🟥 Samorząd Buska-Zdroju po raz kolejny unieważnił przetarg na zakup 5 autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej i gminnej 💥Tymczasem do Kielc dotarły już 24 nowe elektryczne niskopodłogowe Solarisy, które wkrótce zaczną wozić pasażerów
5 maja 2026 Samorząd Buska-Zdroju po raz kolejny unieważnił przetarg na zakup 5 autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej i gminnej. W kwietniu prosto z fabryki do Kielc dotarły 24 nowe elektryczne niskopodłogowe Solarisy, które zaczną wozić pasażerów w pierwszej połowie maja. – informuje 5.05.2026 portal Radio Kielce i wcześniej, 21.04.2026 na swej e-stronie ZTM Kielce

Samorząd Buska-Zdroju po raz kolejny unieważnił przetarg na zakup pięciu autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej i gminnej. Powodem były oferty znacznie przekraczające zaplanowany budżet inwestycji. Gmina zapowiada ogłoszenie kolejnego, trzeciego już postępowania.
Pierwsze postępowanie dotyczyło zakupu czterech 8-metrowych minibusów oraz jednego pojazdu o długości 10 metrów. W kolejnym przetargu zdecydowano się na uproszczenie specyfikacji i zakup pięciu mniejszych autobusów elektrycznych. Mimo zmian, również to postępowanie zakończyło się fiaskiem.
Jak poinformował burmistrz Jerzy Szydłowski, rozbieżność między założeniami budżetowymi a realnymi cenami rynkowymi okazała się znacząca. Według wcześniejszych analiz zakładano koszt jednego autobusu na poziomie ok. 1,5 mln zł.
– Te założenia nie potwierdziły się w żadnym z dotychczasowych przetargów. W przypadku postępowania na pięć mniejszych autobusów jedna z ofert przekroczyła 8 mln zł, a druga sięgnęła 10 mln zł. To pokazuje, że informacje, które wcześniej napływały do nas z rynku, nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości – dodał Jerzy Szydłowski.
Burmistrz Jerzy Szydłowski przyznaje, że z niepokojem obserwuje sytuację. Jego zdaniem … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
______________________________________
We wtorkowy poranek, 21 kwietnia 2026 r., prosto z fabryki pod Dworzec Autobusowy dotarły pierwsze cztery nowe Solarisy. Do końca kwietnia dojadą wszystkie pojazdy. 24 elektryki zaczną wozić pasażerów w pierwszej połowie maja.
○ W pierwszej połowie maja 2026 nowiutkie 24 elektryczne niskopodłogowe bogato wyposażone Solarisy zakupione przez Kielce zaczną wozić pasażerów już w pierwszej połowie maja br./ źródło: ZTM Kielce♂
W każdym autobusie zamontowane zostaną kasowniki z funkcją biletomatu i płacenia kartą, monitoring, klimatyzacja, ładowarki USB typu A i C czy system neutralizacji wirusów, bakterii i grzybów. Prace kierowców ułatwią systemy zapobiegające przytrzaśnięciu drzwiami oraz asystent prawej strony, który ostrzega kierowcę o osobach i przeszkodach przy boku autobusu. Drzwi będą się otwierały na zewnątrz, dzięki temu w pojazdach będzie więcej miejsca. Aby ułatwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie wejścia będą oświetlone.
Każdy pojazd jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przyciski będą dźwiękiem naprowadzać osoby niedowidzące, dodatkowo są opisane w alfabecie Braille’a. We wnętrzu znajduje się przestrzeń przystosowana do przewozu wózków inwalidzkich oraz dedykowane strefy dla rodziców z dziećmi i osób o ograniczonej mobilności.
Pojazdy na zewnątrz… – cały pełna artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Zakładu Transportu Miejskiego w Kielcach♂
◙ Podobne informacje:































9 odpowiedzi do “🟥 Samorząd Buska-Zdroju po raz kolejny unieważnił przetarg na zakup 5 autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej i gminnej 💥Tymczasem do Kielc dotarły już 24 nowe elektryczne niskopodłogowe Solarisy, które wkrótce zaczną wozić pasażerów”
Znów naj*****e za dużo tekstu w grafice ilustracyjnej, na dodatek w całkowicie nieczytelnej kolorystyce.
Kiedy się za mały nauczy, że grafika to grafika, a tejst artykułu to tekst?!
Po jakich trasach miały jeździć te chińskie wynalazki?
„Po jakich trasach miały jeździć te chińskie wynalazki?”
po tych po których obecnie wozi pasażerów miejsko-gminna buska komunikacja.
Masz na myśli te linie jeżdżące w kółko 3 razy dziennie o których mało kto wie?
Po co to komu? Wydać parę milionów, później ogromne koszty utrzymania. A będą jeździć dwie osoby? Lepiej zróbcie wreszcie ten amfiteatr….
Hamburg 🇩🇪 po raz pierwszy od 2020 roku zamawia 150 autobusów z silnikiem Diesla. Okazały się tanie i niezawodne w eksploatacji w stosunku do elektyków
1⃣ pojazdy elektryczne okazały się 2,5 droższe od spalinowych
2⃣ paliwo do nowych diesli ma być standardowe,ale z naciskiem na paliwo produkowane z olejów kuchennych i w ten sposób ekologiczne
3⃣ nie ma już chętnych na dotowanie autobusów elektrycznych. Koszty przekraczają budżety bogatych niemieckich miast
4⃣ Hamburg ma 39% floty elektrycznej. Planowano zakup kolejnych 240 elektryków o ile miasto otrzyma dotacje, a dziś już niemal pewnym jest, że nie ma na to środków.
5⃣ Hamburg z roku na rok przesuwał termin wyeliminowania floty pojazdów spalinowych. Teraz przesunął go na początek lat 30 XXI wieku.
https://www.facebook.com/share/p/14cUBHRB11W/
Poco to się nogi nocą. Tutaj decyduje raczej przepływ piniądza.
Czekam aż samorząd unieważni siebie
https://www.facebook.com/share/r/1Eqky3ntyr/