RK: Słoneczko Jacka Cygana już świeci na buskiej promenadzie [59 FOTO] | XXIX MFM Krystyny Jamroz, 8.07 | 🟥🟥🟥 JKR: A w Busku, w zabytkowym Parku Zdrojowym przybywa słoneczek i ubywa… drzew!
23 słoneczko pojawiło się na promenadzie w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. W sobotę, 8 lipca odsłonił je poeta i autor tekstów, Jacek Cygan. – informuje 9.07.2023 portal Radio Kielce
Burmistrz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora wyjaśnił, że Jacek Cygan przez swój udział w festiwalu na stałe wpisał w to wydarzenie i uhonorowanie go słoneczkiem stało się oczywiste.
– Tym bardziej, że w ostatnich latach jest obecny w Busku co rok. Jeśli nie w festiwalu, to uczestniczy w innych wydarzeniach odbywających się na terenie naszego miasta. Na przykład przez wiele lat brał udział w dniach kultury żydowskiej. To zaangażowanie sprawiło, że także dla niego zaświeciło w słoneczko w alei gwiazd – tłumaczył.
– Wielkim zaszczytem jest być tu deptanym – żartował Jacek Cygan po zakończeniu uroczystości. Przyznał, że wiele razy chodził po buskiej promenadzie koło słoneczek, ale nie spodziewał się, że stanie się właścicielem jednego z nich.
– Cieszę się, bo tam Poldek jest koło mnie i wielu innych cudownych artystów. Nie może być lepszego towarzystwa – zaznaczył.
Tłumaczył, jak to się stało, że Busko wpisało się w jego życiorys.
– Po pierwsze przyjaźniłem się w Wojtkiem Belonem i razem zaczynaliśmy. Po drugie… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Radia Kielce♂
Jarosław Kruk: 9 lipca 2023 r. w liczącym blisko 200 lat Parku Zdrojowym „zaświeciła” gwiazda wybitnego mistrza słowa, pana Jacka Cygana – 23′ słoneczko w buskiej Alei Gwiazd. Jest to dobra informacja, ale…
○ Busko-Zdrój, 9.07.2023: W Busku-Zdroju, w zabytkowym Parku Zdrojowym, zielonych płucach kurortu, przybywa słoneczek i ubywa… drzew! / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
… niestety, będąc na tym odsłonięciu, z przykrością stwierdziłem, że opodal gwiazdy Jacka Cygana, zgasło już całkiem życie w jednym z najwspanialszych drzew zlokalizowanych w centralnej części „zielonych płuc uzdrowiskowej perły Świętokrzyskiego” – dorodnego, posągowego buka czerwonolistnego’– oceniając po rozmiarach – sądzę, że od ponad 100 lat rosnącego przy tejże „buskiej Alei Gwiazd”, ok 100 metrów na północ od fasady Marconiego…
Co gorsza, jego brat-bliźniak, stojący vis-a-vis, po drugiej stronie Alei Gwiazd, też widać, że jest w coraz gorszej formie. Drugi z buków, tworzący z pierwszym, do niedawna, latem malowniczy i fotogeniczny roślinny portal na osi widokowej Parku, ma dziś ułamek listowia i postępująco marnieje… Wygląda na to, że braciom, którzy przeżyli Hitlera, przeżyli Stalina, przeżyli „komunę”, przysłowiowy gwóźdź do trumny – wydaje mi się, podobnie jak buskiej Wspólnocie Samorządowej ♂ – wbiła niedawna rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego’…
Co jeszcze gorsze – przyglądając się kilku dostojnym platanom, rosnącym w przestrzeni między tymi bukami a sanatorium Marconi, odnoszę wrażenie, że i one (z wyjątkiem jednego) w liczbie 5 czy 6, również chyba chorują, gdyż mają dużo mniej liści niż normalnie.
Refleksja moja jest więc taka, że wraz z kosztowną (bodaj 18 milionów zł) rewitalizacją Parku Zdrojowego przybyło w zielonych płucach Buska-Zdroju betonu (i to po wielokroć), przybywa „słoneczek”, ale równolegle ubyło i postępująco ubywa drzew… I to niestety tych najbardziej reprezentacyjnych…
Uważam, że dobrze by było, gdyby tym tematem – „wymieraniem liściastych matuzalemów” w zabytkowym Parku Zdrojowym, na liczącej prawie 200 lat promenadzie Mickiewicza’ i w wielu jeszcze innych miejscach słonecznego miasta ze złota monstrancją w herbie’ – zajęły się w końcu odpowiednie instytucje i służby.
Postscriptum: Wojtek Belon’, wspominany podczas odsłaniania słoneczka przez Jacka Cygana’, około 40-50 lat temu (nie znam dokładnej daty), spoglądając z okna mieszkania w bloku nr 8′ na osiedlu Świerczewskiego (dziś Orła Białego) na wycinane pod kolejne bloki sady, ciągnące się od Świerczewskiego po Zdrój, napisał wiersz ” Sad”’ zaczynający się słowami:
"W moim mieście wyrąbali sady Ciągnące się szeroko hen aż po Zdrój W moim mieście wyrąbali sady Pachnące wiosenną zamiecią Lata owocem dojrzałym Sad W moim mieście wyrąbali sady I nieważne kto wyrąbał Ważny jest fakt Sad "
Tak było lata temu, gdy Busko-Zdrój się rozbudowywało. Na osiedlu Świerczewskiego, na którym mieszkał bard Ponidzia, w miejscu starych sadów wyrastały nowe bloki. Poniżej osiedla, w stronę Zdroju budowały się domy. Pod topór szły kolejne drzewa owocowe. Można powiedzieć – konieczność – przybywało mieszkańców – potrzeba było dla nich mieszkań. Dziś drzewa znikają z miejskiego krajobrazu z innych przyczyn.
Wojtek Belon, gdyby dziś żył, napisałby może kolejny wiersz zaczynający się od słówW moim mieście wyrzynają drzewa,
beton ciągnie się szeroko hen, aż po Zdrój…
◙ Podobne informacje:
W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?
Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju
List do Redakcji: Krew burzy się w żyłach jak patrzy się na „rewitalizację” ulicy Rzewuskiego
TVP Opole: Pogrzeb „Karlika”. Symboliczne pożegnanie dębu w Gogolinie
? nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem
JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja
RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)
Kamil Oliwkiewicz: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?
List do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję.
Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!
TVN: ? ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności
23 odpowiedzi na “RK: Słoneczko Jacka Cygana już świeci na buskiej promenadzie [59 FOTO] | XXIX MFM Krystyny Jamroz, 8.07 | 🟥🟥🟥 JKR: A w Busku, w zabytkowym Parku Zdrojowym przybywa słoneczek i ubywa… drzew!”
Mniej drzew w parku to więcej słońca w parku i więcej swiatła! To mniej ptaków i ich gówien i mniej liści jesienią! Nie ma co więc ubolewać redachtorku, trzeba się cieszyć!
No to czemu redaktorek nie zgłosi tego do odpowiednich służb? Przeciez cały park podlega pod konserwatora zabytków, to też każde drzewo musi mieć opinie dendrologiczną. A może drzewa , jak ludzie chorują i nic się z tym nie da zrobić? A może się wydarzy jak podczas rewitalizacji – gdzie kilkunastometroe drzewo przewrócił wiatr jak zapałkę, bo okazało się że pod korą nic nie ma? Tylko wtedy nikogo nie przygniotło. Ale jakby teraz przygniotło, to miałby redaktorek o czym pisać.
Panie Jarku brakuje widze tematów sloneczka ci przeszkadzaja, jedz do Krakowa idz nad Wisle, zobacz ile jest takich odbitych rak na skwerze kolo Wawelu a drzew tam malutko oj malutko. Czep sie chopie jakis sensownych tematow bo chyba wysoka temperatura ci szkodzi.
W buskim Parku-Zdrojowym jest Aleja Gwiazd. Skoro tak, to ja niniejszym proponuję by nawiązując do pięknej skąd inąd idei honorowania w przestrzeni publicznej wyjątkowych, wyróżniających się lub w jakiś sposób szczególnie zasłużonych miejscowych osób, na bazie tego uschniętego buka wznoszącego się ku gwiazdom przy buskiej Alei Gwiazd, stworzyć swego rodzaju drzewo wdzięczności, ”Choinkę Gwiazd”, na której wieszać się będzie portrety osób szczególnie zasłużonych dla parku, dla Zdroju, dla Buska, ogólnie dla Gminy Busko-Zdrój i jej mieszkańców. Coś w rodzaju choinki z portretami lub może nawet popiersiami dobrodziejów, zamiast bombek. Obok drzewa proponuję postawić dodatkowo tablicę informacyjną, na której przedstawione byłyby uhonorowane osoby i ich zasługi, tak by każdy mógł ich poznać. Podobne tablice z portretami przodowników pracy za komuny stały przy bramach zakładów pracy. To, że z dobrych wzorców warto korzystać wiadomo od dawna.
Witam uprzejmie Szanownego Komentatora Maxa.
Spróbuję odnieść się krótko do treści zawartych w komentarzu:
◙ – „No to czemu redaktorek nie zgłosi tego do odpowiednich służb?” redaktorek te i temu podobne działania w sferze zieleni miejskiej Buska-Zdroju opisuje na forum publicznym, infoBusko.pl, od kilku już lat.
Że określone osoby/służby/instytucje uważnie śledzą te publikacje świadczy drogi karny proces sądowy (kwota odszkodowania opiewała na kilkadziesiąt tysięcy złotych) wytoczony redaktorkowi przez burmistrza Sikorę i przewodniczącego Burchana w 2020 roku z powodu publikacji: https://infobusko.pl/skad-w-busku-podwyzka-cen-za-smieci-umig-opublikowal-wyjasnienie/
Szczęśliwie wszystkie zarzuty oskarżycieli zostały przez Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju i Sąd Okręgowy w Kielcach oddalone, ale mimo „wygranej” nie uzyskałem przysługującego mi zgodnie z prawem zwrotu poniesionych kosztów procesu od jednego z oskarżycieli…
Zauważę, że redaktorek nie tylko pisze na infoBusko.pl, ale również interweniuje bezpośrednio w określonych sprawach w urzędach i instytucjach. Na przykład, bodaj w 2020 interweniowałem bezpośrednio w sprawie skandalicznego prowadzenia prac budowlanych – obcinania drzewom korzeni przy samych pniach, w trakcie budowy miejsc postojowych w pasie drogowym ulicy Waryńskiego po jego północnej stronie pomiędzy ulicą Lipową i Kusocińskiego (pomiędzy kościołem a stadionem), pomiędzy istniejącym drzewostanem i słupami oświetlenia ulicznego [https://infobusko.pl/bedzie-minirondo-na-armii-krajowej-i-parkingi-wzdluz-warynskiego-przy-stadionie-od-chopina-do-lipowej/]. Sprawę tę zgłosiłem na Policji w Busku-Zdroju, zgłosiłem również w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Busku-Zdroju. Inspektor z tego co mi wiadomo wstrzymał prace na jakiś czas. Te skandaliczne działania wykonawcy zgłosiłem również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Nie wiem jak potem potoczyły się sprawy od strony administracyjnej. Od strony organizacyjnej budowa miejsc parkingowych pomiędzy liczącymi kilkadziesiąt lat drzewami pomiędzy ulicą Lipową i Kusocińskiego została dokończona. Niestety, część drzew pozbawionych w trakcie prac dużej części systemu korzeniowego i obetonowanych obumarło, następne są też już na wykończeniu co łatwo można stwierdzić odwiedzając to miejsce. Uratował się jedynie „ostatni” jesion, rosnący jako pierwszy od strony ul. Kusocińskiego. Uratował się przypuszczam dzięki moim działaniom, gdyż fachowcy zaczęli prace od strony ul. Lipowej i nie zdążyli przed moją interwencją dosięgnąć tego jesiona. Miejsca po uschniętych i już wyciętych drzewach wskazują „wysepki ziemne” w pasie parkingowym.
W trakcie tych działań dowiedziałem się o osobliwościach prawnych z tym związanych. Otóż okazuje się, że jest jakby tak, że gdy drzewa poddawane „rewitalizacji” stoją na terenie należącym do gminy, „rewitalizacja” przeprowadzana jest na zlecenie gminy, to jeśli Gmina nie zgłasza zastrzeżeń, nie zgłasza , że drzewom dzieje się krzywda, to wszystko jest ponoć OK… Jest OK, choć „zrewitalizowane” liczące kilkadziesiąt i więcej lat drzewa umierają wskutek tej „rewitalizacji”…
◙ „Przeciez cały park podlega pod konserwatora zabytków, to też każde drzewo musi mieć opinie dendrologiczną.” – tak w istocie jest, albo przynajmniej być powinno. Jednakże patrząc na to co się działo i dzieje z drzewami w Parku Zdrojowym, osobiście mam duże wątpliwości co do tego czy wszystko jest tak jak być powinno…
◙ „A może drzewa , jak ludzie chorują i nic się z tym nie da zrobić?” Owszem, drzewa, podobnie jak ludzie, chorują, ale podobnie jak w przypadku ludzi dziwne, niespodziewane choroby dotykające drzew, które do tej pory rosły zdrowo i bujnie, skłaniają do myślenia i zastanowienia, czy aby na pewno przyczyny tego stanu rzeczy są naturalne i normalne. Zwłaszcza gdy zachodzi wyraźna koincydencja czasowa pomiędzy pogorszeniem kondycji drzew i określonymi działaniami ludzkimi prowadzonymi na tych drzewach lub w bezpośredniej ich bliskości.
◙ „A może się wydarzy jak podczas rewitalizacji – gdzie kilkunastometroe drzewo przewrócił wiatr jak zapałkę, bo okazało się że pod korą nic nie ma?” Primo: sam Komentator wspomniał powyżej, że „cały park podlega pod konserwatora zabytków, to też każde drzewo musi mieć opinie dendrologiczną”, a zatem to, że „pod korą nic nie ma” powinno być zdiagnozowane i wiadome dużo wcześniej. No chyba, że coś jest nie tak z tym nadzorem konserwatorskim i opiniami dendrologicznymi. Secundo: tkanka drzewna, z tego co mi wiadomo, nie znika przecież tak szybko jak kamfora lub spirytus z niezakręconej butelki…
◙ „Tylko wtedy nikogo nie przygniotło. Ale jakby teraz przygniotło, to miałby redaktorek o czym pisać.” idąc tym tokiem myślenia – zażartuję – powinno się zatem wyciąć wszystkie większe drzewa, jak również – jako osobniki potencjalnie zdolne do popełnienia gwałtu – zamknąć za kratami wszystkich mężczyzn, tak?…
Teoretycznie może dałoby się to zrobić (kilkadziesiąt lat temu wybito w Chinach wszystkie niemal wróble), ale warto zadać sobie pytanie o to jak wtedy wyglądałyby parki, lasy, puszcze, no i czy Szanowny Komentator Max (zakładam, że odpisuję mężczyźnie) chciałby resztę życia spędzić za kratami?…
Miało być krótko, wyszło nieco mniej krótko… przepraszam
z poważaniem
Jarosław Kruk
redaktor
Ja wiem jak będzie wyglądał park pozbawiony drzew. Będzie wyglądał tak jak cmentarz przy ulicy Langiewicza. Kiedyś rosło na tym cmentarzu sporo dużych drzew. Dziś zostało już tylko kilka. Cmentarz dziś to w zasadzie tylko kamienne grobowce i betonowe chodniki. W słoneczny dzień zamienia się on w gorącą patelnię i nie da się tam przebywać zbyt długo. Kto nie wierzy niech się tam wybierze i doświadczy tego na własnej skórze.
Towarzysz Jarosław Kruk na burmistrza. Tylko On odmieni oblicze ziemi…buskiej ziemi!!!
Tak, tak, oczywiscie. A mógłbym się dowiedzieć co Bonifacy zażywa?
podobno między blokami na os. Legionów Polskich ktoś zamierza postawić maszt telefonii komórkowej. Maszt telefoniczny ludziom pod oknami, w pobliżu Ośrodka Zdrowia i przedszkola Smerfuś! Czy to jest prawda czy to mam nadziję jakaś debilna plotka?!
Czy Pan Redaktor Kruk wie kto i po co powycinał drzewa i spalił czymś trawę przy Galerii Zielona?! To miejsce teraz wyglada upiornie.
Jak już chcą stawiać 5g to może kawałek dalej na cmentarzu ? Tam nikomu nie zaszkodzi,
Drodzy Państwo, na Legionów, na bloku nr 6 od lat stoi wysoka antena i nikomu ona nie przeszkadza. Nie widzę więc powodu dla którego nie można byłoby obok niej postawić masztu. Naukowcy mówią, że maszty nikomu nie szkodzą, a przecież dzięki niemu poprawi się jakość połączeń telefonicznych w Busku.
Onegdaj cała Polska rechotała z dowcipu, w którym mowa była o tym, że w Wąchocku władza wycięła drzewa wokół szkoły by nauka nie szła w las. Ja podejrzewam, że może w Busku władza myśli podobnie i może by kultura nie szła w las przezornie wycięła drzewa przy Willi Polonia?
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/tylko-w-interii/news-spor-o-wycinke-drzew-inwestor-kontra-posel,nId,6893749#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://wydarzenia.interia.pl/tylko-w-interii/news-spor-o-wycinke-drzew-inwestor-kontra-posel,nId,6893749
Europejski Festiwal, doniosłe wydarzenie, Pan Jacek Cygan, Pan Burmistrz, Pan Wiceburmistrz, Pani Dyrektor BSCK, znakomici goście, a Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej nie ma… Na dożynkach wydaje mi się, że jest zawsze…
Ani Przewodniczącego, ani którejś z Wiceprzewodniczących, ani jeśli dobrze widzę żadnego Radnego czy Radnej Rady Miejskiej nie było na tej wyjątkowej uroczystości odbywającej się na buskiej Alei Gwiazd w ramach XXIX Miedzynarodowego Festiwalu Muzycznego…
Jak to jest w tym Busku-Zdroju, że na Alei Mickiewicza to wycinają jeszcze żyjące drzewa a tutaj jak widać gołym okiem suchy szkieletor stoi i nikt z nim nic nie robi?
czy to przypadkiem nie ma jakiegoś związku z tym panem z AgroUnii, który w kwietniu blokował rondo na drodze krajowej w Busku ? busko.com.pl/protest-agrounia-zablokuje-rondo-w-busku-zdroju,,2,1,1,4,36639,n.html
”Pan Krawacik elektryfikowal park?” Pan Krawacik? Pierwszy raz słyszę takie nazwisko. Kto to jest?
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-przyrody-17091515/art-88
Dz.U.2023.1336 t.j. Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lipca 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 88. [Kary pieniężne za uszkodzenie, zniszczenie drzewa lub krzewu oraz za usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia]
1.
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:
1)
usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
2)
usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
3)
zniszczenie drzewa lub krzewu;
4)
uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa;
5)
usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu, o którym mowa w art. 83f ust. 8, i bez zezwolenia, o którym mowa w art. 83f ust. 16;
6)
usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 83f ust. 4, lub przed upływem terminu, o którym mowa w art. 83f ust. 8.
2.
Kara, o której mowa w ust. 1, jest nakładana na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, albo na inny podmiot, jeżeli
https://sip.lex.pl/pytania-i-odpowiedzi/czy-uszkodzenie-korzeni-drzewa-stanowi-zniszczenie-drzewa-i-podlega-karze-623059935
Sporo zdjęć, dużo ludzi i jedno spostrzeżenie. Pan Jacek Cygan z żoną, Pan Henryk Kuźniak z żoną, Pan Artur Jaroń z żoną, a Pan Waldemar Sikora, burmistrz Miasta i Gminy, Gospodarz, sam. Na żadnym zdjęciu z XXIX Festiwalu nie widziałam pierwszej damy Buska-Zdroju, Pani Anny Sikora. To przypadek, czy tak miało być? Może to taka nowa buska moda? Na poprzednich Festiwalach, jak pamiętam, Państwo Sikorowie pokazywali się razem. Dla mnie przyznam, że jest to dziwne i zastanawiające.
Co jakiś czas zaglądam do Buska i zaglądam też oczywiście do Parku Zdrojowego. Niestety mam wrażenie, że chyba coś niedobrego dzieje się z drzewami w tym Parku. Widzę, że drzewa przy głównej alei są coraz mniej zielone i co gorsza wiele z tych, które jeszcze kilka lat temu pamiętam piękne i zdrowe dziś już nie ma, zostały wycięte. Co to się dzieje? Jakaś zaraza opanowała Park?