RK: Centrum Pińczowa odciążone od samochodów. A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Centrum Pińczowa odciążone od samochodów. A w Busku?

5 października 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 01.10.2020 / Jarosław Kruk 05.10.2020 | | 19 komentarzy

Kierowcy mogą już korzystać z południowo-wschodniej obwodnicy Pińczowa. Nowa droga połączyła trasę wojewódzką nr 766 z Kielc oraz drogę wojewódzką nr 767 do Buska-Zdroju. Rozbudowane zostały także fragmenty obu dróg wojewódzkich. – informuje 1 października Radio Kielce 

01.10.2020. Pińczów. Otwarcie południowo-wschodniej obwodnicy. Na zdjęciu (od lewej, w pierwszym rzędzie): Włodzimierz Badurak – burmistrz Pińczowa, Tomasz Jamka – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, ks. Jan Staworzyński, Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Maciej Gawin- radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Krzysztof Lipiec – lider świętokrzyskiego PiS, Michał Cieślak – poseł Porozumienia, Mariusz Gosek – poseł Solidarnej Polski i Zbigniew Kierkowski – starosta powiatu pińczowskiego / Fot. Marta Gajda; Radio Kielce

Główny odcinek drogi ma długość prawie 5 km, wybudowane zostały trzy ronda, parking, oświetlenie, chodniki oraz ścieżki rowerowe. Budowa była współfinansowana z pieniędzy unijnych. Inwestycja kosztowała w sumie 38 mln zł.

Początek obwodnicy znajduje się pomiędzy Pińczowem a Brześciem. Tam jest pierwsze rondo. Kolejne zostało zlokalizowane na drodze powiatowej w miejscowości Włochy. Nowy odcinek drogi przebiega przez teren tzw. garbu pińczowskiego, który prowadzi do drogi wojewódzkiej relacji Pińczów-Busko, gdzie powstało trzecie rondo.

fot. Jarosław Kubalski, Radio Kielce

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, podkreśla, że to ważny dzień nie tylko dla miasta, ale i całego regionu. Dodał, że była to długo oczekiwana i konieczna inwestycja. W planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono ją już w 2009 roku.

– Do tej pory, cały ruch samochodowy kierowany był do centrum Pińczowa. Z pewnością poprawi się bezpieczeństwo na ulicach miasta. Otwarły się nowe możliwości. Wiemy, że nowe i dobre drogi przyciągają inwestorów. Mam nadzieję, że inwestycja spowoduje przyszły rozwój naszego regionu – dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS, podkreślił, że to ważny element szlaku komunikacyjnego w rozwoju gospodarczym regionu.

– To krwioobieg gospodarczy. Po tych drogach przemieszczają się przedsiębiorcy, dostarczyciele materiałów, rzeczy, które służą do tego aby rozwój przedsiębiorczości jeszcze bardziej potęgować – dodaje.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, zaznacza, że inwestycja zdecydowanie poprawi komunikację i … – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Miałem wczoraj okazję i przyjemność przejechać się tą nową obwodnicą Pińczowa – rewelacja! Podstawowa różnica jaką od razu widać przy porównaniu do oddanej do użytku we wrześniu 2019 r.  „obwodnicy Buska” jest taka, że ta arteria omija zupełnie Pińczów –  zaczyna się i kończy za rogatkami miasta.  W Busku cały tranzyt nadal przejeżdża przez miasto: rondo „Orlen”, rondo „ZOZ”. Na tym nie koniec, bo kierowcy kierujący się na południe po sprawnym przejechaniu od ronda „Siesławice” do ronda „Radzanów” trafiają niemal wprost na znaczące wzniesienie, Górę Olganowską, za która czeka na nich komunikacyjne wąskie gardło jakim jest Dobrowoda…

Odnosząc się do cytowanych powyżej słów posła Krzysztofa Lipca:  – (JKR: Obwodnica) To krwioobieg gospodarczy. Po tych drogach przemieszczają się przedsiębiorcy, dostarczyciele materiałów, rzeczy, które służą do tego aby rozwój przedsiębiorczości jeszcze bardziej potęgować. i biorąc pod uwagę inwestycje które na przestrzeni ostatnich lat poczyniono i czyni się w sąsiednich gminach/powiatach, choćby:

ja odnoszę wrażenie, że Busko stopniowo staje się komunikacyjnym i gospodarczym skansenem. Koncentrowanie się niemal wyłącznie na rozwoju strefy uzdrowiskowej, realizowanie kosztownych inwestycji, w głównej mierze wizerunkowych, które bodaj w żaden sposób nie przyczynią się do rozwoju gospodarczego miasta i gminy, nie stworzą licznych nowych miejsc pracy, nie zatrzymają emigracji młodych, nie wygenerują dochodu i wzrostu dobrobytu – jest w mojej opinii poważnym błędem. Dla rozwoju miasta i gminy, dla wzrostu zamożności mieszkańców, dla zachęcenia młodzieży by po studiach chciała tu wrócić  potrzebne są konkretne działania prorozwojowe, a nie wizerunkowe, potrzebny jest wielokierunkowy rozwój gospodarczy. Epidemia koronawirusa pokazała, że poleganie wyłącznie na branży uzdrowiskowej jest obarczone dużym ryzykiem.

PS. Czy obsunięta czasowo i kosztowo modernizacja stadionu została zakończona i czy budowa pumptracku również? Skoro zniknęły ogrodzenia, zdjęto tabliczki „teren budowy”, na stadionie wznowiono rozgrywki i treningi, a na pumptracku jeżdżą dzieci i młodzież to domyślam się, że tak. A skoro tak, to zastanawiam się dlaczego nie ma na ten temat oficjalnej informacji  i nie było uroczystego otwarcia vide: „Hospicjum Busko. Dzieło Ludzi Dobrego Serca” gotowe na przyjęcie podopiecznych czy „RK: Blisko 7 kilometrowa obwodnica podbuskich Zbludowic już otwarta”?

 

◙ Podobne informacje:

RK: Blisko 7 kilometrowa obwodnica podbuskich Zbludowic już otwarta

ED: To będzie masakra! Koronawirus uderza w miasto i gminę Busko-Zdrój. Zero wpływów z tytułu opłaty uzdrowiskowej – ale kładka będzie – boso, ale w ostrogach

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

Była brzydka, stara nora będzie OAS dla seniora

RK: Trwa rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – na początku był …

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “RK: Centrum Pińczowa odciążone od samochodów. A w Busku?”

 1. deweloper pisze:

  A w Busku? to pan redaktorek nie wie, że Busko się apartamentuje i że wkrótce kolejny deweloper będzie budował bloki w Zdroju w pobliżu Urzędu Skarbowego?

 2. Do deweloper pisze:

  No i co z tego? Niech buduje!
  A tobie co zazdrość??

 3. deweloper do do deweloper pisze:

  Nie jest mi zazdrość tylko nie pojmuję jak to jest, że kilka budek na bazarku przy 1maja stanowi jakoby zagrożenie dla Zdroju a osiedle bloków mieszkalnych nie stanowi zagrożenia dla Zdroju, jak to jest?

 4. Doris pisze:

  jakie bloki??!! tam można budować bloki??!!

 5. A w Busku pisze:

  nie potrzebujemy dróg i kolei, bo wystarczą nam tarcze z brązu i trawa z rolki za miliony.

 6. Do deweloper pisze:

  Budki jako zagrożenie dla zdroju? Ktoś Cię chyba źle poinformował.
  W tamtych rejonach to ma się budować ale to za ul grotta bliżej owczar coś Ala domki na os promyku.

 7. Do: A w Busku pisze:

  I jeszcze pomniki jp drugiego. To jest najważniejsze.

 8. niewesoły pisze:

  Centrum Buska nie będzie odciążone od samochodów bo wieśniaki z Pinczewa większość miejsc zajmują.

 9. oficjele pisze:

  Lanser z Oblekonia, belfer ze Starachowic i chorowity z Krystyny to niby pracowali na tej budowie, że wepchali się przed obiektyw?

 10. Łukasz Nowak pisze:

  Jak za kilka miesięcy otworzą most w NK (oczywiście dokonają tego nie inżynierowie i robotnicy, tylko najbardziej zasłużeni, czyli politycy XD), to na zachodniej obwodnicy Buska będzie armagedon.
  Już teraz ta droga jest zbyt obiążona ruchem, zwłaszcza pomiędzy „rondem ZOZ”, a „rondem PKS”.

 11. Żenada dziennikarska pisze:

  Nie dziwie się ze nigdzie pracy znaleźć nie możesz. Z taką bystrością umysłu? Wiesz co to jest droga krajowa,wojewódzka,powiatowa? A w Busku? Powaznie? Wiesz kto buduje obwodnice? Jaki jest udział gmin? Kto zleca,projektuje i buduje?

 12. Łukasz Nowak pisze:

  Co do udziału gmin, to przy tej okazji warto przytoczyć odpowiedź marszałka Bętkowskiego na interpelację radnego Mieczysława Sasa w sprawie obwodnicy Dobrowody oraz chodnika przy ulicy Zielonej:
  bip.sejmik.kielce.pl/867-mieczyslaw-sas.html

 13. Łukasz Nowak pisze:

  Nowa obwodnica pochłonęła więcej (38 mln zł), niż roczne wydatki Województwa na kolej (35 mln zł).

 14. umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19384-przetarg-nieograniczony-przebudowa-stadionu-sportowego-przy-ul-kusocinskiego-w-busku-zdroju-etap-2.html pisze:

  „Przetarg nieograniczony: Przebudowa stadionu sportowego przy ul. Kusocińskiego w Busku-Zdroju – etap 2”

  Kolejny przetarg na remont stadionu?
  A ileż to kasy tam pójdzie? A ile już poszło…
  Najwyższa pora, aby tym tematem zajęły się jakieś organy kontrolne, a może i właściwe służby…?

 15. Łukasz Szumilas: Co z tym Stadionem? pisze:

  https://infobusko.pl/lsz-co-z-tym-stadionem/

 16. Mieczysław pisze:

  MPGK NIE CHCIAŁO PODWYŻKI- miastu brakuje pieniędzy,stąd szukanie dodatkowych danin od mieszkańców.zbyt duże inwestycje spustoszyły kasę, to karygodne sięgać do kieszeni ludzi przez władze miasta bo MPGK NIE WNOSIŁO O PODWYŻKĘ. aktualne ceny za śmieci wystarczają na obsługę ich utylizacji. Radni powinni dokonać kontroli tego zagadnienia i przywrócić dotychczasowe stawki.

 17. bezradni pisze:

  Dzięki panu Nowakowi za link do interpelacji Sasa. Na tej samej stronie można się dowiedzieć, że radny Gawin, co to razem z cieślockiem wepchał się przed obiektyw przez minione 2 lata złożył 0 (słownie: ZERO) interpelacji.

 18. Marcin pisze:

  Łukasz Szumilas: Co z tym Stadionem?
  6 PAŹDZIERNIKA 2020 O 08:48
  https://infobusko.pl/lsz-co-z-tym-stadionem/

  Po co droga osobo wstawiasz zwykłe fejki???.
  Przecież to już zostało dawno wyjaśnione na sesji rady kto co jak i gdzie.

 19. No pisze:

  Panie Jarku a gdzie tu maseczki??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl