Bcpl: Kolejne buskie przedszkole z kłopotami - Językowa Akademia Przedszkolaka bez placu zabaw? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Bcpl: Kolejne buskie przedszkole z kłopotami – Językowa Akademia Przedszkolaka bez placu zabaw?

5 czerwca 2020 | busko.com.pl 04.06.2020 / Jarosław Kruk 05.06.2020 | | 24 komentarze

Tym razem chodzi o wypowiedzenie umowy dzierżawy działki na której znajduje się plac zabaw dla dzieci z Językowej Akademii Przedszkolaka. Racje stron – stanowisko burmistrza Sikory opublikowane na e-stronie UMiG 3 czerwca i odpowiedź na zawarte w nim zarzuty dyrektor przedszkola  JAP, pani Katarzyny Stachowicz-Pastuszka – publikuje portal busko.com.pl

Przedmiot dzierżawy – plac zabaw / fot. Jarosław Kruk

Stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój
w/s wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości komunalnej położonej w Busku-Zdroju
w rejonie os. Kościuszki, nr ewidencyjny 112/38 obręb 10, o pow. 800 m2
e-UMiG Busko-Zdrój, 3 czerwca 2020 r.

Kategorycznie zaprzeczam, jakoby wypowiedzenie dzierżawy w/w działki miało na celu pozbawienie Niepublicznego Przedszkola „Językowa Akademia Przedszkolaka” placu zabaw.

○ zdjęcia ze @strony Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wszelkie działania samorządu opierają się na realizacji misji społecznej, z uwzględnieniem ważnego interesu publicznego jak największej liczby mieszkańców gminy Busko-Zdrój. Podobnie jest także w tym przypadku. Działka, na której w tej chwili mieści się plac zabaw „Językowej Akademii Przedszkolaka” została włączona do realizowanego aktualnie zadania pn. „Zagospodarowanie terenów zielonych między os. T. Kościuszki a os. Pułaskiego”. Dzięki temu pomiędzy osiedlami powstaje kompleks rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowy, który będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, w tym również dla wychowanków przedszkola.

Przesłanką do wypowiedzenia umowy jest zarówno potrzeba wykorzystania wspomnianego terenu do realizacji ważnego celu publicznego jak również fakt, że dzierżawca użytkuje go sprzecznie z umową. Nie jest bowiem realizowany punkt (§2 pkt.2), który zobowiązuje go do udostępnienia placu zabaw dla dzieci z pobliskich osiedli poza godzinami pracy przedszkola. Potwierdza to dokumentacja fotograficzna zgromadzona w urzędzie. Wiele do życzenia pozostawia również samo utrzymanie placu zabaw, który jest zaniedbany, zarośnięty i wygląda jakby nie był użytkowany.

Umowa dzierżawy nr 119/2011, w wyniku której część mienia komunalnego została przekazana do użytku prywatnego „Językowej Akademii Przedszkolaka” w zasadzie dobiega końca (pozostał rok). Gmina pobiera z tego tytułu czynsz w wysokości 128, 96 zł miesięcznie (158,62 zł brutto).

Warto zaznaczyć, że przedszkole ma w swoim otoczeniu kilka innych placów zabaw, z których może korzystać realizując swoją działalność. Wystarczy w tej sprawie zwrócić się do gminy, która na uzgodnionych zasadach udostępni należący do niej teren z urządzeniami.

Waldemar Sikora

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój


fot: Językowa Akademia Przedszolaka

W dniu 4 czerwca br. właścicielka przedszkola Pani Katarzyna Stachowicz-Pastuszka przesłała do redakcji odpowiedź na zarzuty Burmistrza Waldemara Sikory dotyczące niewłaściwego użytkowania dzierżawionej nieruchomości.

W odniesieniu do stanowiska Pana Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój
w/s wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości komunalnej położonej w Busku-Zdroju  w rejonie os. Kościuszki, nr ewidencyjny 112/38 obręb 10, o pow. 800 m2

 • Czy próba wypowiedzenia umowy jest zgodna z prawem i zasadna?

Umowa dzierżawy działki na którym obecnie znajduje się plac zabaw Niepublicznego Przedszkola Językowej Akademii Przedszkolaka została zawarta na okres 10 lat na podstawie  Uchwały Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Od ponad 8 lat teren działki wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem i zawartą umową jako plac zabaw. Niestety pod koniec 2019 r. Pan Burmistrz wystosował pismo o rozwiązaniu umowy podając termin usunięcia wszystkich urządzeń i ogrodzenia do końca stycznia 2020 r. – podając jako przyczynę – ważny cel społeczny.    Pomimo, iż próba wypowiedzenia umowy była bezprawna organ prowadzony wraz z dyrekcją przedszkola próbował wyjaśnić na czym polega zdaniem Burmistrza „ważny cel społeczny” do chwili obecnej nie jest to jasne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w planach rewitalizacji terenów zielonych między os. Kościuszki i Pułaskiego widniał plac zabaw funkcjonujący przy naszej placówce.

 • Dlaczego Burmistrz próbował podwyższyć bezprawnie opłatę za dzierżawę placu zabaw?

Wypowiedzenie umowy okazało się bezprawne i zarazem nieskuteczne, dlatego kolejnym krokiem Burmistrza była cofnięcie decyzji o wypowiedzeniu dzierżawy przy jednoczesnej próbie podniesienia czynszu dzierżawy z  158,62 zł brutto na kwotę ponad 500 zł brutto tj. wzrost o ponad 200 % . Zwiększenie opłaty okazało się również bezprawne, z czego Burmistrz wycofał się.

 • Dlaczego Burmistrz zarzuca Językowej Akademii Przedszkolaka, że przedszkole nie udostępnia placu zabaw innymi dzieciom?

Burmistrz podczas trwającej pandemii postanowił po raz kolejny rozwiązać umowę, tym razem podając jako przyczynę, że przedszkole nie udostępnia  placu zabaw dla dzieci z pobliskich osiedli poza godzinami pracy przedszkola. Takie uzasadnienie okazało się również niezgodne z prawdą, ponieważ z placu zabaw korzystają dzieci a plac zabaw jest zamykany w okresie konserwacji urządzeń a także w okresie zimowym, wówczas dzieci z przedszkola również nie korzystają z niego ze względów bezpieczeństwa.

 • Czy plac zabaw jest zaniedbany, tak jak zarzuca to Burmistrz?

Nieprawdą jest również, że plac zabaw jest zaniedbany, coroczne kontrole Sanepidu nie wykazały uchybień. Teren placu zabaw jest monitorowany, ogrodzony i zawsze zadbany – natomiast nieskoszona obecnie trawa, która tak „żywo” została uwieczniona w „dokumentacji fotograficznej urzędu” wynika z niemożności wejścia na plac zabaw, ponieważ od kilku miesięcy wejście na plac zabaw jest ogrodzone i oznaczone jako Plac Budowy (gdzie oczywiście obowiązuje ZAKAZ WSTĘPU) przez wykonawców (na zlecenie Burmistrza).

Przedszkole nie interweniowało w tej sprawie, ponieważ ze względu na pandemię zgodnie z obowiązującym prawem nie można korzystać z placu zabaw dlatego też uznało, że może wstrzymać się z wykoszeniem trawy do czasu zakończenia prac wokół dzierżawionej działki i zniesienia zakazu korzystania z placów zabaw.

 • Czy Burmistrz swoim działaniem próbuje ograniczyć konkurencję niektórych niepublicznych przedszkoli na terenie Buska-Zdroju ?

Próba bezprawnego wypowiedzenia umowy zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie placówek i jest dowodem na brak zrozumienia potrzeb rodziców dzieci uczęszczających do niepublicznych przedszkoli.  Za rok kończy się umowa również w niepublicznym przedszkolu „Słoneczko”, czy tam również właściciele otrzymali już wypowiedzenie tak jak w przedszkolu „Smerfuś” i „Językowej Akademii Przedszkolaka”?

 • Czy Burmistrz wie, że dotacja dla niepublicznych przedszkoli od wielu lat była zaniżana i w związku z tym toczą się w Sądzie sprawy przeciwko Miastu i Gminie Busko-Zdrój ?

Niepubliczne Przedszkole Językowa Akademia Przedszkolaka potwierdza, że w tej sprawie toczy się postępowanie w Sądzie.”

 

Osąd w sprawie… – cały artykuł na źródłowej stronie busko.com.pl – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

TP: „Wypowiedzenie umowy jest bezprawne” – kłopoty kolejnego przedszkola w Busku

UMiG: Spór o „Smerfusia” – oświadczenie

TP: „W rażący sposób stwierdza Pan nieprawdę i pomawia mnie o zaniedbania” – dyrektor przedszkola „Smerfuś” odpowiada na zarzuty burmistrza

Smerfuś: otwarte spotkanie dyrekcji i pracowników przedszkola z rodzicami, mieszkańcami i mediami 13.05.2020 [VIDEO/FOTO]

ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

24 odpowiedzi na “Bcpl: Kolejne buskie przedszkole z kłopotami – Językowa Akademia Przedszkolaka bez placu zabaw?”

 1. Anna pisze:

  Jak się za coś odpowiada to powinno się o to dbać! a to siatka, a to budowa, a to śmo, a to owo, a trawa na placu zabaw do pasa! a proszę spojrzeć na przystanek w Wełczu, wiata co prawda nie została jeszcze odbudowana, ale trawa skoszona jest pięknie i równo! Da się?

 2. Prawda24h pisze:

  Czy Anna to tak naprawdę Michał M. lub ktoś nasłany przez niego?

 3. do powyżej pisze:

  oj tam, oj tam! czy dla Prawda24h ważniejsze jest czy komentarz napisała Anna, czy Michał M., czy Mariusz M., od tego co napisane?

 4. IZ pisze:

  Liczba chorych decyzji w miescie rosnie…Pan Sikora mysli ze bedzie uprawial dyktature i ze mu to na sucho wyjdzie.Zbiera sie panu…Nie licza sie glosy mieszkancow a to juz bardzo zle. I naprawde chce pan zeby mueszkancy pana tak zapamietali???? Jako tego ktory burzy? Jako zlosliwca i dyktatora???? Prosze dzialac tak dalej… tylko prosze sie liczyc z konsekwencjami!!!

 5. jacek pisze:

  Choćbym nie lubił Sikory, to od kiedy wprowadziłem się kilka lat temu na Pułaskiego to ten plac jest cały czas zamknięty i zarośnięty. Niech panie z przedszkola nie opowiadają bzdur b, bo nie pamiętam żeby kiedykolwiek był otwarty. Z dzieckiem chodzę na plac zabaw wyżej na Kościuszki bo do tego nie było dostępu, poza tym nigdy nie koszono go chyba wcale i wygladą jak opuszczony plac zabaw w Czernobylu. Co do przedszkola się nie wypowiadam bo nie znam

 6. dt pisze:

  W tym sęk, że konsekwencje burmistrzowi już nie straszne. Do końca kadencji i emerytura. Szansy na kolejny wybór z mocy prawa i tak nie ma.

 7. do dt pisze:

  niby tak, ale siwy niech uważa, by przypadkiem krzywdy i gniew nie zmieniły mu środka transportu z mercedesa na taczki, hah

 8. Ktoś pisze:

  Panie burmistrzu Sikora i Panie (nie z wyboru ludu) burmistrzu Maroński skoro tak wam chodzi o dostępność do placu zabaw dla dzieci to zajmijcie się tymi placami które już są w administracji i posiadaniu gminy. Obecnie place zabaw są zamknięte więc weźcie się do roboty i wyremontujcie i pomalujcie obecne place zabaw ktore w niektorych przypadkach zagrazaja życiu dzieci (przegnite drewno itp). Skoro dało się z gminnej kasy, za namową Zatorskiego, wyremontować były (zlikwidowany i ekshumowany) teren po cmentarzu żydowskim na Widuchowskiej to czemu nie remontujecie tego co już macie?

 9. Do IZ pisze:

  Co mu zrobisz?

 10. następny pisze:

  Następny w kolejce do zamknięcia będzie Ośrodek Zdrowia w Szczworyżu, bo już sikorki o tym ćwierkają od dawna

 11. do IZ pisze:

  jak żeście go sami sobie wybrali to teraz możecie mu naskoczyć

 12. XYZ pisze:

  Ma wprawę Sikora. Rok temu zamknąl też dzieciom trzy świetlice w gminie.

 13. Monika pisze:

  Przedszkole jak dla mnie super, ciocie przemiłe 10/10pnkt.!!!!

 14. słaba kadra pisze:

  Słaba kadra

 15. Pani z buska pisze:

  Przedszkole na medal. Moje dziecko uwielbia tam chodzić. Drugie dziecko także jeśli tylko będzie miejsce,bo ciężko z tym, tak chętnie rodzice zapisują dzieci, chce żeby tu chodziło. A jeśli ktoś mówi , że kadra jest słaba to ja szczerze z całego serca życzę takiej właśnie „słabej kadry” wszystkim przedszkolom. Panie są aniołami, profesjonalizm , empatia, życzliwość w stosunku do dzieci i rodzica w JAPie to norma. I to nie jest pierwsza placówka do której uczęszcza córka więc mam porównanie.

 16. ???? pisze:

  Czy prawdą jest że grunty na których stoi Gomex w parku należą do gminy i czy przypadkiem za chwilę nie wypowie się dzierżawy i KTOŚ postawi sobie nowy ładny dom handlowy i czy może przypadkiem tylko handlarze z targowiska są przenoszeni aby nie robić konkurencji? Ciąg dalszy niebawem.

 17. Gomex pisze:

  Masz rację,tam gdzie sklep Gomex był w latach 90 sklep PSS,ale PSS nie dogadał się z Gminą i jest Gomex.Teraz będziemy świadkami różnych „cudow” sikora już nie musi się starać o głosy,zaczyna się obławiac na szczęśliwą i dostatnia emeryturę.

 18. Kanil pisze:

  Ooooo jak szybko Pan burmistrz działa. Wczoraj jeszcze było wszystko ogrodzone, poszedł artykuł i nagle można wejść, nie ma zakazów, siatki zdjęte heheh Pan Sikora działa ekspresowo. To może tak ekspresowo przyzna się Pan do tego dlaczego dziala Pan przeciwko dzieciom ? Nie lubi Pan dzieci czy o co chodzi?

 19. Antysik pisze:

  Może czas pomyśleć,żeby do Buska jakieś poważne media ściągnąć i pokazać światu co tu się dzieje.Wydaje mi się,że już najwyższy czas,bo niedługo może byc z późno.

 20. Gdd pisze:

  I co Walduś zamkniesz jak rok temu bo gamoniow my zwolnili którzy się do niczego nie nadawali? Jarosław szybko ich upchnął na stanowiskach

 21. często zmieniająca się kadra pisze:

  dzieci słabo przygotowane do szkoły

 22. dt pisze:

  Obawiam się, że betonowemu burmistrzowi to nawet krajowe media nic nie zrobią. Przecież to ostatnia kadencja. Jedyna rada to referendum, żeby w ciągu tych 3 lat, które zostały nie zabetonował całego miasta, nie powycinał wszystkich drzew i nie zamknął wszystkich przedszkoli.

 23. Do dt pisze:

  Niestety Sikora będzie mógł kandydować jeszcze raz. Dwie kadencję liczone są od obecnie trwającej. W poprzedniej kadencji, kiedy PiS wprowadzić dwó kadencyjność kadencja trwała. Prawo nie działa wstecz.

 24. ?? pisze:

  Ostatnie lata to porażka,: barierki na Partyzantów w zamian płaty parking na targowiu, zakaz handlu w bramach na ul Stawowej do targu choć place prywatne, ul Kopernika i rozbiórka budynków historycznych za ekonomikiem i rogu z Waryńskiego ale beznadziejny budynek RUCHu na targowej to wpisało się do zabytków aby komuś utrudnić budowę marketu co by zaszkodziło SPOŁEM.Bezsensowna rozbudowa stadionu z 7 ligowym zespołem kosztem parkingu gdzie ludzie parkowali aby iść do kościoła, parku a teraz będzie tężnia i gdzie te samochody się zmieszczą ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl