RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?

2 sierpnia 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 01.08.2019 12:54 / Jarosław Kruk 2.08.2019 | | 4 komentarze

Rzędy uschniętych drzew, krzewów i iglaków straszą mieszkańców i kuracjuszy w Busku-Zdroju. Rośliny, kilka miesięcy temu zostały posadzone pomiędzy ulicą Starkiewicza, sanatorium Rafał i aleją Topolową, ale projekt nowej zieleni w tym miejscu skończył się fiaskiem.

Uschnięte drzewka – były lasek Topolowy pomiędzy sanatorium Rafał a ul. Strakiewicza / Busko-Zdrój. 01.08.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Zagospodarowanie skweru było drugim etapem prac, dużego projektu rewitalizacji, który w sumie objął 11 hektarów zieleni zlokalizowanych w mieście. W styczniu tego roku, skwer został oddany do użytku.

Przechodnie, zwracają uwagę, że cały teren jest zaniedbany i niewykoszony, a całość nie wpływa pozytywnie na wizerunek turystycznego miasta w środku sezonu. Mieszkańcy i kuracjusze pytają, czy to wina pogody, czy niechlujstwa służb odpowiedzialnych za zieleń.

Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju informuje, że gmina zna problem. Jak podkreślił poinformowano o tym wykonawcę, a ten z kolei zobowiązał się, że w ramach gwarancji posadzi nowe rośliny.

– Ze względu na różnego rodzaju uwarunkowania, drzewka, które zostały posadzone przez wykonawcę nie przyjęły się, część zgniła. Problem monitorujemy na bieżąco. Nowe drzewa zostaną posadzone na jesieni – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Zaniedbane klepisko po wykarczowanym lasku Topolowym z przysychającymi starymi drzewami, które ostały się po rewitalizacji, raczej nie wpływają pozytywnie na wizerunek turystycznego miasta w środku sezonu/4.07.2019, fot. Jarosław Kruk

Sprawą zainteresowaliśmy radnych rady gminy w Busku-Zdroju. Według Magdaleny Koniecznej-Różyckiej, ten teren na pewno nie wzmocni marki miasta wśród przyjezdnych. – Dość długo stała tam woda i prawdopodobnie przez to drzewa uschły. Nie rozumiem jednak dlaczego teren nie jest wykoszony. Nie chcemy, aby gościom Busko kojarzyło się z uschniętymi i zgniłymi drzewami. Będziemy interweniować – zobowiązała się radna.

Podobnego zdania jest … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Warto może przy tej okazji wspomnieć mój tekst z 10.01.2019: „Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…, który informował m.in:

Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój 4.01.2019 pod nagłówkiem „Zadbane tereny zielone” oficjalnie poinformował na swojej stronie: Zakończone zostały prace w ramach projektu „Rozwój terenów zieleni w mieście Busko-Zdrój”. Część z nich polegała na zagospodarowaniu terenów parku położonego pomiędzy ulicą Starkiewicza i sanatorium Rafał wraz z aleją Topolową oraz terenów zielonych parku Małpi Gaj.

W ramach inwestycji na obu terenach wykonano chodniki, zamontowano elementy małej architektury jak ławki i kosze, a w Małpim Gaju również stojaki na rowery. Nasadzono nową roślinność ozdobną i drzewa. Dodatkowo w ramach środków z gminnego budżetu w Małpim Gaju dla mieszkańców i kuracjuszy zamontowano siłownię zewnętrzną składającą się z 7 urządzeń.

Małpiak  – przed i po rewitalizacji/ fot: UMiG Busko-Zdrój, Google

Lasek Topolowy przy Sanatorium Rafał  – przed i po rewitalizacji/ fot: UMiG Busko-Zdrój, Google

Niestety, podobnie jak przy sanatorium Rafał, rzecz się ma z nowymi drzewkami nasadzonymi w przestrzeni po Małpiaku. Tam, jak zobaczyłem podczas ostatniej wizyty, uschło ok 80% spośród posadzonych tam, jak naliczyłem, ok. 140 drzewek – dębów, głogów itp. Podobnie było z innymi roślinami. Ogólnie teren jest mocno zaniedbany, z licznymi odrostami usuniętej szaty roślinnej robi nieciekawe wrażenie.

Czy Gmina – jak mówi Radiu Kielce Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju – rzeczywiście zna problem? A jeśli zna to dlaczego do tej pory nic w tej kwestii nie zrobiła? Do kogo należała opieka i nadzór nad tym terenem? Do wykonawcy czy do służb miejskich? Jest oczywistą sprawą, że nowe nasadzenia należy pielęgnować – czy ktoś to robił? Kiedy na odpowiednich stanowiskach pracować będą kompetentni i odpowiedzialni urzędnicy? Kiedy Busko zatrudni ogrodnika?

„Jak podkreślił (wiceburmistrz Maroński) poinformowano o tym wykonawcę, a ten z kolei zobowiązał się, że w ramach gwarancji posadzi nowe rośliny” – czy aby nowe rośliny nie podzielą losu tych, które widać na zdjęciach? Stracony sezon, negatywny wizerunek, anty promocja – czy to zrekompensują nowe nasadzenia?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?”

 1. bob pisze:

  Kto tam pracuje w UMiG!!!! to jakas masakra

 2. do bob pisze:

  Ktoś z rodziny podarował ci np. telewizor, nowy z gwarancją, po 2 miesiącach się po prostu popsuł.
  Czy w tym przypadku będziesz wołał do tego co ci go sprezentował co ty mi dałeś, to jakaś masakra, czy też w ramach gwarancji naprawisz go i będziesz się dalej z niego cieszył i z rodziną żył jak należy.
  Poczekajmy na dalsze kroki

 3. Tadek pisze:

  Czy park ten był rewitalizowany w ramach tej całej rewitalizacji zieleni w Busku (tarcze ze słońcem, trawa z rolek itd.) o wartości 4,4 miliona złotych, wykonywanej przez firmę budowlaną Szafrańca???

 4. Kamil pisze:

  W tamtym terenie nie ma warunków na drzewa jakie posadzono. Są to głównie głogi, które wymagają innej gleby. Widać tylko jakie „firmy” i jacy „fachowcy” od zieleni pracują w naszym mieście. Tam można posadzić np lipy wąskolistne bądź klony. Dużo drzew choruje bądź jest zaniedbanych. Najważniesze, że hurtownia działa jak należy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl