RK: Autobusy wróciły do Końskich - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Autobusy wróciły do Końskich – a w Busku?

8 marca 2020 | Radio Kielce 06.03.3020 / Jarosław Kruk 08.03.2020 | | 39 komentarzy

Do Końskich wraca komunikacja publiczna. 7 minibusów przyjechało do Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska PolskiegoKrzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie podkreśla, że przywrócenie komunikacji do oddalonych od centrum gminy miejscowości jest misją władzy publicznej. – informuje Radio Kielce

06.03.2020. Końskie. Autobusy komunikacji publicznej / Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Pojazdy będą docierać do najdalej położonych miejscowości, które dotychczas były komunikacyjnie wykluczone.  Prywatni przewoźnicy, nie widzący w takich przejazdach ekonomicznego uzasadnienia, je omijali.

– Miejscowości wykluczone, fragmenty miasta, które były odcięte od transportu publicznego, zostaną objęte komunikacją. To misja i obowiązek władzy – podkreśla burmistrz Krzysztof Obratański.

Mieszkańcy gminy Końskie z niecierpliwością czekali na nowe autobusy. Mogli zobaczyć 7 pojazdów, które w kolumnie prowadzonej przez policyjny radiowóz przejechały przez centrum miasta. Autobusy pomieszczą 26 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Wyposażone są w klimatyzację, elektroniczną informację, nagłośnienie i monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W 2011 komunikacja publiczna przestała w Końskich funkcjonować. Jej uruchomienie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego tzw. Mobilności miejskiej. Wartość wszystkich zadań opiewa łącznie na kwotę 8,3 mln.

Przedstawiciele miasta i gminy Końskie oficjalnie przekazali kluczyki do pojazdów firmie Darjan, która wygrała przetarg na organizację transportu. Przewoźnik może wykorzystywać minibusy jedynie… cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

4 transport-publiczny.pl: – Końskie uruchamiają komunikację miejską 

 


 

Jarosław Kruk: Jedno województwo, dwa podobnej wielkości miasta, dwie zbliżone pod względem ludności gminy a jakże inne spojrzenie na lokalną komunikację publiczną. W Końskich  za 8,3 mln zł miasto zakupiło siedem nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów i udostępniło prywatnemu przewoźnikowi by zapewnić mieszkańcom kompleksową obsługę przewozową. W słonecznym mieście, kurorcie o międzynarodowych ambicjach, temat przyzwoitej komunikacji leży od lat odłogiem.

W Busku, podobnie jak w Końskich, również jeździ się mercedesami… / źródło: KPP Busko-Zdrój

A jak wygląda to w innych obszarach?

Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych. W Jędrzejowie na przestrzeni minionych 10 lat miasto stworzyło lokalną strefę ekonomiczną, uzbroiło teren, sprzedaje wydzielone działki kolejnym inwestorom, działa tam już 7 firm zatrudniając około 700 pracowników.

5 tysięczna Gmina Baćkowice, za własne i unijne pieniądze  wybudowała potężny budynek o kubaturze 1,6 tys. m2, udostępniła na szwalnię prywatnej fimie, w której zatrudnienie znajdzie 100 mieszkańcówW Grzybowie koło Staszowa 25 marca 2019 r. dokonano symbolicznego wbicia łopaty pod budowę pierwszego zakładu, który powstanie na obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w którym docelowo znajdzie pracę 100 osób.

Uczestnicząca  w uroczystości w Grzybowie wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka powiedziała, że najważniejsze są nowe miejsca pracy, które powstaną w staszowskiej podstrefie, ponieważ polepszy to sytuację mieszkańców i oznacza dalszy rozwój miasta i gminy.

A w Busku  (16 428 mieszkańców91.304 gości = 107 732 ) ? W słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie władze za 25 mln zł  budują tężnię, w czasie gdy Katowice (294 000 ludności) miejski solankowy inhalator zrealizowały za 2,6 mln zł, a w Gliwicach (181 309 mieszkańców) powstaje za 3 mln zł.

W grodzie nad Maskalisem po zakończonej w opinii władz sukcesem rewitalizacji Małpiaka i lasku przy Topolowej, obecnie trwa wyceniona na 18,9 miliona złotych rewitalizacja Parku ZdrojowegoNiebawem zacznie się wyszacowana na 4,5 mln zł rewitalizacja 2 domów przy ul. Bocznej. W planie na 2020 r. jest też  Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln. 

Busko-Zdrój, stadion miejski, 17 lutego 2020 r.

No i oczywiście, w gronie czołowych inwestycji należy też wymienić „wypasioną” rewitalizację miejskiego stadionu. Rozpoczęta w lipcu 2018, miała pierwotnie kosztować ok. 5 mln i być gotowa na 5 listopada 2018 r.  Później magistrat informował, że ukończona zostanie 31 sierpnia 2019 r. Obecnie mamy marzec 2020 r., media informują, że w Pińczowie w czerwcu zostanie oddana do użytku licząca 4,65 km obwodnica z 3 rondami, której budowa rozpoczęła się podobnie jak rewitalizacji buskiego centrum sportów, w lipcu 2018. A w Busku?  Przy ul. Kusocińskiego końca nie widać, ile wydano już z gminnej kasy – strach się bać, a burmistrz Sikora … ubolewa, że termin się wydłużył.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

39 odpowiedzi na “RK: Autobusy wróciły do Końskich – a w Busku?”

 1. O boziulu pisze:

  I typowy tekst pana redaktora…A w Busku?? Hahaha

 2. Do redakcji pisze:

  Patrząc na zdjęcie busow z konskich to ten tytuł „autobusy wróciły do końskich” no koi w oczy I jest nie na miejscu.

 3. Andrzej pisze:

  Ale nasz UMIG ma w planach zakup elektrycznych busów ktore by jezdziły po gminie ,w koncu powiedział to sam burmistrz w wydziadzie dla Tygodnika Ponidzie w lutym tego roku.
  Więc niech pan panie redaktorze nie wprowadza ludzi w błąd bo plany są lecz bardziej proponowałbym mniejsze autobusy niskopodłogowe.

 4. Żenada dziennikarska pisze:

  poziom redaktorka kruka. Żenada. A w Busku???? W Busku tendencyjny redaktorek z brakiem wiedzy. zdjęcia busa prywatnego przewoźnika, który nawet nie obsługuje UMiG Busko i zdjęcie stadionu w trakcie remontu. Czego się można więcej spodziewać. Komunikacja wróciła, tyle że niewiele osób nią jeździ, a elektryczne busy są wpisane w strategię na kolejny okres programowania. Skończ gościu bo żal te twoje wypociny czytać

 5. HaHa pisze:

  A 8 marca odbył się na tymże stadionie mecz oczywiście wygrany przez Busko. Wielka szkoda, że redaktorka tam nie było, wiedział by więcej i poznał opinię ludzi którzy korzystają z tego stadionu jako kibice. A dlaczego go nie było? nic prostego, poznał by prawdę i nie miał by o czym pisać.

 6. Olo pisze:

  Infobusko to rzetelny portal??
  Redaktor Kruk jest rzetelny??
  Haha szkoda strzepic ryja
  Jedna wielka nagonka na władze rzetelnych informacji brak haha

 7. Aha pisze:

  Znowu złota monsstrancja w herbie według kruka

 8. Do HaHa pisze:

  Niestety redaktora Kruka nie obchodzi opinia kibiców co sądzą o remoncie budowę stadionu tak samo nie obchodzi redaktora opinia kuracjuszy co sądzą o budowie tezni. Bo Pan Kruk wielokrotnie tłumaczył że po co budować inwestycje które się niezwróca więc idąc rozumem pana Kruka to najlepiej nic nie budować i kisic pieniądze.

 9. Buskowianin pisze:

  Ale was prawda boli… Już się odezwali klakierzy władzy. Komentarzy 8, a napisała je jedna osoba, góra dwie. To jest prawdziwa żenada.
  A może wskażecie mi choć jedną informację, choć jedno zdanie które jest nierzetelne?
  W artykule są podane konkretne fakty i konkretne dane, to co podaje Radio Kielce na przykład i to są fakty. A wy dalej zaprzeczajcie i nazywajcie białe czarnym, a czarne białym. I to jest właśnie prawdziwa żenada.

 10. Olo do powyżej pisze:

  Tak Buskowianinie to pisze jedna osoba gora dwie…xdd No z takimi urojeniami jak ty masz to powodzenia w dalszym życiu

 11. Darek pisze:

  Czy oprócz hejtu na ten portal i redaktora potraficie coś jeszcze? Wskażcie jak pisze Buskowianin choć jedną informację, choć jedno zdanie które jest nierzetelne? Potraficie czy jak zwykle brak argumentów ???

 12. Darek do - Aha 9 marca 2020 o 14:38 pisze:

  Napisałeś: „Znowu złota monsstrancja w herbie według kruka”

  A dlaczego nie Monstrancja? Potrafisz to uzasadnić? Ja uważam, że jak najbardziej Monstrancja. A wiesz dlaczego tak uważam? Przyjrzyj się herbowi Buska. Skoro to nie Monstrancja tylko słoneczko, to dlaczego promienie są ŻÓŁTE, a środek słoneczka BIAŁY? Jakby było słońce, to by było całe żółte, prawda? A teraz zobacz jak wygląda Monstrancja. Żółte promienie (bo są pozłacane), a biały opłatek (Hostia) w środku.

 13. Aha do Darka pisze:

  Dla mnie to nie jest żadna monstracja bo monstracja ma różne kształty i rowniedobrze monstracja można nazwać logo polskiej policji bo to logo bardziej przypomina monstracje niż nasze słoneczko w herbie.

 14. Aha pisze:

  A poza tym jest kilka wersji pana Franciszka Rusaka,historyków,Roberta Szafrańca osoby chorej psychicznie jak i normalnych mieszkańców.

  Wersja Franciszka Rusaka to że serio Buskie słoneczko w naszym herbie to monstrancja.

  Wersja historyków to ze to jest poprostu słoneczko które kiedyś było nawet i czerwone.

  Wersja psychopaty Roberta Szafrańca to ze to co mamy w herbie szydzi z katolików i z Boga.

  Wersja normalnych mieszkańców że to poprostu zwykle słoneczko i nic poza tym.

  Można pisać że słoneczko przypomina monstracje…Ale nią nie jest..
  Dziękuję.

 15. Buskowianinie i Dareczku czy wy jesteście ułomni?? pisze:

  Jak najbardziej to co skopiował i wkleił z radiokielce marny redaktor naszelny szczujni Kruk to info legit.
  Ale to co już opisał od „A w Busku (16 428 mieszkańców + 91.304 gości = 107 732 ) ?”
  To jest zwykłe nierzetelne świństwo i jego wymysły.
  Jesli ktoś porównuje rozbudowę stadionu przez gminę która miała problem z wykonawcami czy podwykonawcami do masowej budowy sieci obwodnic przez UM gdzie do tej pory kilka obwodnic jeszcze się buduje lub są w planach to dla mnie to jest nierzetelne a wręcz pokaz czystej hipokryzji by za każdą cenę uderzyć w Buskie UMIG.

 16. Buskowianinie i Dareczku czy wy jesteście ułomni?? pisze:

  I widać że chyba nieczytaliscie całego artykułu bo tylko przeczytaliscie czesc skopiowana i wklejona przez marnego redaktorka.
  Ale już dalszych jego wymysłów to już nie. Niestety marny redaktor Kruk robi wszystko na szybko kopiuj wklej z innych portali a za parę minut lub godzin gdy znajdzie czas to dopiero napiszę swoje wymysły.
  Taki już jest ten marny redaktor naczelnej szczujni Kruk!

 17. Do powyżej pisze:

  Masz rację. Redaktor Kruk się pomylił… Dzięki między innymi takim władzom Buska jakie mamy, Busko i Gmina Busko cały czas się wyludnia. W Busku nie ma już 16 428 mieszkańców. W 2018 roku było ich 15 446…

  „Busko-Zdrój ma dzisiaj tylko 15 tysięcy 446 mieszkańców, a liczba ludności w gminie spadła po raz pierwszy poniżej 32 tysięcy.”

  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/to-zla-wiadomosc-jest-nas-coraz-mniej-w-powiecie-buskim-juz-ponizej-72-tysiecy/ar/12954726

  ………………………………………………………..

  A tu macie informacje z Tygodnika Ponidzia, który raczej krytyczny wobec władz Buska nie jest…

  (Wyludnianie) „To pokłosie lat zaniedbań, ze strony samorządów, które nie mają pomysłu na to jak zatrzymać młodych ludzi. Niewiele im oferując. To ogromny błąd, ponieważ to właśnie te osoby w przyszłości mogły by zmieniać ten region na lepsze. Ale żeby to dostrzec i coś z tym zrobić potrzeba szerszego spojrzenia na ten problem. A tego niestety brakuje.”

  http://tygodnikponidzia.pl/tak-wyludnia-sie-ponidzie/

 18. DO powyżej) do powyżej pisze:

  Aha czyli za emigrację odpowiada Sikora?? No nieźle hahaha oj Boże widzisz i niegrzmisz co za ludzie.

 19. Mieszaniec Buska pisze:

  Znowu stadion ehh już radny Łukasz z radna Konieczna zrobili „rewizję” dokumentów o rozbudowie stadionu.
  I radny Łukasz napisal na stronie Młodego Buska że nasz UMIG ma placic iles tam pieniazkow firmie ze Ślaska.
  Ale okazało się że radny Łukasz i radna Konieczna nie mieli kompetencji by robić „rewizję” mało tego że radny Łukasz z radna Konieczna gadali Fake Newsa bo to nie UMIG ma płacić tylko ta firma ze Śląska.Jakis czas temu pan Jerzy Szydłowski poruszył temat o rozubowie stadionu że po co rozbudowywać a można było go tak zostawić jak był czyli pan Jerzy nawet nie był na stadionie i nie widział tych krzywych i nierównych klepisk bo to boiskami nie było można nazwać ale potem pan Jerzy miał problem bo atakował Burmistrza o ilość sztucznych boisk bo pan Jerzy mowil o 3 sztuczyn i jedyn z naturalna po czym okazało się że Pan Jerzy w ogóle niezapoznał się z projektowym planem boisk bo bedzie tylko jedno boisko ze sztuczna a 3 z naturalna.I to fajne przykłady pokazujące że buska opozycja jest do dupy nic nie wie a się wypowiadają kłamią itp.
  I bardzo dziękuję naszemu burmistrzowi za taka rozbudowę stadionu bo mamy ogromne boisko ze sztuczna nawierzchnia i można by otworzyć w Busku bazę treningową dla klubów z województwa taka jak w Kielcach gdzie są i treningi i odbywają się sparingi. 3 naturalne równe boiska dają nam w koncu cywilizowane warunki by wychowywać nowych wychowanków naszego AKeSu jak i tez wychowanków ze szkółek piłkarskich. Te 3 nowe boiska i 1 naturalne dają możliwość by młodzież rodziny starsi przychodzili popykać sobie w gałe jak inne boiska są zajęte.A poza tym rozbudowa stadionu daje szansę naszemu AKeSowi grania wieczorami w ligówkach bo w końcu mamy porządne oświetlenie. Teraz są plany by w końcu ruszyć z demontażem trybuny od ulicy Kusocińskiego i wybudować budynek klubu pod trybuna.
  Do tego w koncu powstały korty tenisowe z prawdziwego zdarzenia i boisko wielofunkcyjne ale także kort do squasha i to daje kolejna mozliwosc by wychowywac nowych sportowcow i odkrywac milosnikow tenisa.I naprawdę jeśli są chęci w Buskim UMIG to w Busku naprawdę da się stworzyć dobry ośrodek sportowy i dobry klub piłkarski z naszego AKeSu.
  Ale jeśli redaktor Kruk opisuje że Buskie UMIG wydaje bardzo dużo pieniążków to chyba Pan Kruk jest przeciwko sportowi w tym mieście lub chce skapić pieniażkami.

 20. Obiektywny mieszkaniec pisze:

  Emigracja jest wszędzie i tego się nie zatrzyma. Weźmy takie Kielce dla nas ludzi z Buska to niczym jak Warszawa ogromne możliwości dużo fabryk kilka uniwersytetów jest tam łatwo o pracę bo na każdym rogu jest jakaś firma ale i tak z Kielc ludzie uciekają. Z Buska młodzież ucieka bo to jest dziura i można tu tylko mieszkać na starość itp bo nie ma możliwości dla ludzi młodych. Niestety musimy stawiać na uzdrowiska lub przedsiębiorstwa które nie będą zagrażać prawom uzdrowiskowym.
  Pan Szydłowski miał pomysł uniwersytetu w Żernikach ale kto by chodził na wieś na studia?? Więc ten pomysł byłby lepszy by w Busku powstał jakiś uniwersytet.

 21. . pisze:

  Portal dla debili

 22. Cesarz jest nagi a naczelny mądry inaczej pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=Wv-JZnrTZbc

 23. Do . 9 marca 2020 o 23:19 pisze:

  To znaczy, że ty też jesteś debil, skoro tu wchodzisz czytasz i komentujesz.

 24. Policjant, który potrącił pieszego na pasach pozostaje na wolności pisze:

  Sprawca to policjant zatrudniony w Starachowicach. Nie zatrzymał się na przejściu i jadąc z dużą prędkością potracił 34-letniego mężczyznę. W wyniku uderzenia poszkodowany doznał wielonarządowych obrażeń, obecnie jego stan jest ciężki.
  http://www.radio.kielce.pl/pl/post-101498

 25. Elo pisze:

  Do powyżej spuszczasz się przy wklejaniu linków o tym policjancie czy co??

 26. do Elo pisze:

  Spuszczasz się a co to znaczy? Ja się zastanawiam czy policjant który dusił radnego Łukasza nie był też na narkotykach? Czy jego przebadali na narkotyki? czy mu zrobili badanie psychiatryczne?

 27. do Elo pisze:

  Nazwać duszenie klamrą to tak, jak nazwać kradzież tymczasową pożyczką.

 28. do Elo 2 pisze:

  To czemu nie zbadali policjanta? Tak na wszelki wypadek.

  Jeśli nie był naćpany, to powinien był sam zaproponować poddanie siebie testom, by rozwiać wątpliwości.

 29. Elo pisze:

  To jest już twoja sprawa że nie chcesz tego nazwać KLAMRA ale przeczysz faktom

 30. do Andrzeja pisze:

  Wpiszcie w wyszukiwarkę Radio Kielce Busko elektryczne busy

  Przed 3 laty burmistrz też obiecywał elektryczne busy. I co z tego, o czym wtedy bajdurzył w RK jest w rzeczywistości?

 31. do Elo pisze:

  radio.kielce.pl/pl/post-87391

  Tu masz artykuł, iż Szumi nie NIE był pod wpływem narkotyków.

 32. do Elo pisze:

  Widzę postęp: zmnieniłeś/aś już wersję z „był naćpany” na „może był naćpany”

 33. do klakiera Sikory pod pseudonimem Ela pisze:

  Taka „Ela” z ciebie, jak ze mnie baletnica.

  Też nie lubię PiSu, ale sugerujesz, że wszystko w Radiu Kielce to kłamstwa? Sugerujesz, iż te busy to niby nie tamtejsze? A może wirtualne? No to zaskoczę Cię, bo po wizycie w Końskich stwierdzam, iż jeżdżą tam busy. Takie, jak na zdjęciach.

 34. Ela pisze:

  Ale nie chodzi mi o ten artykuł bo też byłam w Konskich i widziałam.
  Ale chodzi mi o niby artykuł gdzie zwykły troll pisze

  Ile warte są słowa Burmistrza?
  10 MARCA 2020 O 13:57
  Wpiszcie w wyszukiwarkę Radio Kielce Busko elektryczne busy

  Przed 3 laty burmistrz też obiecywał elektryczne busy. I co z tego, o czym wtedy bajdurzył w RK jest w rzeczywistości?

  Przecież to wszystko kłamstwa są!
  Wtedy była zmowa PISu z przeciwnikami Sikory.
  I z naszego Łukasza zrobili narzędzie do czynów A później nazywali to morderca!!!
  Pisowscy kłamcy obrońcy pedofilskiego kościoła.
  I nie jestem żadnym kakierem psycholu

 35. Ela pisze:

  Radio Kielce łże jak PIS i podefilski Kościół!!!!!

 36. do Elo pisze:

  Skoro testy nie wykryły u Szumiego narkotyków, nie był pod wpływem alkoholu do dlaczego dziwnie się zachowywał w te ostatnie dni? Może dlatego, że ktoś go szprycował jakimś psychotropem, coś w stylu pigułka gwałtu. Człowiekowi odbiera świadomość, choć jemu się wydaje , że jest w porządku i na zewnątrz wygląda normalnie. Laboratoria służb specjalnych mają różne środki pomocne do eliminowania niewygodnych osób. Jeśli nie zrobiono testów krwi Szumiego na te specyfiki to albo spieprzono sprawę albo zaniechano tego celowo. Stara rzymska zasada mówi, że sprawcy szukać należy wśród tych, którzy skorzystali na danym zdarzeniu. Resztę proszę sobie dopowiedzieć samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl