🟥 List do Redakcji: „O tym jak w Busku przy Młyńskiej, w następstwie przegłosowania przez radnych RM modyfikacji MPZP, pomiędzy domkami jednorodzinnymi deweloperzy budują bloki…” [FOTO]
„Dzień dobry, Przeczytałem Państwa artykuł „ List do Redakcji: „Głowa boli, co się wyprawia w tym naszym Buseczku!” Przy ul. Starkiewicza, u podnóża Górki, między domami, staną cztery 3-piętrowe bloki! ♦ JKR: Coraz mniej Zdroju w Zdroju…”♂. Jestem mieszkańcem ul. Młyńskiej i sąsiaduję z inwestycjami OGRODY 1, 2, 3…, realizowanymi przez spółkę Deve Invest sp. z o.o. oraz firmę Grupa Rogala i widzę co się wyprawia w zakresie „modyfikacji planów przestrzennego zagospodarowania…” gdzie ze spokojnych terenów osiedli domków jednorodzinnych radni których wybraliśmy przegłosowują – pewnie bezinteresownie zmiany na blokowiska…. – pisze 11.02.2024 na wstępie maila do Redakcji poruszony buską rzeczywistością budowlaną Mieszkaniec słonecznego miasta.
>>> Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego: co zawiera, jak go uzyskać, dlaczego jest ważny? <<<• extradom.pl [05.01.2020]: – Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, akronim MPZP, to akt prawny składający się z dwóch części – opisowej i graficznej. Tworzony jest przez radę miasta lub gminy i może być uchylany na potrzeby innego planu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera wiele cennych informacji, które są kluczowe dla określenia finalnego kształtu budowy. Skąd go zatem pozyskać, jak czytać i jakie informacje będą dla nas najistotniejsze?♂
Cały tekst korespondencji poniżej:
Dzień dobry,Przeczytałem Państwa artykuł https://infobusko.pl/list-do-redakcji-glowa-boli-co-sie-wyprawia-w-tym-naszym-buseczku-przy-ul-starkiewicza-u-podnoza-gorki-miedzy-domami-stana-cztery-3-pietrowe-bloki-jkr-coraz-mniej-zdroju-w-zdroju/. Jestem mieszkańcem ul. Młyńskiej [mapa♂] i sąsiaduję z inwestycjami OGRODY 1, 2, 3…realizowanymi przez spółkę Deve Invest sp. z o.o. oraz firmę Grupa Rogala i widzę co się wyprawia w zakresie „modyfikacji planów przestrzennego zagospodarowania…” gdzie ze spokojnych terenów osiedli domków jednorodzinnych radni których wybraliśmy przegłosowują – pewnie bezinteresownie zmiany na blokowiska.
Jeszcze 10 lat temu były to obszary wyłączone z jakiejkolwiek zabudowy z uwagi na to że tu spływa woda do uzdrowiska. Na gruntach w bezpośrednim sąsiedztwie powstało duże blokowisko; o łącznej powierzchni zabudowy przekraczającej 2,5h i zasobie 262 oddzielnych mieszkań (prawie 1000 osób) ich rozmach i zagęszczenie wzbudza zaniepokojenie moje i sąsiadów oraz nasuwa wątpliwości co do prawidłowego stosowania wymogów obowiązującego od 2008 r planu zagospodarowania przestrzennego i innych wymogów prawnych.
Nie uwzględniając zasobów map posiadanych przez wody Polskie zakłócono relacje wodne w tym rejonie niszcząc sieć melioracyjną i powodując zalewanie gruntów i ul. Sady. Kilkakrotnie zwracałem się do Pana Starosty z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w zakresie odpowiedzi na pytania:
• Czy planowane jest powstanie oceny wpływu ww inwestycji na środowisko otoczenia czyli strefy B uzdrowiska ( łączna powierzchnia jednorodnych obiektów przekroczyła 2,5h) w zakresie ochrony środowiska, zakłócenia stosunków wodnych, pozwoleń na zmianę poziomów i struktury gleby, zagęszczenie mieszkańców, infrastruktury bezpieczeństwa na wypadek konfliktów militarnych ?
• Czy dzielenie takich jednorodnych osiedlowych inwestycji na działki z pojedynczymi blokami nie jest czasem omijaniem wymogów prawnych koniecznych dla całej aglomeracji?
• Czy to prawda że urząd rozpatruje konkretne wnioski tych samych inwestorów tylko w zakresie konkretnej działki i nie interesuje się powierzchnią łączną projektów oraz skalą zagrożeń jakie powoduje ich nagromadzenie w danym rejonie np. sumaryczne kwestie bezpieczeństwa dotyczącego przepisów p-poż,, komunikacji, schronów i ukryć, terenów rekreacyjnych, zaopatrzenia w wodę, odprowadzenie ścieków i wód gruntowych, parkowania pojazdów.
• Jakie są założenia projektowe dotyczące miejsc parkowania takiej ilości samochodów (260 przyjmując 1 samochód na mieszkanie nie uwzględniając gości). Ilości miejsc parkingowych dla poszczególnych inwestycji oraz wskazanie ich lokalizacji.
• Jakie są założenia projektowe dotyczące powierzchni zieleni (czy zachowano proporcję zabudowy do zieleni) i stref relaksu ?
• Jaka jest powierzchni placów zabaw dla dzieci na poszczególnych inwestycjach ?
• Jak zaprojektowano drogi dojazdowe i możliwości parkowania na nich pojazdów oraz parametry projektowanych ogrodzeń – osiedla mają być zamknięte (każda inwestycja oddzielnie, czy łącznie wszystkie) ?
Urząd oświadcza że nie posiada zbiorczych danych i ogólnych informacji.
Wszelkie dane potrzebne do przygotowania wnioskowanych informacji zawierają zatwierdzane i posiadane przez Starostę dokumenty. Wnioskowane informacje powinny być znane lokalnej społeczności. Mimo, że projekty poszczególnych bloków są dostępne publicznie jako oferty na stronach internetowych, Starostwo unika ich udostępnienia już prawie 2 lata – obecnie złożyłem skargę do WSA.
Myślę jednak że podobnie będzie i w tym przypadku brak oceny wpływu inwestycji na środowiska jest kluczem do ominięcia wielu problemów i możliwości zwiększenia wpływu sąsiadów, wyborców na obronę założeń obowiązujących planów zagospodarowania oraz braku zgody na ich pochopne zmiany przez bezinteresownych radnych. Zgoda na to wszystko to zgoda radnych.
Gdyby moje doświadczenia z urzędami buskimi kogoś zainteresowały służę informacjami i dokumentami z pierwszej ręki. Kontakt udostępni redakcja za zgodą autora
Pozdrawiam
Imię i Nazwisko znane Redakcji
* * *
Postscriptum: Moim celem jest doprowadzenie do wprowadzenia w strefach A i B uzdrowiska wymogu obowiązkowego dokumentu : oceny wpływu i oddziaływania inwestycji na środowisko oraz oszacowania ryzyk związanych z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem użytkowników inwestycji i sąsiadów (kiedyś Obrony Cywilnej). Jaki wpływ inwestycja będzie miała na zmiany w planach zarządzania kryzysowego. Pamiętajmy że kiedyś sanatorium wojskowe było zalążkiem polowego szpitala armijnego (dlatego tyle tam hal magazynowych w których było jego wyposażenie). Włodarze muszą zacząć myśleć o mieszkańcach w perspektywie możliwych zagrożeń kryzysowych a nie tylko biznesu poszczególnych grup, które uważają że można kupić wszystko i wszystkich. Oni w kryzysie wyjadą, a my zostaniemy i będziemy musieli tu żyć.
Zawodowo zajmowałem się bezpieczeństwem i analizą ryzyka i jestem przerażony taką beztroską i niekompetencją urzędów w Busku. 35 lat mieszkałem w Poznaniu i widzę jaka jest różnica jakościowa zarządzania, relacji obywatel urzędnik i obycia urzędniczego.
Chciałbym by standardy europejskie, dobre praktyki obowiązywały i tutaj. Doświadczenie jednak podpowiada że to obywatele muszą stawiać wymagania urzędnikom i to obywatele muszą uświadomić sobie fakt że to oni ich wybrali, płacą im pensje i z tego tytułu mają prawo i muszą się domagać od nich standardów i szacunku.
○ 13.02.2024, Busko-Zdrój: Ulice: Młyńska, Sady, Siesławska / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
Zdjęcia w większej rozdzielczości opublikowane są w osobnej fotogalerii na facebookowym profilu infoBusko.pl♂
◙ Podobne informacje:
Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?
RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…9,5 miliona
List do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję.
Kamil Oliwkiewicz: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?
Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!
RK: Kiedy koniec przebudowy buskiego stadionu? | JKR: Ile w sumie będzie kosztował „bunkier AKS”?
RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: +8 mln! Czy warto przepłacać?
Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię
Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?
nm: ? Wypadek w Busku na Grotta. Kierowca BMW potrącił pieszego na pasach. Ranny trafił do szpitala
Mikułowice: Śmiertelne potrącenie pieszego. Kierowca zbiegł!
TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]
RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]
ED: Szefowa Willi Wiślica w Busku: Zostaniemy wykończeni przez… słupek | [FOTO]
TVN: ? ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności
21 odpowiedzi na “🟥 List do Redakcji: „O tym jak w Busku przy Młyńskiej, w następstwie przegłosowania przez radnych RM modyfikacji MPZP, pomiędzy domkami jednorodzinnymi deweloperzy budują bloki…” [FOTO]”
To tak dla wyjaśnień jeśli chodzi o grupę Rogala:
https://gruparogala.com/
Busko przyjazne miejsce dla tej grupy, niestety nie przyjazne dla mieszkańców
Panie Redaktorze Kruk proszę koniecznie udać się do naszego parku od strony ul. 1 Maja i zobaczyć ile drzew już zostało wyrżniętych i ile jeszcze chyba będzie wyrżniętych, tych które oznaczone są pomaranczową kropką. Coś nieprawdopodobnego. Jak tak dalej pójdzie to niewiele z parku zostanie. Serce mi się kraje jak na to patrzę.
ale tak samo dzieje się na ul. Długosza też zaczynają ruszać bloki!!!
A może bloki postawmy obok działek WŁODARZY gminy, jak myślicie będą zadowoleni????
Teraz chyba trochę za późno na interwencję, bo dzieła deweloperów stoją na każdym kroku. A ludzie za to zapłacili
TU MOŻE POMÓC TYLKO GŁĘBOKI RESET WE WŁADZACH I W URZĘDACH
Co do samej Siesławskiej, która jako droga przestaje istnieć, ciekawe czy inwestorzy zostali obciążeni kosztami za transport i degradację drogi? Bo wydaje mi się, że władza czeka aż wszystkie grube ryby zakończą inwestycje i wtedy wybuduje piękną arterię dojazdową do apartamentów za nasze pieniądze. Kiedy budowałem na jednej z ulic tego miasta to za naprawę naruszonego krawężnika w chodniku musiałem zapłacić extra dla zarządcy.
Nikt w Umig w wydziale architektury i nikt w Starostwie w wydziale BUDOWNICTWA ABSOLUTNIE NIE ZNA PRZEPISÓW I WYDAJĄ DECYZJĘ I POZWOLENIA Z NARUSZENIEM PRAWA. POWINNO SIĘ POZWY SĄDOWE SKIEROWAĆ
Kiedyś zapytałem jednego z Urzędników czy maja pozwolenie od UMiG na wjazd samochodami ciężarowymi powyżej 3.5t (bo takie jest ograniczenie w mieście) stwierdził, ze od tego jest policja a nie gmina to w takim razie ja się pytam po co ograniczenia!!!!
Panie Jarku jest to temat dla pana czy deweloperzy budujacy domy posiadają stosowne zezwolenia od zarządcy drogi. Poza tym czy posiadają karty przekazania smieci tzw BDO. wynika to z ustawy o gospodarce śmieciowej bo jak na razie kilka krotnie widziałem jak palone sa plastiki
Od razu mówię że nie popieram stawiania bloków gdzie popadnie ale Panie Bolo myślę że firma budowlana najpierw załatwia sobie pozwolenie na wjazd a co do Bdo to poczytaj na wikipedi co to jest bo tam jest wyraźnie napisane że firmy w zakresie usług budowy rozbiórki remontów itp są zwolnione z rejestru bdo. Oczywiście jeżeli widział Pan palone plastiki to trzeba było dzwonić na policję
Jolanta nigdy nie jest za późno
Do Bolo
Ja nie pisałem o gruzie, czy materiałach ceramicznych tylko o plastikach, workach itp wytwarzanych podczas procesu budowlanego na co zresztą każda firma prowadząca działalność jest zobowiązana prowadzić, nawet ten co ma wpisane na tablicy informacyjnej że buduje w systemie gospodarczym budynek.
Witamy w klubie. Też mamy problem na Przemysłowej z wodami a komentarze pod postem są zaskakujące
Zachęcam do odpowiedzi Michała Marońskiego jako zastępce burmistrza, Przewodniczącego Rady Roberta Burchana oraz Jerzygo Szydłowskiego jako radnego, kandydata na nowego burmistrza bo przecież plan zagospodarowania jest akceptowany w UMiG, prawda???
Jeżeli się mylę to przepraszam
https://infobusko.pl/list-do-redakcji-zastanawiam-sie-dlaczego-umig-i-starostwo-wydajac-warunki-zabudowy-oraz-pozwolenie-na-budowe-nie-nakladaja-na-inwestorow-obowiazku-odpowiedniego-utwardzenia-drog-deweloperzy/
Niestety udzielanie pozwoleń na tego typu prywatne inwestycje są podejmowane na tzw. spec ustawie. Decyzję podejmuje Rada gminy to ona wydaje zgodę na udzielenie pozytywnej decyzji. A więc Pan Burmistrz ma legalną podkładkę w formie uchwały. To radni są odpowiedzialni z imienia i nazwiska za głosowania na tak lub wstrzymujących się ponieważ poparli projekt który był sprzeczny z interesem mieszkańców którzy już tam mieszkali a plan zagospodarowania przestrzennego na etapie ich decyzji na budowę domów nie obejmował tam takich budynków wielorodzinnych.
Jednym słowem gdyby radni chcieli mieć czyste sumienie zażądali by od Burmistrza opinii wpływu takiej inwestycji na środowisko Jeśli nie była by pozytywna lub Burmistrz odmówiłby wystąpienia o taką opinię to wtedy radni mogliby zagłosować przeciw i mieć czyste sumienie że chcieli dobrze ale to burmistrz nie chciał.
Tak ja rozumiem że przez takie działanie można się narazić deweloperom że nie wspieramy rozwoju miasta tak to fakt ale czy to deweloperzy wybierali radnych czy mieszkańcy którzy wierzyli że są oni ich reprezentantami którzy będą bronić ich interesu??
Około jedna trzecia wsi w Gminie Busko nie ma kanalizacji? A dlaczego tak jest?
W mojej prywatnej opinii sytuacja być może wyglada tak: każda oczyszczalnia ma swoją przepustość, także ta nasza buska. Jedna trzecia sołectw to około 3-3,5 tysiąca mieszkańców. W Busku w tych wszystkich deweloperskich blokach łacznie, czyli tych co już są i co mają powstać, będzie około 1000 mieszkań. Na papierze wydajemo się, że trzeba liczyć minimum 3 osoby na mieszkanie, a to jest akuratnie 3 tys. osób. Rozbudowa oczyszczalni to ogromne pieniądze. Budowa kanalizacji to też niemałe środki. Stawiam pytanie: Czy gdyby te wsie zostały skanalizowane, to oczyszczalnia byłaby na tyle „zapełniona”, że deweloperzy nie dostali by zgody na budowę bloków ze względu na brak możliwości odprowadzania ścieków? Czy te wsie nie mają kanalizacji, bo to było sprzeczne z interesem „deweloperki”? Czy było tak, że zamiast wydać środki na kanalizację wsi to wydawano środki na kładkę i inne „upiększanie” Zdroju, bo było to korzystne dla deweloperów i umożliwiło im to bodowy bloków, gdyż skanalizowanie wsi spowodowałoby „przepełnienie” oczyszczalni?
Ja nic nie twierdzę, ja tylko pytam i to są moje prywatne przemyślenia. A co Wy o tym sądzicie drodzy czytelnicy? Czy hipotetycznie mogło tak właśnie być?
Przecież jednym z kandydatów do starostwa na radnego jest człowiek który świetnie wyremontował kanalizacje która już się zapada (był artykuł na ten temat w infobusko) również remontował oczyszczalnie ścieków która w ogóle nie śmierdzi tylko:):):) jacyś ludzie niedaleko mieszkający czepiają się tego :):):):) wiec przepustowość oczyszczalni ma pewnie dużą rezerwę na pewno widać to, jak są opady może każdy podejść pod maskalis i zobaczyć co się dzieje!!!!
PROSZE o interwencję Wód Polskich oraz nagłośnienie tego procederu co się dzieje na ulicy Siesławskiej. Mam tam działkę, obecnie jest w zdegradowanym stanie, bloki się wypiętrzają pozostawiając sąsiednie działki niżej. Na sąsiednich działkach są rozlewiska. To jest paranoja – miałem dzialkę na dom teraz nie wiadomo na co.
Do Wyżej Pana Sracza. Czyzby wypowiadał się jakiś Pan deweloper? 😉 mam nadzieję że nie odbiorą Wam tych budynków i będziecie płacić kary. A na koniec- ludzie Was zniszczą za tą fuszerkę co im sprzedajecie 🙂 Chyba już wiem dlaczego nie macie nic na sobie prócz udziałów w nieudolnej spółce 🙂
Szanowni Państwo, gdzie w takim razie wybudować nowe mieszkania dla ludzi, którzy chcą/muszą mieszkać w Busku, w miarę blisko centrum? Albo kto miałby to budować, jeśli nie deweloper? Ceny nielicznych mieszkań z rynku wtórnego dochodzą do 12k za metr! To ma być tak, że jak już ktoś dorobi się działki i domu w Busku to w promieniu pół kilometra nikomu nie wolno nic postawić, bo widoki popsuje albo nie wolno mu jeździć jakąś drogą? Zapraszam na wieś co najmniej 10-15 km poza Busko! Więcej przestrzeni i sąsiedzi zawsze trochę dalej pobudowani niż zaraz za płotem. Mam nadzieję, że te nowe mieszkania to dopiero początek, a za tym pójdą zakłady pracy. Większość młodych ludzi ucieka z Buska, bo to dziura bez przyszłości a tacy egoiści jak Wy jeszcze biegniecie z łopatami tą dziurę pogłębiać. Pozdrawiam
Do Maciek Pan jesteś chory, niedouczony. Po to jest plan zagospodarowania przestrzennego aby go przestrzegać. Tutaj od zawsze były domki jednorodzinne. Zmiana została wprowadzona bez konsultacji społecznych, bez badania wpływu na dotychczasową infrastrukturę, środowisko. Nie może być tak że za pieniądze deweloperzy przekupują radnych i realizują swój interes kosztem właścicieli okolicznych nieruchomości. Ta sprawa powinna się zajść prokuratura i CBA. Przecież poszczególni radni przyznali że były próby wpływania na nich przez przedstawicieli deweloperów.
Ktoś znów budzi dyskusje na temat trwałości MPZP rozumiem Pana Maćka być może nie jest świadom po co są strategie, plany, uwarunkowania i ograniczenia z nich wynikające. Ponosimy koszty tworzenia takich strategi i planów angażujemy społeczeństwo mieszkańców doprowadzamy do trudnych kompromisów związanych ze spływem wód do uzdrowiska i melioracją zdawało by się trwałych. Po jakimś czasie ci sami radni, urzędnicy i działacze dokonują zmian, wiedzą że zrobiono infrastrukturę dla dzielnicy jednorodzinnych domków, że melioracja, spływ wód teraz już są nieważne bo ktoś wymyślił w to miejsce boki, wykorzystał COVID i omamił RADNYNYCH którzy to uprawomocnili kilkoma głosowaniami dając wolną rękę dilerom. Na moje pytania Pan Kierownik odpowiadał że przecież ludzie gdzieś muszą mieszkać – taki przekaz UMiG. Tyle są wartę te plany co ludzie którzy za nie odpowiadają, no ale cóż sami ich wybieramy i akceptujemy. Dodatkowa brak odpowiedzialności za bezsensowne i błędne decyzje pozwalają naszym wybrańcom traktować nas jak niedouczonych prostaczków – sami boimy się zmian i wybieramy ciągle tych samych a oni hakują się wzajemnie, uzależniają i blokują tworząc układ wzajemnych przysług i poparć. Czy pomoże tu CBA i policja zależna od Starosty? sami musimy sobie pomóc i wybierać mądrze i samodzielnie dla naszych dzieci nie dla swojego spokoju. Tak to widzę