ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku - osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA]

13 maja 2020 | Radio ZET DOMINIK GOŁDYN 12.05.2020 / Jarosław Kruk 13.05.2020 | | 125 komentarzy

Blisko 200 dzieci straci miejsce nauki i opieki a ponad 30 pracowników pracę – ujawnia portal radiozet.pl. Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora po 22 latach wypowiada umowę na dzierżawę budynku przez Przedszkole Niepubliczne ‘’Smerfuś’’. Oburzeni rodzice, nauczyciele oraz władze placówki zapowiadają pikietę pod Urzędem Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.  – informuje portal Radia ZET

„ewakuacja” Smerfusia spowodowana decyzją burmistrza Sikory trwa już od kilku tygodni, 27.04.2020 / fot. Jarosław Kruk

Radio ZET publikuje fotografię podpisanej osobiście przez burmistrza Sikorę decyzji o rozwiązaniu umowy, z dnia 19 grudnia 2019 r.,  Znak: GKNR.6845. Treść sygnowanego dokumentu jest następująca:

Na podstawie § 8 ustęp 3 umowy dzierżawy zawartej w dniu 26 sierpnia 1998 r. oświadczam, że z zachowaniem półrocznego okresu wypowiedzenia, który upłynie dnia 30 czerwca 2020 r, rozwiązuję umowę dzierżawy zawartą pomiędzy Zarządem Miasta i Gminy Busko-Zdrój a Panią Anną Mazur działającą pod firmą Przedszkole Niepubliczne „Smerfuś” ul. Ppłk. Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój dotyczącą dzierżawy nieruchomości komunalnej zabudowanej budynkiem przedszkola o powierzchni użytkowej 652,04 m2, położonej w Busku-Zdroju, przy ul. Ppłk. Srogiego obręb 06, oznaczonej numerem ewidencyjny gruntu 198 o powierzchni 02863 ha, z przeznaczeniem na prowadzenie przedszkola niepublicznego.

Anna Mazur, dyrektor Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej, przedszkola Niepublicznego ‘’Smerfuś’’ oraz żłobka „Smerfik” w Busku-Zdroju w rozmowie z portalem radiozet.pl mówi, że decyzja burmistrza Sikory jest bardzo krzywdząca społecznie i będzie miała negatywne konsekwencje: sankcje związane z projektami unijnymi i uzyskanymi środkami finansowymi obniżającymi opłaty rodziców, które pochodzą ze środków publicznych.

Placówka prowadzona przeze mnie cieszy się nienaganną opinią. Oferują bardzo wysoki poziom opieki, wychowania i edukacji. – informuje pani dyrektor.

Decyzja o wypowiedzeniu umowy na dzierżawę budynku przez Przedszkole Niepubliczne ‘’Smerfuś’’skutkuje likwidacją placówki.

To również ogromna tragedia dla pracowników w wieku przedemerytalnym i utrzymujących się – samotnych a także wielodzietnych. Ta decyzja pozbawia wiele rodzin… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia ZET – po kliknięciu na link

 

 

Kopia pisma burmistrza z dnia 19.12.2019 / źródło: Smerfuś

 


[AKTUALIZACJA 14.05.2020 23:00]: – Tak jak informowałem w artykule „Pa pa Smerfuś?! Pa pa Smerfik?! [AKTUALIZACJA]”  w środę, 13 maja o 16:30, przed budynkiem Smerfusia odbyło się otwarte spotkanie informacyjne dyrekcji i pracowników przedszkola z rodzicami wychowanków oraz z mediami.
W jego trakcie, pani dyrektor Anna Mazur w swoim kilkudziesięciominutowym wystąpieniu bardzo szczegółowo przedstawiła aktualną sytuację w jakiej znalazła się prowadzona przez nią placówka w związku z wypowiedzeniem umowy dzierżawy przez burmistrza Buska-Zdroju. Zapoznała z kilkudziesięcioletnią historią obiektu i przedstawiła plany i działania jaki zamierza podjąć w związku z zaistniałą sytuacją.

Mimo, że spotkanie miało charakter otwarty i mimo, że informowały o nim z wyprzedzeniem media, nie przybył na nie żaden przedstawiciel buskich władz samorządowych i nie zaprezentował publicznie argumentów i przesłanek, które uzasadniałyby wypowiedzenie umowy dzierżawy. Ani burmistrz, ani jego zastępca, ani żaden radny, ani żaden urzędnik  – nikt z UMiG nie pofatygował się by spotkać się z zaniepokojonymi i zdezorientowanymi rodzicami wychowanków placówki.

Wielka szkoda. Dialog społeczny, transparentność i szacunek dla obywateli – w moim mniemaniu – leżą u podstaw demokracji i systemu samorządowego.

Na szczęście, dzięki portalowi busko.com.pl i @telewizji Ponidzie.tv, które obok Radia Kielce i infobusko.pl były obecne na spotkaniu i rejestrowały jego przebieg na kamerach – każdy może je obejrzeć i zapoznać się dogłębnie z tematem, który wywołał duże poruszenie lokalnej buskiej społeczności.
W videomateriale zainteresowani znajdą odpowiedzi na wiele stawianych w przestrzeni publicznej pytań i jak się  wydaje,  niesłusznie formułowanych zarzutów pod kierunkiem pani dyrektor Anny Mazur jak i samej placówki .

Zbierane są też podpisy pod petycją do władz o cofnięcie decyzji wypowiedzenia. Każdy – nie tylko rodzice – może się pod nią podpisać i pomóc w ten symboliczny sposób w ratowaniu i zachowaniu na mapie Buska tej najstarszej działającej placówki opiekuńczo-oświatowej ( ja również chodziłem tu do przedszkola ). Wystarczy podejść do Smerfusia od strony ul. Różanej, od wejścia głównego. Jako, że czas pandemii i ograniczony jest dostęp do placówki – wyjdzie pracownik z listą, na której ja już złożyłem moją sygnaturę. 

ps. Będąc na tym spotkaniu 13.05 pochodziłem troszczeczkę wokół budynku przedszkola, popatrzyłem i zrobiłem nieco zdjęć. Moje wrażenia – obiekt wprawdzie nie błyszczy nowością (ale czy to jest najważniejsze?!) , ale co widać na zdjęciach, jest bardzo zadbany, wszędzie jest czysto i kolorowo, wypielęgnowana jest zieleń, wokół panuje ład i porządek – rzecz niekoniecznie powszechna i spotykana w mieście słońca.

Dla kontrastu warto może przypomnieć jedną z ostatnich przed zatrzymaniem interwencję radnego Łukasza Szumilasa, o której informował na swoim facebooku rok temu, 30 kwietnia. Chodziło o schody do Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, a dokładnie o ich fatalny stan techniczny. Najmłodszy radny zajął się tym tematem, angażując w to swoje własne pieniądze.

30.04.2019 / źródło: fb Łukasz Szumilas

Po wielu latach degradacji schodów, wydaje się , że dzięki interwencji radnego Szumilasa, boczne wejście do reprezentacyjnego gmachu gminy zostało niebawem doprowadzone do właściwego stanu.

  

Jarosław Kruk: Kolejny raz Busko-Zdrój trafia na nagłówki ogólnopolskich serwisów informacyjnych. Kolejny raz lokalna władza pokazuje na co ją stać.

W czerwcu 2018 r. głośny był temat zakazu „Śniadania na trawie”, po tym jak burmistrz Sikora zakazał tej formy wypoczynku  w trosce o trawę, po której dziś jeżdżą buldożery budowlane.
Trzy miesiące później Busko i jego włodarz znów zagościły w nagłówkach serwisów informacyjnych, gdy w trakcie oficjalnej części Dożynek Gminnych w sierpniu 2018 r. burmistrz Sikora zabronił odczytania kurtuazyjnych listów z podziękowaniami od premiera Mateusza Morawieckiego i  wicepremiera Jarosław Gowin dla rolników z naszej gminy.

Obecnie mamy kolejne „wejście smoka”. W bardzo ciężkim czasie pandemii koronawirusa – co przyznaje sam włodarz i na co się żali, prosząc rząd o pomoc, gdy minister rodziny, pracy i polityki społecznej pozwala by samorządy mogły otwierać żłobki i przedszkola, buski burgmajster doprowadza oto – jak mówi Radiu ZET pani dyrektor Anna Mazur –  do likwidacji przedszkola Smerfyś, żłobka Smerfik i do utraty pracy i źródła utrzymania przez kilkadziesiąt pracujących w nim osób…

 

◙ Podobne informacje:

Pa pa Smerfuś?! Pa pa Smerfik?! [AKTUALIZACJA]

PR24: minister rodziny, pracy i polityki społecznej: daliśmy możliwość, by samorządy mogły otwierać żłobki i przedszkola

NM: Na kieleckim KSM-ie radni, dzieci i młodzież posadzili drzewa [WIDEO, ZDJĘCIA] – w Busku urzędnicy odsyłają przedszkolaki na Zimne Wody

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

125 odpowiedzi na “ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA]”

 1. Rafał pisze:

  No cóż, miejsce dobre, atrakcyjne. Pewnie jest chetny na tą dzialke a ze budynek stary to nie bedzie szkoda go zburzyć. Pan sikora nie liczy sie z ludźmi i robi co chcę.

 2. Do Rafała pisze:

  Masz jakiś dowód??

 3. smutna prawda pisze:

  Jak są wybory to jest wszędzie, funduje wódę i zagrychę, a jak potrzeba pomóc czy chociaż wysłuchać to go nie ma

 4. do Do Rafała: Dowód i to nie jeden miał mieć radny Szumilas pisze:

  Dowód i to nie jeden miał ponoć mieć niepokorny radny Szumilas i chciał je przekazać rok temu ministrowi Patrykowi Jakiemu ale dziwnym trafem nie zdążył.

 5. Do powyżej pisze:

  Zamknij się psycholu!

 6. Parodia pisze:

  Znowu się zaczyna temat Szumilasa i magicznych dokumentów które miał przekazać hah.

 7. Rozum do Parodia pisze:

  Lepper się też sam powiesił i walcząca z bandyckimi prywatyzacjami w Warszawie Jolanta Brzeska też się sama spaliła hah

 8. O ja cie pieron hahhah pisze:

  Cholera leki za mocno weszły hah.
  Porównują Szumilasa do Leppera i do Brzeskiej hahh

 9. Haha pisze:

  Jarku czy podpis twój pod twoim zdjęciem jest prawdziwy? Jeżeli 27-04-2020 jest „ewakuacja” to dlaczego pani dyrektor mówi, że się nie wyprowadzi z budynku. Kto mówi prawdę??

 10. Na układy nie ma rady pisze:

  Ktoś miał dobry plan na OKRĄGLAK i podzielił się informacją z Panem eS i jak się potem okazało te same plany ma inna kobieta i mało tego to ona wygrywa przetarg na OKRĄGLAK , teraz ta sama sytuacja ze SMERFUSIEM , nie jest to zbieg okoliczność oczym się niedługo przekonamy.Na układy nie ma rady.

 11. fałszywe informacje w oredziu burmistrza pisze:

  Sporo nieprawdziwych liczb w tym oredziu burmistrza!Po pierwsze jak juz wiemy czesne w Smerfusiu nie jest najwyzeze (Sloneczko ma 375 a Smerfus 290 zl)Po drgugie kwota dzierzawy wynosi ponad 2000 zl a nie 1600 Po trzecie zakup pieca nie byl robiony w ostatnim czasie a 7 lat temu!!!Po czwarte jesli ktos ma wole zmiany zapisow umowy to nie wypowiada ja najpierw 5 miesiecy wcesniej.Po piate nawet jesli burmistrz bedzie chcial zrobic predszkoke samorzadowr to nie zrobi tego w ciagu jednego dnia. Wiec niech nie mydli ludziom oczy ze nauczyciele zostana zatrudnieni od razu. Jak to niby mozliwe??? Nie ma tego w tegorocznym planie budzetowym!!!!!!!!!!!Ponadto jak bedzie gmina starsla sie o dotacje do remontu to minie przynajmniej rok samych dzialan w tym zakresie a remiont kolejne kilka miesievy. Tak czy siak dzieci i nauczyciele pojda na bruk!!!!!!!!!!!!Same klamstwa!!!!! SZOK!!!

 12. Yaa pisze:

  Nie wierzcie Sikorze,to ostatnie lata koryta,zanim cokolwiek,zrobi z przedszkolem będzie finisz kadencji i będzie miał wszystkich tam gdzie zawsze ma ludzi ?

 13. Bartek pisze:

  Popieram burmistrza!!!

 14. Ciagle te same komentarze! Koncza wam sie pomysly? pisze:

  Ja nie wiem czy niektorym mozg nie wyparowal. Juz tyle razy rozne osoby pisaly!!!!JAK MOZNA ROBIC GENERALNYREMONT bydynku ktorego nie ma sie na wlasnosc a tylko dzuerzawe na 3 lata??????????KTO z WAS bylby taki GLUPI ?????????Skonczcie juz trole gminni !A jesli chodzi o wnetrze budynku, jest zadbane i przytulne. Trole! Wejdzcie do srodka !!!!

 15. Kasa kasa kasa pisze:

  Jak juz pisalam kasa wam mozg wyprala. Dla was materialistow liczy sie piekna elewacja a nie to co placowka soba reprezentowala przez ostatnie 22 lata. Najlepszym dowodem sa zadowolone i zadbane dzieci !!!! To jest najlepszy dowod na to ze placowka miala i ma bardzo dobra opinie. A nikt nie zmuszal rodzicow do posylania wlasnie tam dzieci. Wiec zenujace sa te wasze wypowiedzi.A jak juz mowicie o tej KASIE to dlaczego nikt nie patrzy ike scuaga KASY pani ze SLONECZKA, ktora jak sie okazuje bierze 375 zl za SAMO czesne????W tym juz interesu nie widzicie ?????? A DOTACJE tez dostaje !!!! A przypiminam ze ona ma akurat BUDYNEK NA WLASNOSC !!!!!A Smerfus TYLKO umowa na pare lat!!!!Ludzie! Otworzcie oczy !!!! I nie badzcie smieszni !

 16. Haha pisze:

  Do 18 MAJA 2020 O 00:21
  Czyżby uczeń redaktorka, kopiuj wklej. Ja wynajmuje lokal od osoby prywatnej i remont robiłem sam pomimo umowy na czas nieokreslony

 17. Do powyżej pisze:

  Niewprowadzajcie ludzi w błąd bo ta pani sama powiedziała że może remontować jako najemca.

 18. Dzień powstania radnego. pisze:

  18 maja to też rocznica gdzie Łukasz Szumilas próbował zamordować polskiego buskiego policjanta.
  A tak się zachowywał w piątek 17 maja pod jednym z buskich lokali o 3 w nocy.
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2135744053140575&id=100001150030128

  A tak w sobotę 18 maja o 12:49
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2135846273130353&id=100001150030128

  Dziękuję za uwagę.

 19. Do Do powyżej pisze:

  Skoro sama powiedział, że może to dlaczego tego nie robi?

 20. JE pisze:

  Oj ludzie ludzie. Widze ze chcecie sobie pouzywac troche na osobie pani Ani. Jak kazda odoba publiczna bedzie miala rowniez osoby nieprzychylne.Ale nie o to chodzi zeby mscic sie na dyrektorze tylko zrozumiec dzialanir pana Burmistrza. Jak chcecie obrazac to robcie to na swoich profilach. Teraz latwo wyzywac kobiete ktora pewnie malo co znacie albo macie osobiste zale. Latwo bo nie ma waszego nazwiska.Uprzedzajac kokejne wpisy troli , podkreslsm ze sprawa dotyczy BUDYNKU,na ktorego dzierzawe zostala wypowiedziana umowa bez zadnego uzadadnienia !!!!!!!!!

 21. Buszczanin pisze:

  Bardzo proszę o pomoc. Nasz Burmistrz w czasie pandemii nie tylko wyrzuca Przedszkole ”Smerfuś”, z gminnego budynku ale również chce rozbić Komunalny Związek Ciepłownictwa w naszym mieście, łączący dwie Gminy Busko – Zdrój i Kazimierza – Wielka.

  Zastanawiam się czy okres niepewności jest dobrym okresem na tego typu posunięcia, gdzie dziś w tak trudnych czasach każda likwidacja stanowiska pracy to tragedia dla pracowników i ich rodzin. Busko to miasto uzdrowiskowe, które żyje z turystyki, jeśli turystyka leży, buszczanie narażeni są na całkowitą utratę płynności finansowej. Co zrobią rodziny w których oboje małżonków przez destrukcyjne działania Pana Burmistrza Sikory stracą źródło utrzymania?

  Likwidacja KZC poza bezcennymi stanowiskami pracy będzie zmuszona płacić więcej za węgiel do pieców co odbije się na kieszeni lokatora. Wiadomą sprawą jest, że kupując węgiel dla dwóch gmin kupujemy go taniej.

  To działanie to rzekoma pomoc dla buszczan, przedsiębiorców dotkniętych kryzysem spowodowanym pandemią, czy realizacja dla mnie nie zrozumiałych chorych wizji Pana Burmistrza?

  Apeluję do rozsądku radnych aby dbali o interes miasta. W tak trudnych czasach. Radni powinni dbać o miejsca pracy, sprawną dostawę ciepła, wody, masek i oświatę, bo na to mają kluczowy wpływ.

  Burmistrz przede wszystkim powinien tworzyć miejsca pracy a nie je likwidować.
  A do tego wspierać buskich przedsiębiorców, umarzać czynsz w gminnych lokalach oraz podatek od nieruchomości, zwiększyć dopłatę przez gminę do wywozu śmieci, wody, wody i ścieków.

  Pan Burmistrz działa dokładnie na odwrót.

  Zdarzenia takie jak gala buskowianina roku zostają odwołane, a sprawy poważne, które dają byt wielu rodzinom nie zaprzątają głowy ludziom przez nas wybranym, skandal! W czasie gdy każdy myśli jak uniknąć zarażenia i przeżyć !!!!!

 22. BUSZCZANIN pisze:

  Cała uwaga skupiła się na Smerfusiu a tymczasem ruszyła rewitalizacja buskiej Pragi przy ulicy Bocznej. Burmistrz lamentuje, że nie ma pieniędzy a tu 4 500 000 zł jest w budżecie na rewitalizajcję wątpliwej wartości dwóch ruder koło UMIGU. https://infobusko.pl/rk-rewitalizacja-budynkow-przy-bocznej-buski-ratusz-oglosil-przetarg-na-osrodek-aktywnosci-spolecznej/

 23. do red. Kruka pisze:

  Doceniam Pańskie starania na rzecz radnego Łukasza Szumilasa, lecz przypuszczam, iż wypływają one z poczucia winy (a przynajmniej powinny).
  Wszak to nie kto inny, jak Pan popierał i nadal popiera na tym portalu tzw. Zjednoczoną Prawicę. To – jak by kto nie wiedział – zbiorcza nazwa PiS-u z przybudówkami, jak ziobryści (Solidarna Polska) i gowinowcy (Porozumienie). Cały ten twór ma tyle wspólnego z wartościami prawicowymi, co prstytutka z dziewictwem.
  To właśnie MINISTROWIE Rządu RP będący także członkami ZP DOPUŚCILI SIĘ PRZED ROKIEM PRZESTĘPSTW, publicznie podżegając policjantów, prokuratorów i sędziów do prowadzenia śledztwa i wydania wyroku określonej treści. Min. ziobro i brudziński musieliby doprawdy być jasnowidzami, by w klika godzin po zajściu, gdy bodaj nawet jeszcze nie ruszyło formalne śledztwo, nie będąc nawet nigdy na miejscu – wiedzieć kto był winien, a nawet: jaki będzie wyrok – podobno wydawany przez niezawisłych sędziów.
  Jest więc oczywiste, że policjanci wydz. kryminalnego zostali poddani naciskom i to z wielu stron: z jednej – kolegów z kolendy oraz kom. Kosina, którym nie na rękę byłoby uznanie winy ich kolegów, z drugiej – ministra Rządu pod którego podlegają. Oparcie się takim naciskom wymagałoby niezwykle silnego kręgosłupa moralnego.
  Prokuratorzy są podwładnymi min. ziobry, więc jego wypowiedź należy potraktować, jako polecenie służbowe, jednak bezprawne, bo nie oparte zebranych w śledztwie na dowodach (bo nawet ono jeszcze nie ruszyło!). Sędziowie są teoretycznie niezależni, jednak od 5 lat ziobro dokłada starań, by zastraszyć tę grupę zawodową i zainstalować na kluczowych stanowiskach w sądownictwie swoich ludzi, znanych m. in. z hejtowania sędziów broniących niezawisłości. Pamiętajmy także, iż mężuś jednej z sędzi wydziału karnego w Busku Reni Szczerby jest członkiem pisu (na stołku w ZUS-ie w Kielcach, wcześniej był w PSL).
  W normalnym państwie, z normalnym wymiarem sprawiedliwości oraz normalną opozycją ZIOBRO I BRUDZIŃSKI STRACILIBY STANOWISKA, co więcej byłoby bardzo prawdopodobne, że TRAFILIBY ZA KRATY, gdyż w prawdziwych demokracjach bezprawne próby wpływania na funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości są surowo karane. Niestety: jaka jest u nas tzw. opozycja, tak na szczeblu gminnym, jak i krajowym – każdy widzi. Prokuratorzy zaś podlegają pod rząd, ziobro mógłby w każdej chwili zdymisjonować prokuratora, który ważyłby się wszcząć śledztwo przeciw niemu.
  NALEŻY ZA TO PODZIĘKOWAĆ TAKIM KLAKIEROM OBECNEJ EKIPY U KORYTA, JAK RED. KRUK I BUSKIE JANUSZE PLUS.

 24. […] ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja mi… […]

 25. Ja pisze:

  Jak dobrze, ze juz nie mieszkam w tym toksycznym srodowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl