„Szanowna Redakcjo! Czy Gmina Busko „przyciąga” inwestorów, czy raczej ich „odpycha”? Czy osoba planująca stworzyć zakład produkcyjny i miejsca pracy w Gminie Busko jest „mile widziana”, czy też jest zgoła inaczej? Pytania takie nasunęły mi się po przeczytaniu na stronie UMIG następujących informacji…„ – pisze 21.12.2024 w mailu do Redakcji infoBusko.pl mieszkaniec słonecznej Gminy Busko-Zdrój ze złotą monstrancją w herbie’.
Poniżej pełna treść korespondencji:
Szanowna Redakcjo!
Czy Gmina Busko „przyciąga” inwestorów, czy raczej ich „odpycha”? Czy osoba planująca stworzyć zakład produkcyjny i miejsca pracy w Gminie Busko jest „miele widziana”, czy też jest zgoła inaczej?
Pytania takie nasunęły mi się po przeczytaniu na stronie UMIG następujących informacji:
– Obwieszczenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Znak: BUŚ.6220.13.2024 – zawiadamiam, że postanowieniem znak: BUŚ.6220.13.2024 z dnia 16.12.2024 r., Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie ekologicznej fabryki papieru ALMUS’ wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu zlokalizowanego na działkach 389/1, 392, 393 w miejscowości Młyny, gmina Busko-Zdrój, planowanego przez ALMUS’ sp. z o.o. ul. Józefa Poniatowskiego 50; 32-090 Słomniki.
– Obwieszczenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Znak: BUŚ.6220.13.2024 – zawiadamiam, że postanowieniem znak: BUŚ.6220.13.2024 z dnia 16.12.2024 r., Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie ekologicznej fabryki papieru ALMUS wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu zlokalizowanego na działkach 389/1, 392, 393 w miejscowości Młyny, gmina Busko-Zdrój, do czasu przedłożenia przez Wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Na niniejsze postanowienie nie przysługuje stronom prawo wniesienia zażalenia.
Co możemy przeczytać o tężni, na przykład w komentarzach pod artykułem pt. „Nie jedna duża tężnia, a kilka mniejszych, dostępnych na wyciągnięcie ręki – taką filozofię ma śląska gmina Jasienica | A w Busku…”?
„A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy? W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko. A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!! Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu. A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.”
Tężnia, potężny obiekt zlokalizowany kilkadziesiąt metrów od zabytkowego parku zdrojowego, wyposażony w instalacje do rozpylania solanki i dla niej nie potrzeba było żadnych decyzji środowiskowych, ani badania jej wpływu na środowisko, a z drugiej strony jest ekologiczny zakład pracy, który miałby powstać w Młynach, czyli z daleka od Buska i samego Zdroju, i on absolutnie nie może powstać bez decyzji środowiskowych oraz bez raportu o oddziaływaniu na środowisko. Tak się zastanawiam i odnoszę wrażenie, że „coś tu się nie dodaje”, albo jak mawiają inni „coś tu się nie klei”…
Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji
◙ Podobne informacje:
Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię
ED: Tężnia w Busku za 25 mln. Ważna inwestycja w szczegółach
⛔ UMiG: Uwaga! Tężnia zewnętrzna Kompleksu #TężniaBusko będzie nieczynna do odwołania | JKR: Kolos na glinianych nogach?
🟥 „Wykonanie usprawnień w obiekcie Tężni Busko-Zdrój” K**** mać!!! Panie inżynierze, jakiej bezczelności trzeba, aby ogłaszać przetarg na spier******* projektu oraz robót budowlanych?”
RK: Busko czeka rewolucja komunikacyjna? [WIZUALIZACJA] | JKR: Dworzec kolejowy 1100 m od Marconiego. Kolejne hektary betonu w Zdroju. Mówi się, że „Rewolucja pożera swoje własne dzieci” [MAPKA] [AKTUALIZACJA]
CK radny Bursztein: Kielce potrzebują dobrego zarządzania, nie rządzenia – a Busko?
PR24: Miasta jak prywatne folwarki. „Prezydenci każą zaciskać pasa, a wydają miliony na zaplecze i promocję” | JKR: A w Busku?…
TP: Busko się kurczy. „Tu nie ma perspektyw”. JKR: niestety…
ED: Kto, gdzie i dlaczego wyjeżdża ze Świętokrzyskiego? Zaskakujące dane – to młodzi ludzie, w większości kobiety. Jadą do Warszawy lub Krakowa
JKR: UMiG i burmistrz nie tworzą miejsc pracy. Czy na pewno?!
Inkubator przetwórstwa rolnego to hit w Stopnicy. Rolnicy wyprodukowali tam ponad 130 tys. litrów soków ♦ JKR: To zaledwie 12 km od Buska-Zdroju…⬛ A w Busku: zardzewiała kładka za 9,5 mln, sprawna inaczej tężnia za 25 mln, kilometry deptaków za 35 mln, „bunkier” BOSiR za 10 mln, „obsrane ławki”, itd…
nm: Nowa 1200 metrowa ulica w Końskich za 4,7 mln zł otworzy inwestycyjny teren dla biznesu. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy. A w Busku?
RK: Nowi przedsiębiorcy w gminie Staszów na terenach inwestycyjnych objętych SSE „Starachowice”. A w Busku?
RK: Boom inwestycyjny w Jędrzejowie. W Busku sen o potędze…
ED: Nowoczesna fabryka powstanie w Jędrzejowie. Inwestycja będzie kosztować 50 mln zł. Zatrudni 100 osób | JKR: A w Busku zardzewiała kładka za 9,5 mln, sprawna inaczej tężnia za 25 mln, kilometry deptaków za 35 mln, obsrane ławki, itd…
RK: Nawet 400 miejsc pracy w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Jędrzejowie! ♦ JKR: A w Busku słoneczka, fontanny, kilometry deptaków, zardzewiała kładka, bunkier BOSiR. W planach Centrum „lania wody”…
ED: W Suchedniowie dobiega końca budowa fabryki prefabrykatów. Wygląda imponująco. Już zatrudniono 60 osób [FOTO] | JKR: A w Busku: mieliśmy BEP, mamy zardzewiałą kładkę, spiżowe słoneczka, fontanny i kilometry zdeptakowanych ulic…
Tomasz Lewiński: OBSZARY ZDEGRADOWANE I REWITALIZACJA – Konsultacje społeczne. Co powinniśmy wiedzieć by zrozumieć o czym mowa i o co toczy się gra.
Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!
RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku…
🟥 List do Redakcji: „O tym jak w Busku przy Młyńskiej, w następstwie przegłosowania przez radnych RM modyfikacji MPZP, pomiędzy domkami jednorodzinnymi deweloperzy budują bloki…” [FOTO]
Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?
TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta
TP: Buska Rada Miejska udzieliła pozwolenia na budowę bloków przy Grotta. WSA stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości
List do Redakcji: Lex developer przy Batorego
🟥 List do Redakcji: „Głowa boli, co się wyprawia w tym naszym Buseczku!” Przy ul. Starkiewicza, u podnóża Górki, między domami, staną cztery 3-piętrowe bloki! ♦ JKR: Coraz mniej Zdroju w Zdroju…
🔴🔴🔴💥 List do Redakcji: „Głowa boli, co się wyprawia w tym naszym Buseczku!” [2] Deweloper postawi 6 bloków, nie 4 . Gmina wybuduje: Rondo, most i „autostrada do progu”?! ♦ JKR: Kto zabroni bogatemu…
List do Redakcji: Developer wybuduje i sprzeda mieszkania. Parking wystawi miasto. Czy w Busku „zrobiliśmy laskę” deweloperowi?
3 odpowiedzi na “🟥 List do Redakcji: Czy Gmina Busko „przyciąga” inwestorów, czy raczej ich „odpycha”? Czy osoba planująca stworzyć zakład produkcyjny i miejsca pracy w Gminie Busko jest „mile widziana”, czy też jest zgoła inaczej?”
Sól drogowa wywiera bardzo niekorzystny wpływ na drzewa i krzewy – uniemożliwia korzeniom pobieranie wody, w wyniku czego rośliny usychają i zamierają. Corocznie z powodu nadmiernego zasolenia gleby umiera kilkadziesiąt tysięcy drzew. A przecież drzewa (i krzewy) to życie: eliminują zanieczyszczenia z powietrza, dostarczają tlenu, regulują gospodarkę wodną, tworzą specyficzny mikroklimat i stanowią zieloną oazę spokoju.
Sól drogowa, która służy do posypywania ulic i chodników, w ponad 90% składa się z chlorku sodu (NaCl). Dodawane są do niej także substancje przeciwzbrylające oraz drobny żwir lub piasek. Sól drogowa obniża temperaturę zamarzania wody do około minus 5 stopni Celsjusza – zamiast lodu i śniegu na drogach i chodnikach tworzy się słona, mokra breja. Błoto pośniegowe wywiera bardzo niekorzystny wpływ na rośliny: uniemożliwia im pobieranie wody. Słony śnieg rozchlapywany jest przez samochody na dość dużą przestrzeń, a SOLNA MGIEŁKA rozprzestrzenia się daleko od pasa drogowego na skwery i ogrody. Ponadto słone zaspy bardzo długo zalegają na poboczach i trudno się topią nawet po ustaniu mrozów
Sól drogowa utrudnia korzeniom pobieranie wody, co prowadzi do usychania liści, a następnie do zamierania rośliny. Pierwsze skutki niekorzystnego działania soli drogowej widać już na wiosnę: młode pędy drzew i krzewów usychają, liście stopniową ciemnieją (początkowo są żółte, z czasem brązowieją) i opadają. W kolejnych latach zaczynają zamierać starsze konary, a w końcu całe drzewa (po około 3-4 latach stosowania soli drogowej). Ponadto sól obniża zdolność kiełkowania roślin. Sól drogowa bardzo źle wpływa też na drzewa i krzewy iglaste, które są szczególnie wrażliwe na chlorek sodu. Warto również dodać, że sól bardzo niekorzystnie działa na asfalt, chodniki, kostkę brukową, mosty i inne konstrukcje budowlane. Ponadto może sprzyjać korozji karoserii i innych metalowych części w autach, uszkadza podwozia samochodów, źle wpływa na buty czy koła wózków dziecięcych. i tak dalej: https://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod/drzewa-owocowe/wplyw-soli-drogowej-na-rosliny.html
Czyżby to ten zakład pracy, który miał powstać, o którym mówił kandydat na burmistrza Pan Michał Maroński?
Czy ja dobrze rozumiem, że za Pana Sikory i Pana Marońskiego przyciągnięto inwestora, a za Pana Szydłowskiego ten inwestor ma teraz „schody?
Zestawienie zakładu produkującego papier (z całą pewnością „ekologicznego, zrównoważonego i zielonego”) i tężni nasuwa pytanie, czy autor to lobbysta reprezentujący czyjeś interesy. Cytując klasyka: „coś tu się nie klei”.