest brać sobie je do serca, to odnoszę wrażenie, że kompletnie nie rozumiesz i nie znasz życia. Czy osoby chore, to jakiś gorszy sort? Czy uważasz, że ktoś chory nie może być mądry i wartościowy? Stare powiedzenie mówi „Nie patrz na płaszcz ubogi. Może tam być rozum drogi”. Na przestrzeni dziejów było wielu ludzi, którzy za życia byli ubodzy. Byli niedoceniani, a nawet marginalizowani (malarze, poeci, filozofowie), a faktycznie byli niezwykle mądrymi i wartościowymi ludźmi. Jest z kolei wielu ludzi majętnych, którzy swoje dobra pozyskali w drodze nieuczciwego przywłaszczenia albo kradzieży majątków państwowych w okresie zmiany ustroju, którzy dorobili się w wyniku układów, w drodze oszustw podatkowych, okradania pracowników (naruszanie przepisów KP, KS, KK). Czyż mało mamy w Polsce wokoło kanalii, aferzystów, układowiczów i złodziei? O ile dobrze rozumiem, dla Ciebie nie ważne jest jak ktoś się dorobił i ustawił. Ważne, że się dorobił i ustawił, więc jest mądry i warto go słuchać. Jeśli zatem droga Kamilo oceniasz ludzi tylko na podstawie tego, „jak sami się w życiu ustawili…”, to wybacz mi szczerość, ale albo kompletnie nie znasz i nie rozumiesz życia, albo… Albo zastanów się nad takimi pojęciami jak honor, moralność, uczciwość, etyka.

  PS. Domniemuję, a wręcz jestem pewny, że jesteś obecnie osobą majętną, dlatego tak oceniasz innych. Pomyśl co się jednak stanie, bo „Fortuna kołem się toczy”, jak kiedyś staniesz się mniej zamożna. Wtedy ludzie ocenią Cie tak, jak Ty ich oceniałaś i powiedzą o Tobie, że „albo się nudzi, albo zazdrości, albo jest po prostu zmierzła z natury…”

 8. anty-Śliwa do redaktora Kruka pisze:

  A ile kosztowało lotnisko w Obicach, forsowane przez Wojtka Lubawskiego będącego ulubieńcem popieranego przez Pana redaktora posła Cieślaka?

 9. Anna pisze:

  Busko bogate, stać miasto na taką inwestycje tylko ciekawe po ile będą bilety? I czy mieszkańców będzie stać hmmm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl