UMiG: Odpowiedź buskiego magistratu na publikacje Radia Kielce o nowym pumptracku - "chęć wykreowania szybkiej i taniej sensacji" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMiG: Odpowiedź buskiego magistratu na publikacje Radia Kielce o nowym pumptracku – „chęć wykreowania szybkiej i taniej sensacji”

19 czerwca 2020 | Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju fb ; umig.busko.pl 19.06.2020 / Jarosław Kruk 19.06.2020 | | 27 komentarzy
– Trudno ukryć oburzenie po materiale Marty Gajdy z Radia Kielce, w którym próbuje dowieść, że realizacja jednej z buskich inwestycji prowadzona jest niezgodnie z przepisami budowlanymi i zasadami bezpieczeństwa. Chodzi o mini tor rowerowy dla amatorów (niefortunnie nazwany w projekcie „pumptrackiem”), jaki powstaje pomiędzy osiedlami Kościuszki i Pułaskiego w Busku-Zdroju. – jest napisane na wstępie oświadczenia, które dziś, 19.06, ok. godziny 15:00 opublikowane zostało na facebookowym profilu/fanpeage Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

Buski pumptrack w budowie – czy przy jego planowaniu i realizacji skorzystano z wiedzy i konsultacji  Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich? 19.05.2020 / fot. Jarosław Kruk

” Trudno ukryć oburzenie po materiale Marty Gajdy z Radia Kielce, w którym próbuje dowieść, że realizacja jednej z buskich inwestycji prowadzona jest niezgodnie z przepisami budowlanymi i zasadami bezpieczeństwa.

Chodzi o mini tor rowerowy dla amatorów (niefortunnie nazwany w projekcie „pumptrackiem”), jaki powstaje pomiędzy osiedlami Kościuszki i Pułaskiego w Busku-Zdroju. Inwestycja ciągle jest w budowie, jednak okazuje się, że stanowi kolec w oku samozwańczego, lokalnego guru wrotkarzy a także części nieprzychylnych burmistrzowi radnych Rady Miejskiej.

Warto zaznaczyć, że inwestycja jak dotąd nie została formalnie odebrana, a zatem ciągle jest terenem budowy. Nie stanowi to jednak przeszkody aby już teraz formułować niesprawiedliwe oceny względem pracowników urzędu, którzy nadzorują budowę toru. A szkoda, bo wystarczyłoby prześledzić umowę z wykonawcą, w której wyraźnie zaznaczono kompetencje stron. Można w niej wyczytać m.in. to, że za najwyższą staranność przy wyznaczaniu i zabezpieczaniu placu budowy jak również dozór tego terenu odpowiedzialny jest wykonawca. To on po podpisaniu protokołu odbioru końcowego składa wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwolenie na użytkowanie. Jest również zobowiązany do przedłożenia operatu powykonawczego zawierającego atesty, certyfikaty i aprobaty zgodności na wbudowane materiały zgodnie ze specyfikacją techniczną. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad Gmina ma zaś prawo zażądać ich usunięcia lub odmówić odbioru. M.in. w tym celu powołała Inspektora Nadzoru Inwestorskiego ze stosownymi uprawnieniami, a tor buduje na podstawie zatwierdzonego projektu i prawomocnego pozwolenia na budowę.

W naszej opinii, w całej tej sprawie nie chodzi o techniczne aspekty budowli, ale o fakt, że nie jest ona profesjonalnym pumptrackiem, budowanym w oparciu o żądania prezesa Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ponidzie”. Obiekt jakiego chcieliby wrotkarze nie może jednak powstać w aktualnym miejscu inwestycji, z uwagi na uciążliwość dla mieszkańców, jaką generowałby wytwarzany przez nich hałas. Profesjonalny pumptrack wymaga zarówno odpowiedniej lokalizacji jak i ogromnych nakładów finansowych, których w tej chwili nie ma.

Raz jeszcze podkreślamy – tor, który powstaje pomiędzy osiedlami ma służyć wyłącznie dla amatorów jazdy rowerem (dzieci, młodzieży, starszych) i odciążyć w tym zakresie skatepark. Nie jest w żadnej mierze przeznaczony dla niewielkiej grupy wrotkarzy, choć to właśnie oni swoimi roszczeniami próbują wywierać na gminie presję.

Autorka materiału przygotowanego dla Radia Kielce wiedziałaby to wszystko, gdyby raczyła uzyskać informacje z gminy lub zaczekać na oficjalną odpowiedź w tej sprawie. Wszak podstawą etyki dziennikarza i jego rzetelnego warsztatu jest przedstawienie argumentów obu stron. Najwyraźniej jednak zwyciężyła chęć wykreowania szybkiej i taniej sensacji.

Postscriptum

Korzystając z okazji, apelujemy do wszystkich mieszkańców Buska-Zdroju, którzy nie mogą doczekać się dopuszczenia toru do użytku, aby nie forsowali zabezpieczeń ustawionych przez Wykonawcę. Każdy, kto w tej chwili z niego korzysta, wkracza na teren budowy, świadomie niszczy ogrodzenie, a siebie lub swoje dziecko naraża na potencjalne niebezpieczeństwo. Dopiero po dokonaniu odbioru, teren zostanie udostępniony dla wszystkich chętnych, a zasady korzystania z toru zostaną określone w „Regulaminie korzystania z obiektu”.

Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju”

screen z facebookowego profilu UMiG Busko-Zdrój

RK: Zapowiadają się kontrole ekstremalnego toru w Busku. Czy nowopowstały pumptrack to atrapa?

RK: Pumptrack w budowie. Rolkarze wypadają z toru. Władze Buska ignorują uwagi

ED: Skatepark w Tarnobrzegu trzeci raz nie przeszedł odbioru! O złym wykonaniu obiektu wie już Polski Związek Sportów Wrotkarskich – a w Busku?

grafika tytułowa: screen z XXI sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju/ źródło: UMiG Busko-Zdrój

◙ Podobne informacje:

TP: „W rażący sposób stwierdza Pan nieprawdę i pomawia mnie o zaniedbania” – dyrektor przedszkola „Smerfuś” odpowiada na zarzuty burmistrza

RK: TELEFON INTERWENCYJNY. Co dalej z przystankiem w Wełeczu? – bez wodza ani rusz

RK: Centrum uzdrowiska już nie dla kupców z Buska – zamienił stryjek siekierkę na kijek

Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

27 odpowiedzi na “UMiG: Odpowiedź buskiego magistratu na publikacje Radia Kielce o nowym pumptracku – „chęć wykreowania szybkiej i taniej sensacji””

 1. (niefortunnie nazwany w projekcie „pumptrackiem”) pisze:

  Zatem co jest budowane skoro nie jest to niefortunnie zadeklarowany do budowy „pumptrack”?
  Czyli mam rozumieć że projektant stworzył na papierze tak naprawdę nie wiadomo co,gmina to zaakceptowała nazwano to pumtruckiem czym jednak nie jest a teraz będzie się mówić i szukać wyjścia jak dopasować to coś do przepisów aby można było to przepchnąć. Fachowiec w swoim fachu.To tak jakby zaplanował puścić bąka a tu niespodziewanie coś więcej się wypsło w majty.Odpowiedzialność wykonawcy OK ale co jeśli zrobił wszystko zgodnie z projektem który otrzymał a w konsekwencji okaże się że i tak obiektu nie będzie się dało użytkować bez dodatkowych kosztów?

 2. Arkadiusz pisze:

  Gdyby był tor dla wrotkarzy, byłby też problem, dlaczego nie dla rowerzystów ? są te ,,szczególne” osoby, którym nic nie odpowiada i niestety z ich upierdliwością musimy żyć na codzień! ?‍♂️?

 3. Paweł pisze:

  Czytając materiały redaktor M. Gajdy nie zauważyłem nierzetelności. W materiale z dnia 16 maja wyraźnie wynika, że UM zlewa dziennikarza i to nie pierwszy raz. Może dziennikarz ma czekać na odpowiedź Jaśniepaństwa z urzędu 14 dni? Jakaś kpina. Jak się widzi, że ktoś dzwonił to się oddzwania bo tak kultura nakazuje, szczególnie gdy dzwonią dziennikarze. A nie później żale wylewać na FB bo my tacy biedni a dziennikarze hieny. Ale żeby było śmieszniej to UM odp na email i dziennikarka napisała kolejny artykuł następnego dnia tj. 17 maja, gdzie zamieszcza stanowisko UM i obszerny komentarz w tej sprawie. I gdzie tu nierzetelność? Przecież Radio Kielce przedstawiło argumenty obu stron. Jeśli się chce psa uderzyć, to kij się znajdzie

 4. Justyna pisze:

  O kurcze to jest tylko tor dla rowerzystów ? toż to jest dyskryminacja wrotkarzy, rolkarzy, użytkowników hulajnog…… No chyba że dla każdej grupy będzie budowany osobny tor do jazdy???

 5. Paweł pisze:

  Budowlancem nie jestem ale patrzac na grubosc asfaltu i sposob jego polozenia to dlugo to nie posłuży, bo po prostu popęka i sie rozejdzie ?

 6. Bartek pisze:

  To, że tor ma być przeznaczony dla młodych użytkowników sprawia, że tym bardziej powinien on być bezpieczny.. w obecnej formie zakrętów przy rozpędzaniu się dzieciaki będą wypadały poza asfalt… Ciekawą sprawą jest tez większy hałas, który wynikałby z prawidłowego ukształtowania obiektu, bo użytkownicy na pewno będą ci sami. Duża ilość pieniędzy wydana na coś co powinno wyglądać inaczej, a skoro dokumentacja określiła tor jako pumptrack to nie było to niefortunne, a najprędzej niekompetentne ??

 7. Dawid pisze:

  Jako osoba z 15 letnim doświadczeniem w jeździe na rowerze, działacz społeczny i projektant nie mogę przejść obojętnie obok tego co właśnie zobaczyłem. Przeszukałem internet aby znaleźć więcej zdjęć tego „mini toru rowerowego”. Niestety znalazłem. Z racji iż żyjemy w „wolnym kraju” (chyba?jeszcze?tak?)
  to i ja zostawię komentarz.

  Zacznijmy od stwierdzenia „Mini tor rowerowy dla amatorów”. Czymże jest taki tor? Amatorami określamy dzieciaki które dopiero rozpoczęły przygode na rowerze i jeżdżą na tak zwanych „tuptusiach” czy osoby które potrafią się już samodzielnie i bezpiecznie poruszać na rowerze?

  Jeśli chodziło o tą pierwszą grupę to projektant który podjął się tego zlecenia nie zapoznał się tematyką specyfiki takich torów i zamiast ułatwić naukę jazdy zrobił całkowicie na odwrót.

  Dlaczego? Dlatego że dziecko które stawia swoje piersze kroki wymaga całkowicie innego toru. Dzieciak uczy się wtedy podstaw takich jak utrzymanie balansu, nakua skręcania, prowadzenia roweru po określonym torze jazdy itd.OK. Idea zachowana ale niestety konfiguracja już nie. Tak zwane „pompki” sprawiają że dziecko się rozpędza, nie potrafi opanować prędkości i zamiast zakręcić na „bandzie” która specyfiką swojego wykonania sprawia że samoistnie wymusza kierunek jazdy do wewnątrz to celuje wprost na nia. Z racji iż jest trójkątnym „bankiem” wyrzuca użytkownika poza tor jazdy. Bardzo niebezpieczne i bardzo nieprzemyślane. A chyba chodzi przedwszystkim o zrowie i bezpieczeństwo użytkowników którymi będą dziecmi co wskazuje sama nazwa.
  Jeśli zamawiający czyli Urząd Miasta chciał jednak tor dla tej drugiej grupy to też ktoś dał ciała.

  Dla wytłumaczenia dlaczego tak uważam wklejam poniżej link https://www.youtube.com/watch?v=i4w5R7Hgrjs

  Film przedstawia dzieci z tej drugiej grupy jak poruszają się po profesjonalnym pumptracku. Są to właśnie dzieci z tej wspomnianej drugiej grupy. Ta grupa nie potrzebuje „mini toru rowerowego” który mini’m jest tylko z nazwy i wysokości band tego profesjonalnie wykonanego toru rowerowego!
  Wysuwa mi się taki wniosek że jeśli dzieciaki potrafią bez najmniejszego problemu poruszać się po profesjonalnych torach pumptrack, po których również mogą z wielką frajdą poruszać się Ci dla których obecny tor nie jest przeznaczony to dlaczego popełniacie taki błąd?
  Pamiętajmy że obiekt jest z pieniędzy wszystkich podatników a nie tylko użytkowników.

  Jeśli miasto nie miało odpowiednich funduszy to zawsze mogło zrobić mniejszy lecz bardziej urozmaicony tor z którego mogli by skorzystać wszyscy. Lepiej również kupić projekt od profesjonalnej firmy a wykonawca który wygra przetarg poradzi sobie z położeniem asfaltu.

  Kolejnym argumentem dlaczego obiekt ma być dla amatorów i w dodatku bez wstępu dla rolkarzy jest generowany hałas.
  Zgadzam się że rolki, deskorolki jak i hulajnogi generują większy hałas przez specyfikę swoich kółek ale na skateparku.
  Bo tam się skacze, odrywa koła od podłoża cały czas i jest to podstwa jazdy freestylowej! Na pumptracku sytuacja jest całkowicie odwrotna. Tam chodzi o prędkość i czas pokonania toru gdzie czasem trzeba skoczyć aby urwać ułamek sekundy ale to CZASEM!!

  Dodatkowo jeśli urzędnicy uważają, że to właśnie osoby starsze czy tam młodzież bardziej hałasują to chyba dawno na placu zabaw nie były. A jeśli chodzi o odległoś według norm to wynosi ona 20m od zabudowań.

  Powtórze się jeszcze raz! Pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie użytkowników. Konsultujmy każdy projekt, który jest robiony dla młodzieży właśnie z nimi bo to jest robione dla nich!

  Wybierajmy odpowiednie firmy które zajmują się tego typu torami a nie firemki budowlane,drogowe czy kanalizacyjne.

  Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdrój zastanówcie się co robicie i nie odbierajcie tego bubla za wszelka cenę bo nie wiele trzeba żeby było chociaż ok.

  https://www.youtube.com/watch?v=i4w5R7Hgrjs&fbclid=IwAR1svwDgxDnVCqSm1nECgOjQdI_7712GF0tl2wI1vRfBQznyYxcwtacYpiY

 8. Łukasz pisze:

  „(…)lokalnego guru wrotkarzy(…)” – Michał przesadziłeś z tym, taki niekulturalny tekst, to jest nie smaczne. Warte to jest tego stanowiska?
  Czemu się oficjalnie nie podpisujesz pod tymi oświadczeniami? Przecież każdy się domyśla kto je pisze i kto jest ich autorem.

 9. do powyżej pisze:

  myślisz, że to wice MM napisał?

 10. Wojciech pisze:

  Szanowni Państwo, „niesprawiedliwe oceny względem pracowników urzędu, którzy nadzorują budowę toru”w sytuacji, tfu, tfu, wypadku, szybciutko mogą przerodzić się w zarzuty prokuratorskie. Nie znam się na budowlance, nie znam się na pumptrackach, nie będę również z niego korzystał bo jestem po prostu za gruby ? Natomiast, jeżeli interesariusze projektu mówią Wam, że coś jest nie tak, to warto się nad tym pochylić zamiast ad personam atakować w sieci, w dodatku anonimowo ?
  PS. 11 dni do zamknięcia Smerfusia a ja, rodzic, nadal nie wiem co zrobić z dzieckiem 1-go lipca… Przydałoby się jakieś konkretne oświadczenie – może nawet być anonimowe ?
  Miłego weekendu!

 11. Karamba Szpieg pisze:

  Wojciech to może warto „podziękować” Pani Dyrektor że o fakcie otrzymania decyzji o wypowiedzeniu umowy nie poinformowała w grudniu 2019 co pozwoliłoby rodzicom podjąć kroki polegające na znalezieniu miejsca dla dziecka w innym przedszkolu. Czego Pan Panie Wojtku nie wie? Gmina nie zmieni zdania. Warto w życiu bazować na przepisach prawa, terminach etc. a nie wierzyć w cuda i pobożne życzenia zwłaszcza kiedy chodzi o dziecko…

 12. do powyżej pisze:

  No weź i bądź tu mądry człowieku! To, że Pani Dyrektor Smerfusia dostała decyzję o wypowiedzeniu w grudniu nie znaczy, że miała od razu robić z tego publicznie raban. Gdyby tak zrobiła to posypałyby się na nią gromy, że jest skarżypyta i pieniaczka, bo przecież powinna zwrócić się do burmistrza z prośbą o zmianę decyzji. Jak tak właśnie Pani Dyrektor zrobiła i próbowała negocjować to jest teraz krytykowana, ze nie zrobiła kipiszu w grudniu. No i bądź tu mądry!

 13. xyz pisze:

  drogi Wojtku piszesz o zarzutach prokuratorskich ale czy z pisma nie wynika że projekt zakładał niefortunnie budowę pumptracku niefortunnie ale jednak.Czy gmina zaakceptowała projekt, wynika że tak bo doszło do realizacji.Czy wykonawca wykonał usługę zgodnie z projektem i przepisami nie wiemy ale było info że nadzór budowlany zbada sprawę tylko że nie wiemy czy opinia publiczna zostanie poinformowana o wyniku kontroli.Jak nazwać projekt który stworzył projektant? Nie padło w piśmie, natomiast padło kto będzie z tego korzystał.Nasuwa się też wiele innych pytań na które i tak nie otrzymamy odpowiedzi.

 14. Jarek pisze:

  Wojtek może w Wiślicy jest jakieś fajne przedszkole?

 15. Grzegorz pisze:

  Czy rolkarze zarzucają miastu inne inwestycje-NIE!!! wyrażamy opinię tylko na temat tego gdzie mamy jakąś wiedzę. Nazwany przez urząd”guru” to człowiek z pasją, który zdobyte za własne pieniądze umiejętności (jako instruktor jazdy na rolkach) przekazuje wszystkim którzy chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez MUKS w sposób zupełnie darmowy dla zainteresowanych po to aby nie popełniali błędów i w szybki sposób przyswajali wiedzę na temat techniki jazdy z zachowaniem zasad BHP. Takie osoby powinny być wspierane przez urząd a nie odwrotnie.? WSTYD!!! Trudno nie odnieść się i wyrazić własne spostrzeżenia na temat tego obiektu. Ze strony urzędu wystarczyło jedynie choć raz zorganizować spotkanie z użytkownikami „małych i dużych kółek” i przedyskutować projekt na etapie jego genezy jak to dzieje się w innych miejscowościach-nie bo po co i jak widać było to błędem. Popieram podsumowanie Dawida i nie będę tu wchodził w dyskusję „Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju zastanówcie się co robicie i nie odbierajcie tego bubla za wszelką cenę”. Może i grupa „wrotkarzy” nie jest ogromna ale dzięki trafnie przeprowadzanym inwestycją pozwoli na uprawianie tego sportu w szerszym gronie.

 16. Komentarze burmistrza tylko dla wybranych mediów? pisze:

  Dla Echa Dnia – tak, dla tygodnika ponidzia tak, ale dla mediów, które nie piszą po myśli Sikory pokazują zaniedbania albo nieudolność rządzących Buskiem – takich jak Polskie Radio urzędnicy starają się nie zauważać.
  To działanie naganne, mogące naruszać prawo, a nawet wyczerpywać znamiona przestępstwa z art. 44 ust. 2 prawa prasowego, jeżeli zamiarem osoby działającej jest tłumienie krytyki prasowej.

  Art. 44. [Utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej]
  1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
  2. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.

 17. Jan pisze:

  Kepczykowa i Zielony sikora to zaj… fachowcy, dadzą radę… a propos przy drogach w okolicach zdroju trawa po jaja, wszystko przez COVID-19 i leci kabarecik. Zapomniałem wembley się buduje dla kopaczy

 18. Bartosz Sordyl pisze:

  Podpinam się do wypowiedzi powyższej Dawida

  Jako osoba z wieloletnim doświadczeniem jako zawodnik, sędzia freestyle bmx, sędzia fmb dirt, konstruktor obiektów rowerowych w tym obiektów spełniających standardy pucharu świata fmb.

  Pumptrack powinien być wykonany w taki sposób by osoba z doświadczeniem mogła pokonywać przeloty miedzy falami bez większego trudy a banda zawsze kierunkuje go w właściwy tor jazdy, przy czym koła nie tracą przyczepności. Zarazem na tym samym torze osoba stawiająca swoje pierwsze kroki powinna sobie poradzić z przejechaniem całości bez żadnego problemu.

  Jeśli obiekt nie nadaje się do użytku przez zawodowców jak i amatorów to znaczy ze coś Poszło źle.

  Obiekt tego typu MUSI być także przejezdny na deskorolce i rolkach. Jeśli nie jest w takim wypadku została źle położona warstwa jezdna.

  Problemem jest wykonanie użytkowe takiego obiektu przez firmy typu Krzakbud kogucik (polska fuszerka) . Osoba, która nie jeździ zawodowo nie zbuduje dobrego obiektu bo nie ma o tym żadnego pojęcia, co widać na przykładzie który jest omawiany.

  Błędnie wykonany tor typu „pumptrack” to wielkie, po pierwsze wielkie niebezpieczeństwo dla użytkownika, a po drugie depopularyzacja sportu i odstraszanie użytkowników.

  Co do realizacji tego tez obiektu można wypunktować co było źle?

  -bandy
  -muldy
  -kształt
  -profile
  -wykonanie

  Inaczej mówiąc WSZYSTKO.

  Co zrobić w takiej sytuacji? Zamówić ekspertyzę u profesjonalisty i pociągnąć wykonawcę do odpowiedzialności.

  Obiekt, który jest wykonany tak jak to teraz powinno się zrównać z ziemią i postawić od nowa. Natomiast wykonawca powinien mieć dożywotni zakaz startu w przetargach na tego typu obiekty.

 19. Kolejne nie podpisane oświadczenie pisze:

  Czyżby „mały wódz” Michał wstydził podpisać się? A może pisał „wielki wódz” Waldek?
  Bo przecież nie ma człowieka z nazwiskiem UMiG.
  A może pisała sprzątaczka? Może informatyk? Oni przecież też są pracownikami UMiG, więc też mogą nazywać się UMiG. Wątpię jednak, by oni pisali, mają zdecydowanie za wysoki poziom kultury, by zniżać się do takich durnot.

 20. PORAŻKA jest SIEROTĄ pisze:

  a sukces ma wielu ojców

 21. WALDI TO NIEUDACZNIK pisze:

  Na pl. Zwycięstwa i na Rzewuskiego klawiszują płyty granitowe.

 22. chyba kogoś baaaaaardzo boli pisze:

  „Inwestycja ciągle jest w budowie, jednak okazuje się, że stanowi kolec w oku samozwańczego, lokalnego guru wrotkarzy a także części nieprzychylnych burmistrzowi radnych Rady Miejskiej” oj chyba kogoś baaaaaardzo boli, że samozwańczym lokalnym guru wrotkarzy jest Pan Jacek Szostak a nie jakiś przydupas z namaszczenia Wielkiego Wodza! ha!ha!ha!

 23. PKW pisze:

  Panie i Panowie, pora na referendum o odwołanie gburmistrza i bezradnych.

  Jeśli będą jeszcze przez 3 lata marnować nasze pieniądze na tak wspaniale wykonane budowy, jak opisywany tor, to po następnych wyborach już nie będzie czego ratować, zostanie tylko emigracja.

 24. do PKW pisze:

  jeszcze za wcześnie, mieszkańcy już widzą wiele rzeczy, ale jeszcze za wcześnie…

 25. Maciej Szostak pisze:

  Ponieważ samozwańczy guru, to mój Tata, siłą rzeczy obserwuję cały spór, który powstał po zgłoszeniu uwag do projektu toru. Nieważne jest, czy miasto chce wybudować tor dla rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy, czy kogokolwiek innego. Wydaje się, że normalną reakcją na zwrócenie uwagi, że zaprojektowany tor może być nieużyteczny, niebezpieczny, czy po prostu: niekomfortowy w użytkowaniu powinno być zainteresowanie i (jednak) wdzięczność. Jeśli przedstawia się opinie osób, które niejeden tor widziały, projektowały i wykonywały, że ten planowany w Busku nie będzie nadawał się do jazdy, to chyba lepiej odłożyć budowę w czasie i poprawić projekt, aby rzeczywiście służył mieszkańcom? Nie były to opinie mojego Taty, ani moje – pochodziły od wyjadaczy w tej dziedzinie. Zaskakujące, jest również punktowanie w poście powyżej, czego to wykonawca nie powinien. A może pracownicy urzędu powinni lepiej przyjrzeć się tematyce i porozmawiać z osobami doświadczonymi w projektowaniu torów, aby nie narażać wykonawcę na koszty poprawek, albo – jeśli poprawki będzie pokrywać gmina – nie wydawać podatków (albo funduszy, nie wiem) na byle co?
  Tor (na szczęście) nie wygląda w 100% jak ten z projektu (przynajmniej budowalnego, może istnieje projekt wykonawczy albo zamienny?), co nie znaczy, że tak jak powinien. Rozumiem, że wciąż trwa budowa, natomiast nie wydaje mi się, żeby na kolejnym etapie wykonawca zniwelował naturalny spadek terenu, na którym tor jest budowany, bo asfalt został już położony. Asfaltowa ścieżka dojazdowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie toru też raczej nie będzie przesunięta.
  W przedstawionych uwagach do projektu, można było wyczytać, że nie jest to pumptrack. Wtedy tłumaczono, że tor nie będzie profesjonalny, tylko przeznaczony dla dzieci na rowerach. Widzę, że teraz aktualne jest stanowisko, iż nazwa pumptrack w projekcie została użyta „niefortunnie” oraz że tor będzie już przeznaczony dla „starszych”. Nie rozumiem, takich argumentów. Dla dzieci – czyli można wybudować byle co? Ale teraz jednak dla starszych. Trochę to wszystko mętne.
  Aby być bardziej precyzyjnym, to w dokumentacji zapisano „pumptruck”. Raczej to nie literówka, „a” daleko do „u” na klawiaturze. Znaczenie tego słowa to paleciak. Ale jest jeszcze jedno, które podaje urbandictionary.com: „a promiscuous heavy set girl.” Ciekawe, bo do określenia projektu tego toru, jak podejścia do sprawy pracowników urzędu można by zastosować niektóre z tych epitetów.

 26. Rafał pisze:

  Naszemu w ” ” burmistrzowi mówienie prawdy jest nie na rękę. Wszyscy którzy sie sprzeciwiaja i maja inne zdanie sa be. Nie liczy sie z nikim, nie słucha ludzi i robi to co chce. Tyle w temacie. Jeszcze 3 lata jego rządow i zadłużania gminy które to zadłużenie bedziemy spłacać ?

 27. Robert Grochowicz pisze:

  Siema Wszystkim?‍♂️

  też jestem myślę solidnym użytkownikiem pumptrackow bo będąc zawodnikiem Redbull Ice Cross treningi na Pumptrackach to jedne z najważniejszych treningów!!!
  Dlatego tez trenuje na nich bardzo dużo po Polsce bo wyrastaja jak grzybki po deszczu i budowane sa naprawde solidnie i naprawde duże!!!
  Dlatego głupie gadanie ze to ma byc tor dla amatorow to dla mnie jest totalnym nieporozumieniem!!! 95% użytkowników Pumptrackow to amatorzy!!! Poczawszy od dzieci 3 lat do np naszych Ojcow czy dziadków gdzie tez sie zdarzaja!!!

  Kiedys czyli np 5 lat temu pumptracki budowane byly w porównaniu do teraz naprawde małe,płytkie i dające mało adrenaliny bo muldy hopy zakręty itd były naprawdę male! Choc kiedyś każdy miał banana na twarzy bo w końcu pumptracki weszły do Polski?ale te pierwsze pumptracki obecnie są nieużywane bo poprostu sa za nudne(np Kraków park Jordana…kiedyś jaralem sie tym pierwszym który wybudowali a teraz jest on dla mnie za płaski i ten dobudowany przy nim to jest juz takich wielkosci muldy jak sie buduje teraz np w Sieradzu gdzie jest mega kozakiem!!!)wielokrotnie tez widze i widzialem jak dzieci,zawodnicy czy zwykli przeróżni użytkownicy Pumptrackow sie po kilku razach poprostu nudza…wiec robienie toru praktycznie plaskiego i naprawde nie funkcjonalnego i co najwazniejsze niebezpiecznego jest totalną glupota zarzadzajacych tym projektem i realizacja!!!współczuje przyszłym użytkownikom , życzę dużo farta i zdrowia na tym beznadziejnym torze a Wladza Buska by sie ogarneli jak nie chcą mieć przykrych wypadków na tym torze!!!!!!!!!!

  aaa cos Wam jeszcze powiem …w Opolu w grudniu powstaly 2 pumptracki wykonane przez Veloprojekt i wiadomo super tory i naprawde o takich marzylismy!!!
  Obecnie budowany jest 3ci na Opolu w dużym przedsięwzięciu obiektów sportowych w Opolu i tym razem wykonuje go firma która nigdy w zyciu nie wybudowała żadnego pumptracka…niestety takie sytuacje sie zdarzaja i będą się zdarzaly!!! Ale co chcę Wam powiedziec i też tak powinno być w Busku!!!!!! Odezwał się do mnie Główny wykonawca całej budowy i podwykonawca czy mógłbym pomóc w nadzorowaniu budowy pumptracka, wiec oczywiscie po przemyśleniu bo jednak nie bedzie wykonywała to Firma profesjonalna to moze byc totalny bubel a tego nie chce w swoim miescie!!! wiec zgodzilem sie i naprawde z bubla bo taki był na poczatku prac doprowadzam ten tor do naprawde niezłego funkcjonalnego toru!
  oczywiście kilkukrotnie zabrałem na plac budowy użytkowników pumptrackow którzy jeżdżą nie tylko jak ja na rolkach ale na rowerach deskach czy hulajkach…kazdy u mnie miał głos i robie wszystko by tor dochodził każdemu!!! Dlatego tez jestem dobrej myśli bo podwykonawca z pomoca doświadczonych użytkowników nie zrobi poprostu takiego bubla jaki jest w Busku!!!!???

  Co mogę jeszcze powiedzieć…niech Władze się ogarną i dopuszcza doświadczonych użytkowników do głosu a podwykonawca niech naprawia błędy bo dojdzie do wielu tragedii!!!!!!!

  Pozdrawiam służę pomoca i trzymam za Was kciuki?‍♂️??
  Heja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl