⬛ int: Betonoza to już plaga. Polskie miasta pod hasłem rewitalizacji nagminnie usuwają drzewa, zalewając przestrzeń betonem. Betonoza zalewa polskie miasta, bo może. Liczy się inwestycja, nie jej sens - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

⬛ int: Betonoza to już plaga. Polskie miasta pod hasłem rewitalizacji nagminnie usuwają drzewa, zalewając przestrzeń betonem. Betonoza zalewa polskie miasta, bo może. Liczy się inwestycja, nie jej sens

27 lipca 2024 | interia.pl Szymon Bujalski 26.07.2024 | infoBusko.pl 27.07.2024 | | 13 komentarzy

Betonoza w Polsce to już plaga. Wszędzie pojawia się ten sam schemat. Można przytoczyć wiele dowodów wskazujących, że natura w mieście to skarb. Wszystkie one mogą nie przekonać człowieka, który myśli, że nie jest jej częścią. Jakim cudem samorządy wycinają tysiące drzew i betonują zielone place, by na koniec stawiać w upały na kurtyny wodne? Oto historia o mentalności urzędników. – informuje 26.07.2024 portal interia.pl

„- Trzeba przyznać, że nowy deptak, tuż przy Parku Zdrojowym, na ulicy, gdzie jest wiele pensjonatów, prezentuje się pięknie i nowocześnie. To z pewnością kolejny atut naszego kurortu i miejsce, gdzie turyści będą mogli spędzić miło czas. Razem z małym rynkiem z fontanną, na którym trwają ostatnie prace ma być gotowy na koniec maja – mówi w maju 2022 r. Waldemar Sikora – burmistrz Buska-Zdroju” | Plac z fontanną posadzkową’ u zbiegu ulic 1 Maja i Rzewuskiego, Busko-Zdrój, 25.05.2022 / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

  • Akt 1. Dotacja
  • Akt 2. Głowa
  • Akt 3. Wdzięczność
  • Akt 4. Przychody
  • Akt 5. Lepsi od natury

Akt 1. Dotacja

Lata temu pewien łódzki urzędnik opowiedział mi anegdotę, która została ze mną do dziś. W wydziale przeprowadzono rozmowę o tym, czy warto zrealizować inwestycję za kilkaset tysięcy złotych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to inwestycja kompletnie niepotrzebna. Mimo to osoby decydujące uznały, że warto ją przeprowadzić.

Dlaczego? Bo można było na nią łatwo pozyskać prawie 100 proc. unijnej dotacji. I jak tu nie skorzystać z takiej okazji!? Patrząc na działania różnych samorządów, mentalność ta zdaje się być powszechna. Nie liczy się sens inwestycji – liczy się możliwość jej przeprowadzenia.

Ale co, jeśli oznacza to konieczność wycięcia dziesiątek drzew na pięknym placu? No cóż, to drzewa znikną. A co, jeśli wymaga to zalania wszystkiego betonem i wypełnieniem kostką? No cóż, pojawią się i beton, i kostka. Niech tylko księgowość potwierdzi, że zrobimy na tym „złoty interes”.

Akt 2. Głowa

Byle odfajkować swoje i o godz. 16:00 wyjść do domu” – tak o pracy przeciętnego urzędnika myśli wiele osób. I choć rozumiem, skąd bierze się taka ocena, uważam ją za… – cały artykuł na źródłowej stronie interia.pl


„200 letnie drzewo można ściąć w kilkanaście minut, ale by odrosło potrzeba dwa wieki!”




A można tak:

/ fot. facebook

i warto pamiętać , że:


◙ Podobne informacje:

nm: Nowy deptak i rynek w Busku zachwycają. Będą ogromne drzewa w donicach, mnóstwo restauracji i efektowna fontanna. Zobacz zdjęcia i film | JKR: pożyjemy, zobaczymy… [FOTO, VIDEO]

RK: Słoneczko Jacka Cygana już świeci na buskiej promenadzie [59 FOTO] | XXIX MFM Krystyny Jamroz, 8.07 | 🟥🟥🟥 JKR: A w Busku, w zabytkowym Parku Zdrojowym przybywa słoneczek i ubywa… drzew!

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

? nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem

W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?

List do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

 

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną

 

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 2: Park Zdrojowy – szkółka drzewek czy ogród botaniczny

RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)

RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?

 

Kamil Oliwkiewicz: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?

W szwajcarskiej Lozannie wszyscy mieszkańcy decydują jak zagospodarować główny plac w mieście, a w Busku kto decyduje o inwestycjach?

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “⬛ int: Betonoza to już plaga. Polskie miasta pod hasłem rewitalizacji nagminnie usuwają drzewa, zalewając przestrzeń betonem. Betonoza zalewa polskie miasta, bo może. Liczy się inwestycja, nie jej sens”

  1. Czesława pisze:

    Jedzcie na Górkę, tam między szpitalem a pawilonami już wycinają przepięknego wielkiego starego świerka! Komu i w czym on przeszkadza? Takie rzeczy w mieście uzdrowiskowym?

  2. Rewitalizcja pisze:

    Może szykują miejsce pod wieże widokową, ktora ponoć Pan UMIG ma wybudowac na Górce?

  3. Ludzie ludziom zgotowali ten los pisze:

    Zofia Nałkowska „Medaliony”.

    Tytuł „Medaliony” pochodzi od medalionów umieszczanych na grobach tj. portretów zmarłych. Nałkowska chciała zapewne by jej dzieło było swoistym pomnikiem pamięci, świadczącym o ludziach, którym dane było żyć w czasie wojennej zawieruchy, którzy naocznie zetknęli się z grozą okrutnej wojny.
    Medaliony to osiem opowiadań, w których Nałkowska przybliża losy tych, którym przyszło żyć w okresie II wojny światowej. W sposób niezwykle powściągliwy oraz spokojny opisuje tych, których dotknęły prześladowania hitlerowskie. Chłodny sposób narracji sprawia, że poszczególne opowiadania robią jeszcze większe wrażenie.

    youtu.be/jf_qkEXrxKs?si=bthUCqO1e7nCHxG6

  4. Fakty pisze:

    Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody.

    tvn24.pl/tvnmeteo/polska/woda-na-wage-zlota-apele-do-mieszkancow-st8020754

  5. Melechowicz pisze:

    Beton lubi beton. Biznes na brukowaniu wszystkiego się kręci a udziały w tym biznesie łatwo się mnożą i dzielą, decydenci korzystają a durni radni swoimi głosami legalizują ten przepłtw kasy. Ronda w mieście tak dużym jak Busko to kolejne betonowe place czy potrzebne? Może na Grota postawić światła będzie tanej a za tą kasę i zamiast ścieżki rowerowej domknąć obwodnice od broniny zmniejszając ruch w zdroju

  6. W szwajcarskiej Lozannie wszyscy mieszkańcy decydują jak zagospodarować główny plac w mieście, a w Busku kto decyduje o inwestycjach? pisze:

    Jest taki artykuł u Kruka : infobusko.pl/w-szwajcarskiej-lozannie-wszyscy-mieszkancy-decyduja-jak-zagospodarowac-glowny-plac-w-miescie-a-w-busku-kto-decyduje-o-inwestycjach/
    Jak to jest, że w Szwajcarii to mieszkańcy decydują o inwestycjach, o betonowaniu, tymczasem u nas o inwestycjach moim zdaniem mieszkańcy niewiele lub właściwie nic nie mają do powiedzenia?

  7. Alkaazar pisze:

    Pewien osioł powiedział tygrysowi:
    – Trawa jest niebieska.
    Tygrys odpowiedział mu:
    – Nie, trawa jest zielona.
    Dyskusja nabrała tempa i obaj postanowili poddać sprawę arbitrażowi i w tym celu zwrócili się do lwa, króla dżungli.
    Przed dotarciem na polanę w lesie, gdzie na tronie siedział lew, osioł zaczął krzyczeć:
    – Wasza Wysokość, czy to prawda, że ​​trawa jest niebieska?
    Lew odpowiedział:
    – To prawda, ​​trawa jest niebieska.
    Osioł rzucił się naprzód i kontynuował:
    – Tygrys nie zgadza się ze mną, zaprzecza i denerwuje mnie, ukarz go.
    Król wtedy oświadczył:
    – Tygrys zostanie ukarany 5 latami milczenia.
    Osioł skoczył z radości i poszedł swoją drogą, zadowolony i powtarzając:
    – Trawa jest niebieska, trawa jest niebieska…
    Tygrys przyjął jego karę, ale zapytał lwa:
    – Wasza Wysokość, dlaczego mnie ukarałeś, przecież trawa jest zielona?
    Lew odpowiedział:
    – W rzeczywistości trawa jest zielona.
    Tygrys zapytał:
    – Więc dlaczego mnie karzesz?
    Lew odpowiedział:
    – To nie ma nic wspólnego z pytaniem, czy trawa jest niebieska, czy zielona. Kara jest taka dlatego, że ​​tak odważna, inteligentna istota jak ty nie może tracić czasu na kłótnie z osłem, a na dodatek przyjść i zawracać mi głowę tym pytaniem.
    Najgorszą stratą czasu jest kłótnia z głupcem i fanatykiem, któremu nie zależy na prawdzie ani rzeczywistości, a jedynie na zwycięstwie swoich przekonań i złudzeń.
    Nigdy nie marnuj czasu na dyskusje, które nie mają sensu…
    Są ludzie, którzy mimo przedstawionych im dowodów nie mają zdolności zrozumienia i inni, którzy są zaślepieni przez ego, pieniądze, nienawiść i urazę, a jedyną rzeczą, której chcą, to mieć rację, nawet jeśli jej nie mają.
    Kiedy ignorancja krzyczy, inteligencja milczy.
    Twój spokój i cisza są warte więcej.

  8. do Alkaazara pisze:

    Przypowieść zacna. Aczkolwiek – do pewnych granic. Bo skutek milczącej inteligencji, gdy ignorancja krzyczała, widać w historii wielokrotnie. Bardziej czytelne to choćby sukcesy Hitlera itp.
    Czasami nie wolno milczeć.

  9. Seba pisze:

    ”W wydziale przeprowadzono rozmowę o tym, czy warto zrealizować inwestycję za kilkaset tysięcy złotych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to inwestycja kompletnie niepotrzebna. Mimo to osoby decydujące uznały, że warto ją przeprowadzić.

    Dlaczego? Bo można było na nią łatwo pozyskać prawie 100 proc. unijnej dotacji. I jak tu nie skorzystać z takiej okazji!? Patrząc na działania różnych samorządów, mentalność ta zdaje się być powszechna. Nie liczy się sens inwestycji – liczy się możliwość jej przeprowadzenia.” Ja myślę, że liczy się coś jeszcze. Liczy się to, że te kompletnie niepotrzebne inwestycje za kilkaset tysięcy złotych ktoś wykonuje. Te pieniądze wykonuje wykonawca i te duże pieniądze trafiają do jego kieszeni. Zatem uważam, że największym beneficjentem tych kompletnie niepotrzebnych inwestycji są wykonawcy.

  10. trolest pisze:

    -Łooo panie tężnia i statek pod wodą-
    – nic to, wincyj betonu i kostki a i jeszcze zbudować wszystko blokami ma być modnie a nie wygodnie-

  11. Łukasz Nowak pisze:

    „Dzisiaj Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące dla dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21-lat, podejrzanych o dokonanie rozboju oraz usiłowanie dokonania rozboju.”
    busko.com.pl/wiadomosci,,,,,,39367,n.html

    Takie czyny należy surowo karać. Szkoda jednak, że gdy dopuszczają się ich buscy policjanci to nie tylko ich koledzy z prokuratury nie wnoszą o areszt i nie stawiają zarzutów, ale jeszcze komendant główny (ten co po pijaku mało nie wysadził komendy granatnikiem) ich nagradza. Cóż, jaki przełożony, tacy podwładni. Ale dusić mogą tylko polityków nie należących do układu buskiego.

  12. Andrzej pisze:

    Betonizacja to niezły biznes i o to chodzi . Nie jakieś tam drzewa co zysku nie dają.

  13. xy pisze:

    we wrześniu w życie wchodzi ustawa o tzw. sygnalistach. Głównym celem ustawy jest zapewnienie sygnalistom bezpieczeństwa przy przekazywaniu zgłoszeń o zaobserwowanych naruszeniach prawa w danej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl