Wykonawca wybrany – Busko przystępuje do sztandarowej budowy kompleksu z tężnią - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wykonawca wybrany – Busko przystępuje do sztandarowej budowy kompleksu z tężnią

17 maja 2019 | Echo Dnia Adam Ligiecki 16.05.2019 / Jarosław Kruk 17.05.2019 09:52 | | 10 komentarzy

Do trzech razy sztuka – to stare porzekadło sprawdziło się przy flagowej buskiej inwestycji – budowie kompleksu uzdrowiskowego, z wielką tężnią solankową. Dopiero w trzecim przetargu udało się znaleźć wykonawcę, zaś w czwartek ogłoszono, że jest nim firma Perfect z podkieleckiej Bilczy – informuje Echo Dnia

Wizualizacja inwestycji – a gdzie ośmiometrowe wały z tarniny? / źródło: Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Projekt nosi nazwę „Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalna uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju”. Obiekt ma stanąć w nowym parku zdrojowym, w bliskości kościoła parafialnego Świętego Brata Alberta.

Pierwsze dwa przetargi zostały unieważnione, ponieważ oferty znacznie przekraczały budżet inwestycji. Samorządowcy po ich fiasku, by osiągnąć założony cel „odchudzili” projekt. Zdecydowali się na skarlenie generującego największe koszty pawilonu zdrojowego. Zmniejszono między innymi wielkość dużej sali, zrezygnowano z restauracji. To pozwoliło skurczyć koszt zadania do ok. 25 milionów, kapitału jaki udało się zorganizaować  buskim władzom na to zadanie, z dofinansowaniem z funduszy unijnych w wysokości blisko 7,5 mln zł.

Bogini Fortuna, opiekunka miast, uosobienie przypadku i „ślepego” losu czuwała i szczęśliwym zrządzeniem, w trzecim przetargu jedna ze złożonych ofert zmieściła się niemal idealnie pod „sufitem” finansowym inwestora. 24 mln 346 tys 620 zł zaproponowała firma Perfect z Bilczy. Pozostali trzej oferenci byli znacząco drożsi – prawie 34 miliony zaproponował Kartel z Jędrzejowa, około 32 mln spółka ZUE z Krakowa, niespełna 30 mln konsorcjum firm z Tarnowa i Sosnowca.

Jak można było przewidzieć, Gmina po analizie obwieściła właśnie, iż na głównego wykonawcę zdrojowej inwestycji wybrała  Perfect z Bilczy.

Buski kompleks uzdrowiskowy, z tężnią solankową ma być gotowy w listopadzie 2020 roku.

Więcej informacji na źródłowej stronie  Echa Dnia – po kliknięciu na link

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “Wykonawca wybrany – Busko przystępuje do sztandarowej budowy kompleksu z tężnią”

 1. Jan pisze:

  Nie ma to jak wyp… 25 mln rezygnując z głównego źródła dochodu czyli restauracji, żeby wejść później do tej tężni pewnie trzeba będzie zapłacić za wstęp około 50 zł wątpię że buscy kuracjusze będą chętnie z tego korzystali. Ciekawe czy to będzie budowane w akim samym tempie jak buski stadion.

 2. anty-MB do Jana pisze:

  Zawsze moźna zorganizować „restaurację” poprzez parkowanie przyczepy z fast-foodem.
  „Radny o wysokim IQ” wie coś o tym.

 3. Do anty-mb pisze:

  heh jakoś w takim mieście jak Kraków jest miejsce dla food-trucków i cieszą się dużą popularnością więc nie mam nic przeciwko ale wypier.olić 25 mln na tężnie to idiotyzm. Wystarczy zrobić mniejszą tężnie a nie taki moloch w środku parku. Plus jest taki że ciekawie będzie się oglądało opóźnienia w realizacji dwóch dużych inwestycji w Busku.

 4. Łukasz pisze:

  Brawo dla tego co zrezygnował z restauracji czyli miejsc pracy dla ludzi. Po takiej wycieczce napewno ludzie byli by głodni A gdyby restauracja była dobra to napewno by ludzie odwiedzali sama restauracje nie korzystając z tężni.. Brawa 25 milionów zainwestowane I pominąć jeden z największych aspektów tej inwestycji.

 5. lekarz medycyny Krzysztof W. pisze:

  Ciekawe… w Busku nie ma solanki! Uzdrowisko nie udostępnia solanki do kąpieli bo… nie ma. po drugie w Busku leczymy choroby reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne/ tężnia nie ma zastosowania/ i kardiologiczne /tężnia może szkodzić/. Mamy w busku pomniki, ale ten będzie ludzkiej/samorządowej głupoty, tak jak Aquaparki w wielu gminach. Obym się mylił…
  PS A zniszczenia pięknego parku?

 6. Stanisław W. - radny wielu kadencji pisze:

  Te argumenty oraz zastrzeżenia dotyczące wielkości i lokalizacji obiektu trafiały na mur urzędniczy i niestety brak reakcji radnych. Szkoda.

 7. […] – Krzysztof W. – lekarz medycyny, balneolog, reumatolog: – Ciekawe… w Busku nie … PS A zniszczenia pięknego parku? –  Stanisław W. – buski radny wielu kadencji: – Te argumenty oraz zastrzeżenia dotyczące wielkości i lokalizacji obiektu trafiały na mur urzędniczy i niestety brak reakcji radnych. Szkoda. – Mirosław Zardzewiały – geolog górniczy: – Przesyłam moje opracowanie pod wnikliwą rozwagę przed podjęciem ostatecznych decyzji co do miejsca lokalizacji i wielkości tężni w Busku-Zdroju. Myślę że ten obiekt podniesie atrakcyjność turystyczną miasta ale nie z powodu walorów zdrowotnych ale środowiskowych. Mieszkańcy jak i osoby przyjezdne będą podziwiać estetyczne walory kikutów drzew w nowym jak i zabytkowym parku uzdrowiskowym. Sądzę, że zwycięży rozsądek jak nie włodarzy miasta to urzędników przydzielających dotacje. A tak na marginesie to nie jest skandalem projektowanie czegoś w miejscu wykonanym za społeczne pieniądze a zabudowa parku znacząco pomniejszy wielkość terenów zielonych i wypoczynkowych przeznaczonych dla korzystających z walorów leczniczych naszego miasta? – mieszkaniec: – Projekt i rozwiązania budowlano-technologiczne są przestarzałe. Tężnia nie wnosi nic do lecznictwa uzdrowiskowego. To tylko mit. A rekreacyjnie powoduje tylko codzienne pranie wilgotnych nasączonych solanka ciuchów. Sam doświadczyłem na sobie, że nie pomaga na nic. Brrrrr……Konstancin i przed laty Ciechocinek. Wszystkie mini tężnie tzw. Groty solne padły bo nic nie pomagają. – Łukasz – Brawo dla tego co zrezygnował z restauracji czyli miejsc pracy dla ludzi. Po takiej wycieczce na pewno ludzie byli by głodni A gdyby restauracja była dobra to na pewno by ludzie odwiedzali sama restauracje nie korzystając z tężni.. Brawa 25 milionów zainwestowane I pominąć jeden z największych aspektów tej inwestycji. Puenta na koniec – my chyba jednak jesteśmy bogatsi od Szwajcarów, bowiem ich na takie inwestycje jak u nas nie stać. […]

 8. […] czerwca w Busku-Zdroju zostanie oddana do użytku   flagowa inwestycja – zrealizowany za cenę blisko 25.000.000 złotych kompleks uzdrowiskowy z…. Prace budowlane zakończyły się w ubiegłym, 2020 roku. – informuje portal Radio […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl