@: Niepokorni do wariatkowa. Schizofrenia bezobjawowa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

@: Niepokorni do wariatkowa. Schizofrenia bezobjawowa

4 kwietnia 2020 | wysokieobcasy.pl Marta Grzywacz 27.10.2015 / Jarosław Kruk 4.04.2020 | | 8 komentarzy

Groźne choroby psychiczne dotknęły już 1,2 mln obywateli ZSRR – szacowało KGB na przełomie lat 60. i 70. i w 1967 r. zasugerowało władzom budowę kolejnych szpitali psychiatrycznych oraz częstsze hospitalizowanie niebezpiecznych mieszkańców Moskwy, Leningradu czy Kijowa. W latach 70. mówiło się o epidemii chorób psychicznych nękających społeczeństwo radzieckie – pisze Marta Grzywacz w artykule magazynu „Ale Historia

Jedną z pierwszych ofiar sowieckiej psychiatrii represyjnej była 21-letnia Maria Spiridonowa, która od 1905 r. za działalność przeciwko władzy carskiej, a potem bolszewickiej była na przemian więziona i uwalniana. W grypsie z więzienia pisała: Będzie im trudno zabić mnie, a długoterminowy wyrok też nie załatwi sprawy, ogłoszą, że jestem obłąkana, i wsadzą mnie do kliniki psychiatrycznej albo coś w tym rodzaju. I rzeczywiście w 1921 r. Feliks Dzierżyński kazał ją umieścić w domu psychiatrycznym i dopilnować, by nie miała szans na ucieczkę.

W 1926 r. nowe przepisy kodeksu karnego stanowiły m.in., że karą za zakłócanie ustalonego przez władzę robotniczo-chłopską porządku na drodze do komunizmu miało być rozstrzelanie, łagier lub działania medyczno-pedagogiczne. O ile pod koniec lat 20. i w latach 30. Stalin karał głównie zsyłką do łagru albo strzałem w tył głowy, o tyle z czasem „polityczni” zaczęli coraz gęściej wypełniać szpitale psychiatryczne. W 1939 r. NKWD otworzyło w Kazaniu pierwszy taki oddział specjalny, a po 17 września 1939 r. trafił tam m.in. Jan Piłsudski (brat Józefa), były poseł, wicemarszałek Sejmu i minister skarbu. Został umieszczony na oddziale z faktycznie chorymi psychicznie ludźmi, których zaburzenia sprowadzały się często do urojeń w sprawach politycznych. Piłsudskiego zwolniono w 1941 r. po podpisaniu układu Sikorski – Majski przywracającego stosunki dyplomatyczne między ZSRR a Polską.


Klinika psychiatryczna dawała… cały artykuł na źródłowej stronie WysokieObcasy.pl – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

PR4: Polityczne procesy pokazowe – jak wyglądały i czemu służyły?

PR: Austria: gazeta, o której mowa w Ibizagate, pisze artykuł o kulisach nagrań, które wywołały kryzys rządowy

TVP.INFO: Niemal w tym samym czasie co Dawid Kostecki, w więzieniu zmarł dr Brunon Kwiecień, skazany za planowanie zamachów terrorystycznych

RK: Łukasz Sz. do zakładu psychiatrycznego. To prawomocny wyrok

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

8 odpowiedzi na “@: Niepokorni do wariatkowa. Schizofrenia bezobjawowa”

 1. Haha pisze:

  Jarku zaczynam się bać o twoje zdrowie

 2. . pisze:

  Oj Jarku

 3. Apap pisze:

  Zejdź na ziemię człowieku!!

 4. :) pisze:

  Wirusa nie powinni zwalczać lekarze, tylko niebieskie mundury. Najlepiej mł.asp. Zdzisław P…a i st.post. Łukasz Cz…a z Komendy Powiatowej w Busku – Zdroju – jak wirus dowie się, że mogą go przydusić tak, jak radnego, to ucieknie z Polski!

 5. do marka grędy pisze:

  Czy zdrady wobec radnego Łukasza Szumilasa także dopuścił się pan także ramach pracy od serca?

  To chyba za taką „serdeczną” pracę nie powinno pobierać się diety?

  Gdy ziobro z brudzińskim dopuścili się przestępstwa publicznie dyktują c sędziom i policjantom wyrok – milczałeś. Gdybyś był stróżem prawa, a nie własnego koryta, to byś ich przywołał do porządku.

  Przez ciebie Szumilas nie ma szans na uczciwy proces.

  Dante w „Boskiej komedii” wysłał zdrajców na samo dno piekła. Ja oceniam takich ludzi jak ty, tak samo, jak on.

 6. Do powyżej 18:59 i 19:09 pisze:

  Ale z was poprzestawiani ludzie na umyśle

 7. Polak pisze:

  To teraz jest covid bezobjawowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl