Każdy sobie rzepkę skrobie - Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi "Krystynie" ? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?

24 listopada 2019 | Jarosław Kruk 24.11.2019 | | 23 komentarze

W Busku leczymy choroby reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne / tężnia nie ma zastosowania/, leczymy i kardiologiczne /tężnia może szkodzić/. Mamy w busku pomniki, ale ten będzie ludzkiej/samorządowej głupoty, tak jak Aquaparki w wielu gminach. Obym się mylił… – napisał kilka miesięcy temu w komentarzach pod jedną z informacji o tężni zdrojowej, sztandarowej inwestycji obecnej ekipy, lekarz medycyny Krzysztof Wołoszyn.

Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem , gdy zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania, inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach.
Przedwojenny marketingowy slogan Melchiora Wańkowicza głosił co prawda, że  „Cukier krzepi”  2, to nie od dziś wiadomo doskonale, że tenże cukier ma też liczne działania niepożądane. Podobnie jest z solą i solnymi inhalacjami. Ostrzeżenie sformułowane przez dr. Krzysztofa Wołoszyna możemy łatwo znaleźć, choćby i w artykule „Tężnie solankowe – dla kogo są wskazane inhalacje?” na portalu polki.pl2
W tym materiale szeroko omawiającym zagadnienie inhalatorów, prócz ich zalet, wymieniane są również przeciwskazania zdrowotne:

Kto nie powinien korzystać z takich inhalacji?

Warto pamiętać też o przeciwwskazaniach. Z tężni solankowych nie powinny korzystać osoby:

 • po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego,
 • z chorobami nowotworowymi,
 • z ostrymi chorobami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała,
 • z niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi,
 • z nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

„Korzystanie z tężni solankowych jest przeciwwskazane u osób z nadczynnością tarczycy, u pacjentów leczonych onkologicznie, z nadwrażliwością na składniki solanki (głównie brom i jod) oraz u chorych leczonych z powodu nasilenia choroby wieńcowej. Z tężni nie mogą korzystać z pacjencipodwyższoną temperaturą ciała(gorączka). Działanie biominerałów zawartych w solance w takich przypadkach może zaostrzyć chorobę podstawową „– uściśla na portalu dr Ewa Felicka-Cieślak  2

Tymczasem w słonecznym kurorcie Busko-Zdrój, w odległym w linii prostej o około 500 metrów od budowanej tężni sanatoryjnym kompleksie, od wielu lat pacjentom pomaga wrócić do zdrowia „Krystyna”. Mieszczący się tu obecnie Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji KRYSTYNA, zmodernizowany na przestrzeni kilku ostatnich lat kosztem kilkunastu milionów złotych, stał się nowoczesnym ośrodkiem leczniczym 2. Jego Oddział Kardiologiczny zajmuje się leczeniem i rehabilitacją chorych po operacjach kardiochirurgicznych, angioplastyce, świeżo przebytych zawałach mięśnia sercowego, z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i innymi schorzeniami układu krążenia informuje precyzyjnie e-strona Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.  2 . Oddział ściśle współpracujemy ze Świętokrzyskim Centrum Kardiologii, Kliniką Chirurgii Serca i Naczyń krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, oraz z innymi Klinikami oraz Szpitalami.

Tężnia produkuje solny aerozol. Im jest ona większa, tym więcej „solnego powietrza” wytwarza. Jak informuje Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza do spraw strategicznego rozwoju miasta i gminy, powstający zdrojowy inhalator będzie w pierwszej piątce pod względem wielkości takich obiektów w Polsce2. Ulokowano go w miejscu odkrytym a w Polsce dominują wiatry z kierunku zachodniego – łatwo więc się domyślić, że zdrojowa mega instalacja swoją solankową produkcją będzie dzielić się hojnie z całym otoczeniem.
Jaki może mieć zasięg działania? Zapewne duży, skoro na przykład prądy powietrzne co jakiś czas przynoszą nad Wisłę piasek z Sahary, ostatnio bodaj, w kwietniu b.r. na Kujawach przydarzyła się burza… piaskowa2Jak skutecznie wiatr roznosi aerozole dobitnie pokazuje też przykład I Wojny światowej 2.  

Czy tak będzie wyglądać niebawem kartka pocztowa wysyłana przez kuracjuszy z Krystyny?

Wypada więc zadać pytanie:  Czy solankowa produkcja tężni nie odbije się na zdrowiu kardiologicznych pacjentów? Czy aby kuracjusze Krystyny, wśród zaleceń zdrowotnych nie będą mieli obowiązku noszenia gaz-masek podczas spacerów alejkami rewitalizowanego obecnie Parku Zdrojowego?
A jeśli tak, to czy buski UMiG przed przystąpieniem do inwestycji ” Tężnia w Parku Zdrojowym” nie powinien jej skonsultować z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. ?

 

4 infobusko.pl [17.05.2019]: – MB: Co z tymi tężniami? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

23 odpowiedzi na “Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?”

 1. ornitolog pisze:

  Kolejna teoria spiskowa kra-kra redaktorka, daj se siana ptaszku!

 2. Zenek pisze:

  Zainteresowł mnie pewien komentarz na tej stronie, pod artykułem:

  https://infobusko.pl/rk-budowa-masztu-telefonii-komorkowej-w-owczarach-koscia-niezgody/

  „Janek : panie marończuk, co pan zrobił w sprawie mojego osobistego zgłoszenia

  23 LISTOPADA 2019 O 17:52
  panie marończuk, co pan zrobił w sprawie mojego osobistego zgłoszenia w pańskim 'gabinecie’ W SPRAWIE zlikwidowania knajpy w Domu Kultury w Busku, z której korzysta tylko jeden biznesmen, trzęsący zasobami urzędniczymi w Busku-Zdroju? Z tej klubo-kawiarni kiedyś, nie tak dawno, korzystali wszyscy mieszkańcy i nie tylko, którzy przychodzili na film, lub wypić tanią kawę, zjeść ciastko, spotkać się ze znajomymi itp,itd. Teraz z tego lokalu, korzysta tylko jeden człowiek i tylko on ma z tego korzyść finansową, który z kulturą ma tyle, co ja z kosmosem, chociaż ja mam więcej, gdyż mogę spojrzeć w NIEBO i zobaczę gwiazdy, a do tej knajpy w Domu Kultury nie każdego jest stać wejść. Jeszcze jedna rzecz, od kiedy w budynku w którym odbywają się lekcje(Dom Kultury spełnia w tym przypadku obowiązki szkoły) można prowadzić sprzedaż alkoholu? 17 grudnia będzie w sądzie przesłuchiwany świadek. Ma być telewizja. Ten temat zostanie poruszony i nagłośniony, zapewniam. Pamięta pan jak zostały otwarte drzwi do pana „gabinetu” i pana „dowódca” powiedział;cyt. panie Janku dziękuję za wpis z pytaniem, kto wymyśla takie przetargi w Busku i skierował sprawę do policji? Nie odpuszczę tego, zostały ukarane osoby, które wykonywały polecenia szefa, zwykli pracownicy. Władz miasta Buska nie pozdrawiam, natomiast proszę mieszkańców o zrozumienie mojej wpowiedzi.”

  Ten sam komentarz widnieje pod artykułem:

  http://www.busko.com.pl/jubileusz-sds-w-busku-zdroju,,3,1,1,1,29638,n.html

  Mam pytanie do autora, czyli Janka:

  Gdzie będzie ta sprawa sądowa? Czy w Busku? O które godzinie? Czego będzie ta sprawa dotyczyła?

 3. Ela pisze:

  Marconi niestety jest jeszcze bliżej tężni niż Krystyna tym bardziej znajdzie się w strefie rażenia.

 4. Jacek pisze:

  Multi stadion, dupna teznia, masakra malpiaka, trawa rolki itd itd itd to wg mnie żadna rewitalizacja tylko zwykla dewastacja przestrzeni i finansow gminy.

 5. xyz pisze:

  Niezłe jaja!

 6. sekretarka pisze:

  Proszę obejrzeć wideolaurkę nakręconą przez naszemiasto.pl i posłuchać pana pełnomocnika burmistrza ds. rozwoju strategicznego gminy Busko-Zdrój Tomasza Mierzwy. Na wszelki wypadek, by spróbować lepiej zrozumieć słowny przekaz TM, stylizowany wydaje się na język zwierzchnika, burmistrza WS, udostępniam stenogram wypowiedzi:
  „Tak, w gminie Busko-Zdrój w ostatnim czasie robimy bardzo dużo inwestycji. Z tym, że większość tych inwestycji jest poprawiających jakość typu w parku zdrojowym gdzie wymieniamy nawierzchnię, wymieniamy oświetlenie małą architekturę. A ta inwestycja na której się znajdujemy to jest coś nowego. Wg mnie to powinni, ta duża atrakcja, która jeszcze ściągnie do Buska tych kuracjuszy, turystów, którzy chcą spędzać również wolny czas w weekendy. Tu powstanie tężnia, która będzie w pierwszej piątce pod względem wielkości tężni. Ja myślę , że będzie najładniejszą tężnią i najefektowniejszą, bo wokół tej tężni powstanie dom zdrojowy, w którym będzie pijalnia, oranżeria, również tężnia całoroczna. Przed tą tężnią będzie się znajdował również fontanna, fontanna , która będzie zaprogramowana będzie po prostu w rytm muzyki był pokaz świateł i wody. Czyli to będzie dodatkowa atrakcja, która będzie no szczególnie w okresie po zmroku. Tężnia będzie również podświetlona w okresach czasowych będzie również na kolorowo podświetlana tak, że również w rytm muzyki. Tak że myślę że całość to będzie jedną wielką inwestycją która przyciągnie nowych kuracjuszy, turystów.”
  Powyższe słowa niosą bogaty zasób informacji. Życzę miłej lektury i jeszcze milszych wniosków z niej płynących.

 7. WOT pisze:

  To coś w środku to rzeczywiście będzie dom zdrojowy czy sądząc po ilości betonu i stali schron przeciw atomowy dla burmistrza i rady miejskiej? Budowlańcy niech się spieszą bo lada moment zaczną sypać sie gromy na głowy samorzadowcow

 8. czytelnik pisze:

  Widać że naprawdę zaczyna się robić gęsto koło naszego urzędu miasta dużo ciekawych komentarzy z ciekawymi informacjami- drzewa koło Lidla (dorodne lipy komu przeszkadzały ? były już przecież „przystrzyżone” ale kto i w jakim celu tego dokonał? kto wydał pozwolenie? jakie były argumenty?)
  Coś ciekawego dzieje się z restauracją w domu kultury o tym nic nie słyszałem.
  Ataki na Pana portal też potwierdzają że są jakieś czułe punkty i zdecydowanie komuś to przeszkadza. Poziom tych ataków jest bardzo zastanawiający. Widać gołym okiem że lepiej byłoby aby Pana portal dla kogoś nie istniał.
  Inwestycji tężni już się nie zastopuje -niestety- natomiast nie wiem czy Pan pamięta jak stawiał pytania w kampanii wyborczej kandydat na burmistrza dotyczące wątpliwości źródeł solankowych. Aktualnie nikt nic nie mówi skąd będzie solanka do tężni -są już zbiorniki infrastruktura a kiedy odwiert? Czy prawdą może być że solanka może być dostarczana cysterną z kopalni soli w Bochni? Czyli dodatkowe koszty? Ale ktoś ewentualnie mógłby zarobić – kolejny przetarg na dostarczanie -transport solanki? Myślę że ten wątek może być interesujący.

 9. Grażyna pisze:

  Nie da to się tylko parasola – w dupie otworzyć, wszystko inne się da

 10. Żenada dziennikarska pisze:

  Poziom głupoty sięgnął juz granic. W wielu idiotycznych artykułach na tym pseudo portalu ten bije wszystko na głowę. Zmień lekarza albo bierz połowę dawki.

 11. Dramat pisze:

  Haha kolejne teorie spiskowe swirow z buska haha

 12. Wujek pisze:

  Choćby dupę miodem smarować to i tak niektorym nie dogodzisz

 13. .... pisze:

  Niestety, po tym pseudo portalu widać wyraźnie jak potrzebne jest jak najszybsze uchwalenie ustawy o dziennikarzach

 14. Jakie są kompetencje dyrektora Gawina? pisze:

  Ten koleś w masce, to Maciek L4? Ha ha

 15. to se ne wrati pisze:

  Ojoj, ojoj, widać, że wielu się marzy powrót do starych dobrych czasów „wicie-rozumicie” i jest za przywróceniem ukazu cara: podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego.

 16. Słychać wycie - znakomicie! pisze:

  Słychać wycie – znakomicie! Prawda w oczka koli i kogoś bardzo boli. To dobrze. Znaczy się, że portal porusza istotne tematy i dlatego są „ataki”. „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Prawda przeszkadza i dlatego marzy się niektórym cenzura.

  Do tego, co ubliża innym i nazywa ich „świrami”, robiąc to już po raz któryś. Jak ci nie odpowiada ten portal, to tu nie wchodź i nie obrażaj innych prostaku. Ubliżanie świadczy tylko i wyłącznie o tym, że jak komuś brakuje argumentów w dyskusji, to obraża innych. Tak a propos, Busko pisze się z dużej litery, jeśli jeszcze tego nie wiesz.

  Pozwolę sobie zacytować jeszcze jeden komentarz, który jest po jednym z artykułów na tym portalu:

  Do tych, co na siłę wmawiają, że 2 X 2 = 5

  „„Teorie spiskowe”, powtarzacie to uparcie jak jacyś maniacy. Tacy mądrzy jesteście, to może mi powiecie, dlaczego Kielce prowadzą sprawę, która ma wiele wątków i z której Busko jest całkowicie wyłączone, a do przesłuchania jest kilkudziesięciu świadków?
  Co jest zakresem śledztwa? Ja wiem, a wy się domyślcie, jak jesteście tacy przemądrzali i wszechwiedzący…”

 17. Do słychać wycie pisze:

  Tak się szczycicie o jakiejś sprawie że ck prowadzi odnośnie buska to dajcie dowód A nie siejcie farmazony po kątach bo też sobie mogę powiedzieć że w busku rządzi mafia pruszkowska haha..

 18. Mieszkaniec pisze:

  Bardzo proszę o poruszenie tematu wycinki drzew koło Lidla.Komu przeszkadzały?Jak rak dalej pójdzie to w Busku będzie pustynia?

 19. Miejscowy pisze:

  Farmazonem to ty jesteś kłamco. W żywe oczy kłamiecie i manipulujecie propagandziści, ale prawda i tak wychodzi na jaw i wasze ustawiczne kłamstwa i obrażanie innych. Ja byłem osobiście na przesłuchaniu. Jest kilkudziesięciu świadków łącznie do przesłuchania i toczą się one już od jakiegoś czasu. Tyle w temacie. A ty dalej kłam i zaprzeczaj faktom.

 20. DO MIEJSCOWY pisze:

  Nie napinaj się tam bo ci żyłka pyknie haha TO WY klamiecie manipulujecie i siejecie propagandę.
  Pokażcie dowód papiery itp bo takimi tekstami że ktoś był to do dzieci z podstawowki….
  FARMAZONIARZE hahaha

 21. Do powyżej pisze:

  Nie będę się zniżał do twojego poziomu. Nie mam najmniejszego szacunku dla ludzi, którzy świadomie kłamią, wiadomo zresztą po co, dla kogo i kogo broniąc, oraz w czyim interesie. Ja byłem na przesłuchaniu, nie ktoś. Rozumiesz już, czy czytać nie umiesz? Ja byłem. Papiery, dowody i zeznania to ma policja. Poczekaj jeszcze trochę to sam się dowiesz, bo jest tyle osób do przesłuchania, że będzie o tym słychać na Busku. A jak mi nie wierzysz albo co gorsza wiesz jaka jest prawda i świadomie kłamiesz, to kłam sobie dalej, a ja już to pozostawiam bez komentarza.

 22. XDXD pisze:

  Hahaha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl