JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak... - a miał być Park linowy - aktualizacja - prezentacja - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

16 października 2018 | Jarosław Kruk | | 23 komentarze

Około 40-50 lat temu – nie znam niestety dokładnej daty napisania – Wojtek Belon popełnił wiersz „Sad” zaczynający się słowami [1]:

"W moim mieście wyrąbali sady
	Ciągnące się szeroko hen aż po Zdrój 
	W moim mieście wyrąbali sady
	Pachnące wiosenną zamiecią
	Lata owocem dojrzałym
		Sad
	W moim mieście wyrąbali sady
	I nieważne kto wyrąbał
	Ważny jest fakt
		Sad "

To były lata temu, Busko-Zdrój się rozbudowywało. Na osiedlu Świerczewskiego, na którym mieszkał bard Ponidzia, w miejscu starych sadów wyrastały nowe bloki. Poniżej osiedla, w stronę Zdroju budowały się domy. Pod topór szły kolejne drzewa owocowe. Można powiedzieć – konieczność – przybywa mieszkańców  – potrzeba dla nich mieszkań. Przed oknami Wojtka padają kolejne jabłonie, a w otulinie parku rośnie sobie spokojnie jedyny w Busku las miejski – Małpiak.

Mija ok. 40-50 lat. Statystyki informują, że Busko stopniowo się  wyludnia. Nowe bloki już nie powstają. Za to powstają inne inwestycje. Na stronie UMiG pod datą 5.01.2017 zamieszczona zostaje informacja „Park linowy w małpim gaju” [2]:

Jest już wstępna koncepcja aranżacji terenu w małpim gaju, który zgodnie z planami miejskiego ratusza zagospodarowany zostanie na park linowy.

Z pomysłu skorzystają dzieci, młodzież i dorośli. Park linowy składał się będzie z 10 tras, zamontowanych na różnych wysokościach, które odpowiadać będą różnym stopniom trudności.

Pierwszą trasę oznaczoną kolorem pomarańczowym musi przejść każdy użytkownik bowiem jest to tzw. trasa szkoleniowa na której nauczy się używać sprzętu pokonując 5 przeszkód. Poprawne przejście tej trasy uprawnia do wejścia na kolejne.

Trasy dziecięce oznaczone są kolorem zielonym, będzie ich 3 o różnym stopniu trudności.

Trasy niebieskie to szlaki standardowe: pierwsza obejmie 10 przeszkód, druga 13, a trzecia „60+” przeznaczona została dla osób starszych.
Dla tych najbardziej sprawnych fizycznie przygotowane zostały trasy oznaczone kolorem czerwonym, również zróżnicowane pod względem przeszkód.

Ilość przeszkód w parku linowym na wszystkich trasach wynosi 108, o łącznej długości 1022 metrów. Wśród nich m.in. zawieszona na linach kładka, most z siatki, zawieszone w powietrzu przełazy, huśtające się podesty, ścianka wspinaczkowa, trapez do zjazdu, opony na linach, poplątane liny.

W projekcie uwzględniono miejsce do obsługi klientów oraz składowania sprzętu asekuracyjnego.

Na realizację tej inwestycji gmina ubiegać się będzie o wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Planowane rozpoczęcie inwestycji to 2017 rok.

Park linowy w małpim gaju dobrze wykorzystuje potencjał tego miejsca. Dzięki niemu baza atrakcji sportowych gminy powiększy się, zachęcając do przyjazdu do Buska-Zdroju rodzin z dziećmi.

Czytając można pomyśleć – ciekawa inwestycja, podobnie jak skatepark kierowana głównie do młodych, podnosząca walory turystyczne Buska. Ok.

źródło: fb

Ale oto, rok później,  7 marca na profilu fb mieszkańca Buska pojawia się poniższe zdjęcie Małpiaka…

Szok! Tak teraz wygląda Małpiak ?! Jak ma to co zapowiadał UMiG w 2017 r do tego co widać na powyższym zdjęciu?! Między którymi drzewami mają być rozpięte liny?! Jak można się aż tak pomylić?!

Kilka miesięcy później podjechałem do lasu – czy raczej ex lasu. Niestety zdjęcie jest prawdziwe…

Jarosław Kruk

 

Przypisy:

[1] https://literatura.wywrota.pl/wiersz-klasyka/25117-bellon-wojtek-sad.html – SAD, Wojtek Belon

[2] www.umig.busko.pl, 5 stycznia 2017: – Park linowy w małpim gaju

Linki zewnetrzne:
YouTube: Wolna Grupa Bukowina: – Sad

 

PREZENTACJA  WYBORCZA:

Szanowni Państwo, kandyduję w tych wyborach do buskiej Rady Miejskiej. Jeśli Szanowni Wyborcy w 2.gim okręgu miejskim zagłosują na mnie i uzyskam mandat radnego – deklaruję, że Małpiak będzie jedną z pierwszych spraw, którymi się zajmę.

Jako radny zamierzam w pierwszej kolejności dbać o interes mieszkańców naszego miasta i gminy i być im wsparciem w relacji obywatel – urząd.
Obiecuję przywrócić sprawną komunikację informacyjną w Gminie, wprowadzić jawność – skończyć z „tajemniczymi inwestorami” –  gdyż gmina jest naszą wspólną wartością i każdy jej mieszkaniec ma prawo do stosownej informacji.

Zamierzam rozwiązywać szybko, sprawnie i w rozsądnych pieniądzach różne bolączki – choćby niewyrównane od nastu lat studzienki w drodze na os. Piłsudskiego, czy problem wypadków na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Boh. Wsterplatte – tu robiąc po prostu mini wysepkę na środku i ruch okrężny.
Zamierzam działać na rzecz budowy w Zdroju obszernego parkingu wielopoziomowego, który rozwiąże problem parkowania aut mieszkańców i kuracjuszy.
Będę zabiegał by ( najkorzystniej, ze względu na zapowiadane połączenie kolejowe Warszawa/ Centralny Port Komunikacyjny – Budapeszt – opodal stacji kolejowej powstała Buska Strefa Ekonomiczna – wielohektarowy przygotowany, uzbrojony teren, na którym, dzięki preferencyjnym podatkom i odpowiedniej promocji , inwestorzy podobni do PSB, będą lokować swoje „czyste” firmy dając miejsca pracy i wpłaty do budżetu.

Busko-Zdrój – miasto i gmina – ma ogromny potencjał rozwojowy, który należy wykorzystać. Wykorzystać po to by mieszkańcom żyło się lepiej, by młodzi nie musieli emigrować za pracą – by praca w Busku nie była reglamentowana ale by czekała na pracownika.

Uprzejmie proszę o poparcie.

Jarosław „paparazzi” Kruk

 

Krótka informacja o mnie – na wizytówce wyborczej publikowanej na busko.com.pl – po kliknieciu tego linku

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

23 odpowiedzi na “JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja”

 1. rolandinho pisze:

  Konkrety panie „redaktor”. Jak pan tam byłeś, to gdzie własne, aktualne zdjęcie? I najważniejsze: jak wyrąbali, to w jakim celu? Z jakiego powodu? I kto wyrąbał? I na czyje zlecenie? Proszę o konkretna informację, a nie znów grzebanie w internecie. Proszę przyjechac do swojego (?) miasta wreszcie. Radnym na odległość i zza biurka też chcesz pan być?

 2. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Aktualne zdjęcie? A czy jak to zrobione kilka miesięcy temu nie ukazuje dorodnych, wysokich kilkudziesięcioletnich drzew, to one w 3 miesiące odrosły? Wyrąbała firma na zlecenie UMiG. Miał powstać park linowy, jednak w czerwcu w wywiadzie dla Radia Kielce wiceburmistrz Mierzwa powiedział, że w Małpim Gaju powstanie siłownia zewnętrzna. Kiedy zapytałem na sesji RM o postęp prac w MG i o to, czy powstanie park linowy skoro nie ma drzew, Waldemar Sikora odpowiedział, że wszystkie prace idą dobrze i będzie dobrze… Jeżeli w Urzędzie ludzie nie wiedzą co się dzieje, a obywatel jest zbywany lakonicznymi odpowiedziami, jeżeli jest napisane jedno a mówione drugie, to kto tutuaj jest głupcem? My, mieszkańcy, czy nieudolna władza? Sam chciałbym wiedzieć, czy powstanie park linowy, czy enta siłownia zewnętrzna. Według moich prywatnych (bo innych, oficjalnych nie mogłem uczynić) ustaleń, w MG wycięto nie te drzewa co trzeba i stąd ta cała zmiana – dodam, że to jest jednak tylko słowo, które usłyszałem od kilku osób. Władza jak za totalitaryzmu : „jak o problemie się nie będzie mówić, to problem zniknie”

 3. Anka Majka pisze:

  Dziekuje za artykul i zwrocenie uwagi na to co sie dzieje z zagospodarowaniem przestrzennym pieknego kiedys Buska. Kiedys. Wladze miasta tak bardzo sie rozpedzili ze Busko zaczyna zmieniac sie w 'architektoniczna brzyde’. Gdziekolwiek jeszcze jest wolna przestrzen, rusza budowa. Malpiak wyglada jak wykarczowany teren pod budowe…Potwornosc.. Jak to mozliwe ?? Nikt nie ponosi odpowiedzialnosci za chaos architektoniczny i dewastacje przyrody i uzdrowiskowego klimatu Buska? Zielen zamieniana jest na kostke brukowa a dzialki i jak widzimy lasy karczowane pod przedziwne w wygladzie potwory, bez skladu ladu. Kazimierz Wielki zastal Polske drewniana a zostawil murowana. Czy pan W. Sikora zostawi nam Busko zabetonowane ?

 4. Mieszkaniec Zdroju pisze:

  To chyba Pan dawno nie był w „Małpiaku”. Aktualnie widzę z okna jak powstają nowe deptaki, przygotowane są miejsca pod place zieleni jest też położony asfalt pod fragmenty scieżki rowerowej, która podobno(z tego co rozmawiałem z wykonawcami) ma łączyć się ze ścieżką rowerową „idącą” od Słonecznego Hotelu. Ma to na celu połączenie części zdrojowej ze ścieżką rowerową w okolicach Lasu Winiarskiego. Już wkrótce ten zapuszczony las-miejsce schadzek i okolica nielegalnych wyścigów samochodowych zmieni się w park relaksu i rekreacji. Dzięki temu my okoliczni mieszkańcy będziemy mogli w końcu wieczorami odpocząć w spokoju w domowym zaciszu. Jeszcze dodam tylko,że z tego co widzę redaktor kolejny raz wprowadza zamęt…

 5. eryk pisze:

  Zapewne Sikora i jego Porozumienie chce by Busko stalo się CePO – centrum przygotowań olimpijskich 😉 co 100 metrów siłownia zewnętrzna, 3 stadiony, 10 orlików – wiadomo przecież, że w mieście mieszkają sami pakerzy i piłkarze a do sanatoriów przyjeżdżają sami atleci 😉

 6. Zaniepokojony mieszkaniec pisze:

  –Czy to prawda, że zaznaczono drzewa dwoma kolorami – jednym te, które mają zostać, drugim te, które mają być wycięte?

  –Czy to prawda, że firma która przybyła zrobić wycinkę pomyliła się, wycinając „na odwrót”, czyli wycięto to, co miało zostać, a zostało to, co miało być usunięte?

  –Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, to czy odpowiednie służby wiedzą o tym ewentualnym fakcie pomyłki?

  Czekam na odpowiedź.

  Czy kandydat W. Sikora wyduka coś „w tym zakresie”?
  Czy udzieli nam mieszkańcom i wyborom zarazem, wyjaśnień?

 7. Do rolandinho pisze:

  „I najważniejsze: jak wyrąbali, to w jakim celu? Z jakiego powodu? I kto wyrąbał? I na czyje zlecenie?”

  Zadaj proszę te pytania Sikorze. Jako mieszkaniec masz prawo do informacji publicznych. Jak myślisz odpowie Ci czy nie…? K. Oliwkiewicz na próżno domagał się odpowiedzi, ale może Tobie Jaśnie Pan Sikora odpowie i będziesz mógł nam wszystkim o tym napisać? Jeśli jednak odpowiedź na pytania, które zadał „Zaniepokojony mieszkaniec” jest twierdząca, to chyba raczej odpowiedzi nie uzyskasz…

 8. Kazimierz pisze:

  Pan WS udzieli odpowiedzi ale prokuratorowi

 9. Max pisze:

  A gdzie drewno ? Czy wyparowało jak granitowa kostka po rewitalizacji Mickiewicza?

 10. rolandinho pisze:

  PANIE Kruk. Przejrzałem całą zawartość komputera, pamięci (swojej), nawet stare notatki i listy w szufladzie i nigdzie nie znalazłem nawet sladu informacji o tym, że kiedys przechodziliśmy na TY…
  Tu sie nie ma co zacietrzewiać, tylko solidnie robic swoja robotę informacyjną. Tymczasem wyręczyli PANA internauci. Z wyjątkiem PANA Oliwkiewicza, który jednak nie wie co się aktualnie dzieje w Małpiaku. Kolejny gość z waszego komitetu, który nie ma nic do zaoferowania poza zmianą burmistrza. Kolejny, który sieje wiatr…
  Dzięki Mieszkaniec Zdroju za konkretną informację.

 11. Wojtek pisze:

  Szanowny Panie Rolandinho!

  Komentarz do „Do rolandinho” ja napisałem, a nie Jarosław Kruk. Wiem, że w Polsce tytułowanie nie tylko Pan/Pani, lecz także Panie Magistrze, Panie Profesorze itp., jest dość mocno zakorzenione. Ja osobiście lubię bezpośredniość. Pisząc komentarze zwykłem zwracać się na Ty, z zachowaniem szacunku poprzez użycie dużej litery. Po prostu wydaje mi się to takie mniej oficjalne, bardziej bezpośrednie. Ja osobiście też lubię, jak ktoś się tak do mnie zwraca, mówiąc mi na Ty. Jeśli jednak Pana to uraziło w jakikolwiek sposób to BARDZO PRZEPRASZAM i obiecuję solennie, że odtąd będę zawsze zwracał się do Pana tak, jak sobie Pan tego życzy.
  Z wyrazami szacunku
  Wojtek

 12. HaHA pisze:

  A Jarek znów nie ma czasu napisać o sobie, ale siać zamęt to czas ma.
  Brawo dla Mieszkaniec Zdroju, jak ktoś widział „Małpi Gaj” przed pracami to wie, że wizytówką dla miasta nie stanowił.

 13. Do powyżej pisze:

  A teraz stanowi, jak wygląda jak „pustynia”? Ciekawe ilu mieszkańcom taki wyrżnięty w pień Małpi Gaj się podoba, gdyby tak zrobić ankietę? Można by taki sondaż np.na FB przeprowadzić:
  Czy podoba Ci się Małpi Gaj w obecnym stanie?
  Czy lepiej było nie wycinać drzew?

 14. ronaldinho pisze:

  A może zamiast bić pianę, niech ktoś zrobi zdjęcia aktualnego stanu MG. Przecież na tym zamieszczonym jeszcze śnieg widać. Jak zauważył Mieszkaniec Zdroju coś tam sie dzieje. No panie „redaktorze” , panie Oliwkiewicz – ruszcie się i wyjaśnijcie do końca ludziom zamiast siać defetyzm i opowiadać, ze ktoś wam czegoś nie chciał powiedzieć…rok temu. Oczekuję tego od tzw „portalu informacyjnego mieszkańców”!!!

 15. Jurek pisze:

  Nie wiem jak niektórym tłumaczyć, może drukowamymi literami pisać? TU NIE CHODZI O TO, CO TAM ROBIĄ, CZY ALEJKI, CZY KOSTKĘ,CZY ZDJĘCIE JEST Z ZIMY CZY Z LATA, TYLKO PYTANIE DLACZEGO TYLE DRZEW WYCIĘTE ZOSTAŁO? CZY ZROBIONO TO PRZEZ POMYŁKĘ? JEŚLI TAK, TO KTO ZA TO ODPOWIADA? Proste i logiczne pytania. Powtórzyć jeszcze raz, jak to robią niektórzy, co to cytują komentarze i powtarzają w koło jedno i to samo, jak na przesłuchaniu w…,czy już raz drukowanymi literami wystarczy?

 16. Zdrojowy pisze:

  radio.kielce.pl/pl/post-77097

  A w Uzdrowisku się dzieje, oj się dzieje…Kolejny proces o mobbing w Uzdrowisku. Marszałek Jarubas ma problem?

 17. Ekolog pisze:

  Puszcze Białowieskią zaatakował kornik drukarz. No to chore drzewa wycięto i usunięto razem z kornikiem. W Busku też objawił się „kornik drukarz” i zdziesiątkował nam Małpiaka. Drzew już nie ma, to teraz we niedziele trza jeszcze „kornika” wykurzyć. Jak? Trutką? Ogniem go palić? Ależ nie! Bardzo łatwo i bezboleśnie, rzekł bym nawet bezszelestnie. Przy pomocy dłgopisu, stawiając krzyżyk w odpowiednim miejscu na kartce. I po krzyku. I po „korniku”…

 18. zombikkk pisze:

  Czyli z parku linowego nici?????? To teraz niech wrony którym zabrano gniazda w Małpiaku zasrają w cholerę do końca ten park, i tak juz biało wszędzie, gówniany interes echhhh

 19. […] infobusko.pl: – JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – aktualizacja – prezentacja wyborcza […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl