Do Redakcji: Ad Podwyżki śmieci - zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Do Redakcji: Ad Podwyżki śmieci – zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje

27 listopada 2019 | B20191021 19.11.2019 / Jarosław Kruk 20.11.2019 | | 8 komentarzy

Szanowny Panie Jarosławie
Moim skromnym zdaniem zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje, które niekoniecznie są z korzyścią dla miasta i mieszkańców. napisał w nagłówku korespondencji na redakcyjną e-skrzynkę mieszkaniec odnosząc się do publikacji z 18.11.2019, Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?, informującej o zaplanowanych przez buski ratusz podwyżkach cen za odbiór m.in. śmieci, kolejny raz prosząc o anonimowość. Poniżej dalsza część tego listu – vox populi/głosu ludu.

fot. Jarosław Kruk


Skok na kasę

No tak – nie było nam dane długo czekać i mamy to o czym nas ostrzegano (choćby na fb stronie Stowarzyszenia Młode Busko Pod datą 12.02.2019 r. jest napisane:  Co z tymi tężniami?  Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji. Zapraszamy do dyskusji. Czy są Państwo zwolennikami powstania tej inwestycji? Czy chcą Państwo wziąć na ten cel kredyt i zadłużyć Gminę na 30 000 000 zł?).  Przypomnę tylko że gdy w 2018 roku Szanowna Nowa Rada Miasta i Gminy uchwała budżet na 2019 rok to jak zapewniał nas Pan Burmistrz a wtórował mu szanowny Pan Przewodniczący Rady Miejskiej o żadnym zadłużaniu gminy nie było mowy! Na wszelkie zadawane pytania o kredyty odpowiadano, że są to insynuacje nie poparte żadnymi dowodami  (zainteresowanych odsyłam aby obejrzeć sobie transmisję sesji w TV Ponidzie- zapis nie kłamie).

A jednak w obecnym roku radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu aby realizować  zaplanowane inwestycje szczególnie „słynne” tężnie. Wyrazili również zgodę na zbycie nieruchomości o wartości  kilku milionów za „ Małpiakiem” i zapewne na tym nie koniec, bo koniec roku się zbliża, więc na bank będzie  podwyżka cen wody i ścieków. Pytanie o ile?

Tak drastyczne podwyżki świadczą tylko o tym, że samorząd gminny potrzebuje pilnie nowych wpływów środków finansowych do kasy miasta!

Dlatego z jednej strony nie dziwi mnie ta decyzja o tak drastycznych w końcu MPGK jest własnością samorządową ( KRS 0000312603 własność Samorządowa http://www.krs-online.com.pl/miejskie-przedsiebiorstwo-gospodarki-krs-297823.html) i jeśli będą rosły zyski to i wpływy do kasy Gminy też.

W uzasadnieniu proponowanej do akceptacji uchwały magistrat pisze:

Ustalone w 2017 roku stawki opłat nie zapewnią spełnienia nałożonego przez ustawę wymogu samofinansowania się systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkanych na terenie gminy Busko-Zdrój gdyż nie zabezpieczą potrzeb finansowych na pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w kolejnych latach – stąd konieczność zmiany ich wysokości.
Proponowane stawki są adekwatne do kosztów funkcjonowania gminnego systemu.
Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie niniejszej uchwały jest celowe i uzasadnione.

Ja, jako mieszkaniec oczekiwałbym jednak również zestawienia co się zmieniło od stycznia tego roku że ceny muszą wrosnąć tak drastycznie.

Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju informuje, iż stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie uległy zmianie, w roku 2019 wynoszą:

7,00 zł – odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny za osobę,

6,00 zł – odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny wraz z gromadzeniem odpadów ulegających biodegradacji we własnym kompostowniku oraz zagospodarowanie ich na własnej nieruchomości za osobę,

12,00 zł – odpady zbierane i odbierane w sposób zmieszany za osobę,

Pragnę jeszcze przypomnieć, że Busko ma mniejsze koszty w porównaniu do innych gmin gdyż oczyszczalnia, wysypisko, sortownia jest własnością samorządową, są one majątkiem MPGK tak samo obsługująca to flota samochodowa. Tym bardziej zastanawia zarządzanie tym przedsiębiorstwem jeśli tak drastycznie wzrosły koszty! Czy doszło w nim do jakiś nieprawidłowości?

Jeśli jednak wszystko jest tak dobrze, to w takim razie całe uzasadnienie jest „grubymi nićmi szyte” a jego autor śmieje się nam w twarz zakładając, że ciemny gród wszystko kupi.
Ja osobiście przyznam,  że z pewnością lepiej by do mnie przemówiło gdyby argumentacja była bardziej czytelna i wyliczona, a tego nigdzie nie mogę znaleźć.

Motto MPGK: Jesteśmy przedsiębiorstwem, które powstało, aby służyć i zaspokajać potrzeby mieszkańców miasta i gminy Busko-Zdrój – czy aby na pewno ?

z poważaniem
B20191021

 


 

Ad – to dwuliterowy latynizm (przyimek) o znaczeniu ‘do’, po którym kropki się nie stawia, gdyż nie jest to żaden skrót.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

8 odpowiedzi na “Do Redakcji: Ad Podwyżki śmieci – zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje”

 1. Doucz się redaktorku. pisze:

  Niekompetentny i niedouczony redaktorku. Gdybyś choć odrobinę wiedzy posiadał o nowej ustawie śmieciowej, to byś wiedział że według nowych przepisów system śmieciowy musi być samofinansujący się w pełni, a to oznacza że niezależnie od tego czy miasto prowadzi inwestycje na milionowe kwotyczy nie prowadzi to śmieci będą tyle samo kosztowały, ponadto stawki nie były podnoszone od 6 lat i mamy obecnie najniższe ceny śmieci w regionie. Inna sprawa że nawet po podniesieniu cen dalej będą najniższe , bo inne samorządy podnoszą również. Powiązywanie ceny śmieci z inwestycjami świadczy o niedouczeniu , braku jakiejkolwiek wiedzy i kompletnej indolencji.

 2. PP pisze:

  Do powyższego komentarza. Ceny śmieci wzrosły już rok temu, a więc kłamstwem jest, że nie rosły od 6 lat. A po drugie, ceny śmieci n terenie innych gmin rosną ale nie na taką skalę. Stopnica uchwaliła na stawki 7zł/15zł.W Pińczowie 9/18zł.Tylko Kielce zaproponowało wyższe stawki niż Busko.

 3. Darek pisze:

  Przysłowia mądrością narodu. Prawda w oczy kole, a kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna. Gdy uderzysz w stół, nożyce się odezwą. Kogoś bardzo drażni i denerwuje ten portal i Redaktor Kruk. Kogoś bardzo kłuje i boli prawda.

  Fakty mówią same za siebie. Wiemy jakie mamy stawki podatków od środków transportu i innych podatków w stosunku do stolicy. Wielokrotnie o tym pisano, nie będę się powtarzał.
  Teraz śmieci też będziemy mieć w iście „warszawskich” stawkach. To nic, że w ościennych gminach, jak podane jest powyżej, „Stopnica uchwaliła na stawki 7zł/15zł. W Pińczowie 9/18zł.” Busko chce równać się ze stolicą, a jakże. Szkoda tylko, że w aspekcie podatków i danin. Za to zarobki i poziom życia w Busku jest jak na ścianie wschodniej polski… Oczywiście poza określonymi „pączkami w maśle”…

  Jak powiedział Konfucjusz: „Człowiek szlachetny kieruje się sprawiedliwością. Człowiek mały – korzyścią.”

 4. Do Darek pisze:

  Cyt.: „Za to zarobki i poziom życia w Busku jest jak na ścianie wschodniej polski…”
  No przepraszam bardzo ale jak byłem 2 tygodnie temu na serwisie maszyny niedaleko Ustrzyk Dolnych to na pytanie jaką mam stawkę na godzinę zostałem wyśmiany. Pracownicy tamtejszego tartaku powiedzieli że wyższą stawkę u nich dostaje nowy pracownik na przyuczeniu. A jeden gość powiedział ‚weź nie pier…l, jak nie chcesz powiedzieć ile masz to nie mów a nie wymyślaj, takich stawek w Polsce już nie ma’.
  No i co?…

 5. Do redakcjo pisze:

  Panie Jarosławie Stowarzyszenie Mlode Busko od 18 maja 2019 roku jest nieaktywne. Prezes Młodego Buska jest dzisiaj na obserwacji w zakładzie psychiatrycznym ma postawione zarzuty usiłowania zabójstwa funkcjonariusza polskiej policji. Więc już nie można brać pod uwagę tego co te lub ta osoba pisała. To jest skandal!!

 6. Do powyżej pisze:

  Stowarzyszenie Młode Busko to nie tylko radny Sz., ale wielu innych ludzi. To, że radny Sz. zrobił to co zrobił nie może przekreślać całego dorobku stowarzyszenia i pracy wielu innych osób, którzy w tym stowarzyszeniu działali i je tworzyli. Czy jeśli jedna osoba z jakiejś partii, stowarzyszenia, organizacji coś „przeskrobie”, to cały dorobek tejże ma być skreślony? Pana wypowiedź i ocena jest niesprawiedliwa i niemerytoryczna.

  PS. Radny Sz. jeszcze skazany prawomocnie nie został. Dopóki nie ma prawomocnego wyroku, osoba jest niewinna (domniemanie niewinności). A może się okaże, że jest chory?
  Ilu to mamy posłów i senatorów z zarzutami prokuratorskimi, którzy zostali niedawno wybrani i są Sejmie i Senacie?

 7. Do powyżej pisze:

  Oj mylisz się jeżeli mlode busko nie działa od 18 maja to widać że to Stowarzyszenie to tylko radny.
  Gdzie vice prezes?
  Gdzie resztą tego młodego buska?
  Powinni wydać oświadczenie i dalej działać a nie uciekać jak te zwykle szczury z tonącego okrętu.
  Narazie radny ma postawiony zarzut usiłowania zabójstwa policjanta i jest na obserwacji.Jezeli był by tylko podejrzany to wtedy to możemy sobie mówić co chcemy o domniemanej niewwinosci

 8. Moim zdaniem to skandal!!! pisze:

  Oświadczenia majątkowe na stronie umig.busko.pl

  Zarobki Krzysztofa Kryczki, Prezesa MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju
  Oświadczenia majątkowe na dzień: (czyli dochód za dany rok)

  31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

  31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.

  31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.

  31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.

  W ciągu CZTERECH lat zarobki Prezesa Kryczki wzrosły o 40,93 %,
  z kwoty 144 660,59 zł do kwoty 203 875,00 zł, czyli średnio miesięcznie z kwoty
  12 055,05 zł do 16 989,58 zł !!!

  Kto tyle zarabia? Premier Polski! Czy tyle powinien zarabiać Prezes MPGK w Busku, prawie 17 tysięcy miesięcznie???

  Tu nie szuka się oszczędności? A może by tak obniżyć to bajońskie wynagrodzenie?

  A NAM MIESZKAŃCOM PODNOSI SIĘ OPŁATĘ ZA WYWÓZ ŚMIECI…???!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl