RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł

3 stycznia 2022 | Radio Kielce Marta Gajda-Kruk 22.12.2021 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 03.01.2022 | | 10 komentarzy

Zabytkowa, przedwojenna, drewniana willa – Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju doczeka się gruntownej modernizacji. Ponad stu letni budynek mieści się w centrum miasta przy reprezentacyjnej alei Adama Mickiewicza. – informuje 22.12.2021 portal Radio Kielce

Tomasz Mierzwa, główny specjalista ds. inwestycji♂ informuje, że remont zakłada m.in. rozbiórkę istniejącego budynku oficyny, rozbudowę placówki o nowoczesny pawilon ze szklaną fasadą, renowację charakterystycznej pomalowanej na zielono elewacji z drewna modrzewiowego, a także wymianę stropów i dachu. W planach jest także montaż windy dla niepełnosprawnych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont schodów i stylowego ganku, które prowadzą do wnętrza placówki.
– Aktualnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy. Analizowane są dokumenty przetargowe. Zgłosiły się cztery potencjalne firmy. Lada moment ogłosimy wynik postępowania. To inwestycja warta ok. 4 mln zł.

>>>  Modernizacja Galerii Sztuki 'ZIELONA’ w Busku-Zdroju  <<<

○ busko.com.pl [30.12.2021]: – 29 grudnia 2021 w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju została zawarta umowa pomiędzy Gminą Busko-Zdrój a Firmą „GMC” Sp. z o.o. na modernizację buskiej Galerii Sztuki „ZIELONA”;. Dokument podpisali Burmistrz Waldemar Sikora oraz reprezentujący wykonawcę Prezes Dariusz Gozdek.♂

Gruntowny remont przejdzie także wnętrze. Przebudowane zostaną sale ekspozycyjne.

– Modernizacja obejmie wszystkie pomieszczenia w środku, wymianę instalacji, posadzek, tynków i mebli. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora. Zamontowane zostanie nowoczesne ogrzewanie i oświetlenie. Zaplanowano również montaż instalacji fotowoltaicznej.

Prace mają rozpocząć się w styczniu i zakończyć w… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce


Busko.travel: – Willa „Polonia” wzniesiona została w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7. Budowniczym obiektu był lekarz zdrojowy – doktor Julian Majkowski. Willa jest obecnie jedynym drewnianym budynkiem w obrębie tak zwanej „Buskiej starówki”. Jest to parterowa budowla o powierzchni zabudowy około 200 metrów kwadratowych, z użytkowym poddaszem i wysoką podmurówką wzniesioną z kamienia.

○ busko.travel: … W okresie II wojny światowej w salach na piętrze budynku prowadzono przesłuchania aresztowanych, często z zastosowaniem okrutnych tortur. W piwnicach willi natomiast, urządzono areszt, gdzie osadzano zarówno aresztowanych jak i skazanych, głównie członków ugrupowań konspiracyjnych. Skazanych plutony egzekucyjne wywoziły do odległego o około 5 kilometrów od Buska Lasu Wełeckiego, gdzie dokonywano rozstrzeliwań. Ocenia się, że straciło tam życie 600 – 800 Polaków, z których większość dowieziono z aresztu w willi „Polonia”. Na przylegającym do aresztu podwórzu, hitlerowcy umieścili klatki ze specjalnie wytresowanymi psami, które rozszarpywały ciała żywych jeszcze, zmaltretowanych aresztantów

Frontowa, zachodnia strona obiektu, przylegająca do ulicy Mickiewicza posiada ryzalitową przybudówkę. Na jej parterze znajduje się ganek wejściowy, do którego wiodą ograniczone balustradami schody a nad gankiem usytuowana jest weranda, na którą wychodzą okna i drzwi ze środkowego pokoju piętra – facjaty. Od strony południowej znajduje się drugi ganek, przeszklony z odrębnymi schodami i wejściem.
Wschodnia strona willi przylega do niewielkiego placu, częściowo wykorzystywanego jako parking. Od strony północno- wschodniej do willi przylega parterowa drewniana oficyna, którą wzniesiono jako pomieszczenia mieszkalne dla służby, i która jest połączona z parterem willi. Od strony wschodniej znajduje się wejście do klatki schodowej wiodącej na piętro, gdzie obecnie znajdują się sale ekspozycyjne Muzeum Ziemi Buskiej.
W 1905 roku pierwszy właściciel willi dr Julian Majkowski sprzedał nieruchomość innemu lekarzowi zdrojowemu doktorowi Antoniemu Sulimierskiemu a ten z kolei doktorowi doktorowi Leopoldowi Byrkowskiemu.

Leopold Byrkowski♂ na łożu śmierci” w dniu 10 czerwca 1938 roku w obecności notariusza i czterech świadków sporządził publiczny testament, w którym postanowił o przekazaniu nieruchomości jako darowizny na rzecz… – cały wpis na źródłowej stronei Busko.travel

 

◙ Podobne informacje:

RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: Czy warto przepłacać?

RK: ? Fatum nad stadionem w Busku-Zdroju

List do Redkacji: ? Panie Burmistrzu Sikora kiedy nastąpi ukończenie budowy budynku na stadionie AKS?

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł”

 1. Wojciech pisze:

  Byleby tylko po remoncie wróciło BWA

 2. widzę ciemność pisze:

  Dokończenie bunkroziemianki AKS 8 mln a remont generalny zabytkowej willi tylko 4 mln. Z tego co słyszałem to remonty są minimum 2 razy droższe od budowy od zera. Coś mi tu nie pasuje, coś mi tu nie gra.

 3. SKANDAL!!! pisze:

  To co się wyprawia, to woła o pomstę do nieba! Gdzie jest CBA i inne służby? 4 miliony? Przecież za milion to można wypasiony dom, willę wybudować, więc za te pieniądze to by postawił ze 4 wille, ze 4 bogate domy. Nie wiem, ale to co się w tym Busku wyprawia to już ludzkie pojęcie przechodzi. To się w pale nie mieści.

 4. M. S. X. pisze:

  Ponoć ma być zmieniony układ pomieszczeń i coś dobudowane. Jeśli to prawda, to TO jest SKANDAL i TO należy zgłosić w odpowiednie miejsce.

 5. pesymista pisze:

  Oby tylko nie zrewitalizowali buskiej Willi Polonia tak jak zrewitalizowana została kilkustletnia Kamienica Różańcowa w Wiślicy: echodnia.eu/swietokrzyskie/skandal-w-wislicy-zburzyli-cenny-zabytek/ar/8536818

 6. Łukasz Nowak pisze:

  Jako bywalec galerii „Zielonej” z jednej strony cieszę się, gdyż stan elewacji jest istotnie kiepski. Z drugiej strony jednak obawiam się, jak ten budynek będzie wyglądał po przebudowie, zwłaszcza że moim zdaniem wnętrzu obecnie nic nie brakuje i w zasadzie może przeszkadzać tylko brak windy wykluczający niepełnosprawnych ze smakowania sztuki. Boję się, że zabytkowa willa może zostać „zrewitalizowana” w równie spaczonym guście, co zabytkowy park zdrojowy. Obym się mylił.

 7. Nic nie pasuje pisze:

  Babcia mi opowiadala ze w tym budynku w piwnicy byl punkt przesluchan Gestapo krew sie lala po calej ulicy Mickiewicza ciekawe czy to zburzą

 8. […] RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł […]

 9. […] RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl