RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?

2 sierpnia 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 01.08.2019 12:54 / Jarosław Kruk 2.08.2019 | | 6 komentarzy

Rzędy uschniętych drzew, krzewów i iglaków straszą mieszkańców i kuracjuszy w Busku-Zdroju. Rośliny, kilka miesięcy temu zostały posadzone pomiędzy ulicą Starkiewicza, sanatorium Rafał i aleją Topolową, ale projekt nowej zieleni w tym miejscu skończył się fiaskiem.

Uschnięte drzewka – były lasek Topolowy pomiędzy sanatorium Rafał a ul. Strakiewicza / Busko-Zdrój. 01.08.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Zagospodarowanie skweru było drugim etapem prac, dużego projektu rewitalizacji, który w sumie objął 11 hektarów zieleni zlokalizowanych w mieście. W styczniu tego roku, skwer został oddany do użytku.

Przechodnie, zwracają uwagę, że cały teren jest zaniedbany i niewykoszony, a całość nie wpływa pozytywnie na wizerunek turystycznego miasta w środku sezonu. Mieszkańcy i kuracjusze pytają, czy to wina pogody, czy niechlujstwa służb odpowiedzialnych za zieleń.

Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju informuje, że gmina zna problem. Jak podkreślił poinformowano o tym wykonawcę, a ten z kolei zobowiązał się, że w ramach gwarancji posadzi nowe rośliny.

– Ze względu na różnego rodzaju uwarunkowania, drzewka, które zostały posadzone przez wykonawcę nie przyjęły się, część zgniła. Problem monitorujemy na bieżąco. Nowe drzewa zostaną posadzone na jesieni – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Zaniedbane klepisko po wykarczowanym lasku Topolowym z przysychającymi starymi drzewami, które ostały się po rewitalizacji, raczej nie wpływają pozytywnie na wizerunek turystycznego miasta w środku sezonu/4.07.2019, fot. Jarosław Kruk

Sprawą zainteresowaliśmy radnych rady gminy w Busku-Zdroju. Według Magdaleny Koniecznej-Różyckiej, ten teren na pewno nie wzmocni marki miasta wśród przyjezdnych. – Dość długo stała tam woda i prawdopodobnie przez to drzewa uschły. Nie rozumiem jednak dlaczego teren nie jest wykoszony. Nie chcemy, aby gościom Busko kojarzyło się z uschniętymi i zgniłymi drzewami. Będziemy interweniować – zobowiązała się radna.

Podobnego zdania jest … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Warto może przy tej okazji wspomnieć mój tekst z 10.01.2019: „Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…, który informował m.in:

Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój 4.01.2019 pod nagłówkiem „Zadbane tereny zielone” oficjalnie poinformował na swojej stronie: Zakończone zostały prace w ramach projektu „Rozwój terenów zieleni w mieście Busko-Zdrój”. Część z nich polegała na zagospodarowaniu terenów parku położonego pomiędzy ulicą Starkiewicza i sanatorium Rafał wraz z aleją Topolową oraz terenów zielonych parku Małpi Gaj.

W ramach inwestycji na obu terenach wykonano chodniki, zamontowano elementy małej architektury jak ławki i kosze, a w Małpim Gaju również stojaki na rowery. Nasadzono nową roślinność ozdobną i drzewa. Dodatkowo w ramach środków z gminnego budżetu w Małpim Gaju dla mieszkańców i kuracjuszy zamontowano siłownię zewnętrzną składającą się z 7 urządzeń.

Małpiak  – przed i po rewitalizacji/ fot: UMiG Busko-Zdrój, Google

Lasek Topolowy przy Sanatorium Rafał  – przed i po rewitalizacji/ fot: UMiG Busko-Zdrój, Google

Niestety, podobnie jak przy sanatorium Rafał, rzecz się ma z nowymi drzewkami nasadzonymi w przestrzeni po Małpiaku. Tam, jak zobaczyłem podczas ostatniej wizyty, uschło ok 80% spośród posadzonych tam, jak naliczyłem, ok. 140 drzewek – dębów, głogów itp. Podobnie było z innymi roślinami. Ogólnie teren jest mocno zaniedbany, z licznymi odrostami usuniętej szaty roślinnej robi nieciekawe wrażenie.

Czy Gmina – jak mówi Radiu Kielce Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju – rzeczywiście zna problem? A jeśli zna to dlaczego do tej pory nic w tej kwestii nie zrobiła? Do kogo należała opieka i nadzór nad tym terenem? Do wykonawcy czy do służb miejskich? Jest oczywistą sprawą, że nowe nasadzenia należy pielęgnować – czy ktoś to robił? Kiedy na odpowiednich stanowiskach pracować będą kompetentni i odpowiedzialni urzędnicy? Kiedy Busko zatrudni ogrodnika?

„Jak podkreślił (wiceburmistrz Maroński) poinformowano o tym wykonawcę, a ten z kolei zobowiązał się, że w ramach gwarancji posadzi nowe rośliny” – czy aby nowe rośliny nie podzielą losu tych, które widać na zdjęciach? Stracony sezon, negatywny wizerunek, anty promocja – czy to zrekompensują nowe nasadzenia?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?”

 1. bob pisze:

  Kto tam pracuje w UMiG!!!! to jakas masakra

 2. do bob pisze:

  Ktoś z rodziny podarował ci np. telewizor, nowy z gwarancją, po 2 miesiącach się po prostu popsuł.
  Czy w tym przypadku będziesz wołał do tego co ci go sprezentował co ty mi dałeś, to jakaś masakra, czy też w ramach gwarancji naprawisz go i będziesz się dalej z niego cieszył i z rodziną żył jak należy.
  Poczekajmy na dalsze kroki

 3. Tadek pisze:

  Czy park ten był rewitalizowany w ramach tej całej rewitalizacji zieleni w Busku (tarcze ze słońcem, trawa z rolek itd.) o wartości 4,4 miliona złotych, wykonywanej przez firmę budowlaną Szafrańca???

 4. Kamil pisze:

  W tamtym terenie nie ma warunków na drzewa jakie posadzono. Są to głównie głogi, które wymagają innej gleby. Widać tylko jakie „firmy” i jacy „fachowcy” od zieleni pracują w naszym mieście. Tam można posadzić np lipy wąskolistne bądź klony. Dużo drzew choruje bądź jest zaniedbanych. Najważniesze, że hurtownia działa jak należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl