RK: Trwa rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju - na początku był ... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Trwa rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – na początku był …

19 kwietnia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 18.04.2020 / Jarosław Kruk 18.04.2020 | | 28 komentarzy

Wykonawca rozpoczął modernizację parku od rozbiórki kostki brukowej w centralnej alei. Wytyczono też przebieg alejek, które mają nawiązywać do pierwotnego parku, zgodnie z oryginalnym projektem Henryka Marconiego. informuje portal Radia Kielce

Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju… / fot. Marta Gajda; Radio Kielce

Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego wchodzi w skład dużego i kosztownego projektu rewitalizacyjnego. Całkowita wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 13 mln zł.

Jak informuje Dariusz Musiał, szef firmy Spółdzielnia Robotnicza z Buska-Zdroju, wykonującej inwestycję, mimo epidemii i niepełnej obsady, prace idą zgodnie z harmonogramem. Na ukończeniu są roboty instalacyjne. Większość alejek już wyłożono kostką brukową. W poniedziałek rozpoczną się prace przy Sanatorium Marconi.

Szef firmy dodaje, że będą także nowe nasadzenia, szczególnie krzewów ozdobnych. Zgodnie z harmonogramem, wschodnia część parku ma być wykonana do 30 czerwca, a drugi etap prac potrwa do końca października.

fot. Radio Kielce

Dariusz Musiał dodaje, że na terenie całego parku łącznie zostanie położonych około… – cały artykuł i obszerna fotodokumentacja na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

naszemiasto.pl [26.03.2020]: – Modernizacja Parku Zdrojowego w Busku idzie pełną parą. Zobaczcie jak teraz wygląda (WIDEO, FOTO)

 


Jarosław Kruk: W Biblii jest napisane, że na początku było Słowo. W Mitologii czytamy, że na początku był Chaos. A w Busku, w sercu zabytkowego, blisko 200- letniego Parku Zdrojowego mamy … – no właśnie, jak nazwać to z czym mamy tu do czynienia?

Warte szczególnej uwagi jest ostatnie zdjęcie w powyższej fotogalerii. Przedstawia alejkę równą i gładką jak stół, zapewne więc tę, która nie doświadczyła jeszcze cudownej rewitalizacji. Ciekawe ile różnić pomiędzy tym zdjęciem a np. przedostatnim dostrzegą wnikliwe spojrzenia? Dostrzegą  i może napiszą w komentarzach.

A kiedyś, kiedy Parkiem opiekował się  Pan Ogrodnik śp. Tadeusz Imosa wyglądało to tak.

fot: 1. busko.pl  2. Echo Dnia 3. busko.pl  4.Echo Dnia 5.  busko.pl  6. [link] 7. P. Krassowski 8. [link]

PS. Ciekawe co by powiedzieli panowie Marconi, Hanusz i Imosa?…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

28 odpowiedzi na “RK: Trwa rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – na początku był …”

 1. Jacek pisze:

  Od lat nasz „Stary park” był miejscem zapomnianym przez lokalne władze i nasz „Stary park” przez to tylko niszczał. „Stary park” nie musi być stary zapomniany zniszczony przez naturę i zaniedbania władzy. Dziś podczas rewitalizacji idzie cały „Stary park” do odnowy. Panie Jarku ma Pan spóźnione informacje co do rewitalizacji parku tablica planu na zdj nr 2 jest postawiona przed cała ta budowa i kto chodził do parku ten widział co będzie. Ja jestem zachwycony pracami bo w końcu skończy się era w naszym „Starym parku” miejsca niebezpiecznego dla ludzi i zwierząt. Jest Pan Redaktorem to niech Pan przeprowadzi wywiad np z panem Imosa co sądzi o tym wszystkim. Czekam z niecierpliwością na ten wywiad. Pozdrawiam serdecznie ze słonecznego Buska.

 2. Słoneczko pisze:

  Gdyby rządził dzisiaj Wąsowicz to by tu dopiero zrobił wycinkę. Jedyny burmistrz w Busku który nie szanował natury przeciął Bycoka wyciął las.

 3. Hah pisze:

  Znowu temat park widać że panu Krukowi się nudzi.

 4. Do: Słoneczko pisze:

  Wąsowicz to był przykry wypadek przy pracy. Zapomnijmy o tym wynalazku jak najszybciej.

 5. adi pisze:

  MASSAKRA!

 6. xyz pisze:

  No cóż zmieniono gładką bez krawężnikową nawierzchnię asfaltową na poszatkowaną z jakiejś tam kostki która zapewne zacznie się rozłazić na boki z racji słabo osadzonych krawężników jak to ma miejsce np w nowym parku,małpim gaju i wielu innych miejscach.Co do reszty będzie można stwierdzić jak zostanie oddane do użytku.

 7. Do xyz pisze:

  Z Artykułu „Obowiązek noszenia maseczek – zacznijmy działać samodzielnie”

  Komentarz pana xyz z 19 KWIETNIA 2020 O 10:55

  A to moja odpowiedź do pana”
  Jeśli ci tak te uzdrowiska przeszkadzają to wyjedź z tego miasta lub zrób petycję by busko zlikwidowalo prawa uzdrowiskowe to będziesz miał w cholerę fabryk itp lub wielkie gowno jak w Pińczowie.

 8. Do redakcji pisze:

  Panie Jarku zrób pan sondę ogólnobuska co mieszkańcy sądzą o tym wszystkim i zobaczymy jake będą wyniki.

 9. klops pisze:

  I znowu manipulacji ciąg dalszy, smutne zdjęcia zrobione na placu budowy w środku zimy kontra zdjęcia archiwalne (paprotka w doniczce ) z początku lata. Park niszczał i bardzo dobrze że odbywa się tu rewitalizacja. Gdzie były te alejki równe jak stół? Tam gdzie co kilka metrów można było złamać nogę bo korzeń podnosił asfalt? Gdzie te piękne lampy przy których O. robił sobie zdjęcia w kampanii? Też się podobało a teraz będzie źle? No weź się gościu ogarnij.

 10. puk! puk! panie klopsik! obudź się pan z MIŚowego snu zimowego! pisze:

  puk! puk! panie klopsik! obudź się pan z MIŚowego snu zimowego! zdjęcia są z połowy kwietnia! to je wiosna panie MIŚ! bociany przyleciały a panu panie MIŚ zima w oczach!

 11. czy to prawda? pisze:

  czy to prawda, że prace budowlane przy obiekcie zabytkowym jakim jest przecież park to powinien prowadzić kierownik posiadający specjalne uprawnienia a jak ćwierkają sikorki pan Musiał takich nie posiada?

 12. czy to prawda? pisze:

  czy to prawda, że podczas prowadzonych prac doszło do utraty stabilności kolumn Marconiego?

 13. czy to prawda? pisze:

  czy to prawda, że koronawirus uziemił inspektorów nadzoru budowlanego i prace prowadzone są bez właściwego nadzoru?

 14. rewitalizacja czy pobojowisko? pisze:

  czy to co widzę to jest rewitalizacja czy pobojowisko???!!! w projekcie i uzasadnieniu rewitalizacji autorzy rozczulali się nad byle trawką, kwiatuszkiem czy drzewkiem w parku, nad ich dobrym samopoczuciem i warunkami wegetacji, a na zdjęciach widzę totalną rozpierduchę i bajzel, masssssssakra!

 15. rewitalizacja a la Adolf Hitler pisze:

  Hitler w 1944 chyba podobnie nam Warszawę rewitalizował, hah

 16. do powyżej pisze:

  Jeśli ty porównujesz jednego z największych ludobójców na świecie do zwykłego burmistrza z małego miasta który jest bogu ducha winny to masz nieźle nasrane w głowie.

 17. Do czy to prawda?? pisze:

  To kłamstwa

 18. Kazik pisze:

  Jeśli wykonuje to firma która już prowadziła remonty w naszej Gminie
  to będzie niezła fuszerka

 19. Kazik pisze:

  ooo nożownik

 20. gucio pisze:

  Żenady ciąg dalszy. Po co nazywać się „portal lokalny”, mieszkać (chyba) w Busku, skoro wszystkie info są kopiowane z innych mediów, i to z dużym opóźnieniem? panie kruku, w dobie internetu godzina to przepaść, a co dopiero tydzien…

 21. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do gucio: Szanowny Internauto, jest mi bardzo miło, ze zechciałeś zajrzeć na prowadzony przeze mnie – jak można spostrzec pod logo strony – Serwis Informacyjny Mieszkańców. Jestem również wdzięczny, że podzieliłeś się swoją krytyczną opinią.
  Mistrz abp. Ignacy Krasicki napisał wszak:

  „Kto się złym czuje, tego zarzut wzruszy;
  Cienia się swego boi hipokryta,
  Gdy go wewnętrzne przeświadczenie głuszy;
  Ubezpieczona w niewinności swojej,
  Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ”

  mając więc przekonanie, że infostrona w takiej formule jest potrzebna w Buskiej przestrzeni, będę póki co dalej kontynuował to co zacząłem w sierpniu 2018 r.

  Korzystanie z informacji zewnętrznych, których treść może wnieść określone wartości do buskiego mikroświata uważam za właściwe. To trochę tak jakby przekazywać lokalnie mądre i pożyteczne wzorce, myśli i działania z zewnątrz. @podróżując wirtualnie po świecie różnych redakcji, portali itp można się wiele dowiedzieć i nauczyć, wszak nie od dziś wiadomo, ze Podróże kształcą.

  Ja staram się jak umiem, na miarę moich możliwości prowadzić ten @Serwis Informacyjny. Wcześniej, na przestrzeni kilkunastu lat publikowałem moje artykuły na innych e-witrynach. Blisko dwa lata (2008-2010) prowadziłem stronę internetową buskiego magistratu. Wcześniej dopomogłem w jej znaczącym rozbudowaniu, niemal do rozmiarów w jakich po dziś funkcjonuje.

  Przez lata moje artykuły ukazywały się na najstarszym lokalnym portalu busko.com.pl. Nie wszytkie, gdyż jego właściciel nie udzielał zgody na publikację niektórych tekstów. Rozumiałem to, każdy w swoim domu ustawia meble po swojemu. Dyskusje o tym czy warto zamieścić te „półkowniki” ( nawiązanie do terminu odnoszącego się do filmów objętych cenzurą, które zamiast na ekrany leżakują na półkach archiwów) zazwyczaj kończyły się radą właściciela busko.com.pl bym założył swój serwis internetowy i na jego stronach działał. I tak w końcu zrobiłem.

  I Szanowny guciu serdecznie doradzam Tobie to samo – w buskiej przestrzeni medialnej znajdzie się z pewnością miejsce i dla Ciebie 🙂 w razie potrzeby służę pomocą. A jak już poprowadzisz ten swój portal z rok chociaż, to wtedy będzie mi bardzo miło jeśli będziesz pamiętał dzisiejszy wpis i chętnie z Tobą wtedy porozmawiam, czy nadal podtrzymujesz to co właśnie napisałeś.

  A co do opóźnień i informacyjnego wyścigu – Spiesz się powoli i Lepiej późno niż wcale – te mądrości były , są i będą zawsze aktualne. Wartościowe rzeczy mają zwykle długi termin ważności, natomiast infosłoma, której się staram unikać, „spala się” i znika podobnie szybko jak ta rzeczywista.

  Z wyrazami szacunku – redaktor takiej sobie oto stronki.
  Pozdrawiam.

 22. Oj Jarek pisze:

  Jarek jeśli niewyrabiasz z informacjami to jaki to problem by z powrotem „zatrudnić” Oliwkiewicza by opisywał informację jak od 2018r.

 23. 60procent pisze:

  a ja radzę, dajcie sobie spokój, będzie jak będzie a zamiast sięspierać napijcie się dobrej wódeczki, najlepiej mocniejszej niż 60 procent, to i wirusa zabijecie i wam się ulży.

 24. Do 60 procent pisze:

  Nie rzucaj fake. 60 % nie zabija koronawirusa.

 25. 60procent pisze:

  a ile?

 26. Do powyżej pisze:

  A tego to nie wiem bo 60% ja używam jako podpałki do grilla. Picie zaczynam od 70%.

 27. xyz do ,,,,,,,,,,,,,,,,,Do xyz pisze:

  Zakłady fabryki zaczynają powoli pracować,natomiast uzdrowiska dalej stoją i będą stać bo nikt o zdrowym rozsądku nie powinien gromadzić ludzi w jednym miejscu dziś i niedalekiej przyszłosći, kiedy większość zabiegów robionych w busku nie dotyczy ratowania ich życia.Grom osób przebywających do buskich uzdrowisk i nie tylko pojawiała się tu dla rozrywki a nie celem leczenia.

 28. Robert pisze:

  Obok np. Belwederskiej wycięto już wszystkie żywopłoty. Ale o tym już ani reżimowe Radio Knap, ani bezmyślnie kopiujący z tej propagandowej tuby pisu redaktor Kruk już  nie napisali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl