RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio) - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)

6 listopada 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 6.11.2019 / Jarosław Kruk 6.11.2019 | | 18 komentarzy

Mieszkańcy Buska-Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Chodzi o wycinkę drzew, które stanowią zielone płuca miasta – informuje Radio Kielce

Podkreślają, że drzewa w parku zdrojowym należą do cennych zasobów przyrody. Drzewa to tzw. “płuca ziemi”, filtrują powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia.

– Gmina Busko-Zdrój, jako gmina uzdrowiskowa powinna się zastanowić czy rzeczywiście jest potrzeba wycinania tak dużej ilości drzew – mówi Kamil Oliwkiewicz, prezes stowarzyszenia Nasz Region Ponidzie. – O zieleń powinniśmy dbać. Jeśli po kolei będziemy się pozbywać drzew stracimy status uzdrowiska – mówi zaniepokojony.

Władze Buska-Zdroju przygotowały w tej w sprawie wyjaśnienie. Jak czytamy w opracowanej przez gminę informacji, renowacja parku ma na celu przywrócenie go do dawnej świetności zgodnie z projektem Henryka Marconiego.

„Prace rozpoczęto od rozbiórki kostki brukowej centralnej alei. Wytyczono przebieg alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego parku. Niezbędna jest jednak ingerencja w drzewostan”.

Tomasz Mierzwa, specjalista ds. inwestycji w Busku-Zdroju zapewnia, że usunięciu będą podlegać jedynie samosiejki, drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących. Wartościowe zostaną zachowane. Ratusz ma pozwolenie na wycinkę 219 drzew. Pozostałe poddane zostaną jedynie cięciom pielęgnacyjnym. W starym zabytkowym parku mamy około 3,5 tys. drzew. Wszystkie są pod nadzorem konserwatorskim.

Prace przy modernizacji parku obejmą m. in. wymianę oświetlenia na nowe energooszczędne, wykonanie odwodnienia sanatorium Marconi i zabytkowej kaplicy pod wezwaniem świętej Anny.
Ponadto zostanie odnowiona fontanna. Pojawią się nowe elementy małej architektury w tym nowe ławki i kosze na śmieci. Będą nowe nasadzenia szczególnie krzewów ozdobnych. Wymienione zostaną wszystkie nawierzchnie alejek i chodników, główne z nich mają być wykonane z granitu, a pozostałe z kostki uszlachetnionej.  prezes stowarzyszenia Nasz Region Ponidzie

źródło: Radio Kielce

4 Raport dnia Radia Kielce [6.11.2019]: – Mieszkańcy Buska Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju – 

W nagraniu wypowiadają się: dr. n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, Kamil Oliwkiewicz – prezes stowarzyszenia Nasz Region Ponidzie i Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój

 

4  busko.com.pl [6.11.2019]: – Prace rewitalizacyjne w parku zdrojowym

 

Prace rewitalizacyjne w parku zdrojowym

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

18 odpowiedzi na “RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)”

  1. eH!De pisze:

    Z tego rozumuję, że uschnięty młodziutki dąb jest bardziej wartościowy od potężnego jesionu.

    W jakiej niewiedzy do tej pory żyłem!

  2. z pewnych względów? a może ze strachu o pracę? pisze:

    „z pewnych względów chce pozostać anonimowa” – względów?
    a czy to aby nie ze strachu o pracę w tym miasteczku nazywanym przez radnego Szumilasa Białorusią-Zdrój?

  3. nikoś pisze:

    To uzdrowisko winno mieć co najmniej 400 ha.zieleni parkowej , a ile ma?. Ale za to są setki hektarów z otuliny uzdrowiska wydarte na betonowe inwestycje. Uzdrowiskowy beton, kostka i asfalt a także tereny zielone na dachach wspaniale podniosą walory zdrowotne zdrojowiska.Powodzenia Panie Burmistrzu.Świadom zmian kierunków wiatru, to może jeszcze jedną tężnię a może i dwie postawić, tak by roślinność słono-lubna legitymizowała naszą uzdrowiskową buską przyrodę.Przykro mi ale życzę Panu niepowodzenia!.

  4. Do - z pewnych względów? a może ze strachu o pracę? pisze:

    Jest logika, logiczne myślenie, logiczne kojarzenie faktów, dedukcja, analityka, itd. Moim zdaniem sprawa wygląda tak: Logicznie podchodząc do sprawy, skoro ktoś chce pozostać anonimowy, to znaczy, że boi się narazić władzy, czyli najprawdopodobniej miło(m)ściwie nam panującemu włodarzowi. Dlaczego się boi mu narazić? Ano pewnie dlatego, że jest w jakiś sposób zależna, podległa jemu, bądź w inny sposób może on mieć wpływ na nią, na jej życie. Przypuszczam zatem, że Twój tok myślenia może być jak najbardziej słuszny. Ale to tylko moje osobiste zdanie…

  5. pollonus pisze:

    Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi, a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska- Brawo jaka piękna puenta! Tylko jedno małe ale w projekcie jest zaakceptowana wycinka w ramach rewitalizacji Starego Parku 611 sztuk drzew. W tym słuszne i bezdyskusyjne jest usunięcie drzew z przyczyn SANITARNYCH 49 sztuk a wołające o pomstę jest uzasadnienie KOMPOZYCYJNE 279 sztuk oraz PRZEŚWIETLENIE 283 sztuki. Ale o tym się nie pisze niech zainteresowany wygrzebie sobie to ze stosu dokumentów a nóż widelec mu się odechce a tu niespodzianka komuś się chciało. Argumentacja że rewitalizacja jest zatwierdzona przez konserwatora a projektant ma stosowne uprawnienia nie zwalnia z obowiązku używania zdrowego rozsądku. Nie dajmy się ogłupieć XIX wieczny park był projektowany w szczerym polu i teraz mamy jego owoce czy uzdrowisko stać na to aby znowu czekać 150 lat aby mieć stary drzewostan? Pragnę jeszcze przypomnieć że jeden 100-letni buk wytwarza w ciągu godziny 1200 litrów tlenu taką ilość jest w stanie wytworzyć ok. 2700 młodych drzewek! By więc zachowana została równowaga powinno się za jednego 100-latka posadzić 2700 drzewek,W takim razie aby zachować równowagę mikroklimatu starego parku zakładając teoretycznie że z tych 611 sztuk drzew przeznaczonych do wycięcia wiek 100 lat ma tylko 100 sztuk to powinien Pan nasadzić 270 000 tyś sztuk młodych drzewek!! Ćwierć miliona nowych drzewek!! Liczba porażająca!! Gdzie nasadzą samorządowcy wraz z Burmistrzem te nowe drzewa?? Skoro na jeden hektar lasu nasadza się do 10000 sztuk drzew to miasto musiałoby przeznaczyć grunty o powierzchni około 25 hektarów. Tak to dotyczy lasu a nie parku ktoś powie no to niech zobaczy jak ciężko jest nasadzić kilkanaście drzew za Rafałem aby się przyjęły. Jeśli jeszcze można to proszę o przemyślenie rozsądek i zmianę projektu tak aby ocalić ten stary drzewostan aby wykorzystywać jego potencjał zdrowotny i oczyszczający powietrze dla następnych pokoleń.

  6. sikora zaczyna w busku robic pustynie pisze:

    sikora zaczyna w busku robic pustynie na os kosciuszki rozkopane tak ze mieszkancy os pulaskiego nie maja jak przejść do miasta chyba po tych dolach iblocie powinien gumiaki postawić aby można zakladac robi kolejny parking na diabla tule parkingow udostepnic ludziom swobodne przejście teraz zaczal wycinke drzew będziemy oddychać tym betonem ale on nie ma dzieci i mieszka w widuchowie to nie martwi się o mieszkancow buska musimy mu bardzo podziekowac w następnych wyborach

  7. bronek pisze:

    Buscoki, wy to macie narzekanie we krwi…

  8. Osiedle Orla bialego tez zostalo pozbawione drzew pisze:

    Orla bialego tez zostalo pozbawione drzew, ale dostaliśmy w darze foliowe trawniki i trawe z belki a kwiatki posadzono przy uzyciu linijki zeby „ladnie bylo”

  9. Kamila pisze:

    Nie lubiłam tego parku od dziecka… Smutne, przygnębiające, ciemne miejsce. Fajnie, ze coś się zmieni. Wierzę, ze in plus. Już te nasadzenia kwiatowe zrobiły robotę, a przecinka – jak najbardziej wskazana. Panika taka sama, jak podczas rewitalizacji zieleni przy ul. Kopernika. A jest przecież ładnie „po wszystkim”. Zdecydowanie lepiej niż było ?

  10. B20191021: pisze:

    „Przywrócenie parku dawnej świetności zgodnie z projektem Henryka Marconiego” i aby uzyskać historyczny charakter XIX wiecznego parku wymagana jest zdaniem władz Buska ingerencja w drzewostan parkowy (czytaj wycinka ) – zaiste Henryk Marconi byłby dumny, że ma tak wiernych i naśladowców!
    Tylko czy wybitny architekt przewidział to, że po 150 latach komuś ubzdura się by wycinać to co do tej pory stało się owocem jego planów?!

    Zapewne mistrz Marconi nie miałby nic przeciwko aby jego „naśladowcy” skopiowali i zrealizowali jego projekt na nowej wolnej przestrzeni – ogród angielski ,parter gwiazdy, parter widokowy, ogród z klombami, parter muzyczny ogród kwiatowy oraz inne. Nie byłby pewnie zazdrosny, że ten park-kopia przypisywany byłby w historii Tomaszowi Mierzwie lub Waldemarowi Sikorze.

    Ale Architekt przez duże A na pewno nie przewidział tak zaskakującej argumentacji uzasadniającej ingerencję w jego dzieło!

    Pan Mierzwa mówi że to nie jest Park Narodowy tylko park publiczny i ze względu na bezpieczeństwo niektóre drzewa ze względu na wiek należy wyciąć- zgoda ale tylko te chore które faktycznie są zagrożeniem a w projekcie jest ujęte tylko 49 drzew reszta starego drzewostanu jest w doskonałej kondycji i jeśli człowiek im nie stanie na drodze to i drugie 150 lat będą rosnąć.
    Chciałbym jeszcze dodać dwa spostrzeżenia – rewitalizacja Alei Mickiewicza co prawda udało się uratować stare drzewa jednak niektóre z nich przeszły drastyczną podcinkę (prześwietlenie) i niestety są już pierwsze efekty ich „powolnego umierania”. Wiem że ktoś powie że przecież mogły być chore i tego właśnie wymagały, a ja już zmyślam i sam nie wiem czego chcę. No nie do końca, bo aby mogły istnieć na Mickiewicza rabaty kwiatowe i inne niskie nasadzenia musiało dochodzić do nich światło a jak pamiętamy drzewa na Mickiewicza tworzyły już prawdziwy tunel.
    Taka sama sytuacja była na ulicy Langiewicza prowadząca do cmentarza przepiękne kasztanowce też tworzyły piękny parasol, ale ze względu na opadające nisko na chodnik i część drogi konary postanowiono je podciąć. Niestety, o zgrozo, zamiast usunięcia najniższych konarów podcięto wszystkie i jaki był efekt? Wyglądały jak „kikuty”. Dobrze, że się jeszcze jakoś trzymają i jak się pokryją liśćmi to nie ma tego obrazu. Tylko kto podejmuje decyzje o tym jak je podcinać? jaki specjalista?

    Dlatego bardzo sceptycznie podchodzę do obecnego projektu. Jest już w tym temacie bardzo dużo rozsądnych wypowiedzi, bardzo dużo mądrych argumentów i liczę, że temat wywoła społeczną dyskusję i sprzeciw bezmyślności podpieranej niby literą prawa.
    Mam nadzieję że mieszkańcy jak i kuracjusze chętnie się wypowiedzą przed kamerami lub na forum internetowym co myślą o decyzjach naszych „zatroskanych” o samorządowców. Włodarze niech odwrócą głowy i spojrzą na swoje dokonania, na inwestycje w Małpiaku, ex lasek za Rafałem, na stadionie miejskim, zerkną i oświadczą jeszcze raz, że to wszystko robią w trosce o Buszczan, o dobro, piękno i bezpieczeństwo, by te inwestycje były wizytówką uzdrowiska.

    Bo czy aby na pewno tak jest???

  11. Kamil pisze:

    Prosimy o zamieszczenie projektów przebudowy i rewitalizacji, a także ewentualnych wizualizacji

  12. Mieszkaniec Buska pisze:

    Posłuchajmy co mówi Tomasz Mierzwa, były vice-burmistrz:

    (Czas 03:22) – „Działamy na podstawie projektu, który robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia.”

    Zaiste bardzo to błyskotliwe i odkrywcze, że projektant ma uprawnienia… No i doświadczenia…

    A teraz gwóźdź programu – przeczytajcie, posłuchajcie i zadajmy sobie wszyscy razem pytania:

    -CZY WŁADZE BUSKA WPROWADZAJĄ NAS W BŁĄD?
    -CZY WŁADZE BUSKA KŁAMIĄ?

    W oświadczeniu Urzędu Miasta czytamy:

    https://infobusko.pl/umig-ruszyly-prace-rewitalizacyjne-w-czesci-parku-zdrojowego-w-busku-zdroju-a-wraz-z-nimi-w-miescie-pojawilo-sie-mnostwo-nieprawdziwych-plotek/

    „Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego (…) To właśnie na tej podstawie Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki (…)”

    „Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować (…) Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki.”

    A co potem mówi w Radio Kielce T. Mierzwa?

    (Czas 03:37) – „Na pewno pod wycinką każdego z drzew będziemy się zastanawiać kilkakrotnie. Wykonawca, który rozpoczął prace w jednym z sektorów parku ma przykazane, że przed wycinką ma te drzewa zaznaczyć, poinformować nas, sprawdzimy czy one faktycznie muszą ulec wycince i z jakich względów i na bieżąco to analizujemy.”

    -Nad czym Wy chcecie się zastanawiać?
    -CO WY NA BIEŻĄCO ANALIZUJECIE?
    -TERAZ DOPIERO BĘDZIECIE SIĘ ZASTANAWIAĆ, ANALIZOWAĆ, KTÓRE DRZEWO WYCIĄĆ?
    -ALBO JEST PROJEKT I WIADOMO CO I JAK MA BYĆ ROBIONE, ALBO CO? CZY NIE WIADOMO CO I JAK ROBIĆ? TO PO CO ZATEM JEST PROJEKT?
    -KTO W KOŃCU O TYM DECYDUJE, CO WYCIĄĆ?
    -CZY TO ZNACZY, ŻE DALEJ WSZYSTKO JEST W PROSZKU, WSZYSTKO JEST „RUCHOME”, WSZYSTKO JESZCZE MOŻNA ZMIENIĆ, BO BĘDZIECIE SIĘ ZASTANAWIAĆ NA KAŻDYM DRZEWEM I ANALIZOWAĆ CO WYCIĄĆ?
    -TO JAK TO MA WYGLĄDAĆ? A TO DRZEWO SOBIE WYTNIEMY, A TAMTO MOŻE ZOSTAWIMY? A JEDNAK NIE, MOŻE TAMTO TEŻ WYTNIEMY, A TO SOBIE ZOSTAWIMY?

    O co tu chodzi???

  13. Darek pisze:

    A jak to było z „Małpiakiem”, wie ktoś może? Kto tam decydował co wyciąć? Kto zaznaczał drzewa? Czy to prawda, że zaznaczono drzewa dwoma kolorami – jeden kolor oznaczał „zostawić to drzewo”, a drugi kolor „wyciąć to drzewo”? Czy to prawda, że ktoś się pomylił i wycięto na odwrót, czyli wykarczowano to, co miało pozostać?

  14. Do Kamila pisze:

    Tu są wszelkie informacje, jak można znaleźć i wejść we wszystkie dokumenty dotyczące rewitalizacji parku. Jest to w komentarzach pod artykułem: „XIV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 24 października 2019 r. – projekty uchwał”

    https://infobusko.pl/xiv-sesja-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-24-pazdziernika-2019-r/

    Odnośnie drzewostanu…
    23 października 2019 o 16:11

    Link do przetargu:

    https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/18135-przetarg-nieograniczony-renowacja-zabytkowego-parku-zdrojowego-w-busku-zdroju-wraz-z-zabezpieczeniem-zabytkowego-zespolu-uzdrowiskowego-lazienki-obecnie-sanatorium-marconi-2.html

    Następnie wchodzimy w Załącznik 9 [ZIP].

    Po ściągnięciu i wejściu w ten załącznik wchodzimy w pierwszy od góry folder –
    Br. budowlana, a następnie w dokument w PDF-ie pod nazwą zadanie 1 – inwentaryzacja zieleni park zdrojowy.pdf

    Tam znajduje się wykaz wszystkich drzew w parku w ilości 3431 sztuk.

    Sporo tego, bo aż 94 strony dokumentu. Po przejrzeniu tego stwierdziłem, że do wycięcia z różnych powodów (choroba drzewa, drzewo jest uschnięte, przyczyny techniczne związane z rewitalizacją) jest około 202 drzewa.

    Odnośnie drzewostanu… C.D.
    23 października 2019 o 16:45

    W kwestii tego co powyżej, widocznie w tym spisie nie wszystko jest jednoznacznie oznaczone. Są na przykład drzewa oznaczone X i nie wiem co to oznacza.

    Trzeba zagłębić się w kolejne dokumenty:

    wchodzimy jak powyżej opisałem w Załącznik 9 [ZIP].

    Po ściągnięciu i wejściu w ten załącznik wchodzimy w pierwszy od góry folder –
    Br. budowlana, a następnie w dokumenty:

    zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy kompozycja
    zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy sanitarne

    Drzewa przeznaczone do usunięcia z przyczyn:

    -kompozycyjne – 279 szt.
    -prześwietlenie – 283 szt.
    -sanitarne – 49 szt.

    RAZEM – 611 szt.

  15. ... pisze:

    Panie przewodniczący i radni.Usunąć drzewa,wydać pozwolenia na budowę bloków czteropiętrowych,albo wyższych w strefie uzdrowiskowej,bo po to was wybrano.Resztę zabetonować.Kto Wam zabroni?

  16. Anna do Kamila co nie lubiła tego parku pisze:

    Tylko, że te stare drzewa to pomniki natury, moim zdaniem stary park ma klimat czego nie można powiedzieć o nowym z którego mało kto korzysta, wystarczyło odnowić alejki i ładnie podświetlić i dołożyć nowocześniejszych elementów, a kwiaty są już wszędzie., a władzom miasta radzę położyć większy nacisk na sprzątanie i to nie w ciągu dnia bo miasto niestety brudne

  17. Kucharz pisze:

    To nieprawda że w parku miejskim planuje się wyciąć tylko chore drzewa. Wszystkie najdorodniejsze i zdrowe jesiony w mają czerwone kropki a nie od dziś wiadomo że tak oznacza się drzewa do wycinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl