W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?

7 marca 2020 | Express Bydgoski Szymon Spandowski 19.07.2019 / Jarosław Kruk 07.03.2020 | | 10 komentarzy

Mówi się, że jedno duże drzewo można zastąpić przez 1200 sadzonek. Ja uważam, że nie da się go zastąpić niczym. Z całą swoją bioróżnorodnością, ze wszystkimi usługami ekosystemu, jakie świadczy ludziom w miastach, jest nie do zastąpienia. Kluczowym czynnikiem jest tu czas. Aby mieć duże drzewo, trzeba czekać 200 lat. Ani my, ani nasze dzieci tego nie dożyją. Tymczasem wycina się je w ciągu kilku minut, no może godziny. – mówi dr inż. Marzena Suchocka, wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierowniczka Zespołu Badań i Analiz Stanu Zdrowotnego Zadrzewień na Terenach Zurbanizowanych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w rozmowie dla Expressu Bydgoskiego

Szymon Spandowski: – Podobno miasto jest przyjazne dla mieszkańców, kiedy ma 45 – 55 proc. pokrycia koronami drzew. Wtedy nawet takie upały. jak mieliśmy w czerwcu 2019, stają się znośne.

 dr inż. Marzena Suchocka: – Tak, te 45 – 55 proc. to optimum, kiedy powietrze jest czyste, jest chłodno, a gospodarka wodna działa jak należy.

A co to znaczy pokrycie koronami drzew?

To taki współczynnik planistyczny. Robimy zdjęcie miasta i patrzymy, w ilu procentach jest ono zacienione przez drzewa.

Jak to wygląda w Polsce?

Na warszawskiej Pradze jest 8,5 proc. Naprawdę jest gorąco i naprawdę nie jest przyjaźnie. Beton kumuluje ciepło i nie chłodzi się nawet nocą. To jest bardzo stresujące dla organizmów ludzi. Człowiek w takich warunkach nie odpoczywa. Liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza i wysokimi temperaturami, rośnie. To już naprawdę nie są żarty.

Do naszych włodarzy zaczyna to docierać. A jak wyglądają miasta tam, gdzie już dawno to dotarło?

Podam przykład Waszyngtonu, którego władze bardzo dbają o komfort swoich mieszkańców. Za 5 lat stolica USA będzie w 45 proc. pokryta koronami drzew.

Na zamówienie władz Wrocławia opracowała pani również standardy ochrony drzew w inwestycjach. Prosty, oparty głównie na ilustracjach poradnik z informacjami, co robić podczas różnych budów, a czego trzeba unikać. Moim zdaniem coś takiego powinno być biblią wszystkich zarządców dróg, włodarzy i innych inwestorów.

To informacja wizualna. Do każdej planszy projektowej dołącza się kod QR, który po zeskanowaniu przekierowuje nas do karty z wytycznymi. Wystarczy zeskanować kod, aby dostać łatwą, szybką informację, np. na temat ogrodzenia ochronnego, drogi technologicznej, cięcia w korzeniach, cięcia w koronie itp. Tak robią od lat Brytyjczycy, skutecznie chroniąc swoje drzewa. Co ważne… – cały artykuł i linki do Kart informacyjnych na źródłowej stronie Express Bydgoski – po kliknięciu na link


 


Jarosław Kruk: A może, zanim ruszą piły drwali by „zrewitalizować” buski Park Zdrojowy, władze słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie poprosiłyby jeszcze o opinię  panią dr inż. Marzenę Suchocką?

Kazimierz Pawlak  w jednej ze scen kultowego filmu „Kochaj albo rzuć” mówi: – Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać.  Przyjemnie i warto, szczególnie przed podjęciem ważnych i nieodwracalnych działań – dopowiem od siebie.

 

4 infobusko.pl [06.03.2020]: – Do Redakcji: Rewitalizacja Starego Parku Zdrojowego – jest ostatni dzwonek na interwencję i zatrzymanie wycinki. Potem będzie już za późno

◙ Podobne informacje:
.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?”

 1. Lucjan pisze:

  W mieście liczą się tylko duże drzewa, a w Busku liczą się tylko drogie „inwestycje”, niekoniecznie mądre i potrzebne, ważne by drogie bo wtedy po prostu i prowizje są wyższe.
  Oto kolejny przykład: otwarto oferty na tak zwaną w nowomowie urzędniczej „Adaptację budynków przy Bocznej”, a mówiąc po ludzku gruntowny, kapitalny remont za ok. 4 500 000 zł dwóch starych strupów budowlanych, nie przedstawiających żadnej wartości [https://dl.umig.busko.pl/bip/zp/2020/02/27/informacja_otwarcia_ofert_rsid_271_4_2020_zp.pdf]. A tymczasem najważniejszy i najcenniejszy obiekt historyczny w Busku, dawny zespół klasztorny przy kościele w rynku na naszych oczach idzie w kompletną ruinę i z każdym dniem chyli się ku upadkowi. I pies z kulawą nogą się tym nie przejmuje. Żaden z burmistrzów czy radnych, którzy przecież co święto idą na mszę do stojącego obok kościoła, siadają w pierwszych ławkach i żarliwie się modlą, nie pochyli się nad tą walącą się historyczną kolebką Buska. To wskutek ślepoty, głupoty czy jeszcze innej przyczyny?
  Czy zatem celem głównym kolejnej rewitalizacji jest ochrona wartościowych i ważnych dla Buska obiektów czy może raczej wypompowanie z miejskiej kasy kolejnych milionów na kolejne pseudoinwestycje, tym razem na rewitalizację 2 historycznych bubli, tandetnych budowlanych gniotów, które były niczym i po rewitalizacji pozostaną niczym w porównaniu z klasztorem norbertanek?

 2. Łukasz Nowak pisze:

  http://www.radio.kielce.pl/pl/post-99878

  Proponuję, by wzorem Kielc, tudzież Wrocławia wspierać mieszkańców magazynujących na swych posesjach deszczówkę, jak również, by praktykować to na nieruchomościach komunalnych.

 3. A w BUSKU? pisze:

  Komunikacja Miejska w Końskich:
  7 linii głównych, 5 pomocniczych i 3 strefy taryfowe.
  Małe sprytne busy, ale nowe z niskopodłogowymi wejściami, a nie spawane kartoflowozy z Raichu.
  A do tego urocza pani za kierownicą 😉

 4. Obiektywny mieszkaniec pisze:

  Oglądam każde sesje rady miasta i jakoś żaden z radnych opozycji a w szczegolnosci byly kandydat na burmistrza pan Szydlowski nie ruszają tematu o rewitalizacji parku nic a nic zero tematu tak samo była kandydatka Pani Śliwa czy pan Gawin czy pan Cieślak.
  Więc jeśli pan Kruk opisuje że umig wycina park a opozycja jak i Pan Szydłowski Pani Śliwa czy pan Gawin i Pan Cieślak z tym nic nie robią to znakiem takim że buska opozycja jest chujowa i chujowi sa ci ludzie co wspomnialem z nazwiska albo Pan Kruk jest w błedzie lub robi dezinformację i szczuje ludzi przeciwko ludziom.
  Ludzie opamietajcie się żyjemy w jednym mieście w jednej gminie i w jednym powiecie a nikt poza panem Krukiem nikt się niewypowiada o wycince parku. Wstrzymajcie się od nienawisci od ataku obiektywnie to opisałem i patrząc na dzisiejszy park to się bardzo zmienił. Z 2 drzewa mi wycieli przy murku obok kortów tenisowych z którymi miałem bardzo fajne wspomnienia. Tak samo z 1 lub 2 drzewa wycieli przy murku obok Marconiego ale gdy zawsze przechodziłem przez park to widziałem obskurne murki zadrzewione zakrzaczone i może zrobią z tymi murkami coś ala jakieś miejsca do ogniska grila itp. Byliście przy Rafale na nowo wybudowanym chodniku łączącym Rzewuskiego z Rokosza??? Jestem dumny że ten łącznik powstał ale zniesmaczony że jest tam mało nowoposadzonych drzew. Według mnie jeszcze powinien być łącznik Rzewuskiego Rafał Wlokniarz i Małpi Gaj ale raczej to nierealne ale pomarzyć można heh.

 5. Do Lucjana pisze:

  A Ty co byś chciał by było na bocznej??

 6. Do redakcji i do ludzi piszacy o teoriach pisze:

  Dobra to jeśli tu komentatorzy nieraz opisują ciemne relacje buskich władz z buskimi biznesmenami że jest pewien układ np Korczakowa ma układ Sikora dał zgodę bo to popierala lub bracia Wieloch się budują bo układ bo popierali Sikore.
  No dobra niech wam będzie!
  Ale jeśli pan Łukasz Szumilas z panen Jarosławem Krukiem byli widywani na spotkaniach buskiej Solidarnej Polski
  Prowadzonej przez pania Katarzynę jedna z żon braci Wieloch gdzie Szumilas robił sobie zdjęcia A pan Kruk był uchwycony jako „fotograf” to chyba jest coś nie tak.
  Jest to udokumentowane na fanpage Solidarnej Polski Busko ma Facebooku a jeśli ktoś by usunął to jest coś takiego jak screen.
  Wiec według mnie komentarze o jakiś układach to jest paranoja jeśli takie osoby spędzamy czas z takimi osobami.
  No Łukasz nie ma jak się odnieść do tego ale jest Pan Kruk.
  Wiec Panie Jarosławie czemu Pan przyzwala na takie komentarze??
  Bo wolność słowa?? Bo to infobusko A komentarzy się nie usuwa??
  Jeśli ludzie opisują układy które realnie da się obalic to albo ktoś rozsiewa plotki albo ktoś jest myślący inaczej lub ktoś świadomie to robi lub poprostu bo uwierzył w to.
  Dziękuję że mogła to tu zamieścić i myślę że mnie nikt nie będzie wyzywac.
  Pozdrawiam!

 7. Cholera pisze:

  No jeśli takie autorytety jak pan Kruk i Szumilas byli widywani z pania Wieloch jak tu opisuje poprzednik to jest to czysta hipokryzja lub niewiedza albo akt chorob psychicznych opisywać teorie spiskowe o biznesmenach jeśli te dwa autorytety byli widziani z ta pania.

 8. Mieszaniec Buska pisze:

  Chyba zatkało kakało bo cisza na info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl