Czadowy weekend w mieście słońca [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Czadowy weekend w mieście słońca [AKTUALIZACJA]

20 lutego 2019 | Jarosław Kruk 17.02.2019 | | 19 komentarzy

Przy pięknej słonecznej pogodzie upłynął mijający, lutowy weekend w Busku-Zdroju. Łyżką dziegciu był jednak miejski smog – tablica z wynikami świeciła głównie na żółto.

Dobowe zestawienie: sobota 16.02 9:00 – niedziela 17.02 9:00 / źródło: umig.busko.pl

Dobowe zestawienie: niedziela 17.02 / źródło: umig.busko.pl

Może czas i pora by buskie władze samorządowe zajęły się tym problemem i spróbowały z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i kuracjuszy naprawić tę nie najlepszą, zapyloną atmosferę miasta uzdrowiskowego.

◙ Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce zawiera praca zbiorowa pt. Pyły drobne w atmosferze” przygotowana pod redakcją Prof. dr hab. inż. Katarzyny Judy-Rezler i Dr inż. Barbary Toczko – dostępna w .pdf po kliknięciu na link.

 

◙ Podobne informacje:


 

[Aktualizacja 2019.02.20]

Odnosząc się do dyskusji w komentarzach  uzupełniam artykuł o informacje na temat zanieczyszczenia powietrza opublikowane na internetowej encyklopedii Wikipedia:

Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz. W większości tych miejscowości smog powodowany jest tak zwaną niską emisją (znaczne nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, w miejscach o dużej gęstości zabudowy, na małej powierzchni). Smog w Polsce występuje więc głównie w sezonie grzewczym (wrzesień–kwiecień).

W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%. Według Głównego Inspektora Sanitarnego poziomy alarmowe (300 mikrogramów na metr sześcienny, kiedy to samorządy powinny podjąć specjalne działania doraźne) przekroczone zostały w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim. Z kolei w Warszawie stężenie pyłu PM10 przekroczyło 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 w Polsce z powodu smogu życie przedwcześnie straciło prawie 19 tys. osób., co oznacza, że łącznie utraciły one prawie 440 tys. lat życia.

 – cały artykuł na Wikipedii po kliknięciu na ten link.

 

◙ Lista najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce spowodowana obecnością w powietrzu cząstek stałych – zestawienie miast w Polsce, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza aerozolami atmosferycznymi (pyłami o średnicy nie większej niż 2,5 μm) w 2013 roku co najmniej dwukrotnie przekraczało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, czyli osiągało wartości co najmniej 20 μg/m³ PM2,5. Dane zostały zebrane przez Europejską Agencję Środowiska, a opublikowane w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia.
Busko-Zdrój na tej liście znajduje się na pozycji 77.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że minimalne średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 na poziomie 10 μg/m³ przy długotrwałej ekspozycji, zwiększa liczbę zgonów z powodu chorób układów krążenia i oddechowego, w tym raka płuca.

źródło: Wikipedia – Lista miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu – kliknij by zobaczyć całość

 – cały artykuł na Wikipedii po kliknięciu na ten link.

 


 

Na stronie afprofilters.pl można przeczytać wiele ważnych i ciekawych informacji na temat pyłów, m.in te:

PYŁ ZAWIESZONY

Poszczególne kategorie pyłu zawieszonego nie przenikają w równym stopniu w głąb ludzkiego ciała. Poniższa infografika obrazuje poziom penetracji przez wszystkie kategorie cząstek stałych.

źródło: afprofilters.com

Terminu „pył zawieszony” używa się w celu opisania rozmaitych drobnych cząstek pochodzących z takich źródeł, jak układy wydechowe pojazdów i indywidualne systemy grzewcze w domach. Cząstki te oddziałują na płuca. Narażenie długookresowe i w okresie maksymalnych stężeń może mieć różne skutki dla zdrowia, od niewielkiego podrażnienia dróg oddechowych po przedwczesną śmierć.

Pyły zawieszone w powietrzu dzieli się ze względu na ich wielkość. Podziałem podstawowym jest podział na cząsteczki o wielkości do 10 µm (PM10) oraz na cząsteczki o wielkości do 2,5 µm (PM2,5). Oznaczenie PM oznacza cząsteczkę stałą (Particulate Matter).

PM10: Są to cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 10 mikrometrów. Cząstki te są często określane jako “pył zgrubny” i składają się z materiałów używanych w drogownictwie i przemyśle, a także cząstek powstałych w wyniku spalania. W zależności od ich wielkości, cząstki pozostają w płucach.

PM2.5: Cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 2,5 mikrometra. Cząstki te zawierają wtórne aerozole i cząstki spalania. Drobne cząstki mogą docierać do pęcherzyków płucnych.

PM1: Ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 1 mikrometra. Ultra drobny pył jest najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “Czadowy weekend w mieście słońca [AKTUALIZACJA]”

  1. boli pisze:

    Oj, redaktorku, redaktorku. Boli że nic na czerwono, bo im gorzej tym lepiej dla pseudoportalu. No ale o czymś trzeba napisać.

  2. Łukasz Jakub Szumilas radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

    Smog w Busku-Zdroju jest straszny i nie zmieni tego żadna propaganda. Takie powietrze w uzdrowisku to wstyd dla władz miasta. Czerwony kolor to stan krytyczny, a był kilkakrotnie tej zimy! W okolicach 100 powietrze nie nadaje się już totalnie do oddychania. Polska ma bardzo zawyżone normy czystości powietrza. Co na to burmistrz i władze miasta? Co z problemem „śmierdzącego” powietrza w „kurorcie”?

  3. Proszę wskazać źródło informacji i poprzeć je wiarygodnymi danymi pisze:

    Radny Szumilas , proszę o informacje skąd czerpie Pan dane o smogu? Proszę o przedstawienie rzetelnej informacji popartej przez odpowiednie badania i zestawienia. Proszę chociaż raz poprzeć swoje „informacje” faktami a nie demagogią.

  4. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

    Czy pomiary robione na budynku Urzędu Miasta to demagogia? Proszę przeczytać artykuł Echa Dnia Busko jest na 4 miejscu w województwie świętokrzyskim pod względem zanieczyszczonego powietrza.

  5. Proszę wskazać źródło informacji i poprzeć je wiarygodnymi danymi pisze:

    Prosze o wskazanie skąd ma pan informację o smogu w Busku? Są dwa czujniki i zdarzają się jednostkowe przypadki o zwiększeniu stężenia, ale to nie smog. Nie ma pan żadnej argumentacji. Skąd redaktor w Echu Dnia wziął te statystyki? o co oparte są te artykuły? Demagogia i brak faktów.

  6. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

    Proszę sobie wejść na stronę Głównego Inspektora Środowisko i wyjść wieczorem na spacer po Busku 🙂 Demagogię to sam Pan uprawia. Porozumienie Samorządowe?

  7. Proszę wskazać źródło informacji i poprzeć je wiarygodnymi danymi pisze:

    Byłem, tyle że Główny Inspektorat Środowiska nie ma stacji w Busku, najbliższa jest w Połańcu. Tymi danymi się pan posługuje? To w takim razie pan kłamie. Stacja WIOś i czujnik przy budynku Urzędu Miasta nie pokazały „smogu”. Nie da się ustrzec indywidualnych przypadków, ale mówienie o tym że w Busku jest smog to kłamstwo. Uprawia pan demagogię. A na spacery chodzę co wieczór. Jak pan nie wie co to jest smog to zapraszam do Krakowa albo Zakopanego.

  8. Łukasz Jakub Szumilas, radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

    Proszę przeczytać artykuł powyżej po aktualizacji i odświeżyć swoją wiedzę ba temat smogu ?

  9. zez pisze:

    ile to jest 30 mikronów. To 30/1000 milimetra. A te 30 mikronów w m3 czym jest? . Jakość powietrza jest dopuszczalna jeżeli cały czas mamy zielone lub żółte wskazania,jednak niektóre zanieczyszczenia powietrza mogą być przyczyną umiarkowanych dolegliwości zdrowotnych u niewielkiej liczby osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia. I to jest pikuś przy pyleniu roślin, więc może za miesiąc ten bełkot pseudo expertów , w tym radnego , zażąda wycięcia wszystkiego co zielone?!!!!

  10. Ewa do faryzeuszy pisze:

    Wasze komentarze są w stylu Wałęsy: Stłucz pan termometr, nie będziesz miał pan gorączki. W innych miastach mają czyste powietrze, z pyłami w normie, dlaczego nie może być tak i w Busku? tym bardziej, że leczą się tu tysiące kuracjuszy. Władze powinny się tym zająć w pierwszej kolejności i rozwiązać problem.

  11. Marek pisze:

    Do tych, co albo mają coś z głową nie tak, albo bezczelnie i perfidnie kłamią w obronie wiadomo kogo i zaklinają rzeczywistość, twierdząc uparcie, że 2 X 2 = 5, czyli, że w Busku nie ma problemu zanieczyszczonego powietrza. Oficjalnye pomiary, dane i dokument w postaci Programu Rewitalizacji na lata 2015-2025 też będziecie dalej kwestionować?
    ………………………….
    echodnia.eu/swietokrzyskie/busko-i-solec-takze-w-smogu/ar/11723252

    24.01.2017
    Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał próbki z manualnych stacji pomiaru zanieczyszczeń mieszczących się w Busku Zdroju i Solcu Zdroju. Okazuje się, że w samym styczniu poziom zanieczyszczeń był w obu miejscowościach przekroczony.

    Najgorzej było 8 stycznia – poziom najbardziej szkodliwych pyłów PM 10, i w Busku, i w Solcu przekroczony był blisko trzykrotnie ( dopuszczalny poziom to 50 mikrogramów na metr sześcienny, w Busku stężenie szkodliwych pyłów wyniosło 8 stycznia 120 mikrogramów na metr sześcienny, a w Solcu – 125 mikrogramów na metr sześcienny.
    …………………………

    busko.com.pl/unikasz-papierosow-mieszkajac-w-busku-i-tak-8222palisz8221-prawie-cztery-dziennie-oraz-pijesz,,3,1,7,20810,n.html

    02.12.2015
    Unikasz papierosów? Mieszkając w Busku i tak „palisz” prawie cztery dziennie.

    Przebywając średnio tylko dwie godzinny dziennie na dworze, mieszkańcy Buska wdychają powietrze zawierające tyle szkodliwych substancji, jakby palili 3,7 papierosa dziennie. Tak wynika z wyliczeń Polskiego Alarmu Smogowego.
    …………………………
    http://dl.umig.busko.pl/uchwaly/2017/2017_XXX_424.pdf

    Gminny Programu Rewitalizacji Gminy Busko-Zdrój na lata 2015–2025

    Strona 65.
    Tabela wyników pomiarów z 2014 roku

    Pył PM-10: dwukrotne przekroczenie normy

    Benzopiren: czterokrotne przekroczenie normy

    A więc sam Urząd poprzez uchwałę RM stwierdza we własnym dokumencie problem zanieczyszczonego powietrza w Busku.

  12. Jerzy pisze:

    Oto jak kłamliwa i fałszywa jest propaganda popleczników władzy, którzy twierdzą, że nie ma smogu, co można łatwo udowodnić i zdemaskować, posługując się czystą logiką. Pójdźmy zatem ich tokiem myślenia: Skoro twierdzą, że problem zanieczyszczonego powietrza to demagogia i brak faktów to znaczy, że tym samym kwestionują wskazania czujnika na budynku Urzędu Miasta, na budynku w którym zasiada popierana przez nich władza, która ten czujnik i tablicę wyników założyła. Broniąc władzy i jej wizerunku kwestionują wskazania urzadzenia zainstalowanego przez tą władzę, kwestionują działania władz i efekty tych działań.
    Po prostu kpina i śmiech na sali. Trzeba być niepełnosprawnym umysłowo, ćwierćinteligentem, albo mieć problem z logicznym myśleniem, żeby się dać nabrać na te kłamstwa i fałszywą agitację. Kompromitacja i żenada. Tyle w temacie.

  13. Tragedia smog nas żre pisze:

    TRAGEDIA
    Stan jakości i poziom zanieczyszczenia
    powietrza w Busku-Zdroju
    Pomiar z dnia 2019-02-21 z godziny 07:00
    PM 10

    26.8 µg/m3

    Buźka

    PM 2.5

    21.1 µg/m3

    Buźka

    PM 1

    16.5 µg/m3

    Temperatura

    5ºC

    Mniej informacji
    Średni pomiar jakości powietrza z dzisiejszego dnia
    PM 10: 24

    PM 2.5: 19.5

    PM 1: 15.6

    Pomiar cząsteczek PM 10 z ostatnich 24 godzin
    26
    28
    25
    22
    21
    17
    28
    17
    22
    27
    25
    19
    18
    16
    17
    21
    21
    21
    22
    23
    23
    24
    28
    26
    8
    9
    10
    11
    11
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    0
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    0
    20
    40
    60
    80
    100
    120
    GODZINA
    Pomiar cząsteczek PM 2.5 z ostatnich 24 godzin
    20
    22
    20
    18
    18
    15
    24
    14
    18
    22
    21
    16
    16
    14
    15
    17
    17
    17
    18
    19
    19
    19
    22
    21
    8
    9
    10
    11
    11
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    0
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    0
    20
    40
    60
    80
    100
    120
    GODZINA
    Średnie pomiary z ostatnich 7 dni
    DataPM 10PM 2.5PM 1
    2019-02-20 23.519.115.4
    2019-02-19 54.842.432.7
    2019-02-18 72.656.143.1
    2019-02-17 60.847.436.6
    2019-02-16 705441.3
    2019-02-15 47.536.627.7
    2019-02-14 40.131.223.9
    Średni pomiar z ostatnich 30 dni
    PM 10PM 2.5PM 1
    4031.223.9
    Legenda
    PM 10 PM 2.5 PM 1
    do 60 ug – Dobre warunki do 36 ug – Dobre warunki Brak polskich norm
    60-140 ug – Średnie warunki 36-84 ug – Średnie warunki
    140-250 ug – Złe warunki 84-120 ug – Bardzo złe warunki
    powyżej 250 ug – Bardzo złe warunki powyżej 120 ug – Bardzo złe warunki

  14. Proszę wskazać źródło informacji i poprzeć je wiarygodnymi danymi pisze:

    Ktoś tu się cofnął w czasie. Podawanie danych z 2014, 2015 i 2017 roku i mówienie że dzisiaj mamy smog w Busku to kpina. Poprosze o dane z 2018 i 2019 roku. Nie ma co wrzucić? to cofnijmy się w czasie. Może jeszcze wcześniej do lat 70 ubiegłego wieku. Stacja GIOŚ pokazuje że jest źle ( co tam że mieści się w Połańcu ) – dajemy! Dane historyczne z 2015 roku pokazują źle – dajemy! Po co ma być dobrze jak może być źle. Zaklinanie rzeczywistości. Pojedyńcze przypadki ( karane mandatami przez SM) to nie smog. Czasem zdarzy się truciciel, ale do Krakowa, Zakopanego czy Kielc nam jeszcze dużo brakuje.

  15. Smog pisze:

    72.656.143.1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl