RADIO BIAŁYSTOK: W Suwałkach będą autobusy na gaz - miasto za 4 mln z własnych pieniędzy kupi 12 pojazdów - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RADIO BIAŁYSTOK: W Suwałkach będą autobusy na gaz – miasto za 4 mln z własnych pieniędzy kupi 12 pojazdów – a w Busku?

20 lutego 2020 | Radio Białystok / Radio Kielce 19.02.2020 / Jarosław Kruk 20.02.2020 | | 6 komentarzy

Firmy Autosan i Solaris Bus wygrały w Suwałkach przetarg na sprzedaż 12 autobusów na gaz ziemny CNG. Autobusy trafią do Suwałk pod koniec tego roku. – informuje za Radiem Białystok Radio Kielce

Autobusy Solaris jeżdżą również po ulicach Kielc. / fot. Jarosław Kruk

Miasto kupi autobusy w ramach projektu „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki – III etap”. Cały projekt ma być zrealizowany za 30 mln zł. 23,5 mln zł pochodzi z UE, zaś 2,5 mln zł z budżetu państwa. Resztę dołoży samorząd.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego pod koniec 2019 roku była dostawa 15 fabrycznie nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Miasto zamierzało kupić 3 autobusy typu midi, 11 autobusów typu maxi oraz 1 autobus typu mega.

Jak poinformował magistrat, 11 autobusów typu maxi dostarczy firma Autosan za kwotę 14,368 mln zł, zaś 1 autobus typu mega dostarczy firma Solaris Bus za kwotę ok. 1,783 mln zł.

W Suwałkach będzie system roweru publicznego

W ramach projektu miasto wdroży również miejski system roweru publicznego. System obejmie 12 stacji rowerowych, na których będzie po 10 rowerów. 3 stacje będą przystosowane do ładowania rowerów elektrycznych, których będzie 10 sztuk. Każda stacja będzie wyposażona w terminal i stojaki.

Miasto przebuduje też infrastrukturę do obsługi transportu miejskiego oraz poprawy bezpieczeństwa pasażerów. Projekt zakłada również budowę stacji na gaz CNG. Na te dodatkowe elementy projektu będą… – cały artykuł na źródłowej stornie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Jak czytamy w artykule – cały projekt poprawy jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki ma być zrealizowany za 30 mln zł. Z tej kwoty 23,5 mln zł pochodzi z UE, zaś 2,5 mln zł z budżetu państwa. Resztę  – 4,0 mln dołoży samorząd Suwałk. Jak informuje Wikipedia Suwałki w 2010 r. liczyły 69 527 mieszkańców, czyli ponad 2x więcej niż cała Gmina Busko-Zdrój (32 438  w 2017).

Wychodzi więc, że za cenę 4,0 mln zł z miejskiej kasy kojarzone z  polskim biegunem zimna Suwałki będą miały zmodernizowany transport publiczny.
Czy aby więc władze słonecznej gminy Busko-Zdrój nie mogłyby wzorem Suwałk zainwestować w stworzenie sprawnego, ekologicznego i wygodnego transportu zbiorowego na swoim terenie?

Zaglądając do Planu postępowań opublikowanego pod koniec stycznia wiadomo, że buskie władze samorządowe zaplanowały kolejne milionowe inwestycje. I tak na przykład zamierzają wydać z miejskiej kasy 4,5 mln na rewitalizację dwóch domów przy ulicy Bocznej i 9,0 mln na kładkę nad ulicą Rokosza. Warto więc zadać sobie dwa pytania – pierwsze: – ile osób będzie korzystać z tych inwestycji? drugie: – czy buski samorząd nie powinien w pierwszej kolejności pomyśleć o komforcie ogółu mieszkańców i jeśli chodzi o transport publiczny zadbać o wprowadzenie miasta i gminy ze złotą monstrancją w herbie w XXI wiek ?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “RADIO BIAŁYSTOK: W Suwałkach będą autobusy na gaz – miasto za 4 mln z własnych pieniędzy kupi 12 pojazdów – a w Busku?”

 1. Do redakcji pisze:

  Kolejny plan to elektryczne busy – które jeździłby zarówno na terenie miasta, jak i w strefach podmiejskich. To powiedział Pan burmistrz W.Sikora w wywiadzie dla Tygodnika Ponidzie opublikowanym 7 lutego tego roku.

  http://tygodnikponidzia.pl/waldemar-sikora-wywiad/

  Więc plany są i są chęci bo komunikacja miejska jak i pod miejska w gminie Busko jest bardzo potrzebna i tylko trzeba to zrobić z głową.
  Zakupić z 3 małe autobusy nisko podłogowe albo podobne solarisy jak na zdjeciu hybrydy lub elektryki czy wodór by jeździły zarówno po mieście jak i po wsiach w naszej gminie.

 2. klops pisze:

  Tylko kto nimi będzie jeździł. Z tego co wiem to z uruchomionej komunikacji miejskiej w tym roku korzysta kilka osób. Kolejny przykład na to że infobusko jest oderwane od rzeczywistości i realnych problemów mieszkańców. Busko to nie Białystok.

 3. Łukasz Nowak pisze:

  Po pierwsze: artykuł jest wprawdzie za radiem Białystok, lecz dotyczy SUWAŁK.

  Po drugie: nie jeżdżą, bo jest idiotyczna trasa. Linia nie dociera do takich generatorów ruchu, jak szpital powiatowy, PH Mieleniewscy, Kaufland, Mrówka, Słoneczny ****.

  Po trzecie: nie jeżdżą, bo nie ma kursów wieczornych i sobotnich, którymi większość byłaby skłonna jeździć na zakupy, gdyby trasa była wydłużona do celów z punktu 2.

  Po czwarte: nie jeżdżą, bo nie ma wystarczającej informacji na mieście, bodaj większość mieszkańców nawet o niej nie wie.

 4. Krystian pisze:

  A w Busku dalej ch… Bo łapówy lecą żeby transport byl w rękach prywatnych. Tak jak i pkp i dojazd do innych miast.

 5. Hah pisze:

  Nowak już zamknij się.Obrażasz ludzi i piszesz jakieś nierealne pierdoły to nie dziw się że admini grupy usunęli ci posty

 6. zez pisze:

  po co w Busku autobusy. bredni nie da się słuchać. busiki a”la melex w liczbie 6 wystarczy na całą gminę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl