RK: Gmina wiejska Baćkowice za własne i unijne pieniądze wybudowała budynek dla szwalni - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Gmina wiejska Baćkowice za własne i unijne pieniądze wybudowała budynek dla szwalni – a w Busku?

23 lutego 2020 | Radio Kielce Emilia Sitarska 21.02.2020 / Jarosław Kruk 23.02.2020 | | 10 komentarzy

Gmina Baćkowice, w powiecie opatowskim, za własne i unijne pieniądze tuż przy krajowej drodze nr 74 wybudowała potężny budynek o kubaturze 1,6 tys. metrów kwadratowych. W całości użytkować go będzie jedno przedsiębiorstwo – kielecka firma Wojdak. – informuje Radio Kielce

Szwalnia firmy Wojdak w gminnym budynku w Baćkowicach zatrudnia 70 osób;  21.02.2020. / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

– Tu w Baćkowicach bardzo dużo się zmieni. Te dotychczasowe warunki pracy trudno porównać z nowymi. Można powiedzieć, że to jest wzorowa szwalnia. Zaprojektowana i wybudowana na potrzeby zakładu produkującego odzież – mówi Janusz Wojdak, właściciel firmy, która szyje stroje dla ratowników medycznych, w 80 proc. eksportowane do europejskich krajów. Firma mająca główną siedzibę w Kielcach, w 2015 roku otworzyła niewielką szwalnię w Baćkowicach.

Jak stwierdza właściciel, dotychczasowe warunki pozostawiały wiele do życzenia. Nowy budynek, który firma wynajmuje, jest już profesjonalną szwalnią. Pracuje w niej już 70 osób,  w planach jest zatrudnienie kolejnych 30 pracowników.

Wójt gminy Baćkowice Marian Partyka podkreśla, że posiadanie na swoim terenie takiej firmy, to przede wszystkim praca dla mieszkańców, szczególnie kobiet, ale również korzyść finansowa dla budżetu gminy.

– To dla naszych mieszkańców ważne, bo pracuje kilkadziesiąt pań. Sama kubatura bez ludzi w środku nie jest ważna. Sam budynek na pewno będzie „żył” przez kilkanaście lat – mówi wójt Marian Partyka.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski zauważa, że urząd marszałkowski wspiera środkami unijnymi nie tylko rewitalizacje i termomodernizacje, ale również takie inicjatywy, rozwijające przedsiębiorczość.

– Tu w Baćkowicach jest przykład, że w ramach takiego działania, jak konkurencyjna gospodarka i tworzenie nowych terenów inwestycyjnych powstał ten obiekt. Samorząd województwa przekazał 3,5 mln zł. Drugie tyle wyasygnowała gmina – mówi Andrzej Bętkowski.

W szwalni pracują… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Jak się chce, to się da. Wbrew wielu głoszonym opiniom w Busku, że jakoby miasto nie ma wpływu na powstawanie miejsc pracy i ogólnie, że nie może działać na lokalnym rynku – przykład malutkich Baćkowic pokazuje, że jednak – jak chce – to ma wpływ i może stymulować rozwój lokalnego rynku.

Nawet złotonośna kura potrzebuje czasu i wsparcia by z wyklutego pisklęcia stać się dającym złote jaja stworzeniem.

Wiadome to jest nad Wisłą od co najmniej 700 lat. Świadczą o tym choćby liczne miejscowości:  Wolica, Wólka, Wola. Te często spotykane nazwy osad, wsi czy nawet miast swój etymologiczny rodowód mają często w średniowieczu i wiążą się z czasowym zwolnieniem od danin zasiedlających te tereny osadników, dopóki ci nie zagospodarują się odpowiednio, nie okrzepną, zanim zaczną płacić należne podatki.
Osady takie zaczęły powstawać w XIII wieku, ale najwięcej założono ich w XIV wieku. W zachowanych dokumentach nazwę Wola spotyka się po raz pierwszy pod koniec roku 1254. Jak można przeczytać na Wikipedii – w królestwie Kongresowym istniało 301 wsi o nazwą Wola, 257 z nazwą Wólka, 30 z nazwa Wolica, oprócz tego były Wolnice, Wólczyna, Wolna, Woleń[Gloger Z.: Encyklopedia Staropolska, Warszawa 1974, str. 463].

Wiedzą to doskonale w Chinach, gdzie na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci ogromny postęp i wzrost gospodarczy nastąpił dzięki ingerencji rządu w rynek, pieniądzom państwowym i efektywnej prorozwojowej polityce.

Ja od 2004 r., kiedy to byłem kandydatem w wyborach następcy burmistrza Stefana Komendy, publicznie twierdzę, że Busko-Zdrój ma bogaty potencjał, który przy mądrym zarządzaniu daje możliwości konkretnego rozwoju. Uważam, że obok sektora uzdrowiskowego, Gmina powinna rozwijać się w innych dziedzinach na terenach nie kolidujących z uzdrowiskiem. Dysponując budżetem na poziomie setek milionów złotych, przy rozsądnym wydatkowaniu można spowodować znaczący rozwój gospodarczy, postępujący za nim ogólny rozwój miasta i gminy oraz wzrost dobrobytu mieszkańców.

W Baćkowicach, licząca ogółem około 5 tysięcy mieszkańców wiejska gmina wydatkując 3,5 miliona złotych z budżetu „stworzyła” już 70, a niebawem 100 miejsc pracy. To daje 35 tysięcy na jedno stanowisko.

Jeśliby przełożyć tę proporcję na buskie realia, gminy liczącej około 33 tysiące mieszkańców,  to samorząd słonecznego miasta np. zamiast wydawać 9 milionów złotych na Kładkę nad ulicą Starkiewicza mógłby współtworzyć  257 nowych miejsc pracy. Czy to nie lepsza, w dodatku dochodowa inwestycja?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “RK: Gmina wiejska Baćkowice za własne i unijne pieniądze wybudowała budynek dla szwalni – a w Busku?”

  1. Do redakcji pisze:

    Ciesz się że wgl budowlanke wybudowali czy powiększyli sp2.

  2. do Do redakcji pisze:

    budowlankę przecież wybudował powiat. sp2 nadbudowała gmina ale z rocznym opóźnieniem i za jakie pieniądze?

  3. do powyżej pisze:

    Gminne i uniowskie

  4. Łukasz Nowak pisze:

    W tekście o autobusie z cofanym licznikiem znów zasłonięta tablica. Czy to nadinterpretacja policji, czy rzeczywiście prawo zabrania pokazania rejestracji? Jeśli to drugie, to pora zmienić prawo: autobus to pojazd w służbie publicznej, więc powinien być traktowany tak, jak politycy, czy celebryci – żadnej prywatności! Tak samo w sprawie błędu przed laty w szpitalu: podano, że w buskim powiatowym, ale nazwiska konowałów chronione. Pośle z Oblekonia – do dzieła! Zamiast lansować się, zgłoś projekt zmian.

  5. opanuj się i doucz pisze:

    Nic dziwnego że zwolnili redaktorka z Urzędu Miasta – z takimi brakami w wiedzy to normalne. Kiedy sie w końcu nauczysz że przez strefy uzdrowiskowe wiele działalności jest po prostu niemożliwa. Przestań człowieku siać ferment i opowiadać pierdoły o tym że gdzieś jakiś zakład powstał – a w Busku???? A w Busku nie powstał i nie powstanie. Przeczytaj sobie ustawę o lecznictwie uzdrowiskowym – chociaż sądząc po merytoryce tego pseudoportalu to raczej zbyt skomplikowany dla Ciebie tekst.

  6. Sam się opanuj i doucz pisze:

    Primo: nie cała Gmina jest w strefie uzdrowiskowej, a nawet nie całe Miasto.
    Secundo: produkcja kosmetyków, zaawansowanej elektroniki, czy usługi internetowe – to przykłady dochodowych branż, którym uzdrowisko nie szkodzi, a wręcz pomaga.

  7. Marta do opanuj się i doucz pisze:

    a ja słyszałam, że wręcz przeciwnie, że redaktorka zwolnili z Urzędu Miasta nie z braku wiedzy tylko z jej nadmiaru. Nie każdy szef lubi mądrzejszych od siebie.

  8. Dlaczego nie można wkleić linku do artykułu z Wyborczej o Uzdrowisku? pisze:

    Wpiszcie w Internet:
    „Remontu nie ma, łóżek o połowę mniej. Tak uzdrowisko modernizuje szpital”.

    Oto owoce dyrektorowania przez jakże kompetentnego radnego Gawina!

  9. Buskowianin pisze:

    https://infobusko.pl/jkr-umig-i-burmistrz-nie-tworza-miejsc-pracy-czy-na-pewno/

    A ja zacytuję jeden z komentarzy, który widnieje pod artykułem „JKR: UMiG i burmistrz nie tworzą miejsc pracy. Czy na pewno?!”, do którego link jest powyżej.

    Marek
    2 listopada 2018 o 16:50

    Pytanie zasadnicze:
    Czy władzom Buska zależy, żeby ściągnąć do nas inwestorów, żeby powstawały nowe miejsca pracy?

    Na podstawie tego, co robią (wysokie podatki, wysokie ceny określonych mediów) i czego nie robią (nie robią NIC w tym kierunku), można odpowiedzieć, ŻE NIE ZALEŻY.

    Dociekliwi zapytają:
    DLACZEGO NIE ZALEŻY, DLACZEGO SĄ TAKIE WYSOKIE PODATKI ETC.? PRZECIEŻ WŁODARZE INNYCH MIASTA STAJĄ NA GŁOWIE, ABY PRZYCIĄGNĄĆ INWESTORÓW?

    Moje osobiste zdanie w tym temacie jest następujące: Pomyślcie logicznie. Wszyscy wiemy, jakie NĘDZNE, podkreślam NĘDZNE są w Busku wynagrodzenia i warunki pracy. Na tym korzystają firmy, w tym także, firmy z pewnego grona „znajomych” (patrz: na przykład lista biznesmenów popierających Sikorę). Nowy zakład pracy, zgodnie z prawami rynku, będzie potrzebował pracowników. Aby ich przyciągnąć będzie oferował ciekawe warunki pracy, prawda? No właśnie. Pomyślmy, czy na przykład na rękę hurtowni żony burmistrza SAWY, która ma taką opinię jaką ma jako pracodawca, jest to, aby inwestor utworzył nowe miejsca pracy w Busku? No właśnie. Podobnie ma się sprawa z innymi biznesmenami. Im też nie zależy, by powstawały nowe miejsca pracy, bo by musieli więcej zapłacić i poprawić warunki pracy, żeby pracownicy od nich nie odeszli. Dlatego też będą popierać Sikorę, będą popierać jego politykę porównywalnych i wyższych niż w Warszawie podatków, wysokich cen wody i ścieków etc. Rozumiecie już? No właśnie.

  10. Buskowianin pisze:

    https://dl.umig.busko.pl/sesje/busko_sesja_rm_2017-03-23.mp3

    Sesja Rady Miasta z MARCA 2017 roku, czas 5:04:45

    Oto wypowiedź, na szczęście już BYŁEGO RADNEGO, Stanisława Walaska. Jak tu się potem dziwić, że w Busku jest tak, jak jest, jak mamy takich „wybitnych” specjalistów u władzy…

    „A teraz sugestia, żeby Radni i Burmistrz ściągała biznesmenów do Buska jest trochę taka wie pan… Biznes kieruje się tym, czy jest biznes, czy go nie ma. Jeśli może zrobić biznes, to wchodzi w temat… My jako Gmina jesteśmy, my jako miasto, nastawieni jesteśmy zdecydowanie na to, na rozwijanie tego z czego Busko może żyć, czyli z uzdrowiska. Są tereny inwestycyjne aktualnie udostępnione, jeśli znajdzie się ktoś kto będzie chciał inwestować, to powstanie ileś miejsc pracy. Ale to, żeby radny ściągał młodych biznesmenów… To cóż to jest za biznesmen, jak mu trzeba pokazywać w jaki sposób on ma zarobić pieniądze? To nie jest biznesmen, to jest człowiek, który może się nająć do pracy i tyle.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl