RK: W Busku-Zdroju powstanie kolejne publiczne przedszkole – otwarcie we wrześniu | JKR: ex Smerfuś: 1,3 mln, OAS: 4,5 mln, Willa Polonia: 4,0 mln, a budynek AKS ileś+... 8,0 mln! Kto zabroni bogatemu? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Busku-Zdroju powstanie kolejne publiczne przedszkole – otwarcie we wrześniu | JKR: ex Smerfuś: 1,3 mln, OAS: 4,5 mln, Willa Polonia: 4,0 mln, a budynek AKS ileś+… 8,0 mln! Kto zabroni bogatemu?

27 kwietnia 2022 | | | 17 komentarzy

Ponad 40-letni, piętrowy budynek przy ulicy ppłk „Srogiego” w Busku-Zdroju , w którym przez wiele lat funkcjonowało przedszkole Smerfuś, przejdzie niebawem gruntowny remont. W obiekcie o powierzchni ponad 600 m2 powstanie kolejne, trzecie już w mieście publiczne przedszkole. Wartość inwestycji to ponad 1,3 mln zł.informuje portal Radio Kielce

>>> W Busku-Zdroju powstanie kolejne publiczne przedszkole – otwarcie już w tym roku  <<<
busko.com.pl [26.04.2022]: – 22 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, pomiędzy reprezentującym gminę Burmistrzem Waldemarem Sikorą a Firmą „Zakład Remontowo – Budowlany Henryk Szafraniec” zawarta została umowa na realizację inwestycji pn. „Przebudowa budynku przy ul. Płk. Srogiego w Busku-Zdroju na potrzeby przedszkola”.♂

Mowa o budynku stojącym u zbiegu ulic „Srogiego” i Różanej ♂, który gmina niedawno odzyskała od poprzedniego najemcy. Do lat 90. XX funkcjonowało w nim Przedszkole i Żłobek Samorządowy Nr 1. W następnych latach miało w nim swoją siedzibę niepubliczne przedszkole Smerfuś, żłobek Smerfik oraz Pierwsza Niepubliczna Szkoła Podstawowa.

Wikipedia: Wacław Ćmakowski ps. Srogi (ur. 18 sierpnia 1902 w Jędrzejowie, zm. 28 października 1968 tamże) – w okresie II Rzeczypospolitej oficer zawodowy Wojska Polskiego, podczas II wojny światowej dowódca Obwodu Busko AK.Urodził się 1902 roku w Jędrzejowie. W latach trzydziestych XX w. pełnił służbę w stopniu kapitana w 9 pułku piechoty Legionów w Zamościu. Z jednostką tą walczył w kampanii wrześniowej. W jej trakcie został awansowany do stopnia majora. W czasie bitwy o miejscowość Klasztor koło Zamościa został ranny w nogę. Trafił do szpitala w Zamościu, z którego następnie podleczony został wykradziony przez harcerzy i sanitariuszy.

W maju 1940 roku Komenda Okręgu Radomsko-Kieleckiego ZWZ „Jodła” mianowała go na stanowisko komendanta Obwodu ZWZ Busko „Borsuk”. Podlegały mu Podobwody: „Bór” – Busko, „Chryzantema” – Chmielnik, „Storczyk” – Stopnica, „Konwalia” – Nowy Korczyn i „Słonecznik” – Szydłów.

Major Srogi prócz dowodzenia całością walki z okupantem kierował też bezpośrednio szkoleniem w tajnych szkołach podoficerskich AK i był komendantem Szkoły Podchorążych AK w Obwodzie Busko „Borsuk”.

W 1944 r., w ramach przygotowań do akcji „Burza” Srogi kierował koncentracją oddziałów leśnych AK i BCh w Janinie. Do planowanego zdobycia szturmem Buska-Zdroju nie doszło, gdyż Niemcy w nocy z 5 na 6 sierpnia opuścili miasto bez walki, późnym popołudniem oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz czołówka armii radzieckiej wkroczyły do miasta[1].

Pod koniec sierpnia 1944 roku mjr Wacław Ćmakowski został awansowany do stopnia podpułkownika i przeniesiony do Sztabu Obwodu Radomsko-Kieleckiego „Jodła”.

Od końca wojny do 1956 r. ppłk Srogi ukrywał się przed agentami Urzędu Bezpieczeństwa. Dopiero po 1956 r. zamieszkał w rodzinnym Jędrzejowie w domu przy ulicy 14 Stycznia.

Zginął śmiercią tragiczną w nocy 28 października 1968 r. w Jędrzejowie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

24 marca 1997 r. Rada Miejska w Busku-Zdroju nadała byłej ulicy Marcelego Nowotki imię ppłk. Srogiego.

Gmina podpisała już umowę z wykonawcą remontu. Jest to firma „Zakład Remontowo-Budowlany Henryk Szafraniec”. Jak informuje burmistrz Waldemar Sikora, zakres prac jest duży. Inwestycja obejmie roboty wewnętrzne remontowo-budowlane.

– M.in. w postaci wymiany instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wymianę kotłowni gazowej, stolarki okiennej, a także instalacji wodno-kanalizacyjnej. Znajdą się w nim cztery oddziały dla około 100 dzieci – mówi. Prace zostaną w całości sfinansowane z budżetu gminy.

>>> Nowe autobusy przyjechały do kieleckiego MPK  <<<
Radio Kielce [27.04.2022]: – Nowe autobusy dotarły do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Jak informuje Bogdan Latosiński, przewodniczący rady nadzorczej większościowego udziałowca MPK, spółki Kieleckie Autobusy, tabor wzbogacił się o 11 pojazdów firmy MAN. Koszt zakupu wyniósł ponad 15 mln zł. – Pięć autobusów to pojazdy zasilane gazem CNG, natomiast sześć pozostałych jest wyposażonych w niskoemisyjne silniki diesla, spełniające najnowsze normy Euro 6. To doskonałe samochody, posiadające wszystkie najnowsze udogodnienia i klimatyzację. To bardzo dobra informacja dla pasażerów. W najbliższych dniach autobusy…♂

Burmistrz przyznaje, że zapotrzebowanie na miejsca dla dzieci w wieku przedszkolnym jest spore. Powstaną także dodatkowe miejsca pracy.

– Rozpoczęliśmy procedury związane z wyłonieniem dyrektora placówki, pedagogów oraz kadry, zespołu do obsługi placówki. Z kolei nabór dzieci z terenu gminy zostanie ogłoszony w czerwcu.

Remont wewnątrz budynku ma się zakończyć do końca… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce


○ 27.04.2022 r., Busko-Zdrój: Budynek po byłym przedszkolu „Smerfuś” u zbiegu „Srogiego” i Różanej♂ / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl


Jarosław Kruk: Porównując ceny 4 wybranych realizacji mocno zastanawia mnie bardzo wysoka wartość budowy „bunkra” AKS 1947 przy ul. Kusocińskiego.

○ ex Smerfuś: 1.3 mln,  OAS: 4.5 mln,  Willa Polonia: 4,0 mln, a budynek AKS ileś+….8,0 mln!◙ Podobne informacje:

RK: W Pińczowie przyjęto budżet inwestycyjny lub beznadziei | JKR: W Pińczowie na Budżet Obywatelski 800tys., w Busku tylko 270tys.

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: +8 mln! Czy warto przepłacać?

RK: 🟥 Fatum nad stadionem w Busku-Zdroju

List do Redkacji: ? Panie Burmistrzu Sikora kiedy nastąpi ukończenie budowy budynku na stadionie AKS?

RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej

Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora

RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł

Pa pa Smerfuś?! Pa pa Smerfik?! [AKTUALIZACJA]

ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA]

Smerfuś: otwarte spotkanie dyrekcji i pracowników przedszkola z rodzicami, mieszkańcami i mediami 13.05.2020 [VIDEO/FOTO]

UMiG: Spór o „Smerfusia” – oświadczenie

TP: „W rażący sposób stwierdza Pan nieprawdę i pomawia mnie o zaniedbania” – dyrektor przedszkola „Smerfuś” odpowiada na zarzuty burmistrza

🟥 Anna Mazur: „Burmistrz nęka nas nadal stosując nieprzewidywalne, bezprawne działania”. Dramatyczny apel o pomoc dyrektor „Smerfusia” [AKTUALIZACJA]

Bcpl: Kolejne buskie przedszkole z kłopotami – Językowa Akademia Przedszkolaka bez placu zabaw?

TP: „Wypowiedzenie umowy jest bezprawne” – kłopoty kolejnego przedszkola w Busku

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] | 🟥 JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?

Radny Dariusz Kisiel: 37 mln na teatr dla kukiełek, a tylko 3 mln na na uzbrojenie terenów produkcyjnych. Czy tak powinna wyglądać strategia rozwoju tego miasta? | JKR: „Twoja twarz brzmi znajomo”

eM: Olbrzymie tereny inwestycyjne w Kielcach? Radni Porozumienia przedstawili swój pomysł – a w Busku?

Będzie łatwiej w Kielcach na Boh. Warszawy. Powstaje tam zawrotka | DK>JKR: „Jak będziesz tamtędy jeździć to zawsze pomyśl, że to tak naprawdę dzięki tobie”

 


TVN: 🟥 ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności

@: Niepokorni do wariatkowa. Schizofrenia bezobjawowa

doRZ: Śmierć dziennikarki Polsatu. Miała posiadać dokumenty o pedofilii – a…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

17 odpowiedzi na “RK: W Busku-Zdroju powstanie kolejne publiczne przedszkole – otwarcie we wrześniu | JKR: ex Smerfuś: 1,3 mln, OAS: 4,5 mln, Willa Polonia: 4,0 mln, a budynek AKS ileś+… 8,0 mln! Kto zabroni bogatemu?”

 1. krecz pisze:

  A ja patrzac na Pana zachowanie na spotkaniu w gminie powiem tak Holandia i Szwajcaria to dobre miejsce dla takich krzykaczy jak Pan. Co do inwestycji i Pana porównania nawet nie bede sie znęcał nad panem!!! Smerfus oj boli redaktorku ze jednak bedzie a tak bylo kra kra kra hihi i to tylko za 1.300000 da sie tanio da

 2. do krecz pisze:

  Dokładnie jest tak jak mówisz, gdyby przedszkole nie powstało pseudo redaktorek by pisał, że źle bo nie ma, powstanie też źle, co do merytoryki wystąpień na zebraniach to szkoda gadać.

 3. xyz pisze:

  Dajmy spokoj Panu Redaktorowi na spotkaniu udowodnil jak to „merytorycznie” nie kopmy lezacego rozmawia niech sobie pisze moze w tym sie spelnia aczkolwiek odradzam wystapienia publiczne

 4. dokładnie pisze:

  Wszystko w wyniku przetargu. Nie da sie bardziej klarownie wyłaniać wykonawców. Ale pewnie pan redaktorek wie i powie nam wszystkim jak można było uzyskać inne ceny w przetargu publicznym nieograniczonym.

 5. dokładnie pisze:

  Wszystko w wyniku przetargu. Nie da sie bardziej klarownie wyłaniać wykonawców. Ale pewnie pan redaktorek wie i powie nam wszystkim jak można było uzyskać inne ceny w przetargu publicznym nieograniczonym.

 6. do powyzej pisze:

  Redaktor wie i powie rowniez poda przyklady z Holandii badz Szwajcarii jak na zebraniu… Czlowiek orkiestra… az nie moge spojrzec w lustro ze na wyborach nie zaglosowalem na tego czlowieka

 7. KTO ZABRONI BOGATEMU pisze:

  Czy dobrze rozumiem „RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: +8 mln! Czy warto przepłacać?”, to 8 mln Pan UMIG zgodził się zapłacić, za dostawienie tego „pięterka” nad wybudowaną przez poprzednią ekipę bazową część główną?! Jeśli tak to zanosi się chyba na to, że w BZ będziemy mieć kolejny „NAJ” obiekt. Po NAJdroższej tężni, NAJpotrzebniejszej kładce na Górkę, powstaje NAJdroższe chyba zaplecze sportowe biorąc pod uwagę jednostkową cenę metra kwadratowego i uwzględniając klasę buskiej drużyny piłkarskiej.

 8. Ave Cezar! pisze:

  8 mln na samo dokończenie rozpoczętego budynku dla AKS1947, natomiast na Budżet Obywatelski na rok 2022 dla mieszkańców całej gminy tylko 270 tys.? Tak jest napisane tu: https://infobusko.pl/rk-w-pinczowie-przyjeto-budzet-inwestycyjny-lub-beznadziei-jkr-a-w-busku/ W Rzymie cesarz ludowi zapewniał igrzyska i chleb. W Busku igrzyska szykują, ale chyba o chlebie trudno mówić, bo te 270 tys to raczej okruszki chleba.

 9. Rekord Ginesa pisze:

  Czy przypadkiem ten „bunkier” AKS (jak pisze Redaktor) nie jest jeszcze droższy niż kosztująca 9,5 miliona i budzącą duże emocje i kontrowersje „zardzewiała kładka” (jak pisze Redaktor) na Górkę?

 10. "By żyło się lepiej" (wiadomo komu) pisze:

  Czy to ważne ile kasy pójdzie w stadion? Ważne, że rodzony braciszek Sikory, Marian Sikora, który całe lata mieszkał w Rzeszowie zawitał nagle do Buska i cyk, dostał stanowisko kierownika stadionu. O ile mi wiadomo, takiego stanowiska nie było i zostało ono stworzone na tę okoliczność?

 11. Do Krecza pisze:

  Cieszy, że będzie przedszkole. Cieszy, że będzie żłobek (w starej pralni chemicznej!). Szkoda, że w 2 lata po planowanym zamknięciu Smerfusia. Gdyby właścicielka nie przeniosła swojej działalności na Sikorskiego to na terenie Buska nie byłoby żadnego żłobka. Przez 2 lata. A można było wszystko ładnie zaplanować.
  Wstyd!

 12. Krecz pisze:

  Do mojej wypowiedzi;kolego dwa lata moze i dlugo ale będzie i taniej a co do wstydu ho ho mize sprawdz co tam zostawiono po sobie i jesli znasz slowo wstyd idz zobacz a potem oceniaj. I jeszcze jedno zeby zaplanowac trzeba umiec cos zdac wiesz ile to trwało rok. Wiec albo nie wiesz, o co chodzi albo jestes na uslugach

 13. Aaa pisze:

  Skąd brak chętnych na stanowisko dyrektora w nowym przedszkolu Sikory?

 14. Do Aaa pisze:

  Jak brak? Przecież jest już dyrektor – p. Beata Karbowniczek. Ogłoszenie o wyborze znajduje się na stronie UMIGu z dnia 29 kwietnia a poprawione 2go maja.

 15. Do powyżej pisze:

  Sory, przeoczyłem to info, głównie zdziwiło mnie, że konkurs był ogłaszany 2 razy na stronie umig i za pierwszym razem było brak kandydatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl