nm: Nowoczesny klubowy budynek na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju za ponad 8 mln zł ma być gotowy już jesienią. [FOTO,VIDEO] | JKR: x+8 mln! Czy warto przepłacać za „Bunkier AKS”?
W Busku-Zdroju trwają prace nad ukończeniem stadionu sportowego przy ulicy Kusocińskiego. Na obiekcie powstaje nowy budynek szatniowo-administracyjny o wysokim standardzie. Ma być gotowy już jesienią tego roku. – informuje 23.05.2022 portal buskozdroj.naszemiasto.pl

○ – Mam nadzieję, że jest to już ostatni etap. Budowa zaplecza wbudowanego w trybuny ma potrwać do jesieni – mówi Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza Buska-Zdroju do spraw rozwoju strategicznego. /źródło: buskozdroj.naszemiasto.pl♂
– Mam nadzieję, że jest to już ostatni etap. Budowa zaplecza wbudowanego w trybuny ma potrwać do jesieni – mówi Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza Buska-Zdroju do spraw rozwoju strategicznego.
– Będą tam cztery duże szatnie, gabinety odnowy, pomieszczenia dla sędziów, rehabilitantów, siłownia, mini sala gimnastyczna, pokoje dla administracji. Na piętrze kawiarnia z salą konferencyjną. Ponadto na obiekcie powstaną toalety wewnętrzne i zewnętrzne dla kibiców. Po zakończeniu robót czeka nas… – cały artykuł, zdjęcia i video na źródłowej stronie buskozdroj.naszemiasto.pl♂
>>> Nadchodzi koniec przebudowy buskiego stadionu? Saga trwa prawie cztery lata [VIDEO] <<<
Miasto zerwało umowę z dwoma wykonawcami. Z pierwszym z powodu zbyt wolnych postępów w pracy, z drugim ponieważ w trakcie budowy zażądał wyższej zapłaty. Teraz udało się wyłonić trzecią firmę, która daje nadzieję na to, że rozbudowę obiektu w końcu uda się dokończyć.
Na dokończenie ostatniego etapu rozbudowy stadionu firma ma 8 miesięcy. W budynku powstaną między innymi szatnie, pomieszczenia do odnowy biologicznej, biura i pomieszczenia gastronomiczne. Obiekt będzie pełnił także funkcję trybuny. Rozbudowa stadionu ma być także impulsem do walki o wyższe cele dla grającego obecnie w świętokrzyskiej czwartej lidze AKS-u.Władze Buska-Zdroju liczą na to, że w perspektywie czasu stadion zacznie na siebie zarabiać. Wszystko dzięki… – cały artykuł i materiał filmowy na źródłowej stronie TVP3 Kielce♂
○ Busko-Zdrój, 2022-04-27
○ Busko-Zdrój, 2021-07-09
Jarosław Kruk: W grudniu ubiegłego roku, na wieść podaną przez Radio Kielce, iż słoneczny Samorząd gminy podpisał umowę z nowym wykonawcą na dokończenie budowy „Bunkra AKS” kosztem kolejnych 8 milionów złotych♂ napisałem poniższy komentarz:
Parafrazując słowa klasyka „Jestem za, a nawet przeciw”, ja odnosząc się do decyzji kontynowania tej inwestycji w obecnym czasie powiem „Jestem przeciw, a nawet bardzo przeciw”.
Powodów dla których jestem przeciw jest co najmniej kilkanaście, może nawet analizując na spokojnie to i kilkadziesiąt.
Jako pierwszy i podstawowy wymienię powód finansowy: Uważam, że przy obecnych realiach cenowych reaktywacja budowy obiektu i jego kończenie, obiektu, który w mojej ocenie nie jest inwestycją pierwszej potrzeby, jest kosztownym błędem.
>>> Problemy z przebudową buskiego stadionu. Prace stanęły <<<
Radio Kielce [18.01.2019]: – Prace przy przebudowie stadionu sportowego przy ulicy Kusocińskiego w Busku-Zdroju, które oszacowano na 5 milionów złotych, stanęły w miejscu. Zgodnie z planem miały się zakończyć w listopadzie ubiegłego roku, niestety wykonawca, katowicka spółka S-Sport, zszedł z budowy. Przypomnijmy, że w ramach prac zaplanowano wybudowanie między innymi boiska ze sztuczną nawierzchnią, wielofunkcyjnych boisk do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę i tenisa, a także przebudowa obecnego budynku szatniowego…♂
Uważam, że zamiast teraz na siłę wydawać kolejne nadliczbowe miliony złotych, lepiej byłoby wstrzymać się z tym do czasu, gdy ceny opadną. A że opadną, to jestem o tym przekonany. Obecna sytuacja przypomina mi gorące czasy hossy budowlanej w latach 2006-2007 (widziałem to bezpośrednio gdyż pracowałem wtedy w krakowskiej firmie developerskiej), krachu, który nastąpił w 2008 r., wielkiego kryzysu 2008-2009 i towarzyszącej mu głębokiej korekty rynkowej i cenowej [ Kryzys finansowy (2007–2009)♂, UPADEK LEHMAN BROTHERS♂]
Jako inżynier budownictwa lądowego PK♂ uważam, że przy obecnych cenach, porze roku i na obecnym etapie rozsądniej byłoby zabezpieczyć to co jest, a z finalizacją wstrzymać się do tańszych czasów. Zaoszczędzone w ten sposób miliony złotych, które obecnie dodatkowo trzeba wydać, przeznaczyć wtedy można będzie na dofinansowanie klubu, pracę z młodzieżą itd. – na tematy, na które obecnie jak słyszę brakuje środków.
Kolejne argumenty podam w niedługim czasie. Zachęcam również innych do wyrażenia swojej opinii w komentarzach.
Dziś dopiszę do niego ciąg dalszy:
Uważam, że skoro już powstał wieloboiskowy multistadion to powinno również powstać również nowoczesne zaplecze. Powinien to być obiekt właściwie ulokowany w przestrzeni Stadionu oraz właściwe zaprojektowany, tak by jak najlepiej spełniał swoje funkcje i by była możliwość jego ewentualnej rozbudowy w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Budynek który powstaje, pomijając jego ogromny „dubajski” koszt, w mojej ocenie nie spełnia wymienionych wymagań.
Lokalizacja – powstaje w bodaj w najgorszym miejscu: przy ciasnej ulicy o utrudnionej komunikacji; wąska przestrzeń pomiędzy ulicą a płytą boiska, trybuny ma skierowane na zachód, zatem zasiadający na nich widzowie podczas większości imprez będą patrzeć pod słońce.
Dolny poziom budynku zatopiony jest w głęboko w wale ziemnym, co powoduje, że pomieszczenia na tym poziomie mają zerowy lub minimalny dostęp do naturalnego światła i słońca którym się Busko szczyci, będą więc wymagały sztucznego oświetlenia i dodatkowej wentylacji mechanicznej. Może być też problem z zalewaniem wodami opadowymi w okresach deszczowych♂
Umiejscowienie i forma budynku przypominająca mi bunkier (stąd określenie „Bunkier AKS”) sprawia, że bodaj jakakolwiek rozbudowa obiektu nie będzie możliwa.
PS. A propos ceny: Na dokończenie inwestycji, która zatrzymała się na etapie widocznym na zdjęciach z lipca 2021 r. władze samorządowe zdecydowały się wydać 8 milionów złotych. Zardzewiała Kładka na Górkę kosztowała 9,5 miliona złotych♂…
◙ Podobne informacje:
Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?
RK: Buski stadion dokończy nowy wykonawca. Będzie drożej | JKR: +8 mln! Czy warto przepłacać?
RK: Buski stadion jednak zostanie wyremontowany. Burmistrz ubolewa, że termin się wydłużył
NM: Dwaj wykonawcy dokończą przebudowę stadionu w Busku-Zdroju do 31 sierpnia 2019
Droga dogrywka! Otwarto oferty na dokończenie przebudowy buskiego stadionu
ED: Do dwóch razy sztuka? Ogłoszono przetarg na dokończenie przebudowy stadionu w Busku-Zdroju
PR: Dziennikarze w więzieniach. „Zagrożenie dla światowego systemu informacji”
TVN: 🟥 ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności
doRZ: Śmierć dziennikarki Polsatu. Miała posiadać dokumenty o pedofilii – a…
Sejm przez aklamację przyjął uchwalę upamiętniającą Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej zabójstwa
8 odpowiedzi na “nm: Nowoczesny klubowy budynek na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju za ponad 8 mln zł ma być gotowy już jesienią. [FOTO,VIDEO] | JKR: x+8 mln! Czy warto przepłacać za „Bunkier AKS”?”
https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2022-05-31/sfora-psow-sieje-strach-wlascicielka-nie-widzi-problemu/
„Sfora psów sieje strach. Właścicielka nie widzi problemu.”
„Mieszkańcy wsi Las Winiarski niedaleko Buska-Zdroju skarżą się na uciążliwą sąsiadkę – Wandę N. Problemem są przygarniane przez nią psy, których z roku na rok przybywa. Zagryzają zwierzęta sąsiadów, a nawet – jak twierdzą mieszkańcy – atakują ludzi.”
Rozwala mnie prostota, naiwność i wg. mojej oceny ogromna rozrzutność władz Buska. Każdy normalny inwestor w dzisiejszych czasach przystępując do poważnej inwestycji najpierw opracowuje biznesplan. Jak umie to sam, jak nie umie to zleca to specjaliście. W biznesplanie jedną z najważniejszych pozycji jest analiza ekonomiczna inwestycji. Jeśli Analiza nie rokuje powodzenia i dochodu to inwestor daje sobie spokój. No chyba, że jest szejkiem naftowym i stać go na straty, bo ma taki kaprys. W Busku sądząc z treści artykułu jest inaczej, „Władze Buska-Zdroju” wydają ot tak 17 milionów i „liczą na to, że w perspektywie czasu stadion zacznie na siebie zarabiać.”
Mierzwa jakoś marnie wygląda, widać współpraca z Waldim musi dawać w kość.
A ja napisze tak tylko glupi nie widzi ile gmina Busko Zdroj sciaga kasy z zewnatrz do naszego miasta!!!! I jesli potrafi to robic to malkontenci buscy cichutko bo to nie idzie z waszych kieszeni. Ale co tam w Busku zero zadłużenia i to mnie dziwi!!! Gdybym ja byl Burmistrzem wzial bym.kredyt na np. 50 mln i wykonal bym kanalizacje w calej gminie i tyle. Ale by was to bolalo. Panie Burmistrzu nie warto miec zero inne gminy maja po 30, 40 procent zadluzenia i zyja wiec pora z tej sakiewki wreszcie pociągnąć i zrobic tu San Francisco do czego namawiam!!!!
Panie Redaktorze pyta pan w jednym artykule: „Gdzie się podziało 15 milionów złotych?”. Jak pan przeczyta te 3 poniższe artykuły to może sam pan coś zrozumie. Bardzo ważne są daty tych artykułów.
1. Echo Dnia 26 czerwca 2013 „Busko ma swój reprezentacyjny deptak” 25 milionów złotych kosztowała rewitalizacja buskiego korso – alei Mickiewicza. We wtorek po południu nastąpiło wreszcie oficjalne otwarcie reprezentacyjnego deptaka kurortu. (https://echodnia.eu/swietokrzyskie/busko-ma-swoj-reprezentacyjny-deptak/ar/8666755)
2. Echo Dnia 17 października 2013 „Burmistrz szalał w Monte Carlo, radny w Rzymie, artysta w Chorwacji. Przegląd wydarzeń towarzyskich” Burmistrz Buska Zdroju Waldemar Sikora był w Monako i oczywiście wybrał się do słynnego z kasyn Monte Carlo.
(https://echodnia.eu/swietokrzyskie/burmistrz-szalal-w-monte-carlo-radny-w-rzymie-artysta-w-chorwacji-przeglad-wydarzen-towarzyskich/ar/c3-8720519)
3. infobusko 10 lutego 2022 „nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] | 🟥 JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?” ▒ Zestawienie/analiza:
○ przebudowa Alei Mickiewicza w pasaż „Mickiewka”: długość ok. 950 m, koszt realizacji ok. 25.000.000 zł
○ przebudowa ul. Feliksa Rzewuskiego w pasaż: długość ok. 430 m + ok. 280 m pasaż pieszy Rzewuskiego-Rokosza, łączny koszt realizacji ok. 5.000.000 zł.
○ przebudowa ulicy 1 Maja w pasaż: długość ok. 500 m, koszt realizacji 5.500.000 zł.
Łącznie po rewitalizacji ma powstać około 2 kilometrów nowych tras spacerowych. Z grubsza licząc Aleja Mickiewicza (~950 m) stanowi połowę tego zamierzenia, na drugą połowę składają się ul. 1 Maja (~500 m) i ul. Rzewuskiego (~430 m).
Wydawałoby się więc, że skoro długości są podobne to i koszty realizacji tych „połówek” powinny być zbliżone. A tu nie!
W wymiarze finansowym bije w oczy wielka dysproporcja!
Okazuje się bowiem, że realizowane na przestrzeni ostatnich lat „deptakowanie” Rzewuskiego i 1 Maja to łączny wydatek ok. 10,5 miliona złotych, natomiast wykonywane w latach 2010-2013 ( w czasach gdy ceny materiałów i robocizny były wyraźnie niższe niż obecnie ) to koszt 25,0 miliona złotych! 2,5x więcej!
Należy więc chyba „głowie Gminy”, panu burmistrzowi Waldemarowi Sikorze, za którego to rządów prowadzone były i są wykonywane omawiane realizacje, zadać krótkie żołnierskie pytanie: Gdzie się podziało 15 milionów złotych? (https://infobusko.pl/nam-trwa-remont-na-1-maja-w-busku-ludzie-mocno-sie-niecierpliwia-zdjecia-jkr-gdzie-sie-podzialo-15-mln/)
https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/cba-wojt-gminy-kolobrzeg-aresztowany-z-zarzutem-przyjecia/ar/c1-9002649
[…] nm: Nowoczesny klubowy budynek na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju za ponad 8 mln zł ma być gotow… […]
[…] nm: Nowoczesny klubowy budynek na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju za ponad 8 mln zł ma być gotow… […]