Łukasz Nowak: "Komunikacja w Gminie Busko-Zdrój w 2020 r." - moje podsumowanie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Łukasz Nowak: „Komunikacja w Gminie Busko-Zdrój w 2020 r.” – moje podsumowanie

26 stycznia 2021 | Łukasz Nowak 25.01.2021 / Jarosław Kruk 26.01.2021 | | 25 komentarzy

Szanowna Redakcjo i Czytelnicy portalu InfoBusko.pl, 
Pragnę podsumować ubiegły rok w komunikacji w Gminie Busko-Zdrój. Ten fatalny czas był jednak w mojej ocenie dobry dla tej branży. Zyskali zwłaszcza podróżujący do Kielc i Tarnowa. Nadal jednak jest pole do poprawy. pisze w mailu do redakcji infobusko.pl  buski aktywista Łukasz Nowak, kandydat do buskiej Rady Miejskiej w Wyborach Samorządowych 2018 r. 

fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

◘ Kolej przez cały rok

Nie mam wątpliwości, że najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było przywrócenie kolei na stałe: najpierw przez cały tydzień podczas wakacji, potem dodanie porannego pociągu w dni robocze, wreszcie – wpisanie LK 73 do umowy z POLREGIO na kolejne 10 lat. Było to ukoronowaniem wieloletnich działań m.in. moich. Pragnę jeszcze raz pogratulować dobrej decyzji p. marszałkowi Bętkowskiemu. Nie byłoby jej zapewne, gdyby nie dobra frekwencja podczas wakacji do czego przyczyniły się m.in. plakaty z rozkładem jazdy za których druk i kolportaż na mieście dziękuję p. Karolinie Kępczyk.

Równolegle z przełomowymi decyzjami zdołałem zadbać o drobiazgi na buskim dworcu PKP na Wełczu, jak: m.in. podłączenie dworcowych latarń, czy ustawienie gabloty z gminną informacją turystyczną (w tej kwestii sprawna współpraca z p. Milc z UMiG).

Łukasz Nowak: Kolej dla Buska

ŁN: Wielki powrót PORANNEGO pociągu! Co na to władze Buska?

Most w Nowym Korczynie

W przypadku NK długo przyszło czekać na odbudowę przeprawy utraconej podczas II WŚ. Korzyści z nowego połączenia z Małopolską są oczywiste.

>> busko.com.pl [15.12.2020]: – Uroczyste otwarcie mostu w Nowym Korczynie (foto/video)  <<

MPK Kielce do Buska

Kolej to zdecydowanie najlepszy środek transportu w relacji Busko – Kielce, jednak to na razie tylko 3 pary w dni robocze. No i dworzec jest poza miastem (aczkolwiek jest bus dowozowy), zaś kolej nie rozwiązuje dojazdu do Chmielnika. Dlatego dobrze, iż oferta kolei znalazła swe uzupełnienie w postaci przedłużenia linii ‚208’ MPK. Pasażerowie – dotychczas zmuszani do przepłacania za brudne busy – mogą nareszcie podróżować za 9,50 zł (kolej za 6,60 zł) przestronnymi autobusami z niską podłogą, co jest ważne dla niepełnosprawnych, rodzin, czy rowerzystów.

MPK Kielce: Przejazd w Busku 3,50 zł, do Kielc 9,50 zł. Z karnetem taniej.

Łukasz Nowak: Sprawozdanie z działań przeciwko patologii w przewozach pasażerskich na trasie Busko-Zdrój – Kielce

TVP3: Busko zakazało przewoźnikowi korzystania ze swoich przystanków. Bo jeździł jak chciał

Bogdan Latosiński: Lekceważenie prawa i bezczelność przewoźnika przekracza jakiekolwiek granice. Bezradność, czy polityczne przyzwolenie?

„Światełko w tunelu” dla mieszkańców Dobrowody

7 grudnia 2020 r. odbyło się otwarcie ofert na opracowanie koncepcji programowo- przestrzennej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej budowy obwodnicy miejscowości Dobrowoda i Olganów w ciągu DW973.

Do budowy jeszcze droga daleka, jednak dobrze, że został wreszcie uczyniony ten pierwszy krok, bowiem już teraz mieszkańcy Dobrowody są w złej sytuacji, a w miarę przyzwyczajania się kierowców do przeprawy w NK będzie coraz gorzej.

Gorąca linia: Obwodnica Dobrowody i Olganowa – to może być już za niedługo

RK: Mieszkańcy Dobrowody chcą obwodnicy

◘ Bezsens roku

Niestety, zmarnowano także miliony z gminnej kasy na ślepą ulicę Czernikiewicza.

UMiG: Zmiana organizacji dojazdu do Poczty Polskiej przy Al. Mickiewicza. A w Busku…

Za te pieniądze można by wiele poprawić w transporcie na terenie gminy, np. kupić kilka nowoczesnych busów.

A kolejna niepotrzebna budowa drogowa jest w – nomen omen – drodze: to kładka z cortenu, która ma zachwycić świat. Moim zdaniem zachwyci co najwyżej powiat, bo w najbardziej rozwiniętych częściach świata ułatwia się przejście pieszym, a nie zmusza do pokonywania różnic poziomów (przy Dworcu Centralnym w Warszawie odtworzono przed kilkoma laty przejścia w poziomie jezdni przez ul. Emilii Plater by przechodniów nie zmuszać do pokonywania podziemi), zwłaszcza, że ruch na ul. Starkiewicza znacznie zmalał po uruchomieniu obwodnicy Zbludowic.

ED: Kładka w Busku zachwyci świat? Trwa budowa, będzie konstrukcja z cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów na świecie. Zobaczcie film. A…

Jeszcze wiele trzeba poprawić

Wejście MPK po raz kolejny obnażyło (celową?) nieudolność rozmaitych urzędów, które nadal de facto tolerują patologie w przewozach, których szczytem jest podszywanie się pod MPK przez „pana ze szpadą”. Jedynym wyjątkiem jest w tej kwestii buski ZUK, czego przejawem było cofnięcie zgody dla wiadomego przewoźnika. Szkoda, że urzędnicy z Chmielnika, Morawicy i Kielc nie chcą potraktować tego tematu należycie.

Niskiej podłogi brakuje za to w busach dowożących z centrum i z uzdrowiska na dworzec PKP. Niepełnosprawni z Kielc, skuszeni udogodnieniami w nowoczesnych pociągach zderzają się na Wełczu ze smutną rzeczywistością. Do tego w ubiegłych latach busy były bezpłatne. Teraz trzeba płacić 2,50 zł. Moim zdaniem Gmina, którą stać na tężnię, kładkę, czy świecenie po północy w parkach miejskich powinno być stać na większą dopłatę dla przewoźnika by zapewnić tabor niskopodłogowy i zmniejszył cenę biletów (najlepiej do złotówki). To z jednej strony kwestia moralna (przeciwdziałanie wykluczeniu niepełnosprawnych), a z drugiej także wizerunkowa. Kuracjusze to często ludzie z trudnościami w poruszaniu się, a przecież Gmina pobiera od nich opłatę uzdrowiskową. Uważam więc, że powinni mieć „w pakiecie” wygodny i tani transport na dworzec. (Uprzedzając ataki nienawistników: w „Marconim” już ruszyły rehabilitacje kręgosłupa, więc odbywa się ciche „odmrażanie” branży)

Brakuje informacji o kolei na mieście. Wskazane byłyby takie plakaty, jak podczas wakacji.

No i pora podłączyć pozostałe latarnie na dworcu PKP oraz przywrócić parking na nim pasażerom.

Plany na przyszłość

Po uruchomieniu mostu w NK pora na uruchomienie przezeń transportu publicznego. Będę o to zabiegał u marszałków obu województw, by połączyć Busko z Tarnowem komunikacją niskopodłogową o jakości porównywalnej z ‚208’ Busko – Kielce.

Niestety, plany budowy „szprychy” łączącej oba kikuty linii kolejowej Kielce – Tarnów to nadal pieśń przyszłości. Wciąż brak jest konkretów. Po małopolskiej stronie nawet nie ma planów przywrócenia ruchu na tym, co jest. Można się jedynie spodziewać uruchomienia podczas wakacji przejazdów taborem zabytkowym z Tarnowa do Żabna, jak to było w poprzednich latach. (Jednakże, gdyby ta niewątpliwie potrzebna inwestycja została zrealizowana, to i tak raczej nikt by nie trasował przez Busko pociągów do Budapesztu! 😉 Jeśli byłby trasowane przez Ponidzie jakiekolwiek pociągi międzynarodowe, to byłoby to racjonalne bodaj tylko na Ukrainę.)

Dlatego lepiej skupić się na przedłużeniu toru z Wełcza do miasta, na dworzec autobusowy przy ul. Waryńskiego. To 1 – 2 km pojedynczego toru, który z punktu widzenia pasażerów stanowiłby ogromne ułatwienie. Niestety, przeszło dekadę temu buscy radni wykreślili rezerwę z MPZP.

Pora wreszcie na komunikację (pod)miejską z prawdziwego zdarzenia. Tak bogata gmina nie powinna dalej centusić w tej kwestii zwłaszcza, gdy likwidowane są elementy infrastruktury społecznej na sołectwach odległych od miasta (vide: przychodnia w Szczaworyżu), zaś kuracjusze (od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa) nie mają jak dostać się z uzdrowiska choćby na zakupy.

Śpro: 6 nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich już wkrótce w Sandomierzu – a w Busku?

Za 4,5 mln Miechów kupił elektryczne autobusy. Komunikacja miejska ruszy tam 25 października. A w Busku?

Uważam, że z kolei powiat powinien poczuwać się do kwestii organizacji komunikacji pomiędzy Buskiem a resztą gmin powiatu.

Onet: List do redakcji. Czytelnik Onetu oburzony tzw. ustawą autobusową: „Gniot prawny”

Otwarcie mostu w NK obnaża nie tylko brak obwodnicy Dobrowody, lecz także niewydolność obecnego przebiegu obwodnicy Buska-Zdroju w ciągu DW 973 na jej odcinku zachodnim i północnym. Właściwie, to ta droga była obwodnicą kiedyś, a teraz to już droga przez miasto. Tak samo DK 73. Tutaj również brak rezerwy w MPZP.

RK: Centrum Pińczowa odciążone od samochodów. A w Busku?

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do ruchu. A w Busku?

Postęp jest więc niewątpliwy, ale też skala zaniedbań (zwłaszcza w transporcie publicznym) jest ogromna, więc jeszcze czeka nas wiele pracy.

 

Życzę zdrowia i pomyślności w Nowym Roku!

Łukasz Nowak


 

◙ Podobne informacje:

Łukasz Nowak: Kładka nie rozwiąże problemów przejsć dla pieszych w Busku-Zdroju

Łukasz Nowak: Stan myśli demokratycznej w słonecznej Gminie Busko-Zdrój

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

25 odpowiedzi na “Łukasz Nowak: „Komunikacja w Gminie Busko-Zdrój w 2020 r.” – moje podsumowanie”

 1. Marcin pisze:

  Piękne podsumowanie jak i piękne puste słowa.

 2. xyz pisze:

  Najlepsze to opis: aktywista hahahaha i nowa tęcza pokazała się w Busku po deszczu.

 3. Florek pisze:

  Tabor to pasowałoby wymienić w jednostkach OSP z całego powiatu bo oprócz jednej Gminy to jesteśmy z tyłu za pozostałymi powiatami

 4. Do autora pisze:

  Tylko szkoda że z cofnięcia uzgodnień muszkieterowi przez ZUK nic bie wynikło bo busy jak jeździły tak jeżdżą a wpływy z odjazdow coraz niższe wręcz znikome. Na drugi raz pisząc artykuł radzę wszystko zweryfikować u źródła. Pozdrawiamy

 5. A NIE MÓWIŁEM? pisze:

  NIEDAWNO NAPISAŁEM TU I TAM TAKI OTO KOMENTARZ:

  „Przetarg nieograniczony: Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 24.000.000,00 zł”

  https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19017-przetarg-nieograniczony-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-24-000-000-00-zl.html

  Ten kredyt to de facto prawie 30 MILIONÓW zł, bo jak widać po przeczytaniu „informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty”, do kwoty 24 milionów zł dodać należy koszt tego kredytu czyli jak dobrze rozumiem jest to oprocentowanie, w kwocie 5 758 521,95 zł.
  Zatem łącznie koszt tego kredytu to: 24 000 000 zł + 5 758 521,95 zł = 29 758 521,95 zł

  W tej kwestii wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. Jej uchwały można znaleźć na stornie magistratu umig.busko.pl w zakładce URZĄD, a potem BUDŻET. Chodzi mi o uchwałę nr 46/2020, z dnia 15 kwietnia 2020. Wnika z niej, iż kredyt w/w będzie spłacany do 2039 roku (słownie: dwa tysiące trzydziestego dziewiątego). Jednocześnie RIO zastrzega, iż „W okresie obejmującym spłatę kredytu nastąpić mogą trudne do przewidzenia w dniu wydawania niniejszej opinii zmiany sytuacji finansowej Miasta i Gminy Busko-Zdrój (…)”.

  https://dl.umig.busko.pl/budzet/sprawozdania-rio/2020-1/uchwala_nr_46_2020.pdf
  ———————————————————————————————
  W uchwale budżetowej na 2021 rok czytamy:

  § 12
  1. Ustala się deficyt budżetu Gminy Busko-Zdrój w wysokości 29 000 000,00 zł
  2. Deficyt budżetu, o którym mowa w pkt. 1 zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z:
  a). KREDYTÓW w kwocie 24 000 000,00 zł

  § 13
  Ustala się limity zobowiązań z tytułu KREDYTÓW:
  a). Na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetowego w łącznej kwocie
  20 000 00,00 zł, w tym kredyty w kwocie 20 000 000,00 zł
  b). na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu w łącznej kwocie
  24 000 000,00 zł, w tym:
  – KREDYTY w kwocie 24 000 000,00 zł

  Warto zatem zwrócić uwagę między innymi na słowo KREDYTY (liczba mnoga). Czy w 2021 roku czeka nas kolejny kredycik ze spłatą na 20 lat? Czas pokaże…
  ———————————————————————————————
  NO I CZAS POKAZAŁ. NIE TRZEBA BYŁO DŁUGO CZEKAĆ. MAMY JUŻ PLAN PRZETARGÓW NA BIEŻĄCY ROK.

  https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19672-plan-postepowan-o-udzielenie-zamowien-publicznych-na-2021r.html

  CZYTAMY W NIM:

  2.3.1 Udzielenie Gminie Busko-Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 24 000 000,00 zł.

  Wartość NETTO 8 611 200,00 zł.

  A WIĘC MAMY KOLEJNY KREDYT. CIEKAWE ILE TO BĘDZIE BRUTTO, PRZYPUSZCZAM ŻE OK. 10 MILIONÓW.
  ZATEM MAMY DO SPŁATY TAMTEN KREDYT, CZYLI 30 MILIONÓW, PLUS TEN, ZAŁUŻMY OKOŁO 10 MILIONÓW, CZYLI RAZEM 40 MILINÓW.

  MAMY PANDEMIĘ I KRYZYS GOSPODARCZY. SYTUACJA NIE TYKO W POLSCE ALE I NA ŚWIECIE JEST BARDZO POWAŻNA, TAK GOSORDARCZO JAK I ZDROWOTNIE. WIELE FIRMA UPADA I JESZCZE UPADNIE. KOŃCA PANDEMII NIE WIDAĆ. NADAL MAMY PO 6-9 TYS. ZAKAŻEŃ NA DOBĘ. ZDRÓJ JAK „WYMARŁY”. BUSKIE UZDROWISKO STOI I NIE WIDOMO KIEDY RUSZY, A JAK ZACZNIE DZIAŁAĆ, TO NIE WIADOMO JAKIE BĘDZIE OBŁOŻENIE. WŁADZE BUSKA IDĄ BEZ OPAMIĘTANIA W WIELOMILIONOWE KREDYTY, TAK JAK W POWIEDZENIU „ZASATAW SIĘ A POSTAW”. CO BĘDZIE DALEJ?

 6. DO REDAKCJI !!!!!!!!!!! pisze:

  Przepadł mój komentarz!!! Proszę o interwencję !!!
  Czy nie można coś z tym zrobić, żeby te komentarze tak nie znikały?
  Gdzie one przepadają?

 7. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do DO REDAKCJI !!!!!!!!!!!: Program na którym postawione jest infobusko.pl ma swoje dobre i złe strony. Niektóre komentarze „znikają” w zakładce SPAM i trzeba je stamtąd wydobywać „z palca”. Pozdrawiam!

 8. A NIE MÓWIŁEM? - Errata pisze:

  MAŁA POPRAWKA: CYTOWANA UCHWAŁA BUDŻETOWA BYŁA JAKO PROJEKT, ALE PO UCHWALENIU NASTAPIŁY PEWNE ZMIANY. W CYTOWANYM FRAGMENCIE NIE ZMIENIŁO SIĘ NIC POZA TYM, ŻE WZRÓSŁ DEFICYT BUDŻETU Z KWOTY 29.000.000,00 zł NA 35.770.000,00 zł.

  § 12.

  1. Ustala się deficyt budżetu Gminy Busko – Zdrój w wysokości 35.770.000,00 zł.

 9. Do powyżej pisze:

  Słabe prowo

 10. Mieszkaniec pisze:

  Już od dawna mówię, że Busko to dziwne miasto. Dziwne w sensie negatywnym. Takie kuriozum chyba na skalę kraju. Tę sytuację powinni zbadać jacyś socjologowie i ekonomiści.

  -Zarobki najniższe, jak to na ścianie wschodniej Polski.
  -Podatki porównywalne do metropolii takich jak Warszawa.
  -Podatki od środków transportowych wyższe niż w Warszawie.
  -Ceny za wywóz śmieci niczym w metropoliach.
  -Cena za wodę i ścieki podobna do opłat w metropoliach.
  -Czynsze w blokach wyższe o nawet 30 % w stosunku do Krakowa.
  -Na dodatek mamy w Busku od jakiegoś roku, może półtora, kolejne kuriozum, a więc ceny mieszkań, które są na poziomie porównywalnym z Kielcami i na niewiele niższym poziomie niż mieszkania w peryferyjnych dzielnicach Krakowa. Jest to zupełnie nie uzasadnione przyczynami gospodarczo-ekonomicznymi, trudno bowiem porównywać perspektywy w Busku do perspektyw pracy, zarobków, nauki, rozwoju w Kielcach, a tym bardziej w Krakowie. Cena mieszkania jest wyznacznikiem poziomu i koniunktury danego miasta, a Busko i w tej kwestii wymyka się ogólnym regułom rynku.

  Za to w Busku nie robi się praktycznie nic dla zwykłych mieszkańców. Nic w sensie perspektyw pracy, mieszkania, przyszłości. Młodzi wyjeżdżają zaraz po skończeniu szkoły. Busko się wyludnia z roku na rok, staje się miastem coraz starszych ludzi. Mieszkania „plus” – NIE. Kogo zwykłego obywatela stać na mieszkanie za 5500-6500 za m2 w stanie deweloperskim? Tworzenie miejsc pracy – NIE. Wysokie podatki skutecznie zniechęcają potencjalnych inwestorów, którzy mogliby stworzyć jakiś miejsca pracy. Służba zdrowia? Zamknąć ośrodek w Szczoworyżu. A dla dzieci? Pamiętamy perturbacje przedszkola Smerfuś, przedszkola na os. Kościuszki. A Handel? Barierki na ul. Partyzantów, problemy kupców w Zdroju, zamykanie hali targowej oraz targu, podczas gdy w innych miastach, np. w Pińczowie było otwarte. Świetlice na wsiach wyremontować i pozamykać na cztery spusty? Za to mamy wydawanie grubych milionów na mosiężne tarcze, betony, a teraz w dobie pandemii i kryzysu kładka i fontanna w miejsce sklepu Gomex, gdzie były przecież miejsca pracy, ale już ich nie będzie.
  Czy władze Buska potrafią zrobić cokolwiek, poza dowalaniem nam coraz wyższych opłat, podatków, utrudnianiem życia na każdym kroku i „sprzyjaniu” deweloperom? (Na przykład bloki przy Grotta- protest mieszkańców, zaskarżenie uchwały RM).

 11. Ela do Mieszkaniec pisze:

  Czy władze Buska potrafią zrobić cokolwiek, poza dowalaniem nam coraz wyższych opłat, podatków, utrudnianiem życia na każdym kroku? Ba! potrafią być u władzy i realizować swoje cele, które niekoniecznie pokrywają się z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców

 12. Do powyżej pisze:

  W Busku zwykłych ludzi ma się w d…e. Niech sobie sami radzą. Za to dobrze się dzieje wybranym biznesmenom, hurtowniom, wybranym firmom budowlanym i usłużnym prezesikom, co zarabiają tyle co premier albo minister a zlecenia dostaje firma jego żony.

 13. Do powyżej pisze:

  Marna prowokacja oraz brednie.

 14. Szumen do Mieszkaniec 27 STYCZNIA 2021 O 17:02 pisze:

  Busko to żadne dziwne miasto tylko typowe współczesne prowincjonalne polskie miasteczko w, które wyewoluowało w coś na kształt mini republiki bananowej. Jest nieliczna „elita” https://infobusko.pl/buscy-biznesmeni-popieraja-przed-ii-tura-wyborow-waldemara-sikore/ i masy pokornego proletariatu zadawalającego się tym co ma i od czasu do czasu ochłapami z elitarnego stołu. Kto ma szersze horyzonty, większe potrzeby ten emigruje do większych miast lub jest uciszany. Zarobki tu są niskie, bo pomiędzy pracodawcami chyba obowiązuje zmowa zarobkowa co w parze z brakiem ciekawszych ofert pracy powoduje, ze proletariat pracuje za minimum. Nikt nic nie robi by przychodziły tu firmy z zewnątrz bo wtedy one, by przyciągnąć pracowników oferowałyby wyższe zarobki wskutek czego buskie elity by zatrzymać pracowników musiałyby podnieść im pensje a w konsekwencji mieć mniejsze dochody. Po co więc więcej płacić ludziom, po co wpuszczać konkurencję na rynek pracy skoro można zniechęcać tę konkurencję do inwestowania w Busku, choćby właśnie stawkami podatków. Ot i cała tajemnica. Pojął?

 15. Hahahs pisze:

  uciszany? Hahaha

 16. Szwajcaria - to jest mądry kraj! Niech ---KAŻDY--- to przeczyta!!! pisze:

  to.com.pl/szwajcaria-przeprowadzi-referendum-w-sprawie-cofniecia-rzadowi-uprawnien-do-nakladania-blokad-z-powodu-pandemii/ar/c1-15401126

  Szwajcaria przeprowadzi referendum w sprawie cofnięcia rządowi uprawnień do nakładania blokad z powodu pandemii.
  Głosowanie może się odbyć już w czerwcu i jest testem dla prawnych uprawnień rządu i najnowszym przykładem demokracji bezpośredniej w Szwajcarii.
  Liczący 8,5 miliona ludzi kraj jest niezwykły, bo daje obywatelom prawo głosu w sprawie ważnych działań politycznych, a referenda odbywają się, jeśli odpowiednia liczba osób podpisze stosowną petycję.

  Teraz obywatele wypowiedzą się w sprawie odebrania rządowi prawa do nakazania blokad i innych ograniczeń związanych z pandemią. Organizatorzy kampanii złożyli już 86 tys. podpisów ( do przeprowadzenia referendum wymagane jest 50 tys.), co spowoduje ogólnokrajowe głosowanie ws. uchylenia zeszłorocznego prawa o ograniczeniach pandemicznych.

  !!! A WIĘC W SZWAJACARII LICZĄCEJ 8,5 MILIONA OBYWATELI WYSTARCZY 50 TYS. PODPISÓW I MAMY REFERENDUM !!!

  I TO JEST WŁASNIE TO! TAK POWINNO BYĆ W POLSCE!

  POLSKA – OKOŁO 35 MLN OBYWATELI, CZYLI DO REFERENDUM BYŁOBY POTRZEBA: (50 tys : 8,5 mln) x 35 mln = 206 tys. głosów

  A W GMINIE BUSKO? (50 tys : 8,5 mln) x 31,5 tys. = 186 głosów !!! (słownie: sto osiemdziesiąt sześć głosów)!!!

  A ZATEM GDYBYŚMY BYLI TAK WSPANIAŁĄ DEMOKRACJĄ JAK SZWAJCARIA, TO ZBIERAMY W BUSKU 186 PODPISÓW I ROBIMY REFERANDUM Z NASTĘPUJĄCYMI PYTANIAMI:

  -Czy chcesz rewitalizacji zieleni za 4,4 mln czyli trawkę z rolek, tarcze mosiężne za
  kilkanaście tysięcy zł itd.
  -Czy chcesz tężni za 24 miliony zł.
  -Czy chcesz kładkę na Górkę za 12,3 mln zł.
  -Czy chcesz remontu ruder przy ul. Bocznej za 4,6 mln zł.
  -ITD., ITP.

  TO BY BYŁA PRAWDZIWA DEMOKRACJA. WTEDY BYŚMY ZOBACZYLI CO LUDZIE CHCĄ, A NIE CO CHCE W. SIKORA. WTEDY BYŚMY ZOBACZYLI, JAKIE MAJĄ POPARCIE POMYSŁY W. SIKORY. JEŚLI ZAGŁOSOWANO BY ZA TĘŻNIĄ I INNYMI, OK, NIE ODEZWAŁBYM SIĘ NAWET SŁOWEM. JEST DEMOKRACJA, BYŁO REFERENDUM, LUDZIE ZDECYDOWALI. KONIEC KROPKA. NIESTETY TERAZ LUDZIE NIE MAJĄ PRAWA GŁOSU. TAK WYGLĄDA NASZA POLSKA „DEMOKRACJA”.

 17. Do powyżej pisze:

  Przetoczyłeś a bardziej to wkleiłeś temat referendum krajowego w Szwajcarii w sprawie cofnięcia rządowi uprawnień do nakładania blokad z powodu pandemii.

  Temat krajowego referendum!!!
  A nie gminnego tumanie. Bo nie podobają ci się te inwestycje.

  Co do krajowych referendum w Polsce to już miałeś o przystąpienie do UE.

 18. Do powyżej pisze:

  Jak brakuje argumentów to zaczynają się wyzwiska. Oto właśnie zachowanie zwolenników i obrońców W. Sikory – BRAWO WY! Prezentujecie wyśmienity poziom wiedzy i kultury.

  Czemu mi ubliżasz od tumanów chamie? Tumanem to ty jesteś, bo gdybyś czytał choć 5 procent tego co ja, to nie byłbyś taki ciemny. A czy tylko krajowe referenda się robi? Lokalne referenda też są, nawet w Polsce, o na przykład lokalne referendum za odwołaniem H. G Waltz w Warszawie. Referenda dzielimy w Polsce na: ogólnokrajowe i lokalne.

 19. Do osoby od referendum pisze:

  To dziwne że minęło już tyle czasu od wyborów samorządowych a dalej ktoś pisze o jakimś referendum. Przypomnę że większość mieszkańców naszej gminy zaufało burmistrzowi kolejny raz w wyborach samorządowych i kolejny raz większość mieszkańców gminy wybrało burmistrza.
  Piękna tężnia, kładka na górce czy remont budynków na ulicy Bocznej to przecież jedne z głównych pomysłów kampanii burmistrza w wyborach samorządowych w 2018r.
  Więc jeśli po zaprezentowaniu owych pomysłów mieszkańcy gminy w większości wybrali burmistrza to burmistrz ma prawo realizować te pomysły.

 20. Do powyżej pisze:

  Na wstępie dziękuję za merytoryczną i kulturalną wypowiedź.
  Po pierwsze w wyborach to się różne obietnice składa, kadencja ma 5 lat to przyszłość daleka, nie mówi się o kosztach obietnic, nie mówi się ile kredytów trzeba będzie na to zaciągnąć itd. Po drugie przypominam, że w samym Busku wygrał J. Szydłowski, a przewaga głosów W. Sikory ogółem w wyborach to było około 350 głosów, a zatem ja wcale nie jestem taki pewien, czy mieszkańcy Buska byliby za niektórymi inwestycjami… A tym bardziej mieszkańcy wiosek… (Gmina Busko-Zdrój to całość, czyli miasto plus wioski). Bardzo jestem ciekawy jakby takie referendum wypadło… Po trzecie: Nie mówię tu o rzeczach oczywistych typu kanalizacja, remont drogi, oświetlenie uliczne, itp., natomiast wielomilionowe inwestycje powinny być, moim zdaniem, konsultowane z mieszkańcami i ja byłbym za takim szwajcarskim modelem. Wtedy wszystko byłoby jasne i władzy nikt nic by nie zarzucił.

 21. Do osoby od referendum pisze:

  Wybory samorządowe liczą się gminą a nie miasto a wieś. Dobitnie wiem kto wygrał w przedstawionym przez ciebie podziale lecz na mnie nie robi tego żadnej różnicy. Obietnice stają się faktem i dla ludzi to jest najważniejsze. Przypomnę że gdy powstawały te wielomilionowe i potężne obietnice zbytnio nikt nie porotestował a wręcz przeciwnie była tylko mała garstka grajków pochowanych po różnych forach która szerzyła skandaliczne a wręcz absurdalne teorie o jednej z wymienionych przez ciebie inwestycji. Gdy powstawały te potężne i wielomilionowe obietnice to był ogólny dostęp do sesji rady miejskiej mógł ktoś przyjść zapytać o dane obietnice wyrazić swoją opinię i też zapytać o dajmy na to referendum. Lecz niestety też na tych sesjach przychodziło różnych awanturników ktorzy tylko przeszkadzali innym mieszkańcom. Przypomnę że gdy powstawały te potężne i wielomilionowe obietnice to były konsultacje radnych gdzie mógł ktoś przyjść z mieszkańców zapytać o daną obietnicę wyrazić swoją opinię jak i też zapytać o dajmy na to referendum. I tak jak już wspominałem wyżej że obietnice stają się faktem to widać i tego już się nie da odkręcić. Co tężni to bardzo cię zapraszam byś ją zwiedził razem z rodziną ,zapraszam na przechadzkę z rodziną po parku po kładce jak już oczywiście to wszystko będzie gotowe i otwarte. Trawa z rolek była dość absurdalnym pomysłem choć bardzo fajnie się ona przyjęła a betonowe klocki z tarczami z mosiądzu fajnie się wkomponowały w Buskie otoczenie i dalej zadziwiają bo na niektórych jest przedstawiona mapa Buska. Niestety człowiekowi ciężko się pogodzić z niektórymi sytuacjami i rzeczami.

 22. Do osoby od referendum pisze:

  Wybory samorządowe liczą się gminą a nie miasto a wieś. Dobitnie wiem kto wygrał w przedstawionym przez ciebie podziale lecz na mnie nie robi tego żadnej różnicy. Obietnice stają się faktem i dla ludzi to jest najważniejsze. Przypomnę że gdy powstawały te wielomilionowe i potężne obietnice zbytnio nikt nie porotestował a wręcz przeciwnie była tylko mała garstka grajków pochowanych po różnych forach która szerzyła skandaliczne a wręcz absurdalne teorie o jednej z wymienionych przez ciebie inwestycji. Gdy powstawały te potężne i wielomilionowe obietnice to był ogólny dostęp do sesji rady miejskiej mógł ktoś przyjść zapytać o dane obietnice wyrazić swoją opinię i też zapytać o dajmy na to referendum. Lecz niestety też na tych sesjach przychodziło różnych awanturników ktorzy tylko przeszkadzali innym mieszkańcom. Przypomnę że gdy powstawały te potężne i wielomilionowe obietnice to były konsultacje radnych gdzie mógł ktoś przyjść z mieszkańców zapytać o daną obietnicę wyrazić swoją opinię jak i też zapytać o dajmy na to referendum. I tak jak już wspominałem wyżej że obietnice stają się faktem to widać i tego już się nie da odkręcić. Co tężni to bardzo cię zapraszam byś ją zwiedził razem z rodziną ,zapraszam na przechadzkę z rodziną po parku po kładce jak już oczywiście to wszystko będzie gotowe i otwarte. Trawa z rolek była dość absurdalnym pomysłem choć bardzo fajnie się ona przyjęła a betonowe klocki z tarczami z mosiądzu fajnie się wkomponowały w Buskie otoczenie i dalej zadziwiają bo na niektórych jest przedstawiona mapa Buska. Niestety człowiekowi ciężko się pogodzić z niektórymi sytuacjami i rzeczami..

 23. Łukasz Nowak o demokracji Busko vs. Zurych pisze:

  Jeden ze zwolenników kładki (atrakcji na miarę powiatu i powiatowych elit) z braku argumentów zaczął ubliżać adwersarzom i czewpiać się, że podany przykład to referendum ogólnopaństwowe:

  „Przetoczyłeś a bardziej to wkleiłeś temat referendum krajowego w Szwajcarii (…) A nie gminnego tumanie. Bo nie podobają ci się te inwestycje.Przetoczyłeś a bardziej to wkleiłeś temat referendum krajowego w Szwajcarii w sprawie cofnięcia rządowi uprawnień do nakładania blokad z powodu pandemii.

  Temat krajowego referendum!!!
  A nie gminnego tumanie. Bo nie podobają ci się te inwestycje.”

  Ależ w Szwajcarii jak najbardziej popularne są także referenda LOKALNE. I tak się składa, że także w branży transportowej. Oto przykład:

  https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/szwajcaria-jak-powstawal-i-co-zmienil-sbahn-w-zurychu-66356.html

  „pojawił się pomysł wybudowania metra oraz podmiejskiego systemu szybkiej kolei. Pomysł poddano referendum, które go ODRZUCIŁO. Rozpoczęto zatem prace nad systemem S-Bahn.

  Projekt rozrósł się i przeszedł w zintegrowaną koncepcję operacyjną, obejmującą skoordynowany rozkład regularnych przewozów na wszystkich liniach kolejowych w rejonie Zurychu, a także nową linię średnicową po dworcem głównym i centrum miasta. O tym w 1981 r. również zadecydowało referendum, TYN RAZEM POZYTYWNIE.”

  A więc: władze zaproponowały inwestycję transportową, jednak pomysł nie spodobał się mieszkańcom. Wtedy władze zamiast na chama przepychać swe pomysły, to dopracowały koncepcję i wtedy zyskali dla niej akceptację mieszkańców.

  Gdyby przystąpić do przedłużenia kolei na dworzec przy Waryńskiego, to tak ważna inwestycja powinna być moim zdaniem zatwierdzona w referendum lokalnym.

 24. Pozdro BGU pisze:

  Tylko metro w Busku!

 25. do Nowaka pisze:

  „Pora wreszcie na komunikację (pod)miejską z prawdziwego zdarzenia. Tak bogata gmina nie powinna dalej centusić w tej kwestii zwłaszcza, gdy likwidowane są elementy infrastruktury społecznej na sołectwach odległych od miasta (vide: przychodnia w Szczaworyżu), zaś kuracjusze (od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa) nie mają jak dostać się z uzdrowiska choćby na zakupy.”

  Ja myślę, że dla buskich waadz mieszkańcy Szczaworyża to taki „gorszy sort”.

  A z kuracjuszy to tylko waadze zdzierałyby kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl