RK: Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych – a w Busku?

14 stycznia 2020 | Radio Kielce Magdalena Galas-Klusek 13.01.2020 / Jarosław Kruk 14.01.2020 | | 1 komentarz

Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych. Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie 7 zadań o wartości 17 mln zł. Nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu, magistrat już w styczniu ogłosił przetargi na 4 drogi. informuje Radio Kielce

„Konecka” pokrywa kanałowa znamienitej firmy, Koneckich Zakładów Odlewniczych -praktyczny pomysł wart wykorzystania w Busku / fot: bonczek_hydroforgroup ; Wikipedia

Burmistrz Krzysztof Obratański podkreśla, że powstanie całej sieci długo oczekiwanych dróg gminnych jest jednym z jego priorytetów. Burmistrz zabiega o powstanie nowych tras, które do tej pory były jedynie nieutwardzonymi, drogami gruntowymi, chodzi m.in. o ul. Warsztatową, Źródlaną i Izabelowską, nieopodal cmentarza.

– Wiemy, że rozstrzygnięcie konkursowe będzie na przełomie marca i kwietnia. Natomiast już dzisiaj mamy wiedzę, że pierwszy etap postępowania konkursowego mamy za sobą i wypadł dla nas korzystnie – mówi Krzysztof Obratański.

Burmistrz nie czeka na wynik konkursu i ogłasza przetargi. Jak mówi znalezienie wykonawców zimą jest dużo łatwiejsze, z drugiej strony wyniki przetargu będą… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Zapobiegliwość godna naśladowania. Podzielam zdanie burmistrza Końskich, że z perspektywy rozwoju miasta i gminy jednym z głównych priorytetów jest rozwój infrastruktury komunikacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji istniejącej sieci. Wiele dróg gminnych aż prosi się o poszerzenie, choćby ze względu na bezpieczeństwo jej użytkowników. Ogromnie wzrosła liczba aut a parametry dróg, w szczególności ich szerokość nie zmieniły się. To sprawia, że w wielu miejscach by auta mogły się bezpieczne minąć kierowcy muszą zjeżdżać na pobocze. Z racji braku chodników poruszający się nimi piesi również są zagrożeni potrąceniem. Tę sytuację znają dobrze mieszkańcy choćby Zbludowic czy Siesławic. Skoro są dostępne rządowe dotacje może warto pomyśleć o poszerzeniu istniejących traktów, choćby na newralgicznych odcinkach.

By skorzystać z rządowego dofinansowania zapewne potrzebny jest wkład własny. Dobrze jest więc posiadać odpowiednie rezerwy pieniężne. Dlatego uważam, że rozsądniej byłoby moim zdaniem zrealizować zamiast bardzo dużej i bardzo drogiej tężni jedną lub kilka mniejszych, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować choćby na przykład w poszerzenie dróg lokalnych.

Szukając do artykułu grafiki związanej z Końskimi natknąłem się na „koneckie” pokrywy kanałowe. Ciekawa i użyteczna forma marketingu zewnętrznego, stosowana od lat w wielu miejscowościach. Znam osoby, których hobby jest kolekcjonowanie zdjęć takich właśnie niestandardowych włazów. Zrodziło się więc pytanie – czy w Busku-Zdroju zamiast leżących płaskorzeźb dedykowanych słonecznemu miastu ze złotą monstrancją w herbie nie lepiej było zamontować w wybranych miejscach tego typu ozdobne pokrywy. Byłoby taniej, przyjemnie i pożytecznie, a tak to jest tylko droga sztuka dla sztuki.

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych – a w Busku?”

 1. Zenek pisze:

  Rewitalizacja zieleni w Busku odbywała się w 2018 roku.
  Wtedy też zainstalowano te tarcze ze słońcem – stojące i leżące.

  https://www.umig.busko.pl/images/sampledata/dzialania_gminy/inwestycje_gminne/rozwoj_terenow_zielonych/2019/20_nowa_na_18grudnia_2018_Zielen_Busko-Zdroj.pdf

  Chodzi mi jednak o te leżące. Zwróćcie uwagę na to, co jest na nich przedstawione. Oprócz tego, nazwijmy to słońca, to widnieje tam plan Buska. Na dole planu widać wyraźnie Nowy Park Zdrojowy, a w nim widnieje coś na kształt walca.

  Czy to jest powstająca dopiero teraz tężnia???
  Jeśli tak, to skąd dwa lata temu, projektując te tarcze i wykonując je w odlewni wiedziano, że tężnia NA PEWNO powstanie i zostało to wkomponowane w plan parku???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl