RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej - buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej

12 lutego 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 10.02.2020 / Jarosław Kruk 12.02.2020 | | 13 komentarzy

W Busku-Zdroju kosztem ponad 4,5 miliona złotych powstanie Ośrodek Aktywności Społecznej. Na ten cel zostaną zaadaptowane usytuowane przy ulicy Bocznej blisko stuletnie budynki. Obecnie władze gminy ogłosiły przetarg na inwestycje. Oferty można zgłaszać do 27 lutego. Planowanie zakończenie prac to koniec stycznia przyszłego roku. – informuje Radio Kielce

Modernizacja budynków przy ulicy Bocznej to jeden z elementów rewitalizacji miasta. Obiekty pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Do tej pory stanowiły zasób mieszkań socjalnych. Jednak z uwagi na zły stan techniczny nie nadają się do dalszego użytkowania. Jak informuje Tomasz Mierzwa – specjalista do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju ze względu na atrakcyjną lokalizację blisko centrum i możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na gruntowny remont obiektów, zrodził się pomysł aby zaczęły one pełnić nowe funkcje społeczne, edukacyjne oraz kulturalne. Zaś dotychczasowi lokatorzy otrzymali lokale zamienne.

Budynki zostaną przebudowane, rozbudowane i nadbudowane o jedną kondygnację. Zostaną wyposażone we wszystkie media oraz przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jeden z budynków ma być przeznaczony dla organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które do tej pory nie miały swojego lokum. Z pomieszczeń będą mogli korzystać także seniorzy z klubu senior plus. Z kolei drugi budynek ma być przeznaczony do… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Pod koniec stycznia ratusz ogłosił Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r. i oto władze przystąpiły do realizacji pierwszego punktu tego harmonogramu:

Lp. Przedmiot zamówienia Rodzaj zamówienia (roboty budowlane, dostawy, usługi) Przewidywany tryb lub inna procedura udzielenia zamówienia Orientacyjna wartość zamówienia brutto (w zł) Przewidywany termin wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym
1 Adaptacja budynków przy ul. Bocznej na cele społeczno-kulturalne wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu w ramach Projektu „Rozwój społeczno-gospodarczy, fizyczny i przestrzenny Miasta Busko- Zdrój poprzez działania rewitalizacyjne” Roboty budowlane Przetarg nieograniczony 4 520 000,00 I kwartał 2020r

Orientacyjna wartość zamówienia to ponad 4,5 miliona. Duża kwota – w przybliżeniu pół kładki nad Starkiewicza lub 1/5 mega tężni. Z mojego inżynierskiego doświadczenia wiem, że remontowanie starych budynków to baaardzo kosztowna inwestycja, dużo droższa od postawienia czegoś całkiem od nowa. Normalnie robi się tak w przypadku wyjątkowej wartości obiektów. Przy innych budowlach najczęściej stawia się je od początku, z zachowaniem ich pierwotnego wyglądu. Przykładem takiego działania w Busku-Zdroju jest choćby sanatorium Słowacki  przy alei 1 Maja, obok Sanato. Tam stary, zmurszały  obiekt został zastąpiony przez nowy, odbudowany od zera z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii.

Zgadzam się z opinią pana Tomasza Mierzwy – specjalisty do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, pełnomocnika burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój, w tym, że przedmiotowa działka ma wyjątkowo atrakcyjną lokalizację w centrum miasta. Ale nie przemawia do mnie zupełnie – właśnie z powodu lokalizacji oraz z przedstawionych skrótowo racji ekonomicznych – pomysł magistratu by przywracać do życia to co jest – małe, ciasne, archaiczne – kosztem 4,5 miliona złotych. Te obiekty były sensowne 100 lat temu ale nie w dzisiejszych realiach.

Uważam, że miasto pretendujące do miana lokalnej metropolii, przy możliwościach finansowych jakie wydaje się posiada, patrząc na dotychczasowe inwestycje i te planowane, mogłoby i powinno pokusić się o bardziej efektywne i reprezentacyjne wykorzystanie tej przestrzeni.

Willa od strony UMiG wydaje się mieć wartość historyczną i należałoby ją zachować, wkomponowując ją na przykład w nowe założenie. Zrobiono tak choćby w Krakowie przy budowie Galerii Kazimierz  – kilka starych budynków rzeźni zachowano, odrestaurowano i włączono w nowe założenie architektoniczne.
Drugi budynek przy ulicy Bocznej takich walorów raczej nie posiada i może warto by zastąpiło go coś nowoczesnego i funkcjonalnego. Przykładem takiego działania jest w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie hotel Bristol.

W ramach Budżetu Obywatelskiego działania o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych poddaje się wielostopniowej demokratycznej weryfikacji a przy inwestycjach kilku, kilkudziesięciomilionowych mieszkańcy stawiani są wobec faktów dokonanych. Szkoda, że niestety przy planowaniu ważnych inwestycji władze samorządowe nie konsultują się z mieszkańcami i nie biorą pod uwagę ich opinii.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej”

 1. Kto bogatemu zabroni? pisze:

  Kto bogatemu zabroni?

 2. Fredudowska pomyłka pisze:

  Na dzisiejszej sesji (http://www.busko.com.pl/xviii-sesja-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-transmisja-live,,3,1,1,4,29976,n.html) Waldemar zatytułował pana Mierzwę wice burmistrzem, którym przecież de iure już od roku nie jest.

 3. Buskowianin pisze:

  Coś dla przypomnienia z 2012 roku. Pamiętacie „słynny” szalet za prawie pół miliona złotych? Za taką kasę to by piękny dom postawił, a tu taki ot szalet mamy… Tylko…

  https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/12531-budowa-toalety-publicznej-w-busku-zdroju.html

  https://dl.umig.busko.pl/bip/zp/20120629/informacja_o_wyborze_zp271_22_2012.pdf

 4. Piotrek pisze:

  Gdzie tu sens remontować takie rudery? Czy nie lepiej zburzyć i postawić coś od nowa?

  Po drugie ta kwota robi wrażenie. Mając działkę to za 500, 600 tysięcy złotych można piękny, duży dom postawić. Za 4,5 miliona to by było z 7, może 8 pięknych domów. A tu będzie remont dwóch starych ruder. Czy to jest mądre i racjonalne wydawanie publicznych pieniędzy?

 5. SZOK!!!!!!! pisze:

  Czy mam rozumieć że to coś ta kostka przy światłach na Kościuszki to jest SROC ZA KTÓRY MIASTO ZAPŁACIŁO PÓŁ MILIONA?!

 6. Hahahaha pisze:

  Oj Buskowianin no ja wolę ten kibel niż ten cud Wasawicza co cały czas się psuł i był demolowany aż go na zdrój wywalili

 7. Do Hahahaha pisze:

  To skoro był taki zły jak piszesz, to po co go dali na Zdrój? Żeby antyreklamę Busku robił i żeby był wstyd przed kuracjuszami?

 8. Hahahaha pisze:

  Bo na 1 Maja młodzież nie prześladuje tak jak na żulu

 9. Kazek pisze:

  W Chmielniku za 5 mln powstała nowoczesna hala sportowa a w BZ za 4,5 mln jakieś gówno

 10. ekonom pisze:

  Sikora sie spieszy, wszystko chce rozgrzebac, pozaczynac, nabrac kredytow, a potem juz nie bedzie wyjscia i trzeba bedzie konczyc, wiec bedzie mial co robic do konca kadencji. Zajebie finansowo Busko na maxa, ustawi kolesi, itd., a potem odejdzie i bedzie mial to w dupie, ze nam mieszkancom zostana kredyty na 20 i wiecej lat.

 11. ekonom pisze:

  Jego nie bedzie na stolku burmistrza, a my jeszcze wiele lat bedziemy ponosic konsekwencje tego, co teraz robi, bedziemy cierpiec przez niego. Na dodatek jego nastepcom beda glowy trzeszczec skad wziac kase na rozne potrzeby, z czego splacac dlugi itd., a on sie bedzie smial w duchu, ze wydymal Busko i jego mieszkancow…

 12. […] RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na O… […]

 13. […] RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na O… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl