ED: Wycinka drzew w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju wzbudza wielkie kontrowersje. Gmina tłumaczy dlaczego musi wyciąć ponad 200 drzew (ZDJĘCIA) - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Wycinka drzew w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju wzbudza wielkie kontrowersje. Gmina tłumaczy dlaczego musi wyciąć ponad 200 drzew (ZDJĘCIA)

17 listopada 2019 | Echo Dnia 17.11.2019 / Jarosław Kruk 17.11.2019 | | 12 komentarzy

Od kilkunastu dni trwają prace rewitalizacyjne w parku zdrojowym w Busku-Zdroju. To wielki projekt pod nazwą ” Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego”. Już pierwsze dni prac wzbudziły duże kontrowersje. Poszło o to, że wycięto sporo drzew. Gmina Busko-Zdój wyjaśnia skąd takie decyzje – informuje Echo Dnia.

źródło: fb’UMiG Busko-Zdrój

Od kilku dni brama wejściowa do parku zdrojowego w Busku jest zagrodzona. Tuż za nią, rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną. Wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Obejmuje przebudowę wszystkich ciągów pieszych oraz zbudowanie nowych – wszystkie z naturalnego kamienia. Pojawi się też sporo nowej roślinności. Zaplanowano również wymianę oświetlenia. Przebudowany zostanie też plac przed Sanatorium Marconi, pojawi się też wiele nowych elementów małej architektury. Wymienione zostaną też wszystkie sieci jakie idą pod ziemią przez teren parku. W sumie prace będą prowadzone na terenie około 5 hektarów a w ich wyniku znacznie zmieni słynny buski Park Uzdrowiskowy. Po rewitalizacji ma się on prezentować wyjątkowo atrakcyjnie.

Miasto Busko-Zdrój dostało na te prace… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

12 odpowiedzi na “ED: Wycinka drzew w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju wzbudza wielkie kontrowersje. Gmina tłumaczy dlaczego musi wyciąć ponad 200 drzew (ZDJĘCIA)”

 1. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Prosimy o zamieszczenie projektów przebudowy i rewitalizacji, a także ewentualnych wizualizacji.

 2. Aha pisze:

  Panie zdecyduj się czy chcą wyciąć 200 czy 600 drzew albo najlepiej cały pork bo już można głupiec

 3. anty-Śliwa do Kamila Oliwkiewicza pisze:

  Widzę, że odezwał się mały palikotek z Kusocińskiego.

 4. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Kamil Oliwkiewicz do anty-Śliwa. Widzę, że odezwał się anty-anty. A może jakieś swoje zdanie, nie tylko anty? Nie wiem także co ma Pan/Pani na myśli mówiąc o palikotku? Czyżby jakieś kompleksy Pana/Panią nękały?

 5. xyz pisze:

  Teraz to już nie wiadomo o co chodzi.Padają stwierdzenia że mają zamiar przywrócić park do stanu jaki został opracowany przez Marconiego a w artykule napisano że „Obejmuje przebudowę wszystkich ciągów pieszych oraz zbudowanie nowych” Zatem odbudowa czy przebudowa oraz jakiem nowe skoro ma być wedle planu Marconiego.

 6. Pozytywna Asia pisze:

  W tym parku w rogu przy bristol zbyszko Zrobić fontannę jak w Las Vegas no kilka drzew by się wycielo ale byłby ten prestiż A poza tym atrakcja dla kuracjuszy jak i dla mieszkańców.

 7. Odnośnie "rewitalizacji" drzewostanu Parku Zdrojowego - liczby i dane pisze:

  Link do przetargu na stronie buskiego magistratu:

  https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/18135-przetarg-nieograniczony-renowacja-zabytkowego-parku-zdrojowego-w-busku-zdroju-wraz-z-zabezpieczeniem-zabytkowego-zespolu-uzdrowiskowego-lazienki-obecnie-sanatorium-marconi-2.html

  Następnie wchodzimy w Załącznik 9 [ZIP].

  Po ściągnięciu i wejściu w ten załącznik wchodzimy w pierwszy od góry folder –
  Br. budowlana, a następnie w dokumenty:

  zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy kompozycja
  zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy sanitarne

  Drzewa przeznaczone do usunięcia z przyczyn:

  -kompozycyjne – 279 szt.
  -prześwietlenie – 283 szt.
  -sanitarne – 49 szt.

  RAZEM – 611 szt.

  Moim zdaniem są dwie opcje:
  1 – Albo ktoś kłamie,podając liczbę drzew 219
  2 – Albo władze zamierzają robić rewitalizację niezgodnie z projektem.

  Ja osobiście nie widzę tu innych opcji. A co Wy o tym sądzicie?

 8. Mieszkaniec do xyz pisze:

  Słuszne spostrzeżenie, brawo Ty! gdyby władzy chodziło rzeczywiście o przywrócenie parku do stanu jaki został opracowany przez Marconiego to bezwzględnie powinno się to zrobić zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej – odtworzyć park, alejki, ławki w tej samej technologii i z użyciem tych samych materiałów i wzorów. A tak domyślam się, ze nie będzie i w XIX wiecznym parku władza zainstaluje XXI wieczne bajery, lasery, inoxy, fonatnny itd. To tak jakby pod hasłami rewitalizacji zburzyli zamek w chęcinach i odbudowali go z Ytongu i na koniec ostyropianowali 😉
  Wg mnie ta podkładka o rewitalizacji w stylu Marconiego jest tyle warta co projekt-bajka o budowie parku linowego w Małpiaku, pic na wodę fotomontaż! ale skoro lud to łyka to czemu nie!

 9. anty-Śliwa do Kamila Oliwkiewicza pisze:

  Jeśli mnie pamięć nie myli, to kandydował Pan do parlamentu z listy Ruchu Palikota? Tego, co to latał z gumowym penisem i atakował religię. Czy dobrze pamiętam? Mam sprawdzić w komisji wyborczej?

 10. Tadek pisze:

  buskozdroj.naszemiasto.pl/trwaja-prace-renowacyjne-w-parku-zdrojowym-w-busku-zdroju/ar/c1-7435074

  „Trwają prace renowacyjne w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Ile drzew pójdzie pod topór? Wycinka budzi duże kontrowersje.”

  Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki drzew. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie powstało pewne nieporozumienie. Konserwator zabytków po kilku wizytach w parku i zobaczeniu na własne oczy drzew wydał decyzję o możliwości wycięcia około 600 drzew. Jednakże władze gminy informują – że maksymalnie będzie wyciętych 200 drzew, a możliwe, że nawet mniej.

  „Na własne oczy zobaczył”. Cóż za niebywałe odkrycie… Czy on dobrze widzi? Może okulary do poprawki? A może jest niekompetentny?

  Czy zatem interwencja i szum medialny pomogły ocalić drzewa, że UMIG uważa co innego niż konserwator???

 11. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Tak, kandydowałem. Nie ukrywam przed nikim tego faktu. Cóż, był to jednak błąd. Ruch ten jaki był każdy miał okazję ocenić. Nie zmienia to jednak faktu, że nie życzę sobie ze strony bezimiennego komentatora uwag, które są obraźliwe. Szybko może okazać się, że bezimienny komentator ma jednak imię i nazwisko. Wtedy okazać się może też, że Sąd wyda w tej sprawie wyrok na osobę, a nie na bezimienny komentarz. Zapraszam do kontruktywnej i merytorycznej dyskusji.

 12. Maleniec pisze:

  Panie redaktorze, artykuł „RK: W Jędrzejowie kolejny raz sadzą drzewa – będzie bardziej zielono – może i w Busku by warto?” (https://infobusko.pl/rk-w-jedrzejowie-kolejny-raz-sadza-drzewa-bedzie-zielono/) wprowadza w błąd. Od mniej więcej 1997 roku z Jędrzejowa zrobili patelnię wycinając wszystkie większe drzewa. Teraz sadzą jakieś karły, które nigdy nie urosną. Jędrzejów ma być wsią betonową, z dużą ilością sklepów i jak tak dalej pójdzie liczącą za kilkanaście lat poniżej 10000 mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl