M.Siemaszko: ? Czy gmina Czechowice-Dziedzice jest gotowa na zmiany klimatu i fale upałów…? | JKR: A czy Busko jest przygotowane?…
Pokrywa studzienki w słońcu – 50,6°C
Ścieżka rowerowa w słońcu – 51,1°C
Elewacja budynku w słońcu – 56,5°C
Krótko ścięty trawnik w słońcu – 37,1°C
Goła ziemia po koszeniu „do zera”/pryskaniu glifosatem w słońcu – 46°C
Chodnik w słońcu – 50,5°C
Chodnik w cieniu – 27,9°C
Jezdnia w słońcu – 48,9°C
Samochód w słońcu – 76,1°C
○ Park na oś. Północ:
Chodnik w słońcu – 51,1°C
Wydeptane klepisko w słońcu – 49,0°C
Gumowa nawierzchnia na placu zabaw w słońcu – 66,0°C
Gumowa nawierzchnia na placu zabaw w półcieniu – 37,6°C
Huśtawka w słońcu – 60,7°C
„Bujaczek” w słońcu – 56,0°C
Niska trawa w słońcu – 33,5°C
Wydeptana trawa w słońcu – 37,3°C
Ławka w słońcu – 57,2°C
Kostka betonowa w słońcu – 42,8°C
Kostka betonowa w cieniu – 26,4°C
Ławka w słońcu – 52,0°C
Ławka w cieniu – 30,2°C
Nieskoszona trawa w słońcu – 35,8°C
Nieskoszona trawa w cieniu – 27.0°C
Asfalt w słońcu – 41,8°C
Asfalt w cieniu – 26,5°C
Piasek w słońcu – 39,8°C
Piasek w cieniu – 27,6°C
○ Plac JPII:
Nawierzchnia placu w słońcu – 48,5°C
Kostka brukowa w słońcu – 46,5°C
Kostka brukowa w cieniu – 27,9°C
Samochód w słońcu – 66,6°C
Samochód w cieniu – 32,1°C
Ławka w słońcu – 49,0°C
Granitowe elementy fontanny w słońcu – 45,3°C
Niska trawa w słońcu – 40,1°C
Średniej wysokości trawa w słońcu – 32,8°C
Nawierzchnia skweru w słońcu – 52,2°C
Nawierzchnia skweru w cieniu – 28,2°C
Klepisko po skoszonej trawie w słońcu – 54,7°C
Kostka brukowa w słońcu – 48,9°C
Kostka brukowa w cieniu – 27,4°C
Pokrywa studzienki w słońcu – 50,6°C
Ścieżka rowerowa w słońcu – 51,1°C
Elewacja budynku w słońcu – 56,5°C
Krótko ścięty trawnik w słońcu – 37,1°C
Goła ziemia po koszeniu „do zera”/pryskaniu glifosatem w słońcu – 46°C
Chodnik w słońcu – 50,5°C
Chodnik w cieniu – 27,9°C
Jezdnia w słońcu – 48,9°C
Samochód w słońcu – 76,1°C
Wniosek jest jeden – potrzebujemy mniej betonu i więcej drzew jeśli chcemy uchronić nas samych i naszych bliskich przed negatywnymi skutkami upałów, które niestety na przestrzeni lat będą się nasilać.
○ źródło: fb Mikołaj Siemaszko♂
>>> „Koniec z betonem w centrach miast”. Resort środowiska chce więcej zieleni <<<
PolskieRadio24.pl [31.01.2022]: – W ramach Polskiego Ładu zlikwidujemy nadmiar betonu w miastach. Ma w tym pomóc inicjatywa „Koniec z betonem w centrach miast” – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem akcji są nasadzania drzew, krzewów oraz tworzenie mikroparków, zielonych ścian i dachów. Ministerstwo zaznaczyło, że przez ostatnich kilkadziesiąt lat w miastach powstało wiele nowych nieprzepuszczalnych powierzchni, tj. betonowe place i parkingi, zwarta zabudowa czy…♂
Jarosław Kruk: A jak w upalne dni jest w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie, w którym sukcesywnie ubywa drzew i zieleni, a szybko przybywa betonu? Czy świętokrzyska perła uzdrowiskowa Busko-Zdrój jest przygotowana na zmiany klimatu i fale upałów?
Pro memoria:
◙ Podobne informacje:
W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?
Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!
JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja
RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)
? nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem
Do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję.
TVN: ? ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności
doRZ: Śmierć dziennikarki Polsatu. Miała posiadać dokumenty o pedofilii – a…
https://infobusko.pl/tag/jolanta-brzeska/
7 odpowiedzi na “M.Siemaszko: ? Czy gmina Czechowice-Dziedzice jest gotowa na zmiany klimatu i fale upałów…? | JKR: A czy Busko jest przygotowane?…”
Busko może i nie jest przygotowane ale za to można oszczędzić na prądzie lub gazie. Wystarczy wyjść tam gdzie jest kostka albo asfalt (o to u nas nietrudno) i rozbić kilka jajek. Za chwilę jajeczniczka gotowa:)
Przy okazji -nie wie Redaktor albo ktoś bardziej zorientowany dlaczego nie działa fontanna przy starostwie? Ludzie wspominają jak kilka lat temu było przyjemnie jak się tam usiadło odpocząć.
Jarosław Kruk do eH!De: Szanowny Komentatorze, uprzejmie dziękuję za zainteresowanie artykułem. Odnośnie „Przy okazji -nie wie Redaktor albo ktoś bardziej zorientowany dlaczego nie działa fontanna przy starostwie? Ludzie wspominają jak kilka lat temu było przyjemnie jak się tam usiadło odpocząć.” – przed momentem zadzwoniłem do Starostwa z pytaniem dlaczego nie działa usytuowana obok ich gmachu fontanna. Miła pani odpowiedziała mi, że ta fontanna jest własnością słonecznego Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Na ten czas żartobliwa odpowiedź na postawione pytanie brzmi: „Fontanna, która stoi nieczynna niemal na wprost okien burmistrza, nie działa gdyż jest własnością Pana UMiG” 😉
W wolnej chwili zwrócę się z pytaniem do magistratu.
Pozdrawiam!
Karington ma nawet swoją fontannę?
Drogą nieoficjalną ale się dowiedziałem że fontanna jest pęknięta i przepuszcza wodę do gruntu. Są plany żeby ją w przyszłym roku naprawić. Mam(y) nadzieję że zostanie naprawiona i że nie zostanie przerobiona na fontannę posadzkową. Pozdrawiam Pana Redaktora.
Ta fontanna przy starostwie nie działa odkąd została otwarta nowa fontanna przy osiedlu Pułaskiego – wynika to z moich obserwacji. Dziwny zbieg okoliczności z tym pęknięciem. No cóż, pana UMiG najwyraźniej stać na betonowanie miasta i budowę złomowych konstrukcji pseudoużytkowych za grube miliony, ale na umilenie życia obywatelom już nie.
Ja też wielu rzeczy też kiedyś nie rozumiałem, ale mądrzy ludzie wytłumaczyli mi co nieco. Ich zdaniem często gęsto kłania się zasada, że jak nie wiadomo o co chodzi to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Ponoć na duże dowody wdzięczności właściwe osoby mogą liczyć przy budowaniu nowych obiektów, zwłaszcza gdy odpowiednio zostaną one skosztorysowane i wycenione. Przy remontach tak dobrze już ponoć nie jest, więc z punktu widzenia pewnych osób bardziej opłaca się budować niż remontować. Tak mi to wytłumaczyły osoby znające się na rzeczy, więc zakładam, że ileś prawdy w tym może być.
TEORIA SPISKOWA
6 CZERWCA 2022 O 18:27 (EDYTUJ)
Panie Redaktorze pyta pan w jednym artykule: „Gdzie się podziało 15 milionów złotych?”. Jak pan przeczyta te 3 poniższe artykuły to może sam pan coś zrozumie. Bardzo ważne są daty tych artykułów.
1. Echo Dnia 26 czerwca 2013 „Busko ma swój reprezentacyjny deptak” 25 milionów złotych kosztowała rewitalizacja buskiego korso – alei Mickiewicza. We wtorek po południu nastąpiło wreszcie oficjalne otwarcie reprezentacyjnego deptaka kurortu. (https://echodnia.eu/swietokrzyskie/busko-ma-swoj-reprezentacyjny-deptak/ar/8666755)
2. Echo Dnia 17 października 2013 „Burmistrz szalał w Monte Carlo, radny w Rzymie, artysta w Chorwacji. Przegląd wydarzeń towarzyskich” Burmistrz Buska Zdroju Waldemar Sikora był w Monako i oczywiście wybrał się do słynnego z kasyn Monte Carlo.
(https://echodnia.eu/swietokrzyskie/burmistrz-szalal-w-monte-carlo-radny-w-rzymie-artysta-w-chorwacji-przeglad-wydarzen-towarzyskich/ar/c3-8720519)
3. infobusko 10 lutego 2022 „nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] | ? JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?” ▒ Zestawienie/analiza:
○ przebudowa Alei Mickiewicza w pasaż „Mickiewka”: długość ok. 950 m, koszt realizacji ok. 25.000.000 zł
○ przebudowa ul. Feliksa Rzewuskiego w pasaż: długość ok. 430 m + ok. 280 m pasaż pieszy Rzewuskiego-Rokosza, łączny koszt realizacji ok. 5.000.000 zł.
○ przebudowa ulicy 1 Maja w pasaż: długość ok. 500 m, koszt realizacji 5.500.000 zł.
Łącznie po rewitalizacji ma powstać około 2 kilometrów nowych tras spacerowych. Z grubsza licząc Aleja Mickiewicza (~950 m) stanowi połowę tego zamierzenia, na drugą połowę składają się ul. 1 Maja (~500 m) i ul. Rzewuskiego (~430 m).
Wydawałoby się więc, że skoro długości są podobne to i koszty realizacji tych „połówek” powinny być zbliżone. A tu nie!
W wymiarze finansowym bije w oczy wielka dysproporcja!
Okazuje się bowiem, że realizowane na przestrzeni ostatnich lat „deptakowanie” Rzewuskiego i 1 Maja to łączny wydatek ok. 10,5 miliona złotych, natomiast wykonywane w latach 2010-2013 ( w czasach gdy ceny materiałów i robocizny były wyraźnie niższe niż obecnie ) to koszt 25,0 miliona złotych! 2,5x więcej!
Należy więc chyba „głowie Gminy”, panu burmistrzowi Waldemarowi Sikorze, za którego to rządów prowadzone były i są wykonywane omawiane realizacje, zadać krótkie żołnierskie pytanie: Gdzie się podziało 15 milionów złotych? (https://infobusko.pl/nam-trwa-remont-na-1-maja-w-busku-ludzie-mocno-sie-niecierpliwia-zdjecia-jkr-gdzie-sie-podzialo-15-mln/)