RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku…

18 lutego 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 17.02.2021 / Jarosław Kruk 18.02.2021 | | 22 komentarze

Nowy blok, który miał zostać wybudowany w Pińczowie w ramach specustawy mieszkaniowej, nie powstanie. Pińczowscy radni ostatecznie po długiej dyskusji nie zgodzili się, aby budynek graniczył z bliską zabudową domów jednorodzinnych.informuje Radio Kielce

○  17.02.2021 Pińczów. Sesja Rady Miasta  / fot. Marta Gajda, Radio Kielce | Deweloperski Blok w Pińczowie/ TERA GROUP Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o.; źródło: RadioTPI.pl

„Za” głosowało dziewięcioro radnych. Dziesięcioro było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Dwóch radnych było nieobecnych podczas głosowania.

Blok miał powstać w okolicach ulic Grunwaldzkiej i Spacerowej. Prywatny inwestor Sebastian Matuszczyk z firmy KPM Developers z Kielc w ubiegłym roku złożył wniosek o zgodę na budowę bloku. Inwestycja stała się kością niezgody między sąsiadami planowanego bloku a deweloperem. Prawie 90 mieszkańców okolicy sprzeciwiło się projektowi budowy, podkreślając m.in. niefortunną lokalizację, zbyt blisko domów jednorodzinnych.

>> Tygodnik Ponidzia [12.11.2020]:„Jeszcze uzdrowisko, czy już blokowisko?!” – pytają oburzeni mieszkańcy <<

Również część radnych krytycznie wypowiadała się o planowanej inwestycji. Powodem odrzucenia przez nich uchwały był m.in. protest mieszkańców, ale i merytoryczne opinie komisji, które dają obraz całej sytuacji.

Przeciwny był m.in. radny Marcin Saltarski. Jak powiedział, budowa jest niezgodna z uchwalonym w 2019 roku przez radę gminy studium uwarunkowań. Teraz po niecałych dwóch latach radni wyrażając zgodę na powstanie bloku sami zaprzeczyliby tej uchwale. Kiedy deweloper korzysta ze specustawy mieszkaniowej, niezbędne są też opinie kilku instytucji.

>>  infobusko.pl [13.10.2020]:Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?  <<

– Opinie są jasne i klarowne. Planowana inwestycja jest sprzeczna. Trzy opinie są negatywne, jedna pozytywna, jedna z uwagami. To o czymś świadczy – zaznacza.

Jak dodał, większość radnych chce gminy przyjaznej mieszkańcom, a nie takiej, która toczy utarczki i spory z mieszkańcami.

Radny Janusz Koniusz mówił natomiast o tym, że w Pińczowie faktycznie brak jest nowych mieszkań. Jest za tym, aby powstawały nowe lokale, jednak – jak stwierdził – jest wiele niespójności pomiędzy złożonym wnioskiem przez dewelopera, uchwałą, załącznikami, a przekazywanymi informacjami.

>>  infobusko.pl [03.12.2020]: – TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta  <<

Swojego zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje Aneta Cieślak, której dom graniczy z wykupioną przez dewelopera działką. Zaznacza jednak, że z pewnością to koniec całego procesu.

Z kolei Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa powiedział, że ci, którzy liczyli na nowe mieszkania, będą musieli poczekać na inną mniej kontrowersyjną lokalizację.

– Nie oznacza to jednak, że gmina nie będzie się starać o budowę nowych mieszkań i bloków wielorodzinnych na terenie miasta – dodał.

Tymczasem Sebastian Matuszczyk z firmy KPM Developers z Kielc zaznaczył, że o tym, kto ma rację, zdecyduje sąd.

– Nie wszyscy radni rozumieją przepisy prawa, nie wszyscy czytają je w sposób prawidłowy. Jeżeli… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce – po kliknięciu na link♂

 


Jarosław Kruk: A w Busku? A w Busku jest jak jest.
W listopadzie 2020, buscy rajcy, pomimo masowego sprzeciwu mieszkańców, na XXVIII Sesji RM wyrazili zgodę na budowę dwóch wielopiętrowych budynków wielorodzinnych przy ulicy Grotta, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących od lat domów jednorodzinnych, blisko chronionej strefy uzdrowiskowej.

○ lokalizacja i wizualizacja budynków na planie Zdroju / źródło: google.comumig.busko.plbusko.com.pl

W Pińczowie, w sąsiedztwie przedmiotowego budynku KPM Developers jest póki co, bodaj tylko jeden dom,  resztę stanowią działki budowlane, stosunkowo niedaleko jest blokowisko (przybliżona lokalizacja♂), a mimo to pińczowscy radni powiedzieli: Nie.
W Busku-Zdroju developer postanowił wybudować dwa  wielopoziomowe „apartamentowce” pośród istniejącej niskiej zabudowy willowej. Mimo to, buscy radni powiedzieli: Tak.

Gwoli uzupełnienia, apartamentowce przy Grotta to nie jedyna w obecnym czasie mieszkaniowa realizacja developerska w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie. Jest ich więcej. Jak miałem okazję zobaczyć ostatnio na jednym z bilbordów, kolejne nowe mieszkania będą budowane opodal osiedla Piłsudskiego. W ich przypadku nie słychać żadnych głosów protestu. Może dlatego, że po prostu powstają we właściwym miejscu, na terenie który już od kilkudziesięciu lat w miejskich planach jest przeznaczony pod wielorodzinną mieszkaniówkę.

Patrząc na powyższe przykłady, parafrazując powiedzenie ” co kraj, to obyczaj” stwierdzę: „co Gmina to Uchwały”

 

◙ Podobne informacje:

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

RK: Walka z biogazownią trwa, mieszkańców wspiera SKO

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

22 odpowiedzi na “RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku…”

 1. Andrzej pisze:

  To bardzo przykre że pomimo pierwszego pomysłu inwestycje mieszkaniową od lat w Pińczowie, radni skreślili tą inwestycję. Pomimo też ,że było ogromne zainteresowanie mieszkańców tą inwestycją i mieszkańcy Pinczowa jasno określali się za tą inwestycją, to przykre że radni skreślili tą inwestycję. Podejrzewam że gdyby zostało stworzone referendum to ta inwestycja by powstała.

 2. Roman pisze:

  Inwestycje są ważne ale nie za wszelką cenę. Prawo jest ważniejsze. Z wypowiedzi Radnych wynika,że chyba nic nie skreślili znajdą inna lokalizację na rozwój.

 3. Grzegorz pisze:

  Inwestor powinien dostać rekompensatę on gminy w postaci działki z która nie będzie problemów jak tu.

 4. do redaktorka pisze:

  wg mnie bardziej pasuje „Każdy zbój na swój strój”

 5. Wuzetka pisze:

  Pierdoła jakaś nie deweloper!
  Widocznie nie wie jak to się załatwia z kim gadać.
  Pieniązków to on nie zarobi raczej hehehehe…

 6. abc dewelopera pisze:

  pierwsza zasada mówi, że jak się posmaruje to się wybuduje

 7. Od A do Z pisze:

  Tak się wszystko załatwia… Pieniążki?? Dlatego ten kraj wygląda jak wygląda! Za nic ma się mieszkańca. BIZNES

 8. Do redakcji pisze:

  Czytając pański artykuł ,raczej kilka słów wnioskuje że w tych pańskich kilku słowach o sytuacji w Busku ,nawet nie ma cienia obiektywizmu.

  Mianowicie sytuacja w Busku polega na tym że inwestor chce budować dwa budynki z 3 piętrami (4kondygnacyjne) ,budynki mieszkalne z usługami które mają się mieścić na działce przy ulicy Grotta od strony wschodniej. Oczywiście cała ulica Grotta od strony Wschodniej to Strefa B ,a Strefa A jest tylko do ulicy Grotta od strony Zachodniej. Zagłębiając sie w MPZT działka na której ma być ta inwestycja ,jest na terenie do zabudowy mieszkaniowej i pensjonatowej z usługami. Sąsiednia zabudowa przy tej inwestycji ,dokładnie to prawie cała ulica Słoneczna i okolice to zabudowa budynków 3 piętrowych. Patrząc po planach inwestora ,to inwestor wydzielił przestrzeń by nie było tzn zaciennienia terenu.

  Podchodząc obiektywnie to inwestor spełnił wymagania , inwestycja jest zgodna z MPZT , RM Busko było podzielone widać to było na radzie lecz wygrała demokracja.

  Protestujący mieszkańcy oczywiście mają prawo się odwołać w sądzie jak każdy obywatel. Rozumiem mieszkańców mają prawo wszcząć protest, skargę, petycje, jak każdy wolny obywatel. Niech niezawisły sąd rozstrzygnie co dalej z tą sytuacją.

 9. Nie ma takiej działki w Busku, której nie można zabudować bo Budować każdy może, Trochę lepiej, lub trochę gorzej pisze:

  Buskie realia najlepiej oddaje genialna aranżacja Jerzego Stuhra, Opole 1977: https://www.youtube.com/watch?v=ENvAmLuj5ko
  Trafny, uniwersalny, dowcipny i szczery do bólu obraz, którym można oddać różne sfery życia. Wystarczy jedynie nieco zmienić słowa kluczowe. Gdy weźmie się na warsztat mieszkaniówkę przy Grotta, to wystarczy zamienić np:
  Dość tej wiolinowej nijakości> dość tej samorządowej nijakości
  Uwaga Kapela > Uwaga Radni
  Kapela grać > Radni głosować
  Śpiewać każdy może > Budować każdy może
  Nie ma takiej rury na świecie której nie mozna odetkać > Nie ma takiej działki w Busku, której nie można zabudować

 10. Do Nie ma takiej działki w Busku, której nie można zabudować bo Budować każdy może, Trochę lepiej, lub trochę gorzej 18 LUTEGO 2021 O 17:53 pisze:

  Gdyby było tak jak piszesz to by cały zdrój był zabudowany łącznie ze skałkami.
  Idź spać, Dobranoc!

 11. poczekamy zobaczymy do powyżej pisze:

  widzę, że nie doceniasz Siwego XD

 12. ?? pisze:

  poczekamy zobaczymy do powyżej
  18 LUTEGO 2021 O 21:13
  widzę, że nie doceniasz Siwego XD

  A ja widzę że z Tobą jest coś nie tak

 13. Olo pisze:

  Pińczowscy radni ładnie wkurzyli mieszkańców Pińczowa ,dając przeciw pierwszej tak pokaźnej inwestycji od dwóch dekad.

 14. Kalihypermangan pisze:

  To że jakiś organ czy rada dba o jakość tkanki miejskiej i otoczenia to niestety jakiś wyjątek.
  Jeżeli nie ma właściwie rozumianego nadzoru albo jest korupcja to kończy się to tak jak w ekstremalnych przypadkach w Pobierowie, Karpaczu, Międzyzdrojach…

 15. Krystyna pisze:

  Podziwiam inwestora że chce budować w Pińczowie by jakoś pomóc zmienić to miasto na lepsze. Pińczów jest jeszcze w gorszej sytuacji odnośnie emigracji niż Busko. A takie mieszkania by pomogły choćby pod wynajem.

 16. Obserwaror pisze:

  Bez komentarza. Każda gmina ma swoje problemy. Z deweloperami walczy cała Polska Kielce. Pińczów, Suchedniów, Kraków, Samdimierz i jak się czyta Busko też. Każdy komentuje jak go problem nie dotyczy, nie zna powodów odmowy to szkoda palca. Widocznie Rada powód miała, a inwestor może budować zgodnie z przeznaczeniem terenu.

 17. smutne ale prawdziwe pisze:

  gdyby developer porozmawiał z włascicielami domu i się dogadał to by nie było problemu. On pewnie chciał z pozycji siły, tak jak to robią w Busku. Podobnie jest z protestami gdy budują maszty telekomunikacyjne GSM. Mało kto jest przeciwko tym masztom, bo wszyscy mają komórki. Ludzie protestują bo nie zgadzają się na lokalizację masztów, najczęściej tuż pod ich oknami, a tak inwestorzy zazwyczaj chcą budować maszty, bo przy wsi mają blisko prąd, inne media, drogę a gdzieś dalej w polu, powiedzmy 5 km, to inwestorzy by musieli wyłożyć dużą kasę na pociągnięcie mediów i zrobienie dojazdu. Taniej i łatwiej przekupić kogo trzeba i postawić ludziom maszt za oknem. Pewien developer powiedział kiedyś, że nazwa „droga” jest stąd, że jest to inwestycja bardzo droga. Zrozumiałe jest, że inwestorzy , developerzy chcąc mieć jak najmniejsze koszty i największy zysk próbują różnych myków. Te sprawy to pole do popisu władz gminnych. Tu samorządy mogą i powinny działać bo po to właśnie są. Samorządy, podobnie jak w przypadku tworzenia stref ekonomicznych, powinny wyznaczać tereny mieszkaniowe, uzbrajać je w drogi, media itp. Wyłożone na to pieniądze później przez lata wracają z procentami w postaci podatków od tych terenów. Tak to powinno się dziać w normalnych warunkach. Ale samorządowcy patrzą przez pryzmat jednej kadencji i wolą budować fontanny, betonować place, budować parki linowe, okręty zabawki i inne kosztowne cudeńka, które są wątpliwej potrzeby i nigdy się nie zwrócą. Będą za to kamieniem u szyi kolejnych władz i budżetów. Te „inwestycje” mają jednak podstawową zaletę, są bowiem szybkie i kosztowne, a w związku z tym koperty też są szybkie i są odpowiednio grube. Taka jest prawdziwa motywacja, zwłaszcza że odpowiedzialność i ryzyko praktycznie zerowe.

 18. Do powyżej pisze:

  Piękny tekst ale niestety nie zgodzę się z tobą. Deweloper nie ma jakiegokolwiek obowiązku by rozmawiać z okolicznymi sąsiadami ponieważ jest to jego działka jego własność. To jest tak samo, jak ty czy ja mamy obok działki i ty chcesz postawić na swojej działce garaż i nie masz obowiązku się pytać mnie czy chce ten garaż zaraz np za moim płotem. Protesty odnośnie masztów GSM czy to z kaprysu czy z obaw i innych teorii spiskowych. Przykładem obaw i innych teorii spiskowych są protesty w Młynach i w Owczarach gdzie głównym argumentem sprzeciwu było że to zabija. Różni magicy i znachorzy z internetu bacznie wypowiadają się o masztach i tym samym mieszają ludziom w głowach w efekcie którego są protesty ze skrajnymi teoriami w którym efekcie są sytuacje gdzie ludzie potrafią wejść na ten maszt i go zniszczyć lub podpalić. W Polsce słyszy się jak niektórzy deweloperzy potrafią bawić się w Janusza i robią po niskich kosztach, na szczęście narazie nie ma takich sytuacji u nas w województwie. Budowa fonntan parku linowego lub okrętu to atrakcje dla ludzi jak i promocja miasta czy też wizytówka miasta. Park linowy za milion gdzie będą bilety wejściowe się zwróci, okręt to tylko 400 tyś gdzie inne miasta potrafią budować zwykle płacę zabaw za milion. Więcej więcej tego obiektywizmu i otwartej głowy.

 19. Krystian pisze:

  Wypowiedź dla TygodnikaPonidzie z 17 grudnia 2020.

  „Czy budowa dwóch czteropiętrowych bloków pośród okolicznych domów jednorodzinnych byłaby zharmonizowana?”

  Po tym tekście protestujących mieszkańców twierdze że ci ludzie nie ogarniają tej inwestycji i tak sobie protestują bo protestują. Te bloki na Grotta to one będą trzypietrowe, nawet redaktor wstawił fotke wizualizacyjną.

  http://tygodnikponidzia.pl/wladze-miasta-nie-uwzgledniaja-interesow-mieszkancow/

 20. […] RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl